En İyi 10 Fotoğraf Düzenleme Programı | Ücretsiz

Fotoğraf düzenleme programı, görsel çekiciliği için oldukça önemlidir. Fotoğraflar görsel hafızayı tetiklediği için hangi alanda kullanılırsa kullanılsın büyük bir etkiye sahiptir. Fotoğraf düzenleme programları da bu noktada büyük önem taşır. İster kişisel hesap için olsun ister e–ticaret sitesinde ya da reklam kampanyasında kullanılmak üzere olsun fotoğraflar, tüm düzenlemeleri bitirmeden sunulmamalıdır. Bu noktada ücretsiz fotoğraf düzenleme programları devreye girer.

Bu tarz programlar, bir fotoğrafın albenisini arttırmak için büyük bir etkiye sahiptir. Ancak çoğu kişi fotoğraf düzenleme programlarını zor bulduğu ya da ücreti fazla olduğu için kullanmamaktadır.

Fotoğraf düzenleme programları, sandığınız kadar zorlayıcı olmayabilir. Ayrıca piyasada Adobe Photoshop ve Lightroom gibi zor programlar dışında oldukça basit bir ara yüze sahip ücretsiz versiyonları da bulunuyor. Ücretsiz fotoğraf düzenleme programları hem online hem de masaüstü kullanım için uygundur.

Fotoğraf Düzenleme Neden Yapılmalı?

Bir fotoğrafçıysanız, fotoğraf düzenleme işinizin önemli parçalarından birisidir. Düzenleme yoluyla, pozlama, beyaz dengesi ve renk gibi metrikleri ayarlayarak fotoğraflarınızı daha da mükemmel hale getirebilirsiniz.

Fotoğraf düzenleme, dosyanızın boyutunu küçültmenize de yardımcı olur. Bu, özellikle çalışmalarınızı web sitenize veya bir sosyal medya hesabına göndermeyi planlıyorsanız önemlidir. Ayrıca küçük boyutlu fotoğraflar, WordPress sitelerin yükleme hızını da arttırır. Bu da arama motorunun sıralamanızı iyileştirmenize yardımcı olur. Kısacası fotoğraf düzenleme, her açıdan sizin için bir kazanç olacaktır.

Sezgisel ve kullanımı kolay bir fotoğraf düzenleme programı, fotoğrafınızı bir sonraki seviyeye taşırken ayrıca kazanmanıza yardımcı olabilir. Peki ücretsiz fotoğraf düzenleme programı olarak kullanabileceğiniz hangi programlar var? Sizler için en iyi ücretsiz fotoğraf düzenleme programı önerilerimizi bir araya getirdik.

Fotoğraf Düzenleme Programları

Fotor

Fotor, kullanıcıların herhangi bir yazılım indirmeden tasarımlar oluşturabileceği ve kolajlar oluşturabileceği, bunun yanında fotoğraflarını düzenleyebilecekleri tarayıcı tabanlı ücretsiz bir fotoğraf düzenleyicidir. Arayüzü, çeşitli araçları kullanabilmeniz için olabildiğince sadeleştirilmiştir. Kullanımı ise fazlasıyla kolaydır.

Fotor, tıpkı filtreler gibi fotoğraf düzenleme tekniklerini uygulayarak fotoğrafınızda görmek istemediğiniz kusurları gidermeyi kolaylaştırır. Yazılım ile kırmızı gözleri ortadan kaldırabilir, özel kenarlıklar ekleyebilir ve hatta herhangi bir fotoğrafa metin ekleyebilirsiniz. Diğer araçlarda elde edemeyeceğiniz bir dizi özel fotoğraf efektine de erişiminiz olacak.

Yazılımın bir başka güzel özelliği de fotoğraflarınızdaki değişiklikleri görmenizi sağlayan “öncesi ve sonrası” görünümüdür. Bu şekilde yapmış olduğunuz düzenlemelerin ne kadar işe yarayıp yaramadığını gözlemleyebilirsiniz.

Yazılımın bazı temel özellikleri şunlar:

  • Tek tıkla toplu işleme, yeniden boyutlandırma ve biçimlendirme
  • 100’den fazla fotoğraf efekti, 300’den fazla özel çıkartma ve 30’dan fazla çerçeve
  • Kontrast, doygunluk, beyaz dengesi ve daha fazlası için ayarlamalar
  • Esnek metin düzenleme aracı
  • Yaratıcı tasarımlar için kolaj aracı

Normalde ücretli olan Fotor’un el bette ücretsiz deneme sürümü de bulunmaktadır. Yazılımı kullanmaya başlamak için şuradaki bağlantıya gidebilirsiniz.

Canva

Canva

Canva, her türlü içerik oluşturma için harika olan basit ve etkili bir fotoğraf düzenleme aracıdır. Canva’da sosyal medya için önceden boyutlandırılmış, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda şablon bulunmaktadır. Sürükle ve bırak özelleştirme seçenekleri, tonlarca stok fotoğraf, vektör ve önceden hazırlanmış illüstrasyonlar gibi pek çok araca sahiptir.

Önceden hazırlanmış filtreleri kullanarak fotoğraflarınızı düzenleyebilir ve parlaklık ayarları, kontrast, doygunluk ve vinyet gibi diğer özelliklere erişebilirsiniz. Ek düzenleme seçeneklerini kullanabilmeniz için bir de premium sürümü mevcuttur.

Programın başlıca özellikleri şunlar:

  • Çeşitli stok görseller, çıkartmalar ve vektörler
  • Sürükle ve bırak ile özelleştirilebilir metinler
  • Fotoğraflarınız için filtreler ve efektler
  • Sosyal medya için görüntü kırpma
  • Her türlü çevrimiçi içerik için önceden hazırlanmış şablonlar

Programın ayrıca mobil uygulama versiyonları da bulunmaktadır. Fotoğraf düzenleme programını indirmek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

iPiccy

iPiccy, fotoğraf düzenleme konusunda sınırlı bilgisi olanların bile zahmetsizce kullanabileceği, çeşitli araçlara sahip ücretsiz bir online fotoğraf düzenleme aracıdır. Yalnızca bir görüntüyü düzenlemenize değil aynı zamanda bir kolaj ve grafik tasarım oluşturmanıza da olanak tanır.

Kullanımı kolay bir kullanıcı arayüzüne sahip olan iPiccy, bu yüzden fotoğraf düzenleme deneyiminiz ne olursa olsun beğeneceğiniz bir program olacak. Fotoğraf düzenleme açısından tüm temel araçların yanı sıra rakiplerinin sunmadığı bazı gelişmiş özelliklere de sahiptir. iPiccy ile ışık ve renk ayarlarını yapabilir, filtreler ve efektler uygulayabilir, metin, şekil ve çıkartmalar ekleyebilirsiniz. Bunların yanında fotoğraflarınızı kırpabilir, yeniden boyutlandırabilir, döndürebilir, renk filtreleri ve çarpıtma ekleyebilirsiniz. Bozulmayı otomatik olarak düzeltmek için kullanabileceğiniz bazı rötuş araçları da bulunmaktadır.

iPiccy’in en iyi yanı ise sunduğu her şeyin tamamen ücretsiz olması ve herhangi bir fiyatlandırma planının olmamasıdır. Fotoğrafınızı düzenlemeye başlamak için yalnızca bir internet bağlantısına ve güncel bir tarayıcıya ihtiyacınız olacak.

Online bir fotoğraf düzenleme aracı olan iPiccy’i kullanmaya başlamak için şuradaki bağlatıya tıklayabilirsiniz.

inPixio

inPixio, saniyeler içinde profesyonel görünümlü fotoğraflar oluşturabilmenizi sağlayan bir fotoğraf düzenleme programıdır. Standart bir online fotoğraf düzenleme aracının ötesinde özelliklere sahip olan inPixio, fotoğrafınıza çeşitli efektler eklemenize olanak tanır.

Programda fotoğrafınızı tek tıklama ile filtre, çerçeve ve diğer özelliklerden faydalanarak kolayca düzenleyebilirsiniz. Parlaklığı ve kontrastı istediğiniz gibi ayarlayabilir, hemen her türlü değişikliği yapabilirisiniz. Program, fotoğrafınızı kaydettikten sonra sosyal medyada paylaşmanıza da olanak tanıyor.

inPixio’da pek çok yaratıcı efekt bulunmaktadır. Bu efektler ile fotoğrafınıza siyah beyaz, eski film, sinematik gibi görünümler kazandırabilirsiniz. Fotoğraf efektleri, donuk veya renksiz görünen görüntüler için de eşzamanlı olarak düzeltme sunar. Tek bir tıklama ile fotoğraflarınıza parlaklık ve renk katabilir, gerçek zamanlı olarak düzenlemek ve farklı görüntülerle karşılaştırmak için öncesi/sonrası özelliğini kullanabilirsiniz.

Programın ücretsiz sürümünü sınırlı özellikler olacak şekilde kullanabilirsiniz. Premium (ücretli) versiyonunda ise mevcut tüm özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Yalnızca Windows cihazlarda çalışan inPixio’yu şuradaki bağlantıdan bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

Adobe Photoshop Express

Uzun süredir herkes Photoshop’un ücretsiz, tercihen çevrimiçi bir sürümünü arıyordu. Sonunda Adobe kullanıcıların talebini duydu ve endüstrinin önde gelen programının zengin özelliklere sahip çevrimiçi ve mobil sürümü olan Adobe Photoshop Express‘i piyasaya sürdü.

Adobe Photoshop Express, ücretli benzerlerinin aksine, profesyonel fotoğrafçılara ve medya üreticilerine değil, fotoğraflarını hızlı bir şekilde düzenlemek için yüksek kaliteli fotoğraf düzenleme programları arayan yeni başlayanlara yöneliktir. Bunu sağladığı işlevsellik ve kullanım kolaylığında da görebilirsiniz. Adobe Photoshop Express’i kullanarak kontrast, perspektif, doygunluk, pozlama ve nokta rötuşlama gibi temel görüntü düzenleme işlemlerine ve ayrıca önceden ayarlanmış çeşitli dinamik efektlere erişebilirsiniz.

Adobe’nin fotoğraf düzenleme programının Express sürümünde, kullanıcıların fotoğraflara metin ekleyerek tamamen özelleştirilebilir kolajlar oluşturmasını sağlayan bir “dekoratif” kategorisi de bulunuyor. Cihazınızda kayıtlı görüntüleri düzenleyebilir veya doğrudan Adobe Creative Cloud, Dropbox, Facebook veya Google Fotoğraflar aracılığıyla paylaşabilirsiniz. Programın Windows ve mobil cihazlar için indirme bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

GIMP (GNU Image Manipulation Program)

GNU Image Manipulation Program olarak da bilinen GIMP, GNU Bill’de geliştirilmiş ücretsiz piksel tabanlı bir fotoğraf düzenleme programıdır. Adobe Photoshop ve Adobe pazarındaki diğer ücretli emsallerinden farklı olarak kapalı kaynak değil, açık kaynaktır. Bu, isteyen herkesin GIMP’yi geliştirmeye devam etmesine olanak sağlar. GIMP, Windows ve Mac OS X, özellikle Linux gibi işletim sistemlerini destekler. Fotoğraf düzenleme araçları neredeyse Adobe Photoshop gibi katmanlar ve seviyeler içeriyor. Ayrıca klon damgaları, geliştirme araçları ve özel fırçalar oluşturma yeteneği, GIMP’yi fotoğraf düzenleme programı olarak rakiplerinden bir adım önde kılıyor. Programın cihazınızla uyumlu olan versiyonunu şuradaki bağlantı üzerinden indirebilirsiniz.

Paint NET

Paint NET, ilk olarak Washington State Üniversitesi’nde bir üniversite öğrencisi tarafından Microsoft Paint programına alternatif olarak oluşturuldu. Ancak daha sonra, yüksek kaliteli sonuçlar sağlayan ve kullanımı kolay ücretsiz bir resim düzenleme programı arayanlar için sezgisel bir ücretsiz fotoğraf düzenleme programı haline geldi.

Program, açık ve anlaşılması kolay bir ara yüze sahiptir ve kısayol fonksiyonlarını destekler. Paint NET, programın nasıl çalıştığını anlamak için çok fazla zaman harcamak istemeyen deneyimsiz kullanıcılar için oldukça iyi bir seçenek haline geldi. Ayrıca bu basitlik sayesinde Paint.NET dizüstü bilgisayarlar gibi zayıf cihazlarda sorunsuz çalışır.

Paint.NET, yeni başlayanlara yönelik olmasına rağmen, parlaklık, kontrast, ton, kıvrılma, seviye, katman, gradyan ve sınırsız geri alma dahil olmak üzere çok çeşitli işlevler ve araçlar sağlar. Ayrıca program forumlarında programcılar tarafından geliştirilen eklentileri de destekler. Bu eklentileri görüntüyü yeniden konumlandırmak ve 3B araçları gibi daha gelişmiş özelliklere erişmek için kullanılabilirsiniz. Programı cihazınıza yüklemek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

PhotoWorks

Photoshop’ta çalışmak için karmaşık arayüzler ve işlemlerle uğraşmanız gerekir. Katmanlar, modlar ve seçimler düzenleme sürecini uzatır. Bu durumdan sıkıldıysanız PhotoWorks’ü deneyebilirsiniz.

Program, kullanımı kolay bir resim düzenleyici olarak kullanılabilecek, yapay zeka odaklı bir araç setine sahiptir. Yapay zeka desteği ile fotoğraflarınızın içeriğini analiz edecek ve otomatik olarak iyileştirecektir. Bu düzenlemeyi sadece birkaç tık ile yapabilirsiniz. Örneğin, Portre Sihri aracını portre fotoğraflarında kullandığınızda, sonuçlar gerçekten etkileyici. Aynı anda hem zamandan hem de mali açıdan tasarruf etmek istiyorsanız, PhotoWorks kesinlikle denemeye değer. Windows işletim sistemi için geliştirilen programı şuradaki bağlantı üzerinden indirebilirsiniz.

Pixlr Editor

Pixlr Editor, kullanıcılar tarafından en iyi ücretsiz fotoğraf düzenleme programı olarak biliniyor. Pixlr, basitliği sayesinde görüntü dosyasını açtığınız anda programın yetkin özelliklerini fark etmenize olanak sağlıyor. Pixlr düzenleyicisi bunu cihazınızdan, URL ile ve hatta doğrudan Facebook’tan yapmanıza olanak tanıyor. Bu, özellikle mevcut görüntüleri yeni amaçlarla düzenlemek isteyen fotoğrafçı olmayanlar için oldukça önemli bir özelliktir.

Programın ara yüzü Adobe’ninkine çok benzer, bu da Photoshop’un en iyi çevrimiçi versiyonunun Pixlr olduğunu düşündürüyor. Piyasadaki diğer ücretsiz fotoğraf programlarıyla karşılaştırıldığında bu, program tarafından sağlanan profesyonel özellikler benzersizdir. Bunlara pozlama, seviyeler, otomatik onarım araçları, gelişmiş renk seçiciler, özelleştirilebilir fırçalar, katmanlar ve maskeler dahildir. Pixlr Editor’un ana dezavantajı, Adobe’nin yakında desteklemeyi bırakmayı planladığı bir eklenti olan Flash ile kullanılıyor olmasıdır. Ancak fotoğraf düzenlemek istediğiniz aygıta Flash yükleyerek programın kolay bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca programı Android ve iOS uygulamalarına sahip mobil cihazlarda da kullanılabilirsiniz.

Pixlr Editor’u online olarak kullanmak için buraya, iOS ya da Android cihazınıza yüklemek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

BeFunky

BeFunky, yıllardır hem tarayıcı üzerinden online hem de mobil uygulama olarak kullanılabilen oldukça kullanışlı bir fotoğraf düzenleme programıdır. Türkçe dil desteği sayesinde tam anlamıyla hakim olacağınız program üzerinden birçok işlemi ücretsiz olarak yapabiliyorsunuz. Bazı özellikleri kullanabilmeniz içinse aylık ya da 12 aylık olacak şekilde premium üyelik satın almanız gerekiyor. Yalnızca basit işlemleri yapmak için kullanacaksınız, kararınızı BeFunky’den yana kullanmanızı tavsiye ederiz.

Basit arayüz kullanımı sayesinde BeFunky, kullanıcılar tarafından oldukça sevilir. Ücretli özelliklerin yanında yeşil nokta bulunuyor. İsterseniz yine kullanabilirsiniz fakat düzenleme sonrası sol alt kısımda kocaman bir watermark belirecek. ‘Bu beni rahatsız etmez’ diyorsanız bu özelliklerden de faydalanabilirsiniz. BeFunky’yi tarayıcı üzerinden online kullanmak için şuraya, Android cihazınıza yüklemek için şuraya, iOS cihazınıza yüklemek içinse şuradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Fotoğraf Arka Plan Değiştirme İçin En İyi 7 Uygulama

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Bu Uygulama Cihazınızda Çalışmaz Hatası Nasıl Düzeltilir?