YouTube Reklam Engelleme Nasıl Yapılır?

youtube-reklamlari-nasil-engellenir

YouTube, aylık 2 milyar aktif kullanıcısıyla dünyanın en popüler video paylaşım platformudur. Bu kadar geniş bir kitleye sahip olması, platformu reklamverenler için de oldukça cazip hale getiriyor. Şirketler, YouTube’un da en büyük gelir kaynağı olan reklamları platformda sıkça kullanıyorlar. Fakat Dijital Güven Anketleri’ne göre YouTube, katılımcıların %50’sine yakın kısmı tarafından en can sıkıcı reklam veren platform konumu olarak belirlenmiş durumda.

Çoğu kimse, can sıkıcı YouTube reklamlarından nasıl kurtulabileceğine dair arayış içerisinde oluyor. Video içerisinde atlanamayan reklamlar, 30 saniye uzunluğundaki reklamlar ya da ekranda aniden beliren pop-up reklamlardan kurtulmak için bazı yöntemlerden bahsedeceğiz. Aşağıdaki yöntemlerden faydalanarak telefonda ve masaüstünde YouTube reklamlarından kurtulmuş olacaksınız.

Bu yöntemlere geçmeden önce YouTube reklamlarından kurtulmanın en basit yolunun YouTube Premium üyeliğini başlatmak olduğunu söylemeliyiz. YouTube Premium ile iPhone ve Android telefonlarda, bilgisayarda ve destekleyen TV’lerde YouTube’u reklamsız olarak izleyebilirsiniz. YouTube Premium ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak için şuradaki bağlantıya göz atabilirsiniz.

YouTube Reklam Nedir?

YouTube reklamları, video paylaşım platformu YouTube’da görünen reklamlardır. Reklamverenler, bir YouTube videosunun oynatılmasından önce, oynatıldığı sırada veya oynatıldıktan sonra gösterilen reklamlar oluşturabilirler. Bu reklamlar video, görüntülü veya sponsorlu içerik şeklinde olabilir.

YouTube reklamları, geniş bir kitleye ulaşmalarına ve reklamlarını demografi, ilgi alanları ve konum gibi faktörlere göre hedeflemelerine olanak tanıdığı için işletmeler için popüler bir gelir aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Reklamverenler ayrıca YouTube tarafından sağlanan analiz araçlarını kullanarak reklamlarının performansını izleyebilir, reklam kampanyalarını maksimum etkinlik için optimize edebilirler.

YouTube Reklam Engelleme Yolları

YouTube Reklam Engelleme | Android

Oldukça esnek bir platform olan Android, zengin özelliklere sahip birçok üçüncü taraf uygulamayı telefona eklemenize olanak tanır. Can sıkıcı YouTube reklamlarından kurtulmak için başka seçenekler olsa da, reklamları kaldırmak için en kolay çözüm, varsayılan tarayıcınız olarak işlev görecek bir Adblock tarayıcı uygulaması indirmektir.

youtube-reklam-engelleme-android

Android telefonlarda YouTube reklamlarını engellemek için yapmanız gerekenler şunlar:

 • Android telefonunuza Adblock tarayıcıyı yüklemek için buraya tıklayın.
 • Adblock Tarayıcısını yükledikten sonra Android cihazınız, videoları YouTube uygulamasında oynatmaya çalışabilir.
 • Bunu engellemek için Android telefonunuzda “Ayarlar“ı açıp “Uygulamalar ve bildirimler“e gidin. Ardından Tümünü Gör deyin.
 • Uygulamalar arasında YouTube’u bulduktan sonra üzerine bir kez dokunun.
 • Uygulama bilgisi ekranındaki “Depolama ve önbellek”e tıklayın.
 • Depolamayı temizle”ye dokunun. Bu satede uygulamanın tüm önbelleğini ve verilerini işletim sisteminden temizlemiş olacaksınız.
 • Bundan sonra YouTube videolarını AdBlock tarayıcısında, reklamsız bir şekilde açıyor olacaksınız.

Alternatif bir yol olarak Android telefonunuza YouTube reklam engelleyici Chrome eklentisi ekleyebilirsiniz. Belki bunu ilk kez duyuyor olabilirsiniz fakat Android telefonlara YouTube reklam engelleme dahil olmak üzere pek çok eklenti yükleyebilirsiniz. Bunu nasıl yapabileceğinize dair detaylı olarak hazırladığımız makaleye şuradan ulaşabilirsiniz.

Android telefonunuzu Chrome eklentilerini yükleyebilir duruma getirdikten sonra yapmanız gereken şey, Chrome web mağazasına gidip bir reklam engelleyici yüklemek. Bunun için “youtube adblock” şeklinde bir arama yapabilir, puanına ve yorumlarına göre kendinize en uygun olanı yükleyebilirsiniz. Tabii bu yöntemde YouTube’u Chrome tarayıcı üzerinden kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız. Çünkü Chrome eklentisinin YouTube mobil uygulamada herhangi bir işlevi bulunmuyor.

YouTube Reklam Engelleme | iPhone

iOS’ta, varsayılan iOS tarayıcısını kullanmaya devam ederek Safari tarayıcı uygulamasında YouTube reklamlarını engelleyebilirsiniz. iPhone’unuzda YouTube reklamlarını engellemek için üçüncü taraf reklam engelleyici uygulamaları ekleyebilirsiniz.

youtube-reklam-engelleme-iphone

Reklam engelleme özelliğini etkinleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Apple Store’u açın ve arama kısmına ‘youtube ad block‘ yazın.
 • Karşınıza AdGuard, AdBlock Pro for Safari gibi uygulamalar çıkacak. İçlerinden gözünüze kestirdiğiniz bir tanesini indirin.
 • Sonra iPhone’unuzda dişli çark simgesine sahip ‘Ayarlar‘ kısmına gelin ve buradan Safari’yi arayıp bulun.
 • Safari ayarlarında “Açılır Pencereleri Engelle” geçiş düğmesi bulacaksınız, bu kısmı etkinleştirin.
 • Açma/kapatma düğmesinin hemen altında yer alan “İçerik Engelleyiciler”e dokunun.
 • Burada az önce indirdiğiniz reklam engelleyici uygulamasını göreceksiniz. Bu içerik engelleyicilere izin ver altında göreceğiniz uygulamayı sağ taraftaki sürgülü simgeye dokunarak etkinleştirin.
 • Safari tarayıcınız, bundan sonra oynatma sırasında tüm YouTube reklamlarını engelleyecektir.

YouTube Reklam Engelleme | Bilgisayar

YouTube’da takip ettiğiniz kanalları desteklemek istiyorsanız, YouTube hayatınızdan reklamları kaldıracak YouTube Premium’u satın alabilirsiniz. Fakat çoğu kişinin ücretsiz bir hizmet için ödeme yapma fikrinden hoşlanmadığı da bir gerçek.

youtube-reklam-engelleme

Chrome’da YouTube reklamlarını engelleyebileceğiniz bazı çözümler vardır. Google’ın üçüncü taraf uygulamaları listelediği Eklentiler isimli hizmeti, YouTube reklamlarından kurtulmanızı sağlayabilir. Bunu gerçekleştirmek için sırasıyla şu işlemleri yapmalısınız:

 • Google Eklentiler sayfasına ulaşmak için şuraya tıklayın.
 • Uzantılarda Ara‘ yazılı boşluğa ‘YouTube reklam engelleyici‘ yazın.
 • Karşınıza AdBlock, AdGuard, Youtube için Adblock gibi reklam engelleyiciler çıkacak. İçlerinden birinin üzerine dokunun.
 • Sağ taraftaki ‘Chrome’a Ekle‘ yazısına dokunun ve eklentinin Chrome’a eklenmesini sağlayın.
 • Eklentiyi kurduktan sonra YouTube videolarında reklamları engellemiş olacaksınız.

NOT: Bu eklentiler ile [örneğin AdBlock] yalnızca YouTube reklamlarını değil, sitelerdeki tüm reklamları da engellemiş olursunuz. Bazı siteler, reklam engelleyici kullandığınızı tespit ederek siteye erişiminizi kısıtlayabilir. Bu kısıtlamayı kaldırmak için eklediğiniz reklam engelleyicinin üzerine tıklayıp ‘bu site için kaldır’ gibi bir ibare göreceksiniz. Onu aktif ederek siteye reklamları görecek şekilde girebilirsiniz. Zaten bizim de amacımız sizi çok rahatsız eden reklamlardan kurtarmak. Bir sitenin en büyük gelir kaleminin reklamlar olduğunu unutmamanızı tavsiye ederiz.

Tıpkı Android’de olduğu gibi Firefox için de YouTube reklam engelleme için kullanabileceğiniz bir eklenti bulunuyor. Youtube™ için Adblock adıyla geliştirilen eklentiye şuradaki bağlantıdan ulaşarak Firefox tarayıcınıza yükleyebilirsiniz.

Geliştiricilere göre eklenti, YouTube’un yüklenme hızını fazlasıyla arttırıyor. Bu da kullanıcılara daha iyi ve hızlı bir kullanım oluşturuyor.

YouTube Reklam Engelleme | Brave Tarayıcı

Brave, istenmeyen reklamları engellemek istediğinizde mükemmel çalışan bir tarayıcıdır. Dahili içerik engelleyicisi sayesinde YouTube dahil tüm reklamları engellemek üzere tasarlanmıştır.

Brave ile YouTube reklamlarını engellemek için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Bilgisayarınıza Brave tarayıcısını indirin ve yükleyin.
 • Brave tarayıcısını açıp YouTube web sitesine gidin.
 • Tarayıcı penceresinin sağ üst köşesindeki Brave kalkan simgesine tıklayın.
 • Brave’ın reklam engelleme özelliğini açmak için “Shields Up” seçeneğini değiştirin.
 • YouTube sayfasını yenileyin veya yeni bir video başlatın.

Yeni bir video açtığınızda YouTube reklamlarının engellendiğini göreceksiniz.

YouTube Videoları Cihazınıza Yükleyin

YouTube reklamlarını atlatmanın yollarından biri de içeriği bilgisayarınıza indirmektir. Bunun için 4K Video Downloader gibi masaüstü yazılımları veya YouTube Video Downloader gibi uzantıları deneyebilirsiniz. YouTube videolarını indirmek için kullanabileceğiniz tüm araçlara şuradan ulaşabilirsiniz.

Unutmamalısınız ki videoları indirmek, YouTube’un hizmet koşullarını ihlal eder. Bu nedenle platform, sürekli olarak üçüncü taraf yazılımları işe yaramaz hale getiren güncellemeler yayınlamaktadır.

YouTube Reklam Engelleme Eklentileri

YouTube’u bilgisayarda kullandığınız zamanlarda reklam engelleme için kullanabileceğiniz daha pek çok eklenti bulunmaktadır. Eğer bir sebepten ötürü yukarıda bahsettiğimiz uzantı işe yaramazsa, aşağıdaki önerilere de göz atabilirsiniz. Bunların hepsinin ücretsiz olduğunu da belirtelim.

Ghostery

Ghostery, güçlü bir Firefox YouTube reklam engelleyicidir. YouTube’daki fazla reklamlardan dolayı oluşan dağınıklılığı temizleyerek sayfanın yüklenme süresini biraz daha azaltır. Yapay zeka destekli filtreleme ve akıllı engelleme özelliklerine sahip olan Ghostery eklentisine şuradan ulaşabilirsiniz.

Fair AdBlocker

Gelişmiş bir YouTube reklam engelleyici arıyorsanız Fair AdBlocker’ı da tercih edebilirsiniz. Video reklamları, YouTube reklamları, genişleyen reklamlar, flash banner’lar, Facebook reklamları dahil olmak üzere istediğiniz reklamları engelleyebilirsiniz. Oldukça yüksek kullanıcı sayısına sahip olan bu uzantıyı Chrome için şuradan indirebilirsiniz.