Fotoğraf Arka Plan Silme Nasıl Yapılır?

Arka-Plani-Silme

Bazen fotoğraflarımızın arka planında olmasını istemediğimiz şeyleri kaldırma ihtiyacı hissederiz. Bunun için profesyonel programlar ile uzunca süreler uğraşmak zorunda kaldığınız olmuştur. Farklı olarak iş için (çoğunlukla e-ticaret) sık sık bu işlemi yapmak zorunda kalabilirsiniz. Sizler için muhteşem arka plan silme programı önerileri hazırladık. Bu araçlardan herhangi birini kullanarak yapmak istediğiniz şeyleri en kısa sürede gerçekleştirebileceksiniz.

Fotoğraf Arka Plan Silme Yöntemleri

PhotoRoom

PhotoRoom
 • Platform: Android – iOS
 • Geliştirici: Artizans
 • Puanı: 4,8

Muhtemelen tüm uygulamalar içerisinde favoriniz PhotoRoom olacak. Zira uygulama, tam olarak beklentinizi karşılayacak meziyetlere sahip.

PhotoRoom, saniyeler içerisinde stüdyo kalitesinde görüntüler oluşturmanızı ve arka planı silmenizi sağlıyor. Dilerseniz arka planı bulanıklaştırabilir, komple silebilir ya da nesneleri yeniden renklendirmek için solgunlaştırabilirsiniz.

Gündelik hayatınızda da kullanabileceğiniz PhotoRoom, iş hayatınızda da vazgeçilmezlerinizden birisi olacak. Ücretsiz olan uygulamayı Android için buradan, iOS içinse buradan indirebilirsiniz.

Background Eraser

Background-Eraser
 • Platform: Android – iOS
 • Geliştirici: handyCloset Inc.
 • Puan: 4,6

Resimlerin / fotoğrafların arka planını silip saydamlaştırmak için kullanabileceğiniz uygulamalardan bir tanesidir. Yıldız Modu özelliği, görüntüde düzgün bir kesim yapabilmeniz için kenarları algılıyor. Bu da işinizi zahmetsizce ve en kısa sürede yapabilmenizi sağlıyor.

Otomatik Modu da benzer pikselleri otomatik olarak silmenize yarıyor. Fotoğrafları üst üste bindirerek kompozit fotoğraflar oluşturmak istiyorsanız, Background Eraser aradığınız çözüm olabilir.

Uygulamayı Android cihazlar için buradan, iOS cihazlar içinse buradan indirebilirsiniz.

Cutout.pro

Cutout-Pro
 • Platform: Tarayıcı

Cutout.pro ile yalnızca fotoğrafların değil, videoların da arka planını kaldırabilirsiniz. Oldukça işlevsel özellikleri bulunan bu çözümü kullanmak için herhangi bir program indirmenize gerek yok. Tarayıcı üzerinden kısa sürede, olmasını istediğiniz şekilde arka plan silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Şuradaki bağlantıya tıklayarak ‘Upload Image’ yazısının üzerine tıklayın ve arka planını kaldırmak istediğiniz görüntüyü seçin. Sonra sağ kısımda ‘editor’ yazılı kısma dokunun. Buradan arka planını sildiğiniz görüntüye dilerseniz gölge ekleyebilir ya da üzerine yazı yazabilirsiniz.

Online olarak sürekli kullanmak istiyorsanız, sağ üst köşeden üyelik işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Çünkü birkaç denemeden sonra işlem yapmanıza izin vermiyor.

Background Eraser – Remove Background

Background-Eraser-Remove-Background
 • Platform: Android
 • Geliştirici: InShot
 • Puan: 4,9

Yalnızca Android için geliştirilen uygulamanın arkasında InShot gibi piyasanın bilinen bir markası var. Puanından da anlaşılacağı üzere uygulama, arka plan silme konusunda oldukça başarılı. Yapay zeka destekli uygulama, birkaç dokunuşla arka planını sildiği görüntüyü PNG formatında ve yüksek kalitede indirmenize olanak tanıyor.

Uygulamada 3 farklı mod bulunuyor. Bu modlardan herhangi birini kullanarak işlemlerinizi daha kapsamlı ya da kısa sürede yapabilirsiniz. Background Eraser’ı Android cihazınıza indirmek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Remove.bg

Remove.bg_
 • Platform: Android – PC – Mac – Linux – Tarayıcı
 • Geliştirici: Kaleido
 • Puan: 4,3

Arka plan silme konusunda alanının en başarılı programlarından bir tanesidir. Remove.bg, istediğiniz her platformda faydalanabileceğiniz bir çözümdür. Tek eksiği iOS platformunda bulunmuyor fakat bunu web sitesi üzerinden çevrimiçi hizmeti sayesinde telafi etmeyi başarıyor.

Remove.bg, bazı popüler programlar için plugin’ler içeriyor. Örneğin Photoshop, Figma, Sketch, Drupal gibi platformlarla uyumlu çalışan plugin’ler mevcut. İsterseniz program olarak bilgisayarınıza ya da telefonunuza indirin, isterseniz de site üzerinden zahmetsizce ve kısa sürede işinizi görün. Remove.bg, arka plan silme konusunda tartışmasız en başarılı çözümlerden.

Şuradaki bağlantı ile tarayıcı üzerinden arka plan silme işlemini birkaç saniyede yapabilirsiniz. Dilerseniz de şuradan bilgisayarınıza, şuradan da Android cihazınıza indirebilirsiniz.

PhotoScissors

PhotoScissors
 • Platform: Windows – Mac – iOS – Tarayıcı
 • Geliştirici: Maxim Gapchenko
 • Puan: 4,7

PhotoScissors, bir nesneyi başka bir görüntüye aktarma ya da bir fotoğraftaki arka plan kaldırma işlemlerini kısa sürede gerçekleştiren çözümlerdendir. İsterseniz tarayıcı üzerinden online olarak, isterseniz de bilgisayarınıza ya da telefonunuza indirerek arka planı silebilirsiniz.

PhotoScissors, arka planı silerken bunu kolaylıkla yapmanızın yanı sıra çeşitli araçlara sahip. Kestiğiniz arka plana istediğiniz rengi atayabilir, kırpma işlemini dilediğiniz ölçüde ayarlayabilir ve bunları bazı sitelerin yerleşik en:boy oranına göre hazırlayabilirsiniz. Örneğin görüntüyü Instagram, Facebook ya da Amazon’da kullanacaksınız, seçiminizi ona göre yapabilirsiniz.

Tarayıcı üzerinden kullanmak için şuradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz. Bilgisayarınıza ya da iPhone’unuza indirmek içinse şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Removal.ai

Removal-ai
 • Platform: Windows – Mac – Tarayıcı
 • Geliştirici: Removal

‘Arka planı hızlıca silmek istiyorum’ diyorsanız, Removal.ai işinizi kısa sürede halledecek olan çözümlerden. Online ve bilgisayar programı olarak hizmet veren Removal.ai, görüntülerin arka kısmını zahmetsizce ortadan kaldırıyor. Bunun için yapmanız gereken tek şey fotoğrafı yüklemek. Yükleme işlemi bittikte sonra görüntünün içerisinde odak nesnenin dışındaki tüm arka plan kaldırılmış olacak.

Şuradan ulaşabileceğiniz websitesinde, sağ tarafta bulunan ‘choose a photo‘ yazılı kısma tıklayın. İşlem yapmak istediğiniz görüntüyü seçtikten sonra ‘download‘ deyin. Daha yüksek kalitede indirmek istiyorsanız, bir altında bulunan ‘download high quality‘ yazılı kısma tıklayın. Windows ya da Mac cihazınıza indirmek içinse şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Pixlr

Pixlr-1
 • Platform: Tarayıcı

Dünyanın en popüler fotoğraf düzenleme programlarından olan Pixlr, ayrıca arka plan silme konusunda da müthiş başarılı. Arka planını sildiğiniz görüntüdeki asıl ögenin etrafını düzenleyebileceğiniz basit bir araç bulunuyor. Bu araç, o keskinliği sanki Photoshop’la işlem yapmışsınız gibi yumuşatmanızı sağlıyor.

Pixlr’ın şurada bulunan bağlantıya tıklayarak arka plan silme özelliğinden faydalanabilirsiniz. Hemen sağ taraftaki ‘ince ayar’ yazısına tıklayarak yapmak istediğiniz ayarları gerçekleştirin. Ardından en alttaki ‘indir’ yazısına tıklayarak işlem yaptığınız görüntüyü bilgisayarınıza taşıyın.

FocoClipping

FocoClipping
 • Platform: Tarayıcı

Arka planı silme sitesi arayanların muhakkak göz atması gereken çözümlerden bir diğeri de FocoClipping. Bu site için arka planı silmekten daha fazlası tanımını yapmamız yanlış olmaz. Çünkü muadillerine göre ilginizi çekecek bazı çarpıcı özelliklere sahip.

Örneğin bir kerede 30 görüntü yükleyip, her birinin arka planını kaldırabilirsiniz. Yani görüntülerin her birinin arkasını tek tek kaldırmanıza gerek kalmayacak. Kestiğiniz görüntüleri en ince detaylarına kadar görebilmek için arayüzdeki “yakınlaştır/uzaklaştır” düğmesine tıklayabilirsiniz.

Kaldırdığınız arka plana yeni bir arka plan mı eklemek istiyorsunuz? Ya da fotoğrafınızın arka planını silerken saçınızın etrafının doğal mı görünmesini istiyorsunuz? Tüm bu özellikler FocoClipping’de mevcut.

Tüm bu özelliklerden faydalanarak ve hiçbir program indirmek zorunda kalmadan arka planı silebileceğiniz FocoClipping’e şuradan ulaşabilirsiniz.

Fotoğraf Arka Plan Silme İşleminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bir fotoğrafın arka planını silerken dikkate almanız gereken bazı faktörler şunlardır:

 • Fotoğrafın arka planını seçerken mümkün olduğunca doğru ve hassas bir şekilde seçim yapmaya çalışın.
 • Yumuşak kenarlar ve maskeleme teknikleri kullanarak arka planını kestiğiniz fotoğrafın daha doğal görünmesini sağlayın.
 • İnce ayrıntılara sahip karmaşık görüntülerde, seçim yapmak zor olabilir. Bu durumda, daha karmaşık seçim araçları veya maskeleme teknikleri kullanabilirsiniz.
 • Arka planı silmeden önce fotoğraftaki ana nesneyi net bir şekilde seçtiğinizden emin olun.
 • Silme işleminden önce arka planı yedeklemek için orijinal fotoğrafın bir kopyası muhakkak elinizde olsun.

Sıkça Sorulan Sorular

Fotoğraf arka plan silme nasıl çalışır?

Fotoğraf arka plan silme işlemin de bir fotoğrafın arka planını otomatik olarak algılamak ve kaldırmak için yapay zeka kullanılır. Oldukça hassas olan bu araçlar, karmaşık arka planları bile kaldırabilir.

Fotoğraf arka plan silme işlemi hangi fotoğraflarda yapılabilir?

Bu işlem, insan, nesne ve manzara fotoğrafları dahil olmak üzere her türlü fotoğrafta kullanılabilir. Araç, karmaşık arka plana sahip fotoğrafları da işleyebilir.

İlgili Yazılar

Photoshop Alternatifi Ücretsiz Programlar