Android Telefonda Fotoğraf Boyutu Küçültme Nasıl Yapılır?

android-telefonlarda-fotoğraf-boyutu-nasil-küçültülür

İnternette yapılan işlemlerin büyük çoğunluğunda fotoğraflardan faydalanırız. Örneğin bir e-posta gönderdiğimizde, genellikle yanında bir de fotoğraf ekleriz. Mesaj gönderirken fotoğraf gönderdiğimiz de olur.

Bununla birlikte, fotoğrafları yönetebilmek de oldukça önemlidir. Fotoğrafları düzenlemek artık çok zor değil, fakat Android telefonlarda fotoğrafların boyutunun nasıl küçültüleceğini bilmek pek kolay değil. Bu makalede telefonda fotoğraf boyutu küçültme nasıl yapılır, tüm incelikleriyle öğreneceksiniz.

Android Fotoğraf Boyutu Küçültme Nedir?

android-telefonlarda-fotoğraf-boyutu-küçültme

Android fotoğraf boyutu küçültme, bir Android cihazda çekilen bir görüntünün fiziksel veya dosya boyutunu küçültme işlemini ifade etmektedir. Fotoğraf boyutunu küçültmenin amacı genellikle depolama alanını boşaltmak, görüntüleri online olarak paylaşmayı kolaylaştırmak veya bir görüntünün internete yüklenmesi için gereken süreyi azaltmaktır. Bu da fotoğraf sıkıştırma, çözünürlüğü azaltma, kırpma veya dosya biçimini daha verimli bir biçime değiştirme gibi tekniklerle elde edilebilir. Bunun gibi tüm yöntemlere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Android Fotoğraf Boyutu Küçültme İşleminin Faydaları

Android telefonlarda fotoğraf boyutunu küçültme işleminin size sağlayacağı sayısız avantaj bulunmaktadır. Bunlar:

 • Fotoğrafların boyutunu küçültmek, Android cihazların depolama alanında yer açmanıza yardımcı olabilir.
 • Daha büyük fotoğraf dosyalarının yüklenmesi veya indirilmesi daha uzun sürer, bu nedenle fotoğrafların boyutunun küçültülmesi aktarım sürecini hızlandıracaktır.
 • Bazı web sitelerinin, sosyal medya platformlarının veya e-posta istemcilerinin fotoğraflar için boyut sınırlamaları vardır. Bu sebeple fotoğrafların boyutunu küçültmek, bunları başkalarıyla paylaşmanızı kolaylaştırır.
 • Büyük fotoğraf dosyaları bir Android aygıtın performansını yavaşlatabileceği için fotoğrafların boyutunu küçültmek, cihazın performansını iyileştirebilir.
 • Büyük fotoğraf dosyalarını yüklerken veya indirirken önemli miktarda veri tüketilir. Fotoğrafların boyutunu küçülterek veri kullanımından tasarruf edebilirsiniz.

Android Telefonlarda Fotoğraf Boyutu Küçültme Yöntemleri

İnternet Sitesi ile Fotoğraf Boyutu Küçültme

Fotoğraf boyutunu küçültmenin en etkili yollarından bir tanesi, bu işlem için geliştirilen internet sitelerinden faydalanmaktır. iloveimg.com, içlerinden en sorunsuz ve zahmetsiz çalışan fotoğraf düzenleyici web sitesidir.

Şuradaki bağlantıdan ulaşabileceğiniz sitenin kullanımı ise oldukça basit. Ana sayfada sol üst köşede ‘compress image‘ isimli kısma tıklayın. Ardından ‘select images‘ deyip boyutunu küçültmek istediğiniz fotoğrafı seçin. Seçtikten sonra sağ tarafta, hemen alt kısımdaki ‘compress image‘ kısmına tekrar dokunun. Fotoğraf, otomatik olarak indirilmiş olacak.

android-fotoğraf-boyutu-küçültme
Seçtiğimiz PNG formatındaki bir fotoğrafın boyutu 415 KB’den 143.71 KB’ye düştü.

Bu site üzerinden yalnızca fotoğrafların boyutunu küçültmekle kalmayıp birçok işlem yapabilirsiniz. Örneğin fotoğrafın boyutunu küçültebilir, istediğiniz kısımlarını kırpabilir, formatını değiştirebilir ve üzerinde daha birçok işlem yapabilirsiniz. Türkçe dil desteği de bulunan site, doğrusu oldukça işlevsel.

Bu site dışında ezgif.com da oldukça kullanışlı olan bir başka sitedir. Ana sayfanın üst kısmında bulunan ‘optimize’ seçeneğini kullanarak fotoğrafınızın boyutunu küçültebilirsiniz. Tıpkı iloveimg.com gibi burada da yararlanabileceğiniz birçok işlem var. Küçük bir tüyo verelim; eğer fotoğrafın formatı önemli değilse WebP formatıyla değiştirin. Bu formatı kullanırsanız, fotoğrafınızın boyutunun kayda değer boyutta küçüldüğünü göreceksiniz. Ayrıca fotoğrafın formatı PNG ise WebP formatıyla değiştirdiğinizde, JPG veya JPEG’e oranla boyut çok daha fazla düşüyor. Bu detayı tamamen kişisel deneyimlerime dayanarak aktarıyorum fakat açıkçası buna neyin sebep olduğuyla ilgili en ufak bir fikrim yok. 🙂

Google Fotoğraflar

Android telefonlarda fotoğraf dosya boyutunu bu sefer tahmin etmesi bir yöntemle küçülteceksiniz: Popüler ve güvenilir bir uygulama olan Google Fotoğraflar ile.

google-fotoğraflar-ile-fotoğraf-boyutu-küçültme

Adından da anlaşılacağı üzere Google Fotoğraflar, fotoğrafları yönetmenize izin veren bir Google uygulamasıdır. Bu uygulama çoğu kişi bilmese de aslında fotoğrafların dosya boyutlarını yeniden boyutlandırabilen bir özelliğe sahip. Google Fotoğraflar’ı kullanarak Android telefonda fotoğraf dosyası boyutunu aşağıdaki işlemleri yaparak küçültebilirsiniz:

 • Google Fotoğraflar’ı açın.
 • Sıkıştırmak istediğiniz fotoğrafı seçin. Aynı anda birden fazla fotoğraf seçmek için istediğiniz fotoğrafların üzerine basılı tutun.
 • Paylaş’a dokunun
 • Şimdi Bağlantı Oluştur ya da Bağlantı Al öğesini seçin .
 • Bağlantının otomatik olarak panoya kopyalanması gerekiyor fakat bazı durumlarda sizin kopyalamanız gerekebilir.
 • Şimdi bağlantıyı herhangi bir yere gönderin.
 • Bağlantıya gittiğinizde, üzerinde bir resim bulunan bir sayfaya yönlendirileceksiniz.

Buradaki resimle sahip olduğunuz orijinal resim arasındaki fark, ihtiyaca göre sıkıştırılıyor. Bunun tek dezavantajı ise fotoğrafın ne kadar küçültüleceğini kontrol edemiyorsunuz. Bunu dert etmezseniz, Google Fotoğraflar ile Android telefonlarda fotoğrafların boyutunu bu şekilde küçültebilirsiniz.

Kamera Uygulamasında Görüntü Kalitesini Değiştirin

Çoğu kişinin bilmediği bir diğer seçenek ise yerleşik Kamera uygulamasında, kullanıcıların fotoğraf çekerken görüntü kalitesini kontrol edebildikleri bir özelliğin olmasıdır. Bu özelliğe erişerek Android telefonda fotoğrafların boyutunu şu işlemleri yaparak küçültebilirsiniz:

 • Cihazınızda Kamera uygulamasını açın.
 • Her zaman olduğu üzere dişli gibi görünen Ayarlar simgesine dokunun .
 • Resim Kalitesi’ni seçin .
 • Şimdi değiştirmek istediğiniz kaliteyi seçin.
android-telefon-fotoğraf-boyutu-küçültme

Yalnız bunun tüm cihazlarda kullanılamayabileceğini unutmayın. Aslında bu özelliğe sahip sadece birkaç cihaz var, belki de sadece çok az kişinin bunu bilmesinin nedeni de bu.

Android Fotoğraf Boyutu Küçültme Uygulamaları

Tüm bu işlemlerden bağımsız olarak indireceğiniz bir mobil uygulama ile de fotoğrafların boyutunu küçültebilirsiniz. Google Play Store’da fotoğrafların boyutunu küçültebileceğiniz birçok uygulama bulunuyor. Fakat içlerinden pek azı genel anlamda beğenilmiş durumda. Biz de içlerinden en amacına uygun ve kaliteli olanlarını listeledik:

Bu uygulamaların hemen hepsi aynı amaç için geliştirilmiş durumda. Bazılarının elbette diğerlerinden farklı özellikleri bulunabilir. Gözünüze çarpan uygulamayı indirmeden önce yorumlardan geri dönüşlere bakarak fikir sahibi olabilirsiniz. Biz de bu listeyi belirlerken hem uygulama puanlarına hem de gelen yorumlara göz attık.

Örnek olması açısından Photo Compressor and Resizer uygulaması ile fotoğraf küçültme adımları sırasıyla şunlardır:

 • Android telefonunuza yukarıdaki bağlantıdan “Photo Compressor and Resizer” uygulamasını indirin.
 • Uygulamayı açın ve telefondaki tüm fotoğraflara erişim izni verin.
 • Fotoğrafları sıkıştırma seçeneğini seçin.
 • Sıkıştırmak istediğiniz fotoğrafların yanındaki radyo simgesine dokunun.
 • Sonraki adımda fotoğraf sayısını ve boyutunu belirleyin.
 • Sıkıştırma modunu “Otomatik” olarak seçin ya da boyutu manuel olarak belirtin. “Sıkıştır” (Compress) seçeneğine dokunun.
 • Sıkıştırma işlemi tamamlandığında önceki ve sonraki resim boyutlarını kontrol edin.

Uygulama ücretsiz olsa da ara sıra reklamlar göstermektedir. Bu reklamları kaldırmak için ödeme yapabileceğiniz bir yöntem mevcut değildir.

Gallery Uygulaması ile Android Fotoğraf Boyutu Küçültme | Samsung

Samsung telefonlarda fotoğrafların boyutunu küçültmek için kullanabileceğiniz çok yararlı bir uygulama bulunmaktadır. Şuradan ulaşabileceğiniz Gallery adlı uygulama, fotoğraflarınızın boyutunu kolaylıkla küçültebilmenize olanak tanıyor.

Gallery uygulaması ile Samsung telefonlarda fotoğrafların boyutunu küçültebilmek için izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şunlar:

 • Samsung telefonunuzdan Gallery uygulamasını açın.
 • Boyutunu küçültmek istediğiniz fotoğrafı açın.
 • Sağ alt köşedeki üç noktalı menüye dokunup geçerli görüntü boyutunu kontrol etmek için Ayrıntılar‘ı (Details) seçin.
 • Resim düzenleyiciyi açmak için alttaki Düzenle (kalem şeklinde görünüyor) simgesini seçin.
 • Şimdi Sağ alt köşedeki üç noktalı menüye dokunup Yeniden Boyutlandır‘ı (Resize) seçin.
 • Fotoğrafın boyutunu %20, %40, %60 veya %80 gibi oranlardan birisini seçerek küçültebilirsiniz.
 • Tercih ettiğiniz boyutu seçtikten sonra Bitti‘ye (Done) dokunun.
 • Son olarak sağ üst köşedeki Kaydet simgesine dokunun ve küçültülmüş görüntü boyutunu kontrol edin.

Samsung telefon kullanıcılarının bir fotoğrafı yeniden boyutlandırmak için herhangi bir üçüncü taraf uygulamaya ihtiyacı bulunmuyor. Diğer Android kullanıcıları, fotoğraf boyutunu küçültmek için Google Play Store’dan birkaç alternatif uygulama deneyebilirler. Bunlara da bir üstteki başlıktan ulaşabilirsiniz.

Kendinizle WhatsApp Grubu Oluşturun

WhatsApp’ta yüksek boyutlu bir fotoğraf paylaştığınızda, uygulama onu sıkıştırarak dosya boyutunu küçültür. Bu sebeple kendinizle WhatsApp üzerinden fotoğraf paylaşabilir, otomatik olarak sıkıştırılacak bu görüntüleri indirebilirsiniz.

Öncelikle WhatsApp’ta kendinize nasıl mesaj atabileceğinizi bilmeniz gerekiyor. Bunun için hazırladığımız makaleye şuradan ulaşarak WhatsApp’ta kendinize nasıl mesaj atabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Artık WhatsApp’ta kendinize nasıl mesaj atacağınızı biliyorsanız, en kolay kısma gelmiş bulunuyoruz. Şimdi kendinize mesaj olarak boyutunu küçültmek istediğiniz fotoğrafı gönderin. Ardından üst kısımda bulunan üç noktalı simgeye dokunup ‘Kaydet‘i seçin. Bu şekilde fotoğrafı galerinize, boyutu küçültülmüş halde kaydetmiş olacaksınız.

Telegram ile Android’de Fotoğrafları Küçültme

WhatsApp gibi Telegram’da da kendinizle sohbet edebilmeniz için “Kayıtlı Mesajlar” grubu bulunmaktadır. WhatsApp yerine Telegram kullanmayı tercih ediyorsanız, aşağıdaki adımları kullanarak fotoğrafların boyutunu kolaylıkla küçültebilirsiniz:

 1. Adım: Telegram’da Kayıtlı Mesajlar konuşmasını açın.
 2. Adım: Pano ikonuna dokunup ardından boyutunu küçültmek istediğiniz fotoğrafları seçin. Ardından Gönder simgesine dokunun.
 3. Adım: Kaydetmek istediğiniz bir fotoğraf açın. Üstteki üç nokta menüsüne, sonrasında Galeriye Kaydet‘e dokunun.

Bilgisayarınıza Gönderin ve Yeniden Boyutlandırın

Son yöntemde bilgisayarınızdan faydalanarak fotoğraf boyutunu küçültebilirsiniz. Eğer bir bilgisayarınız yoksa, yukarıdaki yöntemlerden birine başvurmalısınız.

Bu yöntemde, neredeyse her Windows bilgisayarda varsayılan olarak bulunan Paint programından faydalanacağız. Kullanıcıların fotoğraf düzenlemenin yanı sıra görüntü oluşturmasına da olanak tanıyan bir program olan Paint, PNG, BMP, JPG ve herhangi bir fotoğraf sıkıştırıcının destekleyeceği diğer formatları destekler. Çok başvurulan bir yöntem olmasa da fotoğrafları yeniden boyutlandırma yeteneğine sahiptir. Bunu yapabilmek için şu adımları izleyin:

 • Bilgisayarınızdan Paint programını açın.
 • Üstteki menü çubuğundan Dosya sekmesine tıklayın.
 • ‘ı seçin.
 • Sıkıştırmak istediğiniz fotoğrafı seçin ve ‘a tıklayın.
 • Şimdi Giriş sekmesi üzerinden Yeniden Boyutlandır‘a tıklayın.
 • Bir açılır pencere görünecektir. Yüzde veya Piksel seçeneklerinden birini seçerek yeniden boyutlandırma işlemini yapılandırın. Ardından her giriş için sayıları girin.
 • Tamam‘a tıklayın.

Paint uygulamasını kullanarak Android telefonlarda fotoğraf dosyası boyutu bu şekilde küçültülür. Bununla birlikte bu yöntemin iki kusuru bulunmaktadır. Birincisi, bunu bir Windows PC olmadan yapamazsınız. İkincisi de bir seferde yalnızca bir fotoğrafı yeniden boyutlandırabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Fotoğraf Arka Plan Silme Nasıl Yapılır?
Fotoğraf Boyutu Küçültme İçin En İyi Yöntemler