Android’de Aynı Uygulamadan İki Tane Kurma Nasıl Yapılır?

android-ayni-uygulamadan-iki-tane-kurma-1

Telefonunuzda mutlaka birçok uygulama bulunuyordur. Bunlardan bazıları türlü sebeplerden ötürü tek başlarına yeterli olmayabilir. Eğer Android telefonunuz varsa, uygulamaları klonlayabilir ya da çoğaltabilirsiniz.

Android Uygulama Klonlama Nedir?

Android uygulama klonlama, mevcut bir uygulamanın işlevselliğini ve tasarımını taklit etmek için aynı uygulamadan 2 tane kurma işlemini ifade etmektedir. Uygulama klonları genellikle orijinal uygulamaya bir alternatif sağlamak, ek özellikler veya özelleştirme seçenekleri sunmak veya onu tercih eden kullanıcılara benzer bir uygulama deneyimi sağlamak için oluşturulur.

Uygulama klonlama, çeşitli programlama dilleri ve uygulama geliştirme araçları kullanılarak oluşturulabilir. Bu uygulamalar Google Play Store veya App Store gibi uygulama mağazalarından veya üçüncü taraf kaynaklardan indirilebilir.

Bir Uygulama Neden Klonlanır?

Bunun için en yaygın sebep, birden fazla hesapla kullanma isteğidir. Artık çoğu uygulama birden fazla hesabı desteklemektedir fakat hala bundan yoksun uygulamalar da bulunmaktadır. Bu anlamda en popüler iki uygulama Snapchat ve WhatsApp’tır.

Bir uygulamayı klonlarsanız, bağımsız olarak kullanılabilecek bir kopya oluşturmuş olursunuz. Bu da aynı uygulamayı iki farklı hesapla kullanabileceğiniz anlamına gelir. Bunu sadece kendiniz için değil, bir çocuğun ya da arkadaşınızın kullanması için de yapabilirsiniz. Bunun gibi birçok detayı uygulama klonlama sebebi olarak açıklayabiliriz.

Android Uygulama Klonlama Yöntemleri

Android Uygulama Klonlama | APK

Sıra bir uygulamayı nasıl klonlayabileceğinize geldi. “Android’de aynı uygulamadan iki tane kurma nasıl yapılır?” sorusuna aşağıda anlatacağımız yöntemle cevap bulmuş olacaksınız. Öncelikle Android cihazlara APK dosyası nasıl indirilir, onu bir hatırlayalım:

  • Ayarlar > Güvenlik deyin.
  • Bilinmeyen Kaynaklara İzin Ver kısmına dokunun.
  • APK dosyasını indirin (İndirilenler klasöründe görebilirsiniz) ve kurulumu gerçekleştirin.

Bu işlemi yapabilmek için “App Cloner” adlı bir Android uygulaması kullanacağız. Google Play Store’da bulunmayan bu uygulamayı geliştiricinin web sitesinden indirebilirsiniz. Uygulamayı yükledikten sonra açıp hangi uygulamayı klonlamak istediğinizi seçin.

android-uygulama-klonlama-nasil-yapilir

Klonlanmış uygulamayı orijinalinden ayırt etmek isteyebilirsiniz. Bu sebeple ilk olarak klonladığınız uygulamaya farklı bir ad verin. Ardından rengini değiştirerek ya da döndürerek uygulamanın görünüşünü değiştirebilirsiniz. Tüm özelleştirmeleri yaptıktan sonra yukarıdaki ‘klon‘ simgesine dokunun. Klonladığınız uygulamayla ilgili işlevsellik sorunları hakkında bir mesaj görebilirsiniz. Klonlandıktan sonra tüm uygulamalar düzgün çalışmayabilir. Siz yine de ‘Continue (devam)’ yazan kısma dokunun.

android-uygulama-klonlama

Sonrasında oluşturduğunuz uygulama, yeni adı ve simgesiyle görünecektir. Bitirmek için ‘Install‘ (yükle) kısmına dokunun.

android-ayni-uygulamadan-iki-tane-kurma

Bu işlemlerin ardından klonladığınız uygulamayı kullanabilirsiniz fakat şunu unutmayın; her uygulama çalışmayabilir. Genellikle Snapchat ya da WhatsApp gibi çoğu kişinin kullandığı uygulamalarda işe yarıyor. Fakat nispeten daha az kişinin kullandığı uygulamalarda kararlı bir kullanım sağlayamayabilirsiniz.

Android Uygulama Klonlama | Parallel Space

Aşağıda bazı Android uygulama klonlama yapabilmenizi sağlayan uygulama önerileri göreceksiniz. Fakat bu anlamda tüm dünyada oldukça popüler olan, 100 milyondan fazla indirmeye sahip Parallel Space’in yeri biraz daha farklıdır.

Parallel Space, aynı anda birden fazla oyun veya sosyal medya uygulamasına giriş yapabilmenizi sağlar. Güçlü ve oldukça stabil çalışan bu uygulama, ilk uygulama sanallaştırma motoru olan MultiDroid temelinde geliştirilmiştir.

Liste tam olarak belli olmasa da Parallel Space, neredeyse tüm popüler uygulamaları kolaylıkla klonlayabilmenizi sağlıyor. Uygulamayı şuradaki bağlantıdan Android cihazınıza yükleyebilirsiniz.

Dual Space ile Android Uygulama Klonlama

Dual Space, WhatsApp’ı klonlamak isteyenler için en uygun uygulamalar arasındadır. 100 milyondan fazla indirmeye sahip olan Dual Space, uygulamalarınızı klonlamanıza olanak tanır. Ayrıca hesaplarınız arasında geçiş yaparak istediğiniz hesabı yönetebilmenizi sağlıyor.

Dual Space, klonladığınız uygulamaları gizlemenizi sağlayan bir dizi gizlilik özelliklerine sahiptir.

Dual Space ile bir uygulamayı klonlamak için şu adımları izlemelisiniz:

  • Uygulamayı başlatmak için Android cihazınıza yüklediğiniz uygulamaya dokunun.
  • Ardından telefonunuzda sahip olduğunuz tüm uygulamaların bir listesi karşınıza çıkacak. Hangi uygulamaları klonlamak istediğinizi eklemek için + simgesine dokunun.
  • Uygulama çoğaltıldıktan sonra normalde orijinal uygulama ile yaptığınız gibi başlatmak için üzerine dokunun.

Farklı Android Uygulama Klonlama Uygulaması Kullanın

App Cloner, internet dünyasının en etkili uygulama klonlayıcısı olduğu için üzerinde daha fazla durduk. Fakat yapmak istediğiniz işlemle ilgili Google Play Store’da sunulan bazı uygulamalar da mevcut. Aşağıya bu uygulamaları liste halinde bırakıyoruz. Dilerseniz bu uygulamalardan bir tanesini indirerek telefonunuza aynı uygulamadan iki tane kurabilirsiniz. Yalnız şöyle bir öneride bulunalım; her konuda olduğu gibi bunda da geri dönüşlere bir göz atın deriz. Uygulamayı indirmeden önce kullanıcıların yorumlarına göz atıp, kullanmaya değer olup olmadığına karar verebilirsiniz. İşte Android telefonunuza aynı uygulamadan iki tane kurmanızı sağlayan uygulamalar:

Sıkça Sorulan Sorular

Android uygulama klonlama işlemi yasal mı?

Bir Android uygulamayı klonlamak, orijinal uygulamanın herhangi bir telif hakkını veya fikri mülkiyet hakkını ihlal etmediğiniz sürece yasaldır. Uygulamanın klonunu oluşturmadan önce uygulamanın aslına ait olanının kullanım koşullarını ihlal etmediğinden ve gerekli tüm lisanslarla birlikte izinleri aldığınızdan emin olmalısınız.

Android uygulama klonlama işleminden para kazanabilir miyim?

Evet. Reklam, uygulama içi satın alma veya abonelik modellerini kullanarak Android uygulama klonunuzdan para kazanabilirsiniz.

Android uygulama klonlamanın potansiyel zorlukları nelerdir?

Android uygulama klonlamanın bazı olası zorlukları arasında, uygulamanızın orijinal uygulamanın herhangi bir telif hakkını veya fikri mülkiyet hakkını ihlal etmemesini sağlamak, uygulamanızın gerekli tüm yasal ve düzenleyici gereklilikleri karşılamasını sağlamak ve uygulamanızın benzersiz bir değer teklifi sunmasını sağlamak yer alır.

İlgili Yazılar

Windows 11’de Android Uygulamaları Nasıl Yüklenir?