Apple Watch Android ile Uyumlu mu?

Apple Watch ile Android uyumlu mu, birçok Android telefon ve Apple Watch kullanıcısının cevabını merak ettiği sorulardan birisidir. Fakat adından da anlaşılacağı üzere Apple Watch, iPhone’larda kullanılmak üzere tasarlanmış ve üretilmiştir. Apple Watch’lar, hem akıllı saat hem de kol saati olarak çalıştığı için çok popüler, kullanışlı ve çekici bir akıllı saat haline geldi. Aksesuar olarak iPhone’lar için tasarlandığından, iPad veya iPod veya Android için kullanıma uygun değil. O zamandan beri tutarlılığı ve kullanışlı işlevleri nedeniyle Apple Watch, Android kullanıcıları için bile cazip bir cihaz olmuştur.

Apple Watch ile Android Telefonlar Uyumlu mu?

Ardından Android kullanıcılarının aklına şu sorular gelmeye başladı: Apple Watch kullanabilmek için Android telefonumdan vaz mı geçmeliyim?? Veya herhangi bir şekilde Apple Watch’u Android telefonumda kullanabilir miyim? Böyle bir durum söz konusu olduğunda Android telefonunuz ile Apple Watch kalmak arasında seçim yapmak zorunda kalmazsınız.

Bu sorular bir şekilde Apple’ın dikkatini çekti ve şirket, resmi olarak hayır yanıtını verdi. Bu da Apple Watch’un bir Android telefonla eşleşemeyeceği, yalnızca iPhone ile kullanılabileceği anlamına gelir. Apple Watch’lar, iPhone 5 ve sonraki modellerden başlayarak seçili iPhone modelleriyle uyumlu olarak çalışmaktadır. Bununla birlikte eşleşme için her iki cihazın da Bluetooth kullanması gerekmektedir. Bu nedenle teknik olarak Apple Watch’unuzu Bluetooth üzerinden bir Android cihazla eşleştirmeye çalıştığınızda bağlantı isteği reddedilecektir.

Ancak bazı Apple Watch kullanıcıları, akıllı saatlerini bir Android cihazda kullanabildiklerini iddia ediyorlar. Biz de buradan yola çıkarak Apple Watch’unuzu bir Android telefonla çalışması için bazı açıklamalarda bulunacağız. Deneysel bir çalışmayla risk almak istiyorsanız, Apple Watch’unuzu bir Android telefonla eşleştirmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Apple Watch’u Android Telefonla Kullanmak İçin Neye İhtiyacım Var?

Her iki cihazın birlikte çalışabilmesi için birkaç şeye ihtiyacınız olacak. İlk olarak en az bir iPhone 6 modeline ve hücresel bir Apple Watch’a ihtiyacınız var. Hücresel modelin iPhone’unuzdan bağımsız olarak telefon görüşmeleri ve metin mesajları yapmasını ve almasını istiyorsanız, SIM kartınızı bir iPhone’a aktarmanız gerekecektir.

Bir iPhone 13 veya daha eski bir iPhone modeli kullanıyorsanız, fiziksel SIM kartı çıkarıp cihazlarınız arasında aktarmak için bir SIM kart aracına ihtiyacınız olacak. Android telefonunuz ve iPhone’unuz, aynı boyuttaki fiziksel SIM kartı kullanmalılar . Tüm modern iPhone’lar ve çoğu modern Android telefon bir nano SIM kart kullanıyor olsa da tüm Android telefonlar kullanmaz. Bazı Android cihazlar mikro SIM kartı kullanabilir. Bir iPhone 14 kullanıcısı iseniz, Android telefonunuzda iPhone’a aktarabileceğiniz sanal bir eSIM kartı kullanmanız gerekecektir.

Apple Watch Android Telefonla Nasıl Kullanılır?

Apple Watch ile bir Android telefonu eşleştirmek için aşağıdaki talimatları adım adım uygulamalısınız. Hazırsanız başlayalım.

Adım 1: Bir Android ile bağlanmaya çalışacağınız Apple Watch’un öncelikle bir iPhone’da LTE ağınızın taşıyıcısına bağlayarak doğru ve eksiksiz bir şekilde yapılandırıldığından emin olmalısınız. Buna göre aşağıda açıkladığımız adımları uygulamaya koyulabilirsiniz:

 • iPhone’unuzda Apple Watch uygulamasını başlatın.
 • Ardından Eşleştirmeyi Başlat‘ın üzerine dokunun. Saatinizi manuel olarak eşleştirin seçeneğini belirleyerek ve Apple Watch uygulamasında profil adına dokunarak veya Apple Watch’u iPhone’unuzun kamerasına tutarak manuel olarak eşleştirebilirsiniz.
 • Saatte görünecek 6 haneli kodu girin.
 • Yeni Apple Watch Olarak Ayarla‘ya dokunun.
 • Ardından bilek tercihinizi sol veya sağ olarak seçin.
 • Şartlar ve koşullar göründüğünde Kabul Et‘e dokunun.
 • Ardından Apple Kimliğinizi girin.
 • Konum‘un yanı sıra Siri ve Tanılama hakkında soru sorulduğunda Tamam‘a dokunun.
 • Şimdi saatiniz için 4 basamaklı bir şifre oluşturun.
 • Seçenekler arasında bir iPhone kullanarak Apple Watch’unuzun kilidini açıp açamayacağınız sorulursa, saatinizin ekranındaki EVET veya HAYIR seçeneklerinden birini seçin.
 • Ardından, iPhone’unuzda zaten yüklü olan uygulamaların Apple Watch yazılım sürümlerini indirmeye başlamak için Yükle‘yi seçin. Veya Daha Sonra‘yı da seçebilirsiniz.
 • Apple Watch ve iPhone cihazının senkronizasyonu şimdi başlayacak.
 • Apple Watch tamamen kurulduğunda ve senkronize edildiğinde bir bildirim alacaksınız.
 • Son olarak, Apple Watch’unuzu operatörünüzün LTE ağına bağlayın.

Adım 2: Şimdi iPhone’u, Android telefonu ve Apple Watch’u kapatın.

Adım 3: Bir SIM kart aracı kullanarak SIM kartı iPhone’unuzdan çıkarın.

Adım 4: Nano-sim’i Apple Watch’u bağlamak istediğiniz Android telefona takın.

Adım 5: Android cihazını açın ve mobil internete bağlanın.

Adım 6: Dijital kurma kolunun altındaki düğmeye basarak Apple Watch’u açın.

Adım 7: Android telefon şimdi bir operatöre bağlanacak, ardından Apple Watch’un da bağlanacağını göreceksiniz.

Yukarıdaki adımları özetlemek gerekirse, Apple Watch ve Android telefonun birbirleriyle iletişim kurmadığını söylemeliyiz. Yani her iki cihaz da hala uyumlu değil. Ancak Apple Watch’unuz LTE ile ayarlandığında, bazı işlevlerinin artık bir iPhone cihazına bağlanmasına veya kullanılmasına gerek kalmaz. Fakat bu işlemin, Apple Watch’unuzun pil ömrünü olumsuz yönde etkileyeceğini unutmamalısınız.

Bir Apple Watch’u Android telefona bağlamak eğlenceli bir işlemdir. Ancak gerçekten bir akıllı saate ihtiyacınız varsa, Android cihazınızla uyumlu akıllı saatlerin de var olduğunu unutmayın.

Android Telefonla Hücresel Apple Watch Nasıl Kullanılır?

Apple Watch LTE varyantını bir Android telefonla kullanmanın alternatif ama son derece sınırlı bir yolu var. Ancak süreci başlatmak için yine de bir iPhone’a ihtiyacınız olacak.

Apple Watch’unuzu iPhone’unuzla eşleştirdikten sonra SIM kartın etkinleştirilip etkinleştirilmediğini görmek için iPhone’unuzda bir test araması yapın.
Ardından iPhone’unuzu Uçak Modu‘na alın. Apple Watch’un hala bir ağa bağlı olup olmadığını kontrol edin. Bağlıysa Apple Watch’unuzu kapatın. iPhone’unuzdaki SIM kartı Android telefonunuza aktarın ve Apple Watch’u açın.

Bu, Apple Watch ile arama yapmanıza, almanıza ve her iki aygıtta da sınırlı ses denetimlerini kullanmanıza izin verir. İki aygıt Bluetooth aracılığıyla eşleştirilemez ancak aynı SIM bilgilerini paylaşır. Bu da sağlık verilerinin eşzamanlanmasından Apple’ın uygulama paketine kadar Apple’a özel bazı özellikleri kaçıracağınız anlamına geliyor.

Apple Watch’un Hangi Özelliklerini Kullanabilirim?

Apple Watch’unuzda yüklü olan uygulamalar, mobil bağlantı üzerinden kendilerini güncel tutabilecekler. Ayrıca belirli uygulamalar da beklenmedik bir şekilde çalışabilirler.

Apple Watch ile Android telefonunuzu eşleştirdiğinizde telefon görüşmeleri yapabilirsiniz. Fakat mesajlaşmanız biraz zahmetli olabilir. Örneğin iMessage bu kurulumla çalışma eğiliminde olsa da SMS’ler genelde çalışmaz. Android telefonunuzda tüm mesajlar SMS metinleri olarak gönderileceği için bu önemli bir sorun olabilir.

Son olarak bir iPhone’a erişiminiz olmayacağı için cihazınızı ve yazılımınızı gerektiği gibi güncel tutamayacaksınız. Saatinize yeni bir uygulama yüklemek istediğinizde bu işlevi tamamlamak için bir iPhone’a ihtiyacınız olacağından en fazla mevcut uygulamaları kullanabileceksiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Samsung Galaxy Watch, bir iPhone ile kullanılabilir mi?

Hayır. Wear OS 3 akıllı saatler olarak Galaxy Watch 4, Galaxy Watch 4 Classic, Galaxy Watch 5 veya Galaxy Watch 5 Pro’yu bir iPhone ile kullanamazsınız. Bununla birlikte eski Tizen tabanlı Galaxy Watch 3’ü iPhone ile eşleştirerek kullanabilirsiniz.

iPhone kullanıcıları için Apple Watch benzeri akıllı saat var mı?

Evet. Apple Watch muadili olan ve iPhone’da kullanılabilen pek çok akıllı saat modeli bulunmaktadır. Bunların neler olduğuna şuradaki makaleden ulaşabilirsiniz.