Instagram’da Öne Çıkanlar Yazısı Nasıl Kaldırılır?

Instagram, kullanıcıların birbirleriyle bağlantı kurmasını kolaylaştıran pek çok özelliğe sahiptir. Bunlardan birisi de kullanıcıların bazı fotoğraf ve videoları takipçileriyle paylaşmalarına olanak tanıyan öne çıkanlar bölümüdür.

Bununla birlikte bazı arkadaşlarınızın Instagram profilinde görünen o güzel resimleri hepimiz görmüşüzdür. Bunlar genelde resim veya video biçimindedir fakat bunların dışında başka bir seçenek daha bulunuyor; Instagram öne çıkan adınızı boş bırakmak.

Bazı kullanıcılar Instagram öne çıkanlar için bir isim belirlese de bazılarımız bunu istemeyebiliyor. Aşağıda Instagram’da öne çıkanları yazısız yapmak için neler yapmanız gerektiğini göreceksiniz.

Instagram Öne Çıkanlar Nedir?

Instagram öne çıkanlar, kullanıcıların Instagram hikayelerini bir arada gruplandırmasına ve başkalarının herhangi bir zamanda görüntülemesi için profillerine kaydetmesine olanak tanıyan bir özelliktir. Instagram’da öne çıkan gönderisi oluşturmak için öncelikle bir Instagram hesabınızın olması gerekir. Hesabınız olduğunda bir fotoğraf veya video çekebilir, yazı veya çıkartma ekleyebilir ve ardından bunu Instagram hikayenizde yayınlayabilirsiniz. Hikaye yayınlandıktan sonra, onu mevcut bir öne çıkana ekleyebilir veya ekranın alt kısmındaki “öne çıkan” seçeneğini seçerek yeni bir hikaye oluşturabilirsiniz. Ayrıca öne çıkan gönderiyi istediğiniz zaman düzenleyebilir ve silebilirsiniz.

Instagram Öne Çıkanlar Yazısı Nedir?

Instagram öne çıkanlar yazısı, bir Instagram öne çıkanlar gönderisine eklenebilecek açıklamaları ifade eder. Bu yazılı açıklamalar, bir Instagram hikayesi oluşturulurken eklenebilir ve kullanıcının profilindeki öne çıkan gönderide görüntünün veya videonun altında görünür.

Yazı, öne çıkan gönderi hakkında ek bilgi veya bağlam sağlamak, harekete geçirici mesaj veya hashtag eklemek için kullanılabilir. Ayrıca profilinize gidip öne çıkan gönderiyi, ardından sağ üst köşedeki üç noktayı ve ardından “Öne Çıkanları Düzenle“yi seçerek öne çıkan gönderinizin yazısını istediğiniz zaman düzenleyebilirsiniz.

Instagram Öne Çıkanlar Yazısını Kaldırma Adımları

Instagram öne çıkanlar için önceden belirlediğiniz yazıyı kaldırmak ve boş bırakmak oldukça kolaydır. Bunun için birkaç adım takip etmenizi isteyeceğiz. Sonrasında sizi farklı bir siteye yönlendirecek ve tekrar buraya davet edeceğiz. Lafı uzatmadan tam olarak yapmanız gerekenlerden bahsedelim:

  • İlk olarak Instagram uygulamasını açın ve sağ alt köşedeki profil simgesine dokunun.
  • Şimdi Instagram öne çıkanlar arasında yazıyı kaldırmak istediğinizin üzerine dokunun.
  • Ardından sağ alt köşedeki üç nokta simgesinin de bulunduğu Daha Fazla yazılı kısmın üzerine dokunun.
  • Çıkan seçenekler arasından Öne Çıkarmayı Düzenle‘ye dokunun.
  • Ad yazılı kısmın yanındaki ismi silin.

Buraya kadar geldikten sonra sırada Instagram öne çıkanlar için belirlediğiniz ismi boş bırakmak bulunuyor. Yukarıdaki adımları takip ettikten sonra Instagram öne çıkanlar boşluk kopyala işlemini yapabileceğiniz şuradaki siteye giderek boş karakter kopyalayın. Bunu yapmadan önce Instagram uygulamasını kapatmayın, arka planda çalışır halde kalmaya devam etsin. Siteyi ziyaret ettiğinizde mavi bir alan içerisinde Copy to clipboard yazılı bir yer göreceksiniz. Buraya tıkladığınızda Instagram öne çıkanlar için boşluk kopyalama işlemini yapmış olacaksınız.

Şimdi kaldığımız yerden devam edelim:

  • İsmi sildiğiniz kısma kopyaladığınız boş karakteri yapıştırın.
  • Ardından sağ üst köşedeki Bitti‘ye dokunun.

Bunu yaptığınızda Instagram öne çıkanlar için önceden belirlediğiniz yazıyı kaldırmış olacaksınız. Instagram profilinize geldiğinizde, normalde bir ismin bulunduğu öne çıkanlarda isim tarafının boş kaldığını göreceksiniz.

Instagram Hikayesi Nasıl Düzenlenir

Eklenen özellikler ve çıkartmalarla Instagram hikayeleri yaratıcı olmak ve kişiliğinizi göstermek için harika bir özelliktir. Bir hikaye anlatıyor, içerik paylaşıyor veya yeni bir gönderi hakkında bahsediyor olduğunuzda, başvuracağınız yer genelde Instagram hikayelerdir.

Instagram hikayelerinde birden fazla fotoğraf ve müzik ekleyebilirsiniz (bazen dramatik etkileri seviyorum). Farklı yazı tipleri ve renkleri seçebilir, GIF’ler ekleyebilir, izleyicilere sorular sorabilir, bir anket oluşturabilir, ekstra gözler için etiketler ve konum etiketleri kullanabilirsiniz, ayrıca diğer hesapları etiketleyebilirsiniz.

Instagram hikayesini düzenlemek için şu adımları izlemelisiniz:

  • Adım 1: Instagram ana ekranınıza gidin ve bir Instagram Hikayesi oluşturmaya başlamak için sağa kaydırın veya profil resminize dokunun.
  • Adım 2: Göndermeden önce önceki olarak bahsedilen özel özellikleri eklemek için sağ üst köşedeki üç noktalı elips veya çıkartma düğmesine dokunun.
  • Adım 3: Sağa dönük oku tıklayın ve gönderinizi paylaşın.

Instagram Öne Çıkanlar İçin Farklı Yazı Tipi Kullanabilir miyim?

Elbette. Instagram profilinizde isim, bio ve öne çıkanlar için farklı yazı tipi kullanarak profilinizi olduğundan daha farklı ve çekici bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Hem Android telefonlarda hem de iPhone’da, Instagram için farklı yazı tipi kullanma işlemini nasıl yapabileceğinize dair kapsamlı bir makale hazırlamıştık. Ona şuradaki bağlantıdan ulaşabilir, gerekli bilgilere sahip olabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir Instagram öne çıkandan yazıyı kaldırmak, öne çıkanın tamamını siler mi?

Hayır. Bir Instagram öne çıkandan yazıyı kaldırmak tüm öne çıkanın silinmesine neden olmaz. Öne çıkanın geri kalanını etkilemeden yazıyı kaldırabilir veya tekrar ekleyebilirsiniz.

Telefondan Instagram öne çıkanlardan yazıyı kaldırabilir miyim?

Evet. Instagram uygulamasını veya bir fotoğraf düzenleme uygulamasını kullanarak bir mobil cihazda Instagram öne çıkanlardan yazıyı kaldırabilirsiniz.