En İyi 7 Fotoğraf Kırpma Programı

Kırpma kırpma programı, muhtemelen en çok kullandığımız fotoğraf düzenleme araçlarındandır.

Uzun süre çekilmiş en iyi fotoğrafınızda eski sevgiliniz var. Ve fotoğrafa her baktığınızda onun hatırlamak istememeniz doğal. Fakat bir yandan fotoğrafı silmek de istemiyorsunuz. Zira fotoğrafta gerçekten çok güzel çıkmışsınız.

Burada devreye ücretsiz bir fotoğraf kırpma programı giriyor. O çok sevdiğiniz fakat görmek istemediğiniz kişiyi kırparak kendi fotoğrafınızı bir nevi kurtarmış oluyorsunuz. Tabii bu zamana kadar eski sevgiliden bahsettik (ki genelde bu yüzden kullanılır) fakat görüntüyü rahatsız eden unsurları ortadan kaldırırken de fotoğraf kırpma programı kullanabilirsiniz.

Fotoğraf kırpma özelliği, pek çok fotoğraf düzenleme aracı içerisinde vardır. Ancak içlerinden en kolay ve kaliteli kırpma aracını bulmak biraz zamanızı alabilir. Bu konuda size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz 7 farklı fotoğraf kırpma programı hazırladık. İçlerinden en beğendiğinizi bilgisayarınıza indirerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Fotoğraf Kırpma Programı Nedir?

Fotoğraf kırpma programı, görüntüleri veya fotoğrafları kırpmanıza ve yeniden boyutlandırmanıza izin veren bir yazılım türüdür. Bir fotoğrafı kırpmak, kompozisyonunu değiştirmek veya belirli bir alana odaklanmak için görüntünün bazı kısımlarını kırpmak veya kesmek anlamına gelir. Fotoğraf kırpma programıyla bir görüntünün belirli bir alanını kırpabilir, ardından kırpılan görüntünün boyutunu, en boy oranını ve diğer özelliklerini ayarlayabilirsiniz.

Basit çevrimiçi araçlardan profesyonel düzeyde yazılım uygulamalarına kadar pek çok fotoğraf kırpma programı mevcuttur. Bazı popüler örnekler Pixlr ve Fotor bulunmaktadır. Bu programlar, fotoğrafları hassas ve kontrollü bir şekilde kırpmanıza olanak tanır. Ayrıca renk düzeltme, görüntü rötuşlama ve özel efektler gibi diğer özellikleri içermektedir.

En İyi Fotoğraf Kırpma Programları

PhotoDirector

PhotoDirector, fotoğraflarınızı organize etmek ve düzenlemek için hepsi bir arada ücretsiz fotoğraf kırpma programıdır. Bu program, yeni başlayanlar ve profesyoneller için yeterince anlaşılır ve güçlü şekilde tasarlanmıştır.

Fotoğraf kırpma programı ile birkaç tıklama sayesinde fotoğrafları hızlıca kırpabilir, düzenleyebilir ve fotoğraflarınızın görünümünü iyileştirebilirsiniz. Bunların hepsine Adjustment (Ayarlama) sekmesinin altında ulaşacaksınız. Fotoğrafları kırpmak, fotoğrafınızın rengini düzeltmek veya kırmızı gözü kaldırmak gibi basit değişiklikler yapmak için buradaki araçlardan faydalanabilirsiniz.

Orta ve ileri düzey kullanıcılar, Katman (Layer) düzenleme özelliğinden de faydalanabilecekleri Düzenle (Edit) sekmesinde bir görüntü kırpma aracı bulacaklar. Fotoğrafları ilginç şekillerde kırpmanızı sağlaması için Üçgen (Triangle), Izgara (Grid) veya Çapraz (Diagonal) gibi araçları kullanabilirsiniz.

PhotoDirector, kullanıcılara fotoğrafları canlandırmalarına, istemedikleri nesneleri kaldırmalarına, arka planı değiştirmelerine ve özel efektlerle düzenlemenize olanak tanır. Vücut zayıflatma, yüz yumuşatma, diş beyazlatma ve göz torbalarını giderme gibi güzelleştirme araçları dahi mevcut . Pek çok düzenleme aracı ve efektiyle PhotoDirector, ihtiyaç duyduğunuzda kullanabileceğiniz çok işlevsel araçlara sahip bir programdır. Windows ve Mac uyumlu programı şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Pixlr

Pixlr-1

Pixlr, ücretsiz bir online fotoğraf düzenleyici, kırpma aracı ve şablon tasarımcısıdır. Online olması sebebiyle herhangi bir dosya indirmenize gerek yoktur. Bu sebeple bilgisayarınızda çok az bir alanı kaplar. Araca kaydolduktan sonra hesabınıza giriş yapabilir, bilgisayarınızda tabletinizde veya telefonunuzda kullanabilirsiniz.

Hızlı ve kolay bir tasarım düzenleyiciye (Pixlr X) veya gelişmiş bir fotoğraf düzenleyiciye (Pixlr E) sahip olacağınız bu online araç, gereksiz ögeleri arayüzden kaldırıyor. Her iki düzenleme arayüzü de bir kırpma aracı içerir. Pixlr X’teki kırpma aracının kullanımı biraz daha kolaydır. Pixlr E düzenleyicinin ise daha fazla özelliği var fakat kırpma fotoğraf aracı, ilk kez fotoğraf düzenleyiciler için biraz göz korkutucu olabilir.

PhotoDirector gibi Pixlr de iyi bir ücretsiz fotoğraf kırpma aracıdır. Zira hem yeni başlayanlar hem de gelişmiş fotoğraf editörleri için iyi bir araçtır. Ancak çoğu iyi özelliğinin ve bazı araçların Premium için ayrıldığını belirtlemeliyiz. Eğer tamamen kırpma odaklı kullanmayı düşünüyorsanız, Pixlr’ın muhteşem bir araç olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Movavi Picverse

Movavi Picverse, fotoğraf düzemleme araçlarına ihtiyaç duyan fotoğrafçılar için iyi bir ücretsiz görüntü kırpma aracıdır. Otomatik Görüntü Yönetimi, fotoğrafları adına, tarihine, GPS konumuna veya yüz tanımasına göre sıralıyor.

Movavi Picverse, yapay zeka araçları, arka plan ve nesne kaldırmanın yanında renk düzeltme gibi bazı gelişmiş düzenleme özellikleriyle birlikte gelir. Genel olarak kötü bir ücretsiz görüntü kırpıcı değil ancak Pixlr gibi daha fazla özelliğe sahip kullanımı daha kolay seçenekler bulunuyor. Yine de tam uyumlu Türkçe arayüzü gibi detaylar, Movavi Picverse’ü biraz cazip kılmıyor değil. Programın indirme bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

inPixio

InPixio

inPixio, daha çok nesne ve arka plan kaldırmaya vurgu yapan, kullanımı ücretsiz bir fotoğraf kırpma ve fotoğraf düzenleme programıdır. Fotoğraflarınızda olmasını istemediğiniz insanlardan, kablolardan ve daha fazlasından kurtulmak için Nesneleri Sil (Erase Objects) işlevini kullanabilir, ardından fotoğraftan kaldırdığınız kısmı doldurmak için Klonlama Damgasını (Clone Stamp) kullanabilirsiniz.

Programın arka planı kaldırma aracı oldukça iyi çalışıyor. Tutma imleci ile birlikte kullanarak ince ayrıntıları hassas bir şekilde koruyabilirsiniz. İstemediğiniz nesnelerden kurtulmak için fotoğrafları kırpmayı tercih ederseniz, bunu programın aracıyla anında yapabilirsiniz. Fotoğrafları sosyal medya için doğru boyutta kırpabilmeniz için bazı kullanışlı ön ayarlarla birlikte gelir.

inPixio’yu fotoğraf kırpma dışında nesne çıkarma, arka plan kaldırma veya gökyüzü değiştirme gibi kırpma ile ilintili özellikler için de kullanabilirsiniz. Windows ve Mac cihazlar için kullanabileceğiniz bu fotoğraf kırpma programının indirme bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

Ashampoo Photo Commander

Ashampoo Photo Commander, fotoğraflarınızı düzenlemenize ve onları kolajlara, takvimlere ve slayt gösterilerine dönüştürmenize yardımcı olan temel bir fotoğraf düzenleme ve kırpma aracıdır. Bir dizi işlevsel düzenleme aracına sahip olan program ile projelerinizi 4K olarak dışa aktarabilirsiniz.

Bu ücretsiz fotoğraf kırpma aracının kullanımı oldukça kolaydır. Ashampoo Photo Commander’ın diğer özelliklerinden bahsedecek olursak çizikleri, kırmızı gözleri ve dijital kirlilikleri gidermesi için boya ve çizim araçları yer bulunuyor.

Ashampoo Photo Commander, temel düzenlemeler ve fotoğraf projeleri yapmak için mükemmel bir alternatiftir. Programın indirme bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

Batch Photo

Batch Photo, 50’den fazla düzenleme aracı içeren ve aynı anda çok sayıda fotoğraf üzerinde değişiklik yapmanıza olanak tanıyan bir fotoğraf kırpma aracıdır.

Bu ücretsiz görüntü kırpıcı, fotoğrafları kırpmak için Otomatik Kırpma (Auto Crop) ve Kırpma (Crop) adlı iki moda sahiptir. Otomatik Kırpma ile fotoğraflar, otomatik olarak önceden tanımlanmış oranlarda kesilirler. Kırpma ile koordinatları piksel veya yüzde olarak belirterek fotoğrafların kırpılacağı tam bölgeyi kendiniz belirleyebiliyorsunuz.

Yazılımın pek gelişmiş özelliği bulunmasa da fotoğraflarınızı ayarlamak için ihtiyacınız olan tüm temel araçları içerir. Programın indirme bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

Fotor

Fotor, yeni başlayan kullanıcılar için online bir fotoğraf düzenleyici ve ücretsiz fotoğraf kırpma aracıdır. Menüde gezinmek ve kullanmak istediğiniz araçları bulmak hızlı ve kolaydır. Özellikleri sınırlı olmasından ötürü tüm araçları aynı anda görebileceğiniz şekilde düzenlenmiştir. Tüm düzenlemeleri tek bir tıklama ile yapabilir, yoğunluğu ayarlamak için bir kaydırıcıyı kullanabilirsiniz.

Fotor, kırpma özelliği için pek çok alternatif yol sunduğu için bu anlamda oldukça iyi bir araçtır. Önceden seçilmiş en boy oranı, orijinal oran, daire, üçgen veya kalp gibi bir kırpılmış görüntü şekillerini kullanabilirsiniz. Ayrıca Facebook Cover ve YouTube Thumbnail gibi sosyal medya için pek çok ön ayarı da bulunmaktadır. Programı kullanmak için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Fotoğraf kırpma programına neden ihtiyacım var?

Fotoğraf kırpma programı, bir fotoğrafın istenmeyen kısımlarını kaldırmak veya görüntünün kompozisyonunu değiştirmek istediğinizde kullanışlıdır. Örneğin dikkat dağıtan ögeleri kaldırmak veya belirli bir konuya odaklanmak için bir fotoğrafı kırpmak isteyebilirsiniz. Ek olarak fotoğraf kırpma programı, sosyal medya grafikleri oluşturmak veya fotoğraf basmak gibi çeşitli amaçlarla görüntüleri yeniden boyutlandırmak için kullanılabilir.

Fotoğraf kırpma programıylaa ne tür dosyaları kırpabilirim?

Fotoğraf kırpma programlarının çoğu, JPEG, PNG, TIFF ve BMP dahil olmak üzere çok çeşitli görüntü dosyası türlerini kırpabilir. Bazı programlar, dijital kameralardan alınan RAW dosyaları gibi ek dosya türlerini de destekleyebilir.

Hata yaparsam kırpmayı geri alabilir miyim?

Fotoğraf kırpma programlarının çoğu, değişiklikleri geri almanıza veya yeniden yapmanıza izin verir. Bu sebeple kırpma işlemi sırasında bir hata yaparsanız kırpmayı geri alabilir ve tekrar deneyebilirsiniz. Ek olarak birçok fotoğraf kırpa programı, görüntüyü orijinal durumuna geri döndürmenizi sağlayan bir “sıfırlama” veya “orijinal” seçeneği içerir.

Bir fotoğrafı kırparken kalite kaybı oluyor mu?

Bir fotoğrafı kırptığınızda aslında orijinal görüntüden bazı pikselleri kaldırmış olursunuz. Bu da büyük bir görüntünün küçük bir bölümünü kırpıyorsanız, görüntü kalitesinde kayıpla sonuçlanabilir. Ancak çoğu fotoğraf kırpma programı, kalite kaybını en aza indirmek için kırpılan görüntünün çözünürlüğünü veya çıktı boyutunu ayarlamanıza olanak tanır. Ek olarak bazı programlar, en boy oranını korumak için görüntüyü otomatik olarak yeniden boyutlandırmak gibi kırpma sırasında görüntü kalitesini korumak için algoritmalar kullanır.