Apple Watch Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Apple Watch sıfırlama, cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlayarak yeni gibi kullanmanızı sağlayacak bir işlemdir. Yaptığınız yanlış ayarlar, Apple Watch’un hantal bir şekilde çalışması, sıfırlama yapmak için en geçerli nedenler arasındadır.

Bu makale ile Apple Kimliği, şifre veya eşleştirilmiş bir telefon olmadan Apple Watch’u fabrika ayarlarına sıfırlama yöntemlerini öğreneceksiniz. Bunu yapabilmenizin birkaç yolu olsa da bu makale, içlerinden en etkili olanlarını kapsıyor. Bir Apple Watch’u sıfırlamak için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanabilirsiniz.

Apple Watch Sıfırlama Nedir?

Apple Watch sıfırlama, cihazdaki tüm içeriğin ve ayarların silinmesi ve orijinal fabrika ayarlarına döndürülmesi anlamına gelmektedir. Bunu yapmak, saatin sorun yaşadığı durumlarda, cihazı satmak veya başkasına vermek istediğinizde yararlı olabilir. Bir Apple Watch’u sıfırlama işlemini iPhone’daki Watch uygulaması aracılığıyla veya doğrudan saatin kendisinden yapılabilir, bunu yaparak tüm verileri, uygulamaları ve ayarları kaldırabilirsiniz.

Apple Watch’unuzu Neden Sıfırlamalısınız?

İşlevselliği için bir iPhone’a ihtiyaç duyan Apple Watch, bir sıfırlama başlatana kadar bu iPhone ile eşleşmiş kalır. Apple Watch’unuzu sıfırlamadan başka bir iPhone ile eşleştiremezsiniz. Bu, Apple Watch’unuzu satmanızı veya başka birine devretmenizi imkansız kılar ve sıfırlama işlemi takip edilmedikçe devam eder.

Apple Watch’unuzdaki verileri silmenin ve iPhone’unuzla arasındaki bağı koparmanın ötesinde Apple Watch sıfırlama, cihazınızı Apple Kimliği’nden de kaldıracaktır.

Apple Watch’u satmak ailenizden birisine veya arkadaşınıza devretmek dışında, sıfırlamanın mantıklı olduğu diğer durumlar da olabilir. Apple Watch’unuzda sorun yaşıyorsanız da sıfırlama yöntemi deneme değer olabilir.

Son olarak Apple Watch’u sıfırlamak, cihazdaki tüm kayıtlı verileri, podcast’leri, müzikleri, uygulamaları hızlı bir şekilde kaldırmanızı sağlar. Sıfırdan bir başlangıç yapmak istiyorsanız, Apple Watch’un yakın zamanda alınmış bir yedeğini geri yüklemediğinizden emin olmalısınız.

Apple Watch Sıfırlama Yöntemleri

iPhone ile Apple Watch Sıfırlama

Apple Watch’unuzu bir iPhone veya başka bir Apple cihazla eşleştirdiyseniz, Apple Watch’u Apple Kimliği olmadan sıfırlamak için uygulamanın özelliklerinden birisinden faydalanabilirsiniz. Apple Watch, birçok işlemi doğrudan iPhone’unuz üzerinden gerçekleştirmenize olanak tanıyacak özelliklere sahiptir. Buna Apple Watch’u sıfırlamak da dahildir.

Apple Watch’u sıfırlamanın sonuçlarının ne olacağını muhtemelen biliyorsunuzdur. Sıfırlama sonrası Apple Watch’taki tüm verileriniz ve ayarlarınız silinmiş olacak. Ardından Apple Watch’unuzdaki her şeyi yeniden yapılandırmanız gerekecek. Bunun bilincinde olduğunuzu varsayarak Apple Watch’ınızı iPhone üzerinden nasıl sıfırlayacağınızı aşağıdan öğrenebilirsiniz.

 • iPhone’unuzu ve Apple Watch’unuzu birbirine yakın olacak şekilde konumlandırın.
 • iPhone’unuzda Apple Watch uygulamasını başlatıp Saatim (My Watch) seçeneğine dokunduktan sonra Genel‘i seçin.
 • Son olarak Sıfırla > Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil‘e dokunun.

Bunu yaptıktan sonra Apple Watch’un sıfırlanmasını bekleyin. Bu durum bir süre devam edecektir. Tamamlandıktan sonra Apple Watch’unuzu sıfırdan kurmaya başlayabilirsiniz.

iPhone Olmadan Apple Watch Sıfırlama

Herhangi bir iPhone olmadan Apple Watch’unuzu sıfırlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler sırasıyla şunlar:

 • Apple Watch’in yan tarafındaki Dijital Crown (Home tuşu olarak da bilinir) düğmesine basarak tüm uygulamaları görüntüleyip ardından Ayarlar‘ı seçin.
 • Şimdi Genel > Sıfırla > Tüm İçeriği ve Ayarları Sil sıralamasını izleyin.
 • Eğer Apple Watch’ınız hücresel servis kullanıyorsa, planınızı koruyup korumamanız hakkında bir uyarı alacaksınız.
  • Apple Watch’u sıfırladıktan sonra kendiniz kullanmaya devam etmeyi planlıyorsanız Planı Sakla‘yı seçin.
  • Eğer Apple Watch’u tamir için göndermeyi veya yeni sahibine vermeyi düşünüyorsanız Planı Kaldır‘ı seçin. Başka bir Apple Watch kullanmayı düşünmüyorsanız, aboneliği iptal etmek için ayrıca operatörünüzle iletişime geçmeyi unutmayın.
 • Son olarak Tümünü Sil‘e dokunun.

Apple Kimliği Olmadan Apple Watch ile Apple Watch Sıfırlama

Apple Watch şifreniz ve Apple Kimliği’niz, birbirinden iki farklı şeydir. Apple Kimliği şifrenizi unuttuysanız, aygıtı sıfırlamak için Apple Watch şifrenizi kullanabilirsiniz. Bu da diğer yöntem kadar iyi çalışır. Ayrıca bunun için iPhone’unuzu kullanmanıza da gerek kalmayacak.

Bu yöntem, Apple Watch’unuzdaki yerleşik özelliklerden birine dayanmaktadır. iPhone’unuzda Apple Watch uygulamasını kullanmak yerine yalnızca çok iyi hatırladığınız bir şifre girerek Apple Watch’unuzu sıfırlamak için bu yerleşik seçenekten faydalanabilirsiniz. Şifrenizi hatırlayamıyorsanız, bu kılavuzdaki yardımcı olacak son yöntemi kullanabilirsiniz.

 • Apple Watch’unuzdaki Ayarlar uygulamasını başlatıp ardından Genel seçeneğine dokunun.
 • Buradan Sıfırla seçeneğini seçin ve Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil seçeneğinin üzerine dokunun. Bu sayede Apple Watch’unuz sıfırlanmış olacaktır.
 • Apple Watch’unuz sizden şifrenizi girmenizi isteyecektir.
 • Şifrenizi girdikten sonra Tümünü Sil seçeneğine dokunduğunuzda cihazınız sıfırlanmaya başlayacaktır.

Eşleştirilmiş Bir Telefon Olmadan Apple Watch Sıfırlama

Apple Kimliğinizle birlikte Apple Watch’un da şifresini unuttuysanız, sıfırlamak için son seçenek olarak Apple Watch’unuzdaki fiziksel düğmeleri kullanabilirsiniz. Bu yöntemi cihazı iPhone’unuzdan veya Watch menüsünden sıfırlayamadığınız zamanlarda kullanabilirsiniz.

Diğer yöntemler gibi bu yöntemle de Apple Watch’unuzu tamamen sıfırlamış olacaksınız. Kaydettiğiniz tüm dosyalarınız, verileriniz ve ayarlarınız Apple Watch’unuzdan kaldırılmış olacaktır. Ardından özel ayarlarınızla birlikte yeniden yapılandırılmaya hazır temiz bir Apple Watch’unuz olacak. Saati sıfırladıktan sonra eski verilerinizi geri yüklemek isterseniz, Apple Watch’unuzun yedeğini alabilirsiniz.

Apple Watch’u bazı tuşlara basarak sıfırlamak için şu adımları izleyin:

 • Öncelikle yapmanız gereken şey, Apple Watch’unuzu şarja takmak.
 • Şimdi yandaki düğmeyi basılı tutun fakat bunu yaparken Apple Watch’unuzu kapatmayın.
 • Ardından ekranınızdaki seçeneklerden Gücü Kapat‘a sertçe basıp ardından hemen bırakın.
 • Bunu yaptığınızda Tüm içeriği ve ayarları sil yazılı bir seçenek görmelisiniz. Apple Watch’unuzu sıfırlamaya başlamak için bu seçeneğe dokunmanız yeterli olacak.

Bu yöntemi kullanarak sıfırladığınız Apple Watch’unuzun Apple Kimliği istemediğini de fark edeceksiniz. Apple Kimliği olmayan bir Apple Watch’un kilidini bu şekilde açabileceğinizi de öğrenmiş oldunuz. 😊

Apple Watch Sıfırlama Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Apple Watch’un sıfırlanmama sorununu gidermek için deneyebileceğiniz birkaç şey vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Apple logosu görünene kadar yan taraftaki düğmeye ve Digital Crown’a aynı anda basılı tutarak saati zorla yeniden başlatın.
 • Apple Watch’u iPhone’dan sıfırlamayı deneyin. Bunun için öncelikle iPhone’da Watch uygulamasını açın. Ardından Genel > Sıfırla‘ya ve ardından Tüm İçeriği ve Ayarları Sil‘e dokunun.
 • Yukarıdaki adımlar işe yaramazsa Mac veya PC’nizden iTunes’u kullanarak Apple Watch’u geri yüklemeyi deneyebilirsiniz. Bunun için Apple Watch’u bilgisayarınıza bağlayın, iTunes’u açın ve ardından ekrandaki talimatları izleyin.
 • Sorun devam ederse daha fazla yardım için Apple Destek ile iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz.

Apple Watch Find My Kapatma

Apple’ın Find My özelliği, bir başkasının Apple Watch’ı kullanmasını ve kişisel bilgilere erişmesini önlemek için bir Aktivasyon Kilidi içerir. Aktivasyon Kilidi’ni kapatmak için Apple Watch’ı eşlemekten çıkarmalısınız.

Eşleşmiş iPhone üzerinden:

 • Watch uygulamasını açın ve Tüm Saatler‘e dokunun.
 • Bilgi simgesine dokunun ardından Apple Watch’ı Eşlemeyi Sonlandır‘a dokunun.
 • Hücresel kullanıcılar için, [Operatör] Planını Kaldır’a dokunun.
 • Şifreyi girin ve Apple Watch’ı Eşlemeyi Sonlandır’ı onaylamak için tekrar dokunun.

Bir bilgisayar üzerinden:

Eşleşmiş iPhone’unuz yoksa bir bilgisayar kullanmanız gerekecektir.

 • icloud.com’u açın ve Apple Kimliğinizle oturum açın.
 • Find iPhone‘a dokunun, Tüm Cihazlar‘ı seçin ve ‘saat adı’na dokunun.
 • Şimdi Apple Watch’u Sil‘e dokunun, ardından cihaz yok olana kadar Sonraki‘ye dokunun.
 • [saat adı] yanındaki x‘e dokunun.

Apple Watch Sıfırlama İşleminden Önce Bazı İpuçları

Apple Watch’unuzu sıfırlamadan önce dikkate almanız gereken bazı ipuçları:

 • Apple Watch’unuzu yedekleyin: Apple Watch’unuzu sıfırlamadan önce tüm verilerinizi, ayarlarınızı ve sağlık verilerinizi yedeklediğinizden emin olun. Bunu iPhone’unuzdaki Apple Watch uygulamasını açıp Saatim sekmesine gittikten sonra iCloud‘a dokunarak yapılabilir.
 • Apple Watch’unuzun eşlemesini kaldırın: Apple Watch’unuzu satmayı veya başka birisine vermeyi planlıyorsanız, iPhone’unuzla eşlemesini kaldırdığınızdan emin olun. iPhone’unuzdan Apple Watch uygulamasına ardından Saatim sekmesine giderek eşleşmeyi kaldırabilirsiniz.
 • Bul’u kapatın: Apple Watch’unuzda Bul’u etkinleştirdiyseniz, sıfırlamadan önce onu kapattığınızdan emin olun.
 • SIM kartı çıkarın: Apple Watch’unuzun hücresel planı varsa sıfırlamadan önce SIM kartı çıkardığınızdan emin olun.
 • Apple Watch’unuzu şarj edin: Sıfırlamadan önce Apple Watch’unuzun en az %50 pil ömrüne sahip olduğundan emin olun.

İlgili Yazılar

Apple Watch İçin En İyi ve Ücretsiz Uygulamalar