Korkudan Oynamakta Zorlanacağınız En İyi Korku Oyunları

en-iyi-korku-oyunlari

Geçmişten bugüne kadar en çok sevilen oyun teması olan korku oyunları çoğu zaman oynaması zor olsa da heyecan yarattığı için bağımlılık yaratıyor. Bu sebeple piyasaya sürekli yeni korku oyunları sürülüyor. Ancak en iyi korku oyunları çoğu zaman aynı kalıyor. Bu sebeple bir korku oyunu önerileri listesi hazırlamak istedik. Şimdi sizin için seçtiğimiz en iyi korku oyunları listesine göz atabilirsiniz.

En İyi Korku Oyunları

Slender: The Eight Pages

Parsec Productions tarafından geliştirilen ve ücretsiz olarak piyasaya sürülen bağımsız korku oyunu Slender: The Eight Pages, kısa olsa da korku oyunu severlere gerçek anlamda yüksek nabız dolu anlar yaşatıyor. Basit grafikleri ve bağımsız yapımcısı ile Slender, oyunun çalışması için büyük bir bütçe gerektirmediğini kanıtlamış, tıpkı çok etkili düşük bütçeli “basit” bir korku filmi gibi oyuncularımızı korkutmayı başarıyor.

Alan Wake

2010 yılında piyasaya çıkan oyun, gerilim türü yazarı Alan Wick ve eşi Alice’in Bright Falls, Washington’daki tatilleri sırasında, eşleri ortadan kaybolup arkasındaki gizemi çözdüklerini anlatıyor. Allen romanı yaşamak için yazma zamanını hatırlamaz ve bu, bu karakterleri görme yanılsamasını içerir. Herkesi korkutmasa da oyunun hikayesi bir Hollywood filminden fırlamış gibi. Ayrıca oyundaki TV’de yer alan Night Springs serisini izlemenizi tavsiye ederiz.

Little Nightmares 2

Oyuncuların ilk oyunu kadar ikincisini de fazlasıyla beğendiği korku-macera temalı bir oyun. Little Nightmares 2, Mono adlı küçük bir çocuğun korku dolu dünyasındaki maceraları konu ediniyor. Radyo dalgaları tarafından çarpıtılmış bir dünyada kısılan Mono, yol arkadaşı Six ile birlikte radyo dalgalarının kaynağını keşfetmek için yola koyulur. Hikayesi, müzikleri, ses efektleri ve grafikleriyle Little Nightmares 2, mutlaka kütüphanenizde olması gereken bir oyun.

Until Dawn

Until Dawn, Supermassive Games tarafından geliştirilen ve yapımcılığını Sony’nin üstlendiği interaktif drama hayatta kalma-korku oyunudur. Bir sene önce arkadaş grubundaki iki kişinin kaybolduğu ıssız bir dağ evine giden 8 arkadaş, kendilerini hayatta kalmak için zorlu kararlar almak zorunda kalacakları bir dünyanın içerisinde bulurlar.

Amnesia: Rebirth

Her ne kadar bu listede serinin bir diğer oyunu olan Dark Descent de olmayı hak ediyor olsa da Amnesia: Rebirth, modern yapısıyla listemize girmeyi başarıyor. Rebirth, video oyunlarında belki de hiç denenmemiş bir tür korku türünü oyuncuların keşfetmesine zemin hazırlayan bir yapıya sahip. Issız bir bölgede, zamana karşı yarış içerisinde olacağınız Amnesia: Rebirth’te, Tasi Trianon adlı bir karakteri canlandıracaksınız. Oyunda size verilen bazı bulmacaları çözmeye çalışacaksınız fakat bu itemler, The Dark Descent’ta olduğu gibi çok eksantrik yerlerde değil.

SOMA

SOMA; kimlik, bilinç ve insan olmanın anlamını içeren şok edici bir hikayeye sahip bir bilim kurgu korku oyunudur. Eleştirmenler ve oyuncular tarafından büyük beğeni toplayan SOMA, makinenin kendini bir insan olduğunu ve dış dünyayla hiçbir bağlantısının olmadığını düşünmeye başladığı bir sualtı tesisinde hayatta kalmaya çalışan kahramanımızın hikayesini anlatıyor.

Clive Barker’s Jericho

Birçok kişi, Clive Barker adını zaten filmlerden ve korku hikayelerinden biliyor. Clive Barker’ın Jericho’su 2007’de imzalandı, Immortal kadar başarılı olmasa da birçok kişiye göre o yıl başarılı bir korku oyunuydu. Oyunda farklı karakterleri yönetme imkanımız var ve yıla göre grafikler çok iyi.

Five Nights at Freddy’s

Freddy’nin Beş Gecesi, bağımsız korku oyunu dünyasının en ünlü ve popüler korku oyunlarından biridir. Freddy Fazbear’ın pizzacısında korkunç bir gece geçirmeye davetlisiniz. Freddy Fazbear ve iki arkadaşı gündüzleri pizzacıların maskotları, geceleri ise biz oyunculara gerçekten sıkıntı ve korku veriyor.

Outlast

Outlast, korku oyunları denince akla ilk gelen oyunlardan biridir. Oyunun birçok sinematik sahnesi var ve bu oyun gerçekten oynamış olanların tüylerini diken diken ediyor. Oyun, terk edilmiş bir akıl hastanesinde geçiyor. Aktörler burada keşif çalışması yapıyor. İlk başta biraz klişe gibi gelse de aslında çok korkutucu bir oyun.

S.T.A.L.K.E.R

Çernobil nükleer santralinin dördüncü reaktörünün patlamasının ardından nükleer santralin etrafına kurulan izolasyon bölgesinde deneyler başladı. Deneydeki bir hata, karantina alanında çeşitli anormalliklere ve “eserlere” neden oldu. Buna kısaca The Zone denir ve dünyanın her yerinden insanlar buraya akın eder. Oyunda bu sürülerden birini kontrol ediyoruz.

Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth

H.P. Lovecraft’ın “The Call of Cthulhu” adlı kitabı, 2005 yılında Bethesda tarafından oyun dünyasına uyarlandı. Hatta onun kitabındaki yaratıkların ve mekanların yeni kabusunuz olacağından bile korkuyoruz. Grafikleri ve oyun içi hataları çok bariz olsa da oyuncuları korkutmaya devam ediyor.

Metro Redux

Metro oyunları genelde aksiyon türünde nitelendirilse de aslında korku oyunlarıdır. Artyom ile metronun karanlık terk edilmiş tünellerinde yürüdüğünüzde, Nazilerden beter yaratıklar göreceksiniz. Dışarı çıkmak isterseniz dışarısı içeriden daha kötü diyebiliriz. Mermilerinizi ve gaz maskenizi akıllıca kullanmayı unutmayın.

INSIDE

LIMBO’yu oynadıysanız ve beğendiyseniz, INSIDE için de göz atmaya değer başka bir korku oyunu diyebiliriz. İçinde karanlık, rahatsız edici bir distopyada tek başına kalan bir çocuğu oynuyoruz. 2,5 boyutlu yapısına ve basit grafiklerine rağmen yine de çok rahatsız edici ve korkutucu.

Bloodborne

Bloodborne, hikayesi Viktorya Dönemi’nde Yharnam isimli antik bir şehirde geçen bir korku oyunudur. Yharnam sokaklarında yayılan amansız bir hastalık sonrası insanlar lanetlenerek sonsuza dek canavara dönüşürler. Hastalığa yakalanmamış insanlar da hayatta kalabilmek için yakalanmış olanları avlamak zorundadır.

Resident Evil 7

Bu oyun, gelmiş geçmiş en iyi oyunlardan biridir. Resident Evil 7, kaçış ve hayatta kalma savaşı ile ilgilidir. Oyundaki grafikler çok gerçekçi. Bu nedenle, oyuncular üzerinde büyük bir etkisi vardır. Oyun bir konakta geçiyor ve her adımınızda tüyler ürpertecek grafikleri karşınıza çıkarıyor.

Doom 3

Doom 3 en korkutucu oyunlardan biridir. Bu oyunda canavarlar, yaratıklar ve örümcekler aniden bir yerden ortaya çıkıyor. Oyunun amacı, aniden ortaya çıkan canavarı orijinal yerine geri döndürmektir. Oyun tam bir korku filmi atmosferinde oynanıyor. Ayrıca grafikler çok gerçekçi.

Dead Space 2

Electronic Arts’ın 2008 yılında çıkardığı Dead Space ile başlayan bu korku dizisi, Dead Space 2 ile korkuyu, heyecanı ve adrenalini bir üst seviyeye taşımayı başardı. “Dead Space 2”, oyun dünyasındaki en korkunç uzay temalı korku oyunlarından biridir ve orijinal olarak atmosferik ve yalıtılmış uzay ortamını daha da korkunç hale getirir.

Layers of Fear

Hikaye ve keşif odaklı bir oyun olan Layers of Fear, bizi geçmişe götürüyor; Viktorya dönemi Gotik unsurlarını modern korku teknolojisiyle birleştirerek eşsiz bir iş çıkardı. Layers of Fear, 2016 yılında en iyi korku oyunu ödülünü kazandı ve birinci şahıs bakış açısı ve psikedelik korku teması bizi koltuklarımızdan zıplatmayı başardı.

The Evil Within

O dönemde Tanga Gameworks için çalışan ve çeşitli Resident Evil oyunları yaratan Shinji Mikami tarafından geliştirilen The Evil Within, Uzak Doğu temalı korku oyunlarının en güçlü isimlerinden biri. The Evil Within, hayal gücü ile gerçeğin karıştırıldığı, fiziksel korkunun en üst düzeyde olduğu, gözünüzü kırpmadan oynayabileceğiniz bir korku oyunudur.

Penumbra: Black Plague

“Penumbra: Overture”ın ilk bölümü Mart 2007’de oyuncularla buluştu. Bir demo yayınlanmış olmasına rağmen halk tarafından pek sevilmedi. Diğer oyunların aksine Black Plague düşmanınız, sadece böcekler ve vahşi hayvanlar değil, virüslerin etkisiyle mutasyona uğramış insanlar. Grafikler de arttı. Oyun, annesini kaybeden ve babasından gizli bir mektup alan fizikçi Philip’in hikayesini anlatıyor. Zamanla oyunun sevenleri ve oyuncuları arttı.

Silent Hill 2

Korku oyunlarının atası sayılabilecek bir diğer oyun ise Silent Hill 2’dir. 2. oyunda, James’in küçük Silent Hill kasabasında ölü karısını arayan hikayesi oynanıyor. 2001 yılında piyasaya sürülen ve sonraki korku oyunlarına örnek teşkil eden oyun, canavarlar her yerde ve karanlık ve puslu bir ortam yaratıyor.

Alien Isolation

Oyun, ünlü “Alien” filminin temasına dayanıyor ve olaydan 15 yıl sonra filmin hikayesini anlatıyor. Oyundaki diğer korku oyunlarından farklı olarak, gizlilik faktörü en son teknolojidir. Hiçkimse herhangi bir zamanda korkunç şeylerin olmasını beklemiyor, ancak fark edilmeden her zaman aceleniz var. Aksi takdirde, sizi ve uzaylıları korkunç anlar bekliyor.

F.E.A.R

F.E.A.R serisi korku oyunu kategorisindeki en efsane serilerden biridir. Özel ekip olarak süper güçlü ve ürkütücü Alma Wade’i aramanız gerekiyor. Bu serinin diğer korku oyunlarından farkı daha fazla aksiyon unsuru içermesidir. Yine de, Alma’nın koridorda yavaşça yürüdüğünü görmek yürek parçalayıcıydı.

Kholat

Şubat 1959’da, Kholat Syakhl’da kaybolan dokuz Rus üniversite öğrencisinin ayak izlerini takip eden bir kahraman kontrol ediliyor. Oyun, gerçek hikaye Dyatlov Pass olayına dayanmaktadır. Açıklanamayan bir şekilde hayatını kaybeden dokuz Rus öğrencinin davasını çözmek için çalışıyorsunuz. İlginç bir şekilde, Kholat Syakhl, Rus lehçesinde “Ölü Dağ” anlamına gelir.

Visage

Visage için çok iyi bir birinci şahıs psikolojik korku oyunu tanımlaması yapabiliriz. Sadsquare Studios tarafından 2020’de geliştirilip piyasaya sürülen bu oyunda oyuncular, bir sürü karanlık geçmişi olan ve tuhaf bir şekilde yapılandırılmış bir evi keşfetmeye çalışacaklar. Hangi kapıların açılacağını, hangi köşelerin dönüleceğini düşündüğünüz Visage, kalbinizi hiç rahat bırakmayacak.

Phasmophobia

Çok oyunculu korku oyunları arasında yer alan Phasmophobia, güvenilir paranormal araştırmacılar ekibinizle birlikte gizlenen hayaletleri araştırmak için çeşitli evlere ve yerlere gideceksiniz. Burada hem ekip arkadaşlarınızı korkutacak hem de siz korkudan tir tir titreyeceksiniz. Dilerseniz oyunu VR olarak da oynanabilir, bu doğaüstü deneyimi daha da sürükleyici hale getirebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Hem Telefondan Hem Bilgisayardan Oynanabilen Oyunlar
Tüm Zamanların En İyi PC Oyunları
Steam’de Oynayabileceğiniz En İyi Ücretsiz Oyunlar