3D Yazıcı ile Ne Yapılır? | En İyi 25 Örnek

3D yazıcı ile yapılacak pek çok şey var. Hatta o kadar çoklar ki aralarında neyi yapacağınıza karar vermek konusunda büyük sıkıntı yaşayabilirsiniz. Neyse ki bu makale ile 3D yazıcıdan faydalanarak neler yapabileceğinize dair bazı örnekler göreceksiniz. Her birinin yapım aşamasına dair detaylarını öğrenmek için indirme bağlantılarını da bulacaksınız. Hazırsanız başlayalım.

3D Yazıcı ile Yapılabilecek Şeyler

Motorlu Mini Yürüyen Merdiven

Bu minyatür yürüyen merdiven, kullanışlı olmaktan ziyade havalı olmasıyla dikkat çekiyor. Küçük nesneleri motorlu bir 3D nesneye dönüştürme fikri gerçekten oldukça etkileyici. Çalışması için bazı somun ve cıvatalara, dişli bir motora ve bir aküye ihtiyacınız olacak. Parçaları yazdırmak çok da karmaşık değildir. Üstelik montaj talimatlarını da bulabileceğiniz motorsuz bir versiyonu bile mevcuttur.

İndirme Bağlantısı

Kitap Tarzı SD Kart Kılıfı

SD kartlarınızı sakladığınız bir yer mutlaka vardır. Bir masa çekmecesi veya bir kutu, kartlarınızı koyduğunuz yerler olabilir. İçlerinden birisi lazım olduğunda o kalabalık içerisinde hangisi acaba diye düşündüğünüz anlar olabilir. İşte bu sorunu ortadan kaldıracak bir çözüme artık sahipsiniz. Bu kitap tarzı SD kart kutularını yazdırarak küçük kitaplık tadında düzenleme yapabilirsiniz. Ayrıca çalışma sonrası ihtiyacınız olan kartı hemen tanımlayabileceksiniz.

İndirme Bağlantısı

Toka

İki nesneyi birbirine bağlayan bu toka da 3D yazıcı satın aldığınızda sizi mutlu edecek küçük şeylerden birisidir. Kısa sürede yazdırabileceğiniz bu nesne oldukça kullanışlıdır. ‘Kendin yap’ türü nesnelerden olan bu toka 2 milimetre genişliğindedir. Fakat siz ihtiyacınıza göre ölçeklendirebilirsiniz.

İndirme Bağlantısı

Bisiklet Sibop Kapağı

Bisikletiniz için şık tasarım dokunuşları arıyorsanız, işte size minik fakat etkileyici bir tasarım. 6 ve 8 mm’lik bu bisiklet sibop kapağı tasarımı, bisikletinizi daha sevimli bir hale dönüştürebilir. Mevcut dört farklı ve bir o kadar güzel tasarımı mevcut. İsterseniz her birinin rengini farklı yaparak renk skalasını genişletebilirsiniz.

İndirme Bağlantısı

Yan Masa

3D baskının güzel tarafı, her şeyi bir bütün olarak basmak zorunda kalmamanızdır. Sadece bazı parçalar yeterlidir. Bir kez monte edildiğinde yazıcınızın yatak hacminden çok daha büyük olan bu yan masada da durum böyledir.

Taban için iki bağlantı ve bir tutamaç yazdıracaksınız. Ayrıca ahşap bir panele, bir tabana ve ahşaptan yapılmış bir perde çubuğuna ihtiyacınız olacak. Monte işlemini tamamladıktan sonra yatakta video izlemenin veya kanepenin yanına bir kahve bardağı koymanın keyfi bir başka olacak.

İndirme Bağlantısı

Takım Çantası

Siz de evinizde takım çantası olanlardan mısınız? Veya böyle bir çantaya mı ihtiyacınız var? O halde Davie isimli tasarımcının bu takım çantası fikri sizi cezbedebilir. Bu bireysel bölmeler, kompakt bir altıgen şeklinde tasarıma sahip olsalar da yine de her şey yerinde kalır. Eğer bu fikri beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantıdan daha farklı tasarımlara da ulaşabilirsiniz.

İndirme Bağlantısı

Masa Altı Çekmecesi

Dürüst olmak gerekirse her masanın dağınık olma eğilimi vardır (özellikle de pandemi zamanlarında). Zımbaları, uzaktan kumandaları, atıştırmalıkları, USB sürücüleri veya kalemleri saklamanın birçok yolu vardır ancak içlerinden en iyileri, onları gözden uzak tutmaktır.

Bu masa altı çekmecesi ile tam da bunu yapabilirsiniz. Tasarımı yazdırıp üç vidayla masanın altına monte edin ve masanızı daha derli toplu hale getirin.

İndirme Bağlantısı

Pet Şişe Sulama Başlığı

Geri dönüşüm önemlidir. Özellikle de konu pet şişeler olunca. Bu kullanışlı şeyi sadece 6 gram filamentle 30 dakika gibi kısa bir sürede yazdırarak eski pet şişeleri yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sulama başlığını bahçeniz veya saksılar için kullanabilirsiniz. Daha büyük veya küçük delikli model çeşitleri de mevcuttur. Bu da ihtiyaçlarına göre seçim yapabileceğiniz anlamına gelmektedir.

İndirme Bağlantısı

Kablo Tutucu

Çok süslü görünmese de oldukça pratik bir kullanımı olan küçük baskılardan biri daha. USB kablolarını prizlerinden çıkarmanızın önüne geçen bu 3D baskı, monitör kablolarına takılmanızı da engelleyecek. Eğer 3D baskıyı görmek istemezseniz, masanın altına çift taraflı bantla monte edebilirsiniz.

İndirme Bağlantısı

Saat Standı

Siz de saat koleksiyonu olanlardan mısınız? Gerçi bu tatlı 3D baskıyı kullanmak için birkaç saatinizin olması da yeterli. Oldukça şık bir tasarıma sahip olan bu saat standı, saatinizin derli toplu durmasının yanında masa üzerinde veya çekmecede çizilme gibi dertlerini de ortadan kaldıracaktır.

İndirme Bağlantısı

Kablo Kayışı

Siz de kablolarınızı düzenli görmekten hoşlanıyorsanız, bu 3D baskı ile kablo yoğunluğunu önlemek için çok yönlü bir çözüm üretebilirsiniz. Kapatma ve açma için evrensel bir kelepçe mekanizması bulunuyor ama farklı kayış uzunlukları arasından seçim yapabilirsiniz. Sadece ofiste değil, kablo yoğunluğunun olduğu her yerde oldukça faydalıdır.

İndirme Bağlantısı

Süngerlik ve Sabunluk

Bu sevimli küçük sabunluk tasarımını mutfağınızda sünger tutucu olarak da kullanabilirsiniz. Sadece duvara sabitlemek için çift taraflı bant kullanmanız gerekecek. Bu tasarımda PLA malzemesinin gıda için güvenli olmadığı için PETG kullanmanın daha iyi olduğu söyleniyor. Tasarımı yapmaya karar verirseniz, zaman zaman düzgünce temizlediğinizden emin olmalısınız.

İndirme Bağlantısı

Poşet Çay Tutucu

Poşet çayları genelde üretici firmanın kutusu içerisinde tutarız. Ayrıca ortalık yerde görünmesini istemediğiniz için muhtemelen bir çekmeceye koyarız. Peki mutfakta bir masanın üstünde, şık bir poşet çay tutucunun içerisinde olsalardı güzel olmaz mıydı? Yukarıdaki görselden de göreceğiniz üzere bir poşet çay tutucu, şık tasarımı sayesinde bir taşla iki kuş vurmanızı sağlayacak.

Poşet Çay Tutucu

Pil Kutusu

Pillerin evimizdeki hayatı, cihazları çalıştırmak dışında genelde çekmecelerde devam eder. Bu minik nesnelerin hayatımızdaki yeri yadsınamaz bir gerçek. Peki hepsinin bir kutu içerisinde derli toplu olmasını istemez miydiniz? Yukarıdaki pil kutusu, 20 adet AA ve 35 adet AAA pil içerebiliyor.

İndirme Bağlantısı

Kuş Saati

Bu güzel mekanik saat, PrusaPrinters’ın Timekeeper adlı yarışmasında birincilik ödülünü kazandı. Model biraz karmaşık görünse de biraz sabırlı olursanız yapımı aslında o kadar zor değil. Saati monte ettiğinizde 23 x 16 inç (60 x 42 cm) boyutlarında bir saat elde etmiş olacaksınız.

İndirme Bağlantısı

Masaüstü Düzenleyici

Bu kompakt olduğu kadar şık masaüstü düzenleyiciyi birkaç saat içinde basabilirsiniz. USB’ler, microSD, SD ve bir hesap makinesi için yuvalar sunar (çoğu telefon modeli de bu yuvalara uyacaktır). İki parçayı birbirine yapıştırarak kullanabileceğiniz bu 3D baskı, masanızın üstünü epey toparlayacaktır.

İndirme Bağlantısı

Giroid Vazo

Vazoların tasarımları genelde klasiktir. Yani bir çiçeğin muhafaza edilmesi dışında pek bir albenileri yoktur fakat bu tasarım, geleneksel vazo tasarımlarına göre çok daha şık görünüyor. Giroid şeklindeki bu vazoyu bir biblo olarak kullanmak dahi isteyebilirsiniz.

İndirme Bağlantısı

Tohum Saksısı

Bazı kimseler, evlerinde saksılara tohum ekerek bazı bitkilerin veya sebzelerin büyümesinden büyük haz duyarlar. İşte tam da o kişiler için oldukça şık bir tasarımdan bahsetmek istedik. Tasarımda tohumlar için toplam 12 bölme ve su için de 4 bölme bulunmaktadır. Bitkileri büyüdükten sonra rahatlıkla çıkarabileceğiniz bir yapıya sahiptir.

İndirme Bağlantısı

Şarj Cihazı Kablo Düzenleyici

Şarj cihazı kabloları hayatımızın önemli parçalarından birisi olsalar da görünüş olarak çok da sevimli değiller. Tabii siz onları daha sevimli bir hale döndürene kadar… Yukarıdaki görseldeki gibi farklı renklerde şarj cihazı kablo düzenleyici tasarımı oluşturabilirsiniz.

Bu küçük kutu, uzun olan kabloyu kablo düzenleyicide saklayarak kısaltır. Kabloyu sarmak için kapağı döndürmeniz yeterlidir. Kablonun daha uzun olmasına ihtiyacınız varsa sadece iki ucundan çekmeniz yeterli olacak.

İndirme Bağlantısı

Altıgen LED Panel

Bir lamba ile sanatı bir araya getirmek, kağıt üzerinde çok mantıklı bir yaklaşım gibi gelmeyebilir. Fakat böyle bir tasarım yaptığınızda hiç de öyle olmadığını fark edeceksiniz.

Biraz meşakkatli bir iş olan bu tasarım ayrıca epey zamanınızı alacak. Şöyle ki bu panellerden birinin yazdırılmasının 2,5 saat, bir kapağın ise 1,5 saat sürdüğünü unutmamalısınız. Çoğu parça birbirine yapışacağı için yalnızca bir LED şeridine ve küçük bir miktar süper yapıştırıcıya ihtiyacınız olacak.

İndirme Bağlantısı

Kredi Kartı Cüzdanı

Kredi kartlarınızın sayısı fazla ise hepsini cüzdanınızda taşımak yerine onlara özel bir cüzdan yapabilirsiniz. Bu 3D baskı yalnızca 3 parçanın birbiriyle monte edilmesiyle oluşturulabiliyor. Görünümü de son derece şık olan bu cüzdan, hoş 3D çalışmalarınızdan biri olabilir.

İndirme Bağlantısı

Hızlı Tut/Bırak Telefon Standı

Bu telefon standı sadece birden fazla görüş açısı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda telefonu standa sıkıca kilitleyen ve çıkarmak istediğinizde serbestçe bırakan hızlı bir tutma/bırakma mekanizması sunar. Tasarım, büyük akıllı telefonlarla daha uyumlu şekilde çalışır. Standı bir araya getirirken takılması gereken küçük bir uzatma yayı dışında tamamen cihazınızla yazdırılabilirsiniz.

İndirme Bağlantısı

İmkansız Masa

İlk bakışta ‘bu nasıl olabilir ya?’ diyebileceğiniz türden bir masa tasarımı fikrine ne dersiniz? Gerilimsel bütünlük adı verilen yapısal bir ilkeden yararlanarak oluşturacağınız imkansız masa, yalnızca iplerle bağlı yüzen bir masa görünümünü elde etmek için izole bileşenler arasındaki gerilimi kullanır.

İndirme Bağlantısı

Kalemlik

Masaüstü kalemlikler genelde çok basit bir yapıda olurlar. Sırf bir arada olabilmeleri için sizin de düz bir kutu içerisine onlarca kalemi doluşturduğunuz olmuştur. Fakat yukarıdaki tasarıma sahip bir kalemlik masanızı derli toplu hale getirmekle kalmaz aynı zamanda şık bir biblo gibi de kullanılabilir.

İndirme Bağlantısı

Kendinden Sulamalı Saksı

Yeni nesil akıllı ev aletleri arasında kendinden sulamalı saksılar da bulunmaktadır. Evinden uzun süre ayrı kalmak durumunda olanlar için oldukça yararlı bir ögedir. Fakat şöyle bir gerçek var ki bu ev eşyalarının fiyatı oldukça pahalıdır. Peki böyle bir ürünü kendiniz yapmak istemez miydiniz? Küçük bitkiler seviyorsanız, bu 3D baskıyı severek kullanacağınızı düşünüyoruz.

İndirme Bağlantısı

İlgili Yazılar

3D Modelleme [Çizim] Programı | En İyi 10 Seçenek