Elden Ring Sistem Gereksinimleri

25 Şubat 2022’den itibaren Steam’deki yerini alan Elden Rings için oyuncularını tedirgin edecek bir sistem gereksinimleri açıklanmıştı. Ortalama oyunları kaldıran bir sisteme sahip oyuncuların neredeyse tümü ‘eyvah, kesin bilgisayarım kaldırmaz’ düşüncesine kapılmıştı. Mesela minimum sistem gereksinimleri arasında ekran kartı için GTX 1060 belirtilmiş. Piyasada 5.000 TL civarında satılan bu ekran kartı birçok oyuncuda yoktur bile. Bir de bunun önerilen sistem gereksinimleri kısmı var ki evlere şenlik.

Şimdi böyle anlatınca ‘ben kaçıyorum o zaman’ dediğinizi duyar gibiyim ama biraz daha durun. Elden Ring’in ayarları üzerinde bir takım oynamalar, hatta FPS ayarları üzerinde de ayarlamalar yapabileceğiniz birtakım özel grafik seçeneği bulunmaktadır. Aşağıda Elden Ring’in sistem gereksinimlerinin yanında en iyi ayarlarına ilişkin bir kılavuz bulacaksınız.

Elden Ring Sistem Gereksinimleri

Elden Ring Minimum Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi – Windows 10
 • CPU – Intel Core i5-8400 / AMD Ryzen 3 3300X
 • GPU – Nvidia GeForce GTX 1060 3GB / AMD Radeon RX 580 4GB
 • RAM – 12GB
 • Depolama – 60GB
 • DirectX – DirectX 12

Elden Ring Önerilen Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi – Windows 10 / 11
 • CPU – Intel Core I7-8700K / AMD Ryzen 5 3600X
 • GPU – Nvidia GeForce GTX 1070 / AMD Radeon RX Vega 56
 • RAM – 16GB
 • Storage – 60GB SSD
 • DirectX – DirectX 12

Elden Ring’in bazı testler sonucu GTX 1060 6 GB ekran kartı ile maksimumda 37 FPS ile düşükte 57 FPS arasında değişen performans ortalamalarıyla işleyebildiği söyleniyor. Eğer RTX 3070’iniz varsa, Elden Ring 1440p’de ortalama 60 FPS ve 4K’da 51 FPS’ye kadar rahatlıkla oynayabilirsiniz.

Elden Ring – En İyi Ayarlar

Elden Ring’in grafik ayarları menüsüne bir gezinti yaptığınızda, performansı optimize etmek için gerekli araçlara ulaşabilirsiniz. 14 ayar üzerinde tek tek ince ayarlar yapabilir veya dört ön ayardan (Maksimum, Yüksek, Orta ve Düşük) birini seçebilirsiniz. Oyun henüz ışın izleme teknolojisine sahip değil ancak daha sonra gelecek bir güncelleme ile ekleneceğini belirtelim. Şimdi 14 ayar üzerinde yapabileceğiniz oynamalardan bahsedelim.

NOT: Aşağıdaki ayarlamaları RPS’nin kıdemli editörlerinden James Archer‘ın deneyimlerinden faydalanarak belirttik.

Doku Kalitesi (Texture Quality): Bunu maksimumdan orta kaliteye düşürdüğünüzde, ortalama performansı 1 FPS veya %3’ün biraz altında hızlandırmış olursunuz.

Kenar Yumuşatma Kalitesi (Antialiasing Quality): Kaliteyi yüksekten düşüğe çevirdiğinizde fazladan 1 FPS’ye ulaşabileceksiniz.

SSAO: Bu ayarı maksimumdan ortaya düşürmek, oyunun görsel kalitesine çok fazla zarar vermeyecektir. Fakat bunu yaptığınızda %3’lük bir performans artışına ulaşabilirsiniz.

Alan Derinliği (Depth of Field): Bu ayarlamayı kişisel tercihinize göre yapabilirsiniz. Çünkü hangi ayarı seçerseniz seçin, performansa yardımcı olmayacağı gibi zarar da vermeyecektir.

Hareket Bulanıklığı (Motion Blur): Alan Derinliği’nde olduğu gibi bunu değiştirmek de performansı hiçbir şekilde etkilemeyecektir. Ancak bulanıklığı tamamen devre dışı bıraktığınızda, Elden Ring’e daha net bir görünüme kavuştuğunu hissedeceksiniz.

Gölge Kalitesi (Shadow Quality): Bunu hiçbir şekilde düşürmeyin. Yüksek ön ayarı kullanıyor olsanız bile gelişmiş ayarlara giderek Maksimum’a getirin. Bunun nedeni ise düşük kaliteli yaprak gölgelerinin aniden belirip kaybolmasının ağaçlar üzerinde yarattığı korkunç parıltıdır. Bu diskovari ağaçları kontrol altında tutmak için Maksimum’da kalmayı sürdürün.

Aydınlatma Kalitesi (Lighting Quality): Bunu düşürmekten elde edilecek herhangi bir performans kazancı yoktur, bu yüzden açık bırakın.

Efekt Kalitesi (Effects Quality): Yapılan testler, bu ayarın düşürülmesinde ekstra bir kare vermemiş. Maksimum ve Orta kalite efektleri arasında görünürde çok az fark var.

Hacimsel Kalite (Volumetric Quality): Hacimsel efektlerde yapacağınız bir ayarlamanın da pek bir etkisini görmeyeceksiniz. Maksimum’dan Orta’ya düşürseniz de aynı FPS’yi almaya devam edeceksiniz.

Yansıma Kalitesi (Reflection Quality): Bu, performans üzerinde çok az etkisi olduğu görülen başka bir ayardır. Hem Maksimum’da hem de Orta’da aynı FPS’yi alacaksınız.

Su Yüzey Kalitesi (Water Surface Quality): Bu ayarı düşürdüğünüzde, performans olarak fazla artış görmeyeceksiniz. Bu sebeple yüksekte tutabilirsiniz.

Gölgelendirici Kalitesi (Shader Quality): Gölgelendirici kalitesini Maksimum’dan Orta’ya düşürdüğünüzde performansta %3’lük bir artış göreceksiniz. Bu sebeple gölgelendiriciyi, düşürülecek bireysel ayarlardan birisi olarak görebilirsiniz.

Küresel Aydınlatma Kalitesi (Global Illumination Quality): Maksimum’dan Orta’ya düşürüldüğünde herhangi bir performans artışı yaşamayacağınız ayarlardan bir tanesidir. Maksimum’da tutmaya devam edebilirsiniz.

Çim Kalitesi (Grass Quality): Maksimum kaliteden Orta kaliteye düşürdüğünüzde %5’lik performans artışı yaşayacaksınız. Bu yüzden el ayabileceğiniz bireysel ayarlardan bir tanesidir.

Genel olarak en iyi Elden Rings ayarlarını şu şekilde özetleyebiliriz:

Doku Kalitesi – Orta
SSAO – Orta
Gölge Kalitesi – Maksimum
Gölgelendirici Kalitesi – Orta
Çim Kalitesi – Orta
Diğer her şey: Yüksek veya Maksimum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
CCleaner-Alternatifi-Bilgisayar-Temizleme-Programlari
CCleaner Alternatifi Bilgisayar Temizleme Programları [Ücretsiz]