Yorum Yaparak Para Kazanma | İşe Yarar 10+ Yöntem

Sosyal medyada takılmayı ve farklı yorumlar yapmayı seven birisi misiniz?

Bu makalede size farklı sosyal medya platformlarında yorum yazıp para kazanmanın yollarından bahsedeceğiz.

Biraz para kazanmak isteyen bir klavye savaşçısı iseniz veya hızlı bir şekilde online olarak para kazanmak istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Şimdi kemerlerinizi bağlayın, klavyenizi alın ve internette yorum yazarak para kazanmanın yollarını keşfetmeye hazır olun.

İnternette Yorum Yazıp Nasıl Para Kazanabilirsiniz?

Kabul etmeliyiz ki günümüzde çoğu kişi çeşitli sosyal medya platformlarında takılıp, ilgi çeken gönderileri okuyup yorum yapmayı seviyor.

Eğer aktif bir yorumcuysanız, o zaman Facebook gönderilerine veya blog yazılarında para kazanarak yorum yazmayı neden denemiyorsunuz?

Aşağıda sadece fikirlerinizi ve ürün incelemelerinizi paylaşarak para kazanabileceğiniz bazı platformlardan bahsedeceğiz.

Hazırsanız başlayalım.

Yorum Yaparak Para Kazanabileceğiniz Platformlar

Medium

Medium, yazarların yorumlar dahil olmak üzere içeriklerinden para kazanabilecekleri popüler bir platformdur.

Farklı konulardaki makalelerle etkileşim kurup okuyucuları çekmek için anlamlı ve işe yarar yorumlar yapın.

Bir takipçi kitlesi oluşturarak, okuyucu katılımına göre para kazanmanıza izin veren Medium Partner Programı‘ndan yararlanabilirsiniz.

Quora

Türkçe dışında bir dil biliyor musunuz?

Eğer öyleyse, Quora Partner Programı ile para kazanabilirsiniz. Quora, bilgi ve uzmanlık paylaşan kullanıcıları ödüllendiren bir soru-cevap platformudur.

Partner Programı, içeriğinizin kalitesi ve popülerliği sayesinde para kazanmanıza olanak tanır.

İngilizce yorum programı 2022’de sona erdi fakat diğer dillerde yorum yapan kullanıcılar çevrimiçi etkileşim kurmanın bu eğlenceli yoluyla hala para kazanabilirsiniz.

Instagram

Instagram gönderilerine yaptığınız esprili yorumları nasıl paraya dönüştüreceğinizi öğrenmek ister misiniz?

Olay şy: Instagram’ın yorum yazmak için doğrudan para kazanma programı olmasa da, bu popüler platformda yorum yazma becerilerinizi paraya çevirebilirsiniz.

Öncelikle bir Instagram Influencer’ı olmayı araştırabilirsiniz. Bu başlangıçta çok iş gerektirse de yorum yazmak için para kazanmanın en iyi yollarından biridir.

Başlamak için yapmanız gereken ilk şey, Instagram hesabınızı harika içerikler ve ilgi çekici gönderilerle doldurmaktır.

İlk olarak çok sayıda Instagram takipçisi kazanmaya, kendinizi ilgi çekici bir yorumcu olarak konumlandırmaya odaklanın.

Dikkatlerini çeken düşünceli ve yaratıcı yorumlar bırakarak kendi alanınızdaki popüler hesaplarla ve etkileyicilerle etkileşim kurun.

Daha sonra işbirliği fırsatları için markalara veya influencerlara ulaşarak büyüyen etkinizi kullanın.

Birçok işletme, içerikleriyle gerçek etkileşim sağlayabilen influencer’lar veya mikro-influencer’lar arıyor.

Yorum yazma becerilerinizi ve etkileşimli kitlenizi sergileyerek işbirlikleri, sponsorlu gönderiler çekebilir hatta bir marka elçisi bile olabilirsiniz.

Ek olarak markaları influencer’larla buluşturan influencer pazarlama platformlarına veya ajanslarına dikkat edin. Bu platformlar, genellikle belirli gönderilerle etkileşim kurmanız veya bir markanın kampanyasıyla uyumlu yorumlar bırakmanız için size ödeme yapacak fırsatlara sahiptir.

TikTok

Eğer canlı yayınları izlemeyi veya kendi canlı yayınlarınızı yapmayı seviyorsanız, neden kendi videolarınızı oluşturmuyorsunuz?

TikTok Yaratıcı Fonu, videolarınızı izleyen TikTok kullanıcılarından para kazanabileceğiniz bir programdır.

Ne kadar para kazanabileceğiniz, gönderilerinizin aldığı görüntülenme sayısının yanı sıra yorum ve beğeni sayısına da bağlı olacaktır. Yorumlara cevap vererek etkileşimi artırabilir ve daha fazla para kazanabilirsiniz.

Reddit

Reddit, çok sayıda topluluk (subreddit) barındıran ve tartışmalara katılıp yorum bırakabileceğiniz devasa bir platformdur.

Yorumlar için doğrudan para kazanamazken, ilgili subreddit’lerle etkileşim kurmak, freelance yazar olarak iş bulma, kendi ürünlerinize veya affiliate programlarınıza veya hatta OnlyFans sayfanıza trafik çekme gibi fırsatlara yol açabilir.

Reddit’te ilk adım, ilgi alanlarınız veya uzmanlığınızla ilgili subreddit’leri bulmak ve içerikli yorumlar katkıda bulunmaktır.

Kendinizi tanıtmaktan ziyade topluluğun bilgili ve yardımsever bir üyesi olarak konumlandırmaya odaklanın.

Reddit’e düzenli olarak katılın, subreddit kurallarına uyun, görünürlüğünüzü ve network oluşturma fırsatlarınızı artırmak için saygılı olun.

Influenster

Influenster, yorumlarınız için size para ödeyen veya size ücretsiz ürünler veren bir platformdur.

Sitede markalarla etkileşim kurup, yeni ürünler keşfedecek ve dürüst çevrimiçi incelemeler bırakıp, anketlere katılarak ve sosyal medya gönderilerine yorum yapıp para kazanabilirsiniz.

Rozette sembolleri açarak, görevleri tamamlayarak ve düşüncelerinizi paylaşarak topluluk içerisindeki itibarınızı ve etkinizi artırabilirsiniz.

Ne kadar çok katılırsanız, katılabileceğiniz o kadar kampanya olacaktır. Bunlar, incelemeniz için tam boyutta ürünlere sahip Vox Boxes adlı paketler halinde ücretsiz ürünler almayı içermektedir.

Hive Blockchain

Bu biraz karmaşık görünebilse de biraz sabredin. Hive, bir blog veya sosyal ağa benzer şekilde çalışan merkezi olmayan bir blockchain platformudur. Burada içerik oluşturarak ve düzenleyerek, blog yazılarında yorum yaparak kripto para birimi (Hive ve Hive Doları) kazanabilirsiniz.

Peki bu platform neden para kazanmanızı sağlıyor? Çünkü Hive, gelirini platformda aktif olarak yer alan kullanıcılarla paylaşmaktadır.

Yorumlarınız topluluktan olumlu oy aldığında, gönderilerle yorum yaparak ödüller kazanabilirsiniz. Ne kadar çok olumlu oy alırsanız, o kadar fazla güce sahip olursunuz ve o kadar fazla para kazanabilirsiniz.

Kendi Web Siteniz

Yorumları paraya dönüştürmek söz konusu olduğunda kendi blogunuzun veya web sitenizin gücünü asla hafife almayın.

Yüksek kaliteli içerikler oluşturarak ve bir sohbet başlatarak okuyucuları yorum bırakmaya teşvik edin. Blogunuzu reklamlar ve sponsorlu içerik pazarlaması yoluyla para kazanabilirsiniz.

Sitenizde ne kadar çok yorum olursa, insanlar sitenizde okuyarak daha fazla zaman geçirir, bu da reklam gelirleri sayesinde sizin için ekstra para anlamına gelir.

Facebook

Facebook’un yorum yazmak için para ödeyebileceğiniz bir programı olmasa da, bu sosyal medya devinde yorumlarınızı paraya çevirmenizi sağlayacak bazı yollar bulunuyor.

Öncelikle kendi alanınızdaki popüler sayfalarla veya influencer’larla etkileşim kurmaya odaklanın. Belirli ilgi alanları veya niş konularla ilgili Facebook grupları, yorum yazmak için para kazanmak için bir altın madeni olabilir.

Grup üyeleri ve yöneticileri ile ilişki kurmak, ücretli işbirlikleri, yazma işleri veya promosyonlar gibi fırsatlara yol açabilir. Ayrıca Facebook yorumlarını bağlı kuruluş pazarlama çalışmaları yapmak için bir ortam olarak kullanabilirsiniz. İnsanların tavsiye istediği gönderileri arayın ve faydalı öneriler sunun.

İncelemeyi sevdiğiniz ürünlerin tavsiye programlarına kaydolun, bahsettiğiniz herkes için para kazanacaksınız. Bu, boş zamanınızda bir Facebook sayfasında takılırken para kazanmanın gerçekten kolay bir yolu.

Forumlar

Arıcılık veya bahçe işleri gibi belirli ilgi alanları etrafında dönen tartışmaların yapıldığı niş forumları keşfedin.

Buralara aktif olarak katılın, anlamlı yorumlarda bulunun ve diğer forum üyeleriyle bağlantı kurun. Ardından kendinizi ürün önerileri veya tavsiye bağlantıları olan güvenilir bir uzman haline getirebilirsiniz.

YouTube

YouTube’un yorum yazmak için para ödeme programı bulunmuyor. Yine de YouTube yaratıcıları, platformun özel içerik ve incelemeler ile para kazanmanın hala iyi bir yer olduğunu biliyor.

Video incelemeleri, tepkiler veya analizler paylaştığınız kendi YouTube kanalınızı veya blogunuzu oluşturmayı düşünün.

YouTube ortak programına katılarak YouTube videolarıyla etkileşim kurarken ve yorum bırakırken gelir elde edebilirsiniz. Ayrıca kanalınızın yorum bölümünde ürün önererek para kazanabilirsiniz.