Bilgisayarı Tam Ekran Yapma Yöntemleri

Dikkatimizi dağıtmadan oyunlara odaklanmak, çoğu oyuncu için en eğlenceli aktivitelerden biridir. Tam ekran modu da dikkat dağıtıcı unsurların azaltılmasına veya tamamen ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Bu makale ile hem oyunlarda hem de uygulamalarda tam ekrana nasıl geçileceğini öğreneceksiniz.

Bazı oyunlar ve uygulamalar, bazı sebeplerden ötürü tam ekranda çalışmayabiliyorlar. Fakat bu makalenin yaşadığınız durumla ilgili her şeyi netleştireceğini umuyoruz.

Bilgisayarı Tam Ekran Yapma Yolları

Windows Kısayol ile Bilgisayarı Tam Ekran Yapma

Bir uygulama veya oyun açıkken tam ekrana geçebilmenizin en kestirme yolu, Alt + Enter tuş kombinasyonunu kullanmaktır. Bu yöntem, diğer özellikleri etkinleştirmek için kullanılmadıkları müddetçe çoğu oyun ve uygulama için kusursuz şekilde çalışır. Bu kısayolu tam ekran modundan pencereli moda geçmek için de kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte Alt + Enter kısayolu, web tarayıcılarda çalışmıyor. Bir tarayıcıyı tam ekran yapmak için F11 tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Oyun İçi Görüntü Ayarlarını Tam Ekran Olarak Ayarlayın

Oyununuz tam ekran modunda başlamıyorsa, ilk olarak oyun içi ekran ayarlarını kontrol etmelisiniz. Görüntüleme modunu yanlışlıkla varsayılan olarak pencereli olacak şekilde ayarlamış olabilirsiniz.

Oyundaki görüntü ayarlarını değiştirmek için ana menüden özel bir grafik paneline ulaşmanız gerekiyor. Oynadığınız oyun bağlı olarak bu isim “Grafik Seçenekleri”, “Görüntü Ayarları” veya “Video Ayarları” şeklinde olabilir. Görüntü Modu veya benzeri bir şey arayıp ardından çıkan seçeneklerden Tam Ekran‘ı seçin.

Bu değişikleri kaydettikten sonra oyunu tam ekran oynayabilmek için baştan başlatmanız gerekebilir. Ardından oyununuzu tam ekran olacak şekilde oynayabileceksiniz.

Ekranınızı %100 Olacak Şekilde Ölçeklendirin

Bilgisayarın ekran ölçeklemesi, bazı oyunların tam ekran modunda olması gibi çalışmasını engelleyebilir. Bunun oyununuz tam ekran olarak oynamanıza engel olup olmadığını anlamak için önce bilgisayarınızdan Ayarlar‘ı açın. Ardından Sistem > Ekran sıralamasını takip edin. Son olarak “Metnin, uygulamaların ve diğer ögelerin boyutunu değiştir” özelliğini %100 olacak şekilde ayarlayın.

Ana Monitörü Değiştirin

Çift monitörlerin kullanımı artık çok yaygın olsa da bu kurulum, bazı oyunlarda sorun yaşamanıza sebep olabilir. Oyunu veya uygulamayı tam ekrana sığdırmak isterken çalışırken bilmediğiniz sorunlarla karşılaşırsanız, ana monitörünüzü değiştirmek iyi bir fikir olabilir.

Bunu değiştirmek için bilgisayarınızın Görüntü Ayarları‘nı açın. Ardından kuruluma bağlı olarak iki veya daha fazla monitör karşınıza çıkacak.

Bu ekranların her biri sayılarla etiketlenmiş olmalı. Monitörleri birbirinden ayırt edebilmek için Tanımla yazılı seçeneğe tıklayın. Sonra bu ekranlardan birini karşı tarafa sürükleyerek ekran sırasını değiştirebilirsiniz. Yaptığınız değişiklikleri kaydettikten sonra oyunu veya uygulamayı tam ekran olarak açıp açamadığınızı kontrol edin.

Ekran Kartınızın Ayarlarını Kontrol Edin

Windows 10, kullanıcılarına ana monitörünü, ekran çözünürlüğünü ve diğer ayarları değiştirebilecekleri genel bir uygulama sunar. Ancak ekran kartı üreticileri, bunun için kendi araçlarına sahipler. Ekran kartınıza bağlı olarak bu uygulamalardan birinin içinde bazı ayarlamalar yapmanız gerekebilir.

Ekran kartınızın ayarlarını değiştirmek için aşağıdaki programlardan sizin için uygun olanı indirin:

Bu uygulamaların her birine Windows başlat menüsündeki arama kutusuna tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu programlar bazı farklı ayarlara ve isimlere sahip olsalar da temelde aynı amaç doğrultusunda çalışıyorlar.

Aşağıda Nvidia Denetim Masası ayarlarını değiştirerek tam ekrana nasıl geçileceğini öğreneceksiniz:

  • Kontrol Paneli‘nde bulunan Nvidia Kontrol Paneli‘ne ulaşın.
  • 3D ayarlarının altında bulunan 3D ayarlarını yönet‘i seçin ve ardından Genel Ayarlar‘a gidin.
  • Buradaki ekran kartı işlemcisi Otomatik seç olarak ayarlanmışsa bunu Yüksek Performanslı Nvidia İşlemci olacak şekilde değiştirin. Bazen otomatik seçme özelliği, bir oyun başlatırken Nvidia ekran kartınızı etkinleştirmeyebilir. Bu sebeple sistem sizi yerleşik grafik kartını kullanacağınız şekilde sınırlar.
  • Değişiklikleri uygulayıp test ettikten sonra tam ekranın düzgünce çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Oyunu veya Uygulamayı Uyumluluk Modunda Çalıştırın

Bir oyunu veya uygulamayı tam ekran olacak şekilde çalıştıramıyorsanız, muhtemelen uyumluluk sorunlarınız var. Bu genellikle Windows 10 için optimize edilmemiş eski oyunlarda ve programlarda geçerlidir.

Uygulamayı veya oyunu uyumluluk modunda çalıştırmak için ana ekranda sağ tıklayıp ardından Özellikler‘e gidin. Buradan uyumluluk sekmesini açtığınızda, Uyumluluk Modu altında farklı Windows sürümlerinin bulunduğu bir menü karşınıza çıkacak. Önce Bu programı uyumluluk modunda çalıştır seçeneğini etkinleştirin, ardından da Windows 7 veya hatta XP gibi daha eski bir Windows seçin. Değişiklikleri kaydettikten sonra tam ekranın çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Görev Çubuğu’nu Varsayılan Ayarlara Getirin

Görev Çubuğu ayarlarını varsayılandan farklı olarak değiştirdiğinizde, bazı oyunlar ve uygulamalar tam ekrana geçmeyebilir. Bazı kullanıcılar, Görev Çubuğu’nu ekranın altına geri taşıdıktan sonra tam ekran sorununun çözüldüğünü belirtiyorlar.

Görev çubuğunuz varsayılan konumunda değilse sağ tık yapıp Tüm görev çubuklarını kilitle seçeneğindeki işareti kaldırın. Daha sonra aşağıya sürükleyerek taşıyabilirsiniz. Yerine oturduğunda ise yanlışlıkla tekrar hareket ettirmemek için buraya kilitlediğinizden emin olun.

Eğer sorun buysa fakat Görev Çubuğu’nu başka bir yere yerleştirmek istiyorsanız, masaüstü modunda otomatik olarak gizlenecek şekilde de ayarlayabilirsiniz. Bunu yapmak için Windows bilgisayarınızdan Ayarlar uygulamasını çalıştırıp Kişiselleştirme ögesini seçin. Sol panelde Görev Çubuğu ayarlarını görmüş olmalısınız. Masaüstü modunda görev çubuğunu otomatik olarak gizle özelliğini Açık olacak şekilde tekrar ayarlayın.

Linux Bilgisayarı Tam Ekran Yapma

Linux kullanıcıları, bir uygulama, program veya oyunu hızlı bir şekilde tam ekrana getirme işlemini F11 tuşuna basarak yapabilirler. Tam ekran modundan çıkmak istediğinizde ise basitçe aynı düğmeye tekrar basmanız yeterlidir.

Bazı zamanlarda F11 tuşuna bastığınızda hiçbir şey değişmiyor olabilir. Böyle durumlarda akla ilk gelen şey, genelde tuşun çalışmamasıdır. Ancak bu genellikle doğru değildir. Bazı uygulama ve programlar tam ekran moduna sahip olmadıkları için onları tam ekrana getirebilmek adına yapabileceğiniz bir şey yoktur.

Sorunun tuştan mı yoksa uygulamadan mı kaynaklı olduğunu hızlıca kontrol edebilirsiniz. Tam ekran moduna sahip olduğuna emin olduğunuz bir programı başlatıp ardından F11’e basın. Eğer çalışıyorsa, uygulamanın tam ekran moduna geçemeyeceğini doğrulamış olursunuz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Netflix Sol Üst Köşe Yazıları Kapatma