Yıldızları Gösteren En İyi 7 Uygulama

Bu makalede telefonunuz veya tabletiniz için kullanışlı yıldızları gösteren uygulamalarının bir listesini göreceksiniz. iPhone veya Android cihazınıza biraz daha astronomi katmak istiyorsanız (Ben kişisel olarak Samsung Galaxy S21 Ultra kullanıyorum), aşağıdaki uygulama listesi çok işinize yarayacaktır.

Twitter’daki astofotografi ve astronomi topluluğuna başvurarak en popüler astronomi uygulamalarını bulmaya çalıştık. Daha önce duymadığım ve artık günlük olarak kullandığım birçok harika astronomi uygulaması olduğunu öğrenmek beni gerçekten şaşırttı.

Bu listedeki bazı uygulamalar Apple App Store, bazıları ise Google Play Store’da mevcuttur. Şimdi hazırsanız bu uygulamaların hangileri olduğuna bir bakalım.

Yıldızları Gösteren En İyi Uygulamalar

Stellarium

Stellarium Mobile, yıldızlara baktığınızda gördüğünüz şeyi tam olarak gösteren bir planetaryum uygulamasıdır.

Telefonunuzu gökyüzüne doğru yönlendirerek, sadece birkaç saniye içinde üzerinizdeki gökyüzünde yıldızları, takımyıldızları, gezegenleri, kuyrukluyıldızları, uyduları (örneğin ISS) ve diğer derin uzay nesnelerini gerçek zamanlı olarak tanımlayabilirsiniz.

Bu ödüllü astronomi uygulaması, kullanımı kolay ve minimalist bir arayüze sahiptir ve gece gökyüzünü keşfetmek isteyen yetişkinler ve çocuklar için en iyi astronomi uygulamalarından biri haline getirir.

Stellarium, mobil telefonlar için son derece popüler bir planetaryum uygulamasıdır. Uygulamayı Android için buradan, iOS içinse buradan indirebilirsiniz.

SkyView Lite

SkyView Lite, herkesin gökyüzünü gözlemleyebilmesini sağlayan bir uygulamadır. Sizi muhtemelen ilk etkileyecek özelliği ise artırılmış gerçeklik işlevi olacak. Ekranı kaplayan bir planetaryum örtüsü yerine SkyView, telefonunuzun kamerası üzerine şeffaf bir örtü yerleştirmektedir.

Takımyıldızlarının örtüşmeleri ve açıklamalarının sunumu güzel bir şekilde yapan uygulamanın Android versiyonuna buradan, iOS versiyonuna ise buradan ulaşabilirsiniz.

Clear Outside

Astronomlar için güvenilir hava tahminleri, özellikle bulut örtüsüne odaklanılarak saat başı güncellenir. Saatlik olan bu güncellemeler, sık sık sağanakların arasındaki açık dönemin mükemmel gözlem koşulları sağladığı ve hızlıca alınabilen bir teleskopla 30 dakika süresince açık bir gökyüzü altında geçen zamanın altın değerinde olduğu gerçeğinden dolayı önemlidir.

Clear Outside, gece için en doğru hava tahminleri için başvuracağınız bir kaynak olacaktır. Uygulama elbette mükemmel değil ancak çoğu durumda oldukça gerçekçi sonuçlar sunmaktadır.

Uygulamayı Android için buradan, iOS içinse buradan indirebilirsiniz.

Meteoblue

Meteoblue, yüksek hassasiyetli hava tahminlerini güzel, basit ve kullanımı kolay bir tasarımla birleştiriyor. Hava tahminlerini dünyadaki herhangi bir yer için kolay ve rahatça talep edebilirsiniz.

Yakın zamanda yıldız gözlem seanslarına daha iyi hazırlanmak için gerçekçi bir hava tahmini için Meteoblue’u indirdim. Tüm hava tahmin uygulamalarının düzgün çalışabilmesi için uygulamanın konumunuzu bilmelerine izin vermelisiniz.

Uygulamanın öne çıktığı özelliği ise uydu görüntülerinde saklı. Gelişen bulut desenlerini ve hareketlerini uygulama üzerinden izleyebilirsiniz. Uygulamayı Android için buradan, iOS içinse buradan indirebilirsiniz.

Star Walk

Star Walk, mobil cihazlarda kullanabileceğiniz en güzel yıldız gözlem uygulamalarından birisidir. Gece gökyüzüne interaktif bir rehberiniz olacak olan bu uygulama, her hareketinizi gerçek zamanlı olarak takip etmektedir. Size kapsamlı bilgi ile 200.000’den fazla gök cismini keşfetme imkanı sunan Star Walk, ücretsiz kullanılabilen bir uygulamadır. Star Walk’u Android için buradan, iOS için buradan indirebilirsiniz.

Sky Tonight

Star Walk uygulamalarının geliştiricileri tarafından yapılan Sky Tonight, farklı ihtiyaçlara ve isteklere sahip kullanıcılar için tasarlanmış özelleştirilebilir bir yıldız gözlem aracıdır. Uygulama ile takımyıldızlarının görünümünü ayarlayabilir, herhangi bir uzay cisminin yapılandırması için bir hatırlatıcı ayarlayabilir, gözlemciye göre benzersiz bir izleme yolu keşfedebilir, uzay cisimlerini filtrelemek için bir büyüklük sınırı belirleyebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Uygulamayı Android cihazlar için buradan, iOS içinse buradan indirebilirsiniz.

Astrospheric

Astrospheric, Kuzey Amerika’daki astronomlar için en gelişmiş tahmin hizmetidir. Kanada Meteoroloji Merkezi, NOAA ve daha fazlası tarafından üretilen harika astronomi verilerini kullanan Astrospheric, Amerika Birleşik Devletleri veya Kanada kıtasındaki herhangi bir konum için son derece doğru bir 48 saatlik tahmin üretir.

Astrospheric’i çok seveceğinizi tahmin ediyoruz. Hava haritası katmanlarına derinlemesine inerek konumunuzdaki bulut örtüsü türünü daha iyi anlayabileceğiniz bu uygulama, şu an için yalnızca Kuzey Amerika kullanıcıları için faydalıdır.

Ayrıca gözlem koşulları, şeffaflık ve bulut gibi astronomi ile ilgili metrikler için detaylı tahmin modellerini çok beğeneceksiniz. Yalnızca Android cihazlar için geliştirilen uygulamaya şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.