En İyi Facebook Hesap Bulma Yöntemleri

Facebook’ta bir kişiye ulaşmak istediğinizde o kişiye ait hesap bulma yöntemlerinin neler olduğunu araştırmanız doğal. Normalde isim, soy isim aramasıyla bir kişiyi eğer Facebook hesabı varsa rahatlıkla bulabiliyoruz. Bunun dışında farklı arama metodları sayesinde Facebook hesap bulma yoluna gidebilirsiniz. Birazdan bu metodların neler olduğuna bakacağız.

Facebook Hesap Bulma Nedir?

Facebook hesap bulma, belirli bir Facebook profilini veya hesabını arama sürecini ifade etmektedir. Bu işlem, Facebook arama çubuğuna kişinin adını, kullanıcı adını, e-posta adresini veya telefon numarasını girerek yapılabilir.

Facebook’ta birini aradığınızda, arama kriterlerinizle eşleşen, kişileri, sayfaları, grupları veya olayları içerebilen sonuçların bir listesini görürsünüz. Oradan bilgilerini görüntülemek için kişinin profiline tıklayabilir, hesabını herkese açık hale getirmişlerse veya onunla arkadaşsanız, onunla bağlantı kurabilirsiniz.

Bir Facebook hesabı bulmak, arkadaşlarınızla ve ailenizle bağlantı kurmak, iş arkadaşlarınızla ağ oluşturmak ve benzer ilgi alanlarına sahip yeni insanlar keşfetmek için kullanışlı olabilir.

Facebook Hesap Bulma Sebepleri

Facebook hesap bulma işlemi için bazı geçerli sebepleriniz olabilir. Bunlardan bahsedecek olursak:

  • Arkadaşlarınız ve ailenizle bağlantı kurmak için: Birçok kişi, yakınlarda olmayan arkadaşları ve aile üyeleriyle iletişimde kalmak için hala Facebook’u kullanmaya devam eder. Biriyle bağlantınızı kaybettiyseniz ve yeniden iletişime geçmek istiyorsanız, ona bir mesaj veya arkadaşlık isteği göndermek için Facebook hesabını bulmaya çalışabilirsiniz.
  • Yeni bağlantılar kurmak için: Facebook, ister kişisel ister profesyonel nedenlerle ağ oluşturmak ve yeni bağlantılar kurmak için yararlı bir araç olabilir. Sosyal çevrenizi genişletmek veya yeni iş fırsatları bulmak için Facebook’ta yeni insanlar bulmaya ve onlarla bağlantı kurmaya çalışabilirsiniz.
  • Haberleri ve güncellemeleri takip etmek için: Birçok kişi, arkadaşlarından, ailelerinden ve diğer kaynaklardan gelen haberler ve güncellemelerden haberdar olmak için Facebook’u kullanır. Facebook’ta birinin güncellemelerini takip etmekle ilgileniyorsanız, o kişinin hesabını bulmaya çalışabilirsiniz.
  • Eski arkadaşlarınızla yeniden bağlantı kurmak için: Facebook, ister yıllar önce iletişiminizi kaybetmiş olun, ister yalnızca bir süredir konuşmadığınız biriyle görüşmek isteyin, eski arkadaşlarınızla yeniden bağlantı kurmanızın çok iyi bir yolu olabilir. Eski bir arkadaşınızla yeniden bağlantı kurmak istiyorsanız, ona bir mesaj veya arkadaşlık isteği göndermek için Facebook hesabını bulmaya çalışabilirsiniz.
  • Bilgi veya kaynak bulmak için: Facebook, çok çeşitli konularda bilgi ve kaynak kaynağı olabilir. Belirli bir kişi veya konuyla ilgili bilgi veya kaynak arıyorsanız, o kişi veya konuyla ilgili bir Facebook hesabı bulmaya çalışabilirsiniz.

Facebook Hesap Bulma Yöntemleri

Kişi İsmine Göre Facebook Hesap Bulma

Facebook’un üst kısmında bulunan ana arama çubuğu, platformdaki insanları isimlerine göre bulma yöntemlerinin başında yer alır. Buraya aradığınız kişinin adını yazabilir ve ardından sonuçları daraltmak için filtreleyebilirsiniz.

Facebook’un kişi arama aracını kullanırken faydalanabileceğiniz bazı ipuçlarından bahsetmek gerekirse:

  • Yalnızca bir kişiyi arıyorsanız, işletme sayfalarını, etkinlikleri ve diğer içerikleri filtrenin dışında tutmak için Kişiler‘i seçin.
  • Sonuçları daha alakalı hale getirmek için solda kısımda bulunan filtrelerden faydalanın. Örneğin, isimlerini ve eğitim filtresini kullanarak eski sınıf arkadaşlarınızı bulabilirsiniz. Bunun dışında bu isme sahip iş arkadaşlarınızı bulmak için Work’ten çalıştığınız işletmeyi de seçebilirsiniz.
  • Arama filtresi içerisine aradığınız kişinin bulunduğu lokasyonu belirtmek amacıyla Şehir ögesini seçebilirsiniz.

İşveren veya Okula Göre Facebook Hesap Bulma

Aradığınız kişinin ismini bilmiyor musunuz veya hatırlamıyor musunuz? İsmini bilmediğiniz bir kişiyi bile Facebook’ta bulabilirsiniz. Örneğin nerede çalıştıklarını veya hangi okulda okuduklarını biliyorsanız, bu bilgiler aradığınız kişiyi bulmanıza yardımcı olabilir.

Çalıştığı iş yeri veya okulu ile aramaya başlayın ve sonrasında sonuçları aradığınız kullanıcıya göre filtrelemek için Kişiler‘i seçin. Birçok kişi, Facebook profiline çalıştığı yer ve okuduğu okul gibi bazı bilgilerini ekleyebiliyor. Bu da aradığınız kişiyi daha hızlı bir şekilde bulabilmenizi sağlayacaktır.

Arkadaşlarınızın Arkadaş Listesini Kontrol Edin

Facebook’ta aradığınız bir kişinin başka bir arkadaşınızla bağlantısı olduğunu düşünüyorsanız, bu yöntem size aradığınızı bulmanıza yardımcı olabilir. Facebook’ta arkadaşınızın arkadaş listesini kontrol ederek, ismini hatırlamıyorsanız bile yalnızca fotoğraflarına bakarak aradığınız hesabı bulabilirsiniz.

Herkese Açık Gruplarda Kişi Arama

Facebook’taki gruplar da aradığınız Facebook hesabını bulmanız konusunda size yol gösterici olabilir. Eğer aradığınız kişinin bazı konulara ilgisi olduğunu biliyorsanız, o konuyla ilgili yüksek sayılı takipçilere sahip grupları kontrol edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey, o gruba giderek Üyeler seçeneğine gitmek. Ardından Bir Üyeyi Bul şeklinde arama yapabileceğiniz bir kısım göreceksiniz. Oraya aradığınız kişinin ismini yazarak grubun üyesi olup olmadığını teyit edebilirsiniz.

Telefon Numarasına Göre Facebook Hesap Bulma

Son olarak bir telefon numarası ile Facebook’ta tersine arama yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, Facebook’ta Ara yazılı boş kısma kişinin telefon numarasını yazmak. Bu yöntemi, kesin bir sonuç elde edemeyeceğinizi göz önüde bulundurarak değerlendirmenizi öneriyoruz.

Facebook Tanıyor Olabileceğin Kişiler Özelliğini Kullanın

Facebook’un “Tanıyor Olabileceğiniz Kişiler” adlı bir özelliği bulunuyor. Bu özellik, Facebook’ta ortak arkadaşlara, iş ve eğitim bilgilerine ve diğer faktörlere dayalı olarak bağlantı kurmak isteyebileceğiniz arkadaşlarınızı önerir. Bir kişinin Facebook hesabını bulmaya çalışmak için bu özelliği kullanabilirsiniz.

Diğer Sosyal Medya Hesaplarını Kontrol Edin

Bir kişinin Facebook hesabını bulmak istiyorsanız, o kişinin diğer sosyal medya hesaplarını kontrol etmeyi düşünebilirsiniz. Artık eski popülerliği olmasa da Facebook, bazı kişilerin favori sosyal ağ platformu olmaya devam ediyor. Bu sebeple hesap bağlantısını farklı bir sosyal medya hesabında paylaşmış olabilirler. Facebook sayfalarına bir bağlantıları olup olmadığını görmek için bu profilleri kontrol etmeyi düşünebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Facebook’ta aradığım kişiyi bulabilir miyim?

Evet. Facebook’ta bir kişiyi arıyorsanız, ona ait bazı bilgilerden faydalanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bunların neler olduğuna yukarıdan ulaşabilirsiniz.

Bir kişiyi fotoğrafı ile Facebook’ta bulabilir miyim?

Bunu yapabilmenize yönelik bazı yöntemler bulunuyor. Fotoğraf ile Google Görseller üzerinden tersine arama yöntemini kullanabilirsiniz. Bunun için gereki tüm bilgilere şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Başkasının Konumu Nasıl Bulunur?
Telefon Numarasından Konum Nasıl Bulunur?