YouTube Elmas Plaket, Türkiye’de Kimlerde Var?

YouTube Elmas Plaket, YouTube’un 10 milyon abone sayısını aşan kullanıcılara verdiği bir ödüldür. Türkiye’de bu ödülü kazanan 8 YouTube kanalı bulunmaktadır. Birazdan bu kanalların hangileri olduğuna değineceğiz. Öncesinde bu plaketin hangi şartları yerine getiren kanallara verildiğine değineceğiz.

YouTube Elmas Plaket Verilme Şartları

YouTube, 10 milyon abone barajını aşmış olsa da kanallardan bazı şartları yerine getirmelerini bekler. Bunun dışında kanallar, YouTube tarafından bazı incelemelerden geçmektedir. Şimdi bu incelemelerin neler olduğuna bakalım:

Uygunluk incelemesi: YouTube, elmas plaketi verirken kendi takdirini ön planda tutmaktadır. Buna göre ödül verilen içerik üreticiler telif hakkı veya topluluk kurallarına aykırı davranışlardan ihtar almadan kanallarını organik tutan, abone sayılarını yapay yöntemlerle (hilelerle) artırmaya çalışmadan hesaplarını geliştiren ve daha bir çok kritere uyan üreticiler olmalıdır.

Ödülün verilmesi: YouTube, ödülü verdiği kanal için bir bildirim göndermektedir. Bu bildirim, İçerik Stüdyosu üzerinden gönderilmektedir. Bu kısma YouTube kanalı üzerinden ulaşılabiliyor.

Ödülün gönderilmesi: Son olarak YouTube, ödülü kanal sahibine göndermektedir. Bu ödül, 2 ila 4 hafta içerisinde kanal sahibine ulaşmaktadır.

YouTube Elmas Plaket, Türkiye’de Kimlerde Var?

YouTube Elmas Plaket, Türkiye’de toplam 9 kanalda bulunmaktadır. Şimdi bu kanallara ve abone sayılarına bir bakalım:

Netd: Abone sayısı 24,5 milyon

Enes Batur: 16 milyon

Oyuncak Avı: 15,2 milyon

CZN Burak: 13,5 milyon

ATV: 11,6 milyon

Oyuncakoynuyorum: 11,4 milyon

Ceylin H: 11,3 milyon

Orkun Işıtmak: 10,6 milyon

Yukarıdaki YouTube kanalları dışında 10 milyon abone sayısına yaklaşan birkaç kanal bulunmaktadır. Bunlar Maşa ile Koca Ayı ve Deli Mi Ne? isimli kanallardır. Her iki kanal da 9 ila 10 milyon arasında abone sayısına sahiptir.