Dünyada En Çok Oynanan Mobil Oyunlar

Akıllı telefon ve tablet kullanımının yaygınlaşması, kullanıcıların bu cihazlar üzerinden oynanabilen oyunlara olan ilgilerini artırdı. İnsanlar artık, bilgisayar ya da oyun konsolları yerine akıllı telefon ya da tabletleri üzerinden oyun oynuyorlar. Hal böyle olunca da pek çok kullanıcı, dünyada en çok oynanan mobil oyunlar konusunu merak ediyor.

Mobil oyun pazarı her geçen gün biraz daha büyüyor. Kullanıcılar, her gün yeni oyunlarla tanışma imkanı yakalıyorlar. Ancak bu oyunlar daima popüler olacak diye bir şey yok. Büyük umutlarla geliştirilen bazı mobil oyunlar, kimi zaman oyuncular tarafından beğenilmeyebiliyorlar. Sizlere şimdi bahsedeceğimiz tüm zamanların en çok indirilen mobil oyunları ise dünya genelinde en çok oynanan olan mobil oyunları sıralıyor. En çok beğenilenleri değil…

Dünyanın En Çok Oynanan Mobil Oyunları

Yukarıda sizlere, dünya genelinde en çok indirilmiş olan mobil oyunları listeledik. Bu oyunların büyük bir bölümünü zaten bildiğinize eminiz. Oynamış olmasanız bile bu oyunları mutlaka bir yerlerden duymuşsunuzdur. Dilerseniz şimdi, dünyanın en çok oynanan mobil oyunlarına ufak ufak değinelim ve bu oyunların neler sunduğuna yakından bakalım.

PUBG Mobile

PUBG Mobile

PUBG Mobile, temeli Player Unknowns Battleground’a dayanan bir hayatta kalma oyunu olarak karşımıza çıkıyor. 2019 yılında yayınlanmış olmasına rağmen 1 milyardan fazla akıllı telefon ya da tablete indirilen oyun, sahip olduğu oyun modları, her güncellemede yenilenen ya da eklenen haritalar ile oyuncuları bağlamayı başaran yapım. yıllardır pek çok oyuncunun favorisi.

Dünyanın en çok oynanan mobil oyunları listesinin zirvesinde olan PUBG Mobile, Android veya iOS işletim sistemlerinde rahatlıkla oynanabiliyor. Üstelik bu oyunlar için özel olarak tasarlanmış olan fiziksel butonlar, oyun deneyiminizi çok daha iyi bir hale getiriyor. 2019 yılından beri listelerin en başında olan oyun, popülaritesini kolay kolay kaybetmeyecek gibi görünüyor.

PUBG Mobile’ı Android üzerinden indirmek için buraya, iOS üzerinden indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Roblox

roblox

Roblox, özellikle de Z kuşağı arasındaki oyuncuların favori oyunlarından birisi haline gelmiştir. Her ne kadar son yıllarda popüler olsa da aslında geçmişi 2006 yılına dayanıyor.

Roblox teknik olarak bir oyun değildir. Örneğin dünyanın dört bir yanından milyonlarca oyuncunun sanal savaşlar yaptığı Fortnite gibi değil. Fortnite’daki her oyuncu grubu, birbirleriyle rekabet eden farklı bir oyun oynayabilir. Roblox’ta ise işler biraz farklıdır. Bu oyunda milyonlarca farklı oyun bulunmaktadır. Elbette benzer bir görünüme ve hisse sahiptir, sonuçta hepsi aynı grafik ortamında bulunuyor. Ancak aynı oyun evreninde bir arada bulunmuyorlar.

Roblox tarafından oluşturulan her oyun farklı ve ayrı bir oyundur. Ancak kullanıcılar, Roblox ortamındaki her oyunu indirebilirler. Bir oyun oluşturmak istemedikçe herhangi bir ek uygulamaya da ihtiyaç duymazlar. Yarış oyunlarından aksiyon oyunlarına, rol yapma oyunlarından atış oyunlarına kadar akla gelebilecek hemen hemen her oyun türünün Roblox sürümünü oynayabilirsiniz.

Roblox’ta oyun içerisinde satın alımlar yapmanızı sağlayan Robux adında para birimi bulunmaktadır. Çoğu oyuncu, bu para birimine ücretsiz veya en zahmetsiz nasıl ulaşacağını merak ediyor. Bu konuyla ilgili hazırladığımız detaylı bir içeriğe şuradan ulaşabilirsiniz.

Oyunu Android cihazlar için buradan, iOS cihazlar içinse buradan indirebilirsiniz.

Despicable Me: Minion Rush

Sonsuz koşu türünde oyunları sever misiniz? Bir zamanlar bu oyun türünde dünyayı kasıp kavuran Temple Run serisini hatırlarsınız. Bu seri hala çok oynanıyor olsa da artık Despicable Me: Minion Rush dünyanın en çok oynanan mobil oyunları listesinde yer alıyor.

Oyunun mekaniği oldukça basit. Minyon karakterinizi parmağınızla kontrol ederek yol üzerindeki muzları toplayacak, ilerlemenizi engelleyecek ögelerden kaçmaya çalışacaksınız. Oyun içinde elde ettiğiniz puanları karakterinizi geliştirmek, kıyafetlerini değiştirmek ve yeni haritaların kilidini açmak için kullanabilirsiniz.

Oyunun en iyi yanlarından birisi de internet olmadan oynanabiliyor olması. Sonsuz koşu türü oyunlarını sevenlerin muhakkak oynamasını önerdiğimiz Despicable Me: Minion Rush’ı Android için buradan, iOS için buradan indirebilirsiniz.

Coin Master

Coin Master da geçmişi Roblox gibi uzun yıllar öncesine dayanan (2010) ve dünyanın en çok oynanan mobil oyunları arasındadır.

Coin Master, bir slot makinesi oynadıktan sonra kazanılan nakit parayı kullanarak bir köy inşa etmekle ilgili bir oyundur. Köyünüzü inşa edip bir sonraki köyün kilidini açarsınız, bu ödüllerinizin değerini artırmış olur. Bunun yanında diğer oyuncuların köylerine saldırarak onların binalarını yıkıp para kazanabileceğiniz veya köylerinde gömülü hazineleri kazarak ‘Para Ustası’na ‘baskın’ yapabileceğiniz bazı mekaniklere sahiptir.

Oyunda ilerledikçe ‘Spin’ topluyorsunuz. Bunları yeterince biriktirdiğinizde bir slot makinesinde harcayabilirsiniz. Bu sayede jeton (nihai hedef), saldırılar, baskınlar, kalkanlar veya daha fazla Spin kazanmış olursunuz. Slot makinesi özelliğinden kazanılan saldırılar ve baskınlar, daha fazla jeton için diğer oyuncuların köylerine saldırmanıza ve baskın yapmanıza olanak tanır.

Oyun, oyuncuları en başından oyunu Facebook hesaplarına bağlamaya ve Facebook arkadaşlarını kendilerine karşı oynamaya davet etmeye teşvik ediyor. Eğer Facebook’tan arkadaşlarınızı davet ederseniz, o kişilerle Facebook üzerinden oyun hakkında iletişim kurabileceksiniz.

Coin Master’ı Android cihazlar için buradan, iOS cihazlar içinse buradan indirebilirsiniz.

Pokemon Go

Pokemon Go

Pokemon Go, yıllar önce piyasaya sürülmüş olmasına rağmen Türkiye’ye çok geç gelen bir mobil oyun. Ancak ülkemizdeki oyuncular da bu oyunu zaten illegal yollarla yıllarca oynuyorlardı. 500 milyonu aşkın indirme sayısına sahip olan oyun, dünyanın en çok oynanan mobil oyunları listesinin ikinci sırasında yer alıyor.

Pokemon Go, hemen herkesin bildiği Pokemon efsanesinin mobil sürümü. Oyuncular, bu oyun için sokaklara düşerek kilometrelerce yürüyor ve pokemon toplamaya çalışıyorlar. Süreç içerisinde yakaladıkları pokemonları geliştirme imkanı yakalayan oyuncular, daha sonra bu pokemonları rakip oyuncularla savaştırabiliyorlar. Pokemon Go’nun uluslararası etkinliklere ev sahipliği de yapan bir oyun olduğunu belirtelim.

Pokemon Go’yu Android üzerinden indirmek için buraya, iOS üzerinden indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Jetpack Joyride

Jetpack-Joyride

Yine bir sonsuz koşu türü oyunu daha dünyanın en çok oynana mobil oyunları arasında yer alıyor. Fakat Jetpack Joyride’da bakış açısı yukarıdan değil, yandan. Yalnızca iOS’ta 500 milyondan fazla oyuncunun cihazında bulunan Jetpack Joyride’da oyuncular, Barry Steakfries’i (karakterin ismi) gizli bir laboratuvardan jetpack ile kaçmaya çalışacaklar. Bu esnada oyun sizi çeşitli yerlere yönlendirecek.

Oyunda puanınızı arttırmak için ek görevler ve görevler bulunuyor. Devasa robotları alt etmeye çalışırken bir yandan lazerlerden, elektrikli engellerden ve güdümlü füzelerden kaçmaya çalışacaksınız. Çizgi film estetiği ile heyecanın birleşimi, Jetpack Joyride’ın neden dünyanın en çok oynanan mobil oyunları arasında olduğunu kanıtlar nitelikte.

Oyunun Android versiyonunu buradan, iOS versiyonunu ise buradan indirebilirsiniz.

Subway Surfers

Subway Surfers

İlk kez 2013 yılında iOS ve Android platformu için yayınlanan Subway Surfers, yayınlanmasının üzerinden yıllar geçmiş olsa da popülaritesini hiç kaybetmemiş olan bir oyun. Tek oyunculu bir yapım olarak karşımıza çıkan Subway Surfers, özellikle de internet paketiniz olmadığı durumlarda hayat kurtaracak türden.

Bir platform oyunu olarak karşımıza çıkan Subway Surfers, size sunulan etapları tamamlamanız gereken bir oyun. Oyunda topladığınız çeşitli ögeleri de karakterinizi değiştirmek için kullanabiliyorsunuz. Subway Surfers, tüm zamanların en çok indirilen üçüncü mobil oyunu olarak tarihe geçti.

Subway Surfers’ı Android üzerinden indirmek için buraya, iOS üzerinden indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Clash of Clans

Dünyanın en çok oynanan mobil oyunları dediğimiz zaman akıllara gelen ilk oyunlardan bir tanesi de elbette Clash of Clans. Gerçek zamanlı strateji oyunu olarak bilinen Clash of Clans, internet erişiminin mecbur olduğu bir oyun olsa da bu oyunun tutkunları, kurdukları şehri geliştirmek için alarmlar kurarak uykularını bile feda edebiliyorlar.

Clash of Clans, tek başınıza oynarken ister istemez zorlanabileceğiniz bir oyun. Bu yüzden, Clash of Clans oynarken kendinize bir klan, yani ittifak kurmanız ya da hazır bir ittifaka girmeniz avantajınıza olacaktır. Ufak bir internet araması ile sayısız klan bulabileceğinizi de sizlere belirtelim.

Clash of Clans’ı Android üzerinden indirmek için buraya, iOS üzerinden indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Fruit Ninja

Fruit Ninja

Fruit Ninja, akıllı telefonların yeni yeni yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde yayınlanmış olan oyunlardan bir tanesiydi. Zaman içerisinde farklı versiyonları çıkan oyun, şimdilerde artırılmış ya da sanal gerçeklik ekipmanlarıyla bile oynanabilir oldu.

Fruit Ninja’nın konusu, yalnızca karşınıza çıkan tüm meyveleri kesmeye çalışmak. Bu bağlamda kavun, karpuz, avokado, hindistan cevizi gibi sayısız meyveyi kesmeniz ve kendi rekorunuzu kırmaya çalışmanız gerekiyor. İnternetsiz olarak da oynayabileceğiniz oyun, iOS ya da Android platformunda hala en çok indirilenler arasında yer alıyor.

Fruit Ninja’yı Android üzerinden indirmek için buraya, iOS üzerinden indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Candy Crush Saga

Candy Crush Saga

Dünyanın en çok oynanan mobil oyunları listesinin üyelerinden bir tanesi de Candy Crush Saga. Basit bir temele dayanan oyun, benzer kare kutuları bir araya getirerek patlattığınız ve size verilen görevleri tamamlayarak ilerlediğiniz sayısız bölüme sahip. Hatta oyunun son bölümüne ulaşmış olan birinin olup olmadığı bilinmiyor.

Candy Crush Saga’nın avantajlı yanlarından bir tanesi, internet erişimi olmadan oynanabiliyor oluşu. Ayrıca bazı oyuncular, buldukları bazı hileler ile tükenen canlarını yeniden doldurabiliyor, oyun keyiflerine kaldıkları yerden devam edebiliyorlar. Ancak bu oyunun bağımlılık seviyesinin oldukça yüksek olduğunu da belirtelim.

Candy Crush Saga’yı Android üzerinden indirmek için buraya, iOS üzerinden indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Among Us

Among Us

Among Us, bir süre önce PC oyuncularının da çok konuştuğu oyunlardan bir tanesiydi. Çok oyunculu bir oyun olarak karşımıza çıkan Among Us, “imposter” olarak isimlendirilen ve her oyunda yalnızca bir adet olan imposter’ı bulmaya çalıştığınız bir oyun. Özellikle de yayıncılar tarafından büyük ilgi gösterilen oyun, bu sayede mobil dünyada da çok popüler olmayı başardı.

Dünyanın en çok oynanan mobil oyunları listesinin yedinci sırasında yer alan Among Us’ı dilerseniz Android cihazlarda, dilerseniz de iOS cihazlarda oynayabilirsiniz. Üstelik bu oyunu oynarken herhangi bir bedel ödemenize de gerek yok. Ancak Among Us oynamak için internet bağlantısının zorunlu olduğunu unutmamakta fayda var.

Among Us’ı Android üzerinden indirmek için buraya, iOS üzerinden indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Garena Free Fire

Garena Free Fire

Dünyanın en çok oynanan mobil oyunları listesinin zirvesinde, PUBG Mobile’ın olduğundan bahsetmiştik. Garena Free Fire’ı tanımlamak istersek, tam olarak PUBG Mobile’ın kopyası olduğunu söyleyebiliriz. Çok oyunculu bir oyun olarak karşımıza çıkan Garena Free Fire’daki amacınız, tıpkı PUBG Mobile’daki gibi hayatta kalan son oyuncu olmaya çalışmak.

Garena Free Fire’ı Android üzerinden indirmek için buraya, iOS üzerinden indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Mini World

Mini World

Mini World, dünyanın en çok satan oyunlarının başında gelen Minecraft’ın mobil cihazlar için de uyumlu olarak geliştirilmiş olan bir alternatifi. Minecraft’ın aksine tamamen ücretsiz bir yapım olarak karşımıza çıkan Mini World, pek çok oyuncunun tam not verdiği bir yapım. Oyundaki amacınız, sanal dünyayı keşfetmek.

Mini World’ü Android üzerinden indirmek için buraya, iOS üzerinden indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Sonic Dash

Sonic Dash

Hem iOS hem de Android ekosistemindeki mobil oyuncular tarafından deneyimlenebilen Sonic Dash, dünyanın en popüler animasyon karakterlerinden Sonic’in bir koşu parkuruna geçtiği bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Can sıkıntısına birebir olan Sonic Dash, yıllardır hayatımızın içinde olsa da hala çok sevilen ve oyuncuların saatlerini harcadığı bir oyun. Sonic Dash’ı Android üzerinden indirmek için buraya, iOS üzerinden indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu içeriğimizde, dünyanın en çok oynanan mobil oyunları listesinin ilk on sırasında neler olduğuna hep birlikte bakış atmış olduk. Oyun zevki, kişilere göre değişebilir olsa da burada bahsettiğimiz oyunların tümü de en azından birkaç saatinizi harcayabileceğiniz yapımlar…