Instagram Hikaye Kalitesi Düşüyor Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Instagram’da paylaştığınız bir hikayenin kalitesinin düşük olmasının en büyük sebebi, Instagram’ın belirlediği bazı oranların dışına çıkmanızdır. En boy oranı yanlış olduğu zaman Instagram hikayeniz daha bulanık olacaktır.

Tüm Instagram hikayeleri 1080 / 1920 piksel en boy oranı olacak şekilde sınırlandırılmıştır. Bu sebeple bu ölçülere uymayan paylaşımınız, Instagram tarafından otomatik olarak sıkıştırılacaktır. Ayrıca gönderinizin boyutu 1 MB’den büyükse yine bir bulanıklık durumu söz konusu olacaktır.

Instagram hikayelerinizin yükleme kalitesini değiştirmenin bir yolu yoktur, bu daha çok kameranızın kalitesine bağlıdır. Instagram hikayeniz bulanık çıkıyorsa, bunun nedeni Instagram’ın sıkıştırma özelliğidir. Dolayısıyla Instagram’a yüklediğiniz tüm hikayeler sıkıştırma ve kalite kaybına uğrayacaktır. Dolayısıyla bunu düzeltmenin en iyi yolu, sıkıştırmayı fark etmeyecek yüksek kalitede hikayeler yüklemektir.

Buraya kadar bir Instagram hikayesinin nasıl daha kaliteli olabileceğine dair püf noktalarını öğrenmiş oldunuz. Bu kriterleri karşılamanıza rağmen Instagram hikayenizin kalitesi düşüyorsa, aşağıdaki yöntemleri uygulamaya geçebilirsiniz. Öncesinde Instagram hikayelerinin kalitesinin neden düştüğüne bir göz atalım.

Instagram Hikaye Kalitesi Neden Düşüyor?

Genel gözlemlere ve kullanıcı geri bildirimlerine dayanarak Instagram hikayelerinin kalitesinin neden düştüğünü şu şekilde açıklayabiliriz:

 • İnternet bağlantınızın kötü olması.
 • Instagram’ın sunucularının çalışmaması.
 • Android cihazınızın önbelleğinin dolması.
 • Instagram uygulamasının güncel olmaması.
 • Telefonunuzun kamera ayarlarının kötü olması.

Yukarıdaki gerekçeler, Instagram hikayenizin kalitesinin düşük olmasına sebep olabilir. Şimdi bunları düzeltmek için neler yapabileceğinizden bahsedelim.

Instagram Hikaye Kalitesi Düşüyor Sorunu İçin Çözüm Önerileri

Instagram’ın Varsayılan Kalite Ayarını Yükseltin

Instagram, yapacağınız paylaşımlar için varsayılan bir kalite ayarı belirlemiştir. Bunu hem Android hem de iPhone’da değiştirerek Instagram hikayenizi yüksek kalitede paylaşabilirsiniz.

Android için:

 • Instagram profilinize giderek hamburger menüsüne dokunun.
 • Buradan Ayarlar‘ı seçin.
 • Şimdi Hesap > Veri Kullanımı sıralamasını takip edin.
 • Fotoğrafları HD olarak yükle yazılı seçeneği seçin.

iPhone için:

 • Instagram profilinize giderek üç yatay çizgiye dokunun.
 • Ayarlar‘ı seçin.
 • Hesap > Veri Kullanımı sıralamasını takip edin.
 • Fotoğrafları HD olarak yükle yazılı seçeneği seçin.

Bu ayarlar, Instagram hikayenizi daha yüksek kalitede paylaşmanızı sağlayacaktır.

Zayıf İnternet Bağlantısı

Kararlı bir internet bağlantınız yoksa, Instagram hikayeniz bulanık görünebilir. İnternet bağlantınız zayıf olduğu esnasında yükleme yaparsanız, hikayenizin kalitesi düşecektir.

Böyle bir durum başınıza geldiyse, yükleme sırasında hikayelerinizin size normal göründüğünü ancak yükleme tamamlandıktan sonra kalitenin düştüğünü fark etmiş olmalısınız. Bu sebeple mobil internet veya WiFi ağınızdan hangisi daha kararlıysa ona bağlanarak Instagram hikayenizi yükleyin.

Instagram’ın Belirlediği En-Boy Oranına Sadık Kalın

Instagram her zaman paylaşımınıza biraz sıkıştırma yapmak zorunda kalacağından, bu konuda yapabileceğiniz hiçbir şey olmadığı gerçeğiyle yaşamak zorundasınız. Ancak kalite kaybını minimuma indirebilmek için bu sıkıştırma miktarını azaltmanın yolları vardır.

Bu knuda göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şey, yükleyeceğiniz fotoğrafın boyutudur. Boyut, resminizi Instagram’a yüklerken nasıl göründüğü için çok önemlidir. Yüklemek istediğiniz fotoğrafın uzun olan kısmının 1920 piksel olduğundan emin olun. Bunu yaptığınızda, gerçekleşecek olan sıkıştırma miktarı da en aza inecektir. Bunun nedeniyse Instagram’ın resminizin boyutlarını değiştirmemesidir.

Fotoğrafınızı bir de iyi bir kamera uygulaması ile desteklerseniz, Instagram hikayeniz çok daha yüksek kalitede görünecektir. Hem mobil hem de PC için geliştirilmiş çok iyi fotoğraf düzenleme araçları bulunmaktadır. Bunlardan herhangi birinden faydalanarak ve en önemlisi de 1080 x 1920 piksel oranını bozmayarak yüksek kalitede bir Instagram hikaye paylaşımı yapabilirsiniz.

Telefonunuzun Kamera Ayarlarını Yapılandırın

Cihazınızın kamera ayarlarında yapacağınız minik bir oynama da işinize fazlasıyla yarayacaktır. Telefonunuzun Ayarlar kısmından Kamera bölümüne gidin. Ardından kameranızın Ayarlar menüsünü açın ve buradan Resim Boyutu kısmına gidin. Buradan kameranızı varsayılan olarak maksimum çözünürlüğe getirebilirsiniz.

Android’de Instagram Önbelleğini Temizleyin

Önbellek, her uygulamanın yerel depolama alanınızda depoladığı geçici bir veri biçimi olarak bilinir. Bu da uygulamayı her açtığınızda verileri indirmek yerine uygulamanın birkaç ögeyi hızlı bir şekilde yüklemesini sağlar.

Bununla birlikte saklanan bazı veriler Instagram hikayelerinin kalitesini düşürebilir. Dolayısıyla önbelleği düzenli olarak temizlemek her zaman en iyi yollardan birisidir.

Android telefonlarda Instagram önbellek temizliği için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Android cihazınızdan “Ayarlar” uygulamasını açın.
 • Ardından “Uygulamalar” veya “Uygulama Yöneticisi” seçeneğini bulmak için ekranı aşağı kaydırıp üzerine dokunun.
 • Instagram” uygulamasını bulduktan sonra üzerine dokunun.
 • Uygulama Bilgileri” sayfasında “Depolama” adlı bir seçenek görmelisiniz, onun üzerine dokunun.
 • Şimdi iki seçenek görmelisiniz: “Verileri temizle” ve “Önbelleği temizle“. İçlerinden “Önbelleği temizle” adlı seçeneğe dokunun.
 • Önbelleği silmek isteyip istemediğinizi soran bir onay mesajı görünecektir. Onaylamak için “Tamam“a dokunun.
 • Önbellek temizlendikten sonra önbelleğin başarıyla temizlenip temizlenmediğini kontrol etmek için Instagram’ı kapatın. Daha sonra tekrar açıp hikayenin kalitesinin ne durumda olduğunu kontrol edin.

Instagram Uygulamasını Güncelleyin

Yukarıdaki yöntemleri uyguladığınızda Instagram hikayenizin yüksek kalitede olmasını sağlamış olacaksınız. Fakat sizin elinizde olmayan bazı detaylar da hikayenizin kalitesini düşürebilir. Buna Instagram uygulamasının güncel olmaması da dahildir. Google Play Store veya App Store’dan Instagram’ı bularak uygulamanın güncel olup olmadığını kontrol edin. Eğer bir güncelleme yayınlanmışsa uygulamanızı mutlaka güncelleyin.

Instagram’ı Kaldırıp Yeniden Yükleyin

Sorunlar bir türlü çözülmediyse, Instagram uygulamasını cihazınızdan kaldırıp tekrar yüklemeyi deneyebilirsiniz. Bu işlem, uygulamadaki fark edemediğiniz sorunların çözümü için basit fakat etkili bir yöntemdir. Bunun için ana ekranda uygulamanın üzerine parmağınızla basılı tutun ve çıkan seçeneklerden Sil‘i seçin. Ardından Google Play Store veya App Store’a giderek Instagram’ı tekrar yükleyin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Instagram-Farkli-Yazi-Tipi-Kullanma-Nasil-Yapilir-1
Instagram Farklı Yazı Tipi Nasıl Kullanılır?