Instagram Reels Videolarının Düşen Kalitesi Nasıl Arttırılır?

Instagram’da bazı zamanlar, bir Reels videosu paylaşmak istediğimizden videonun kalitesi istediğimiz gibi olmayabiliyor. Normalde çok iyi bir çözünürlüğe sahip olabileceğini düşündüğümüz Instagram Reels videosunun kalitesi düşebiliyor. Doğal olarak kullanıcılar, Reels videolarının düşen kalitesini arttırmanın yollarını arıyor. Aşağıda Instagram Reels videolarının kalitesinin neden düştüğünü ve bu sorunu düzeltme yollarını öğreneceksiniz.

Instagram’da Reels Video Kalitesi Neden Düşüyor?

Uygulamadaki bazı veri kısıtlamaları, Instagram Reels videolarının bulanık görünmesine sebep olabilir. Instagram’da bir Veri Tasarrufu ayarı bulunuyor. Eğer bu ayar açıksa öncelikle onu kapatmalısınız. Ayrıca internet bağlantınızı ve telefonunuzun kamera ayarlarınızı kontrol edip videoyu doğru boyut ve kalitede yüklemeye çalışın. Bazen yaşadığınız sorun, Instagram’ın kendisinde de olabilir. Uygulamalardaki sorunlar, Reels videolarının kalitesiz olmasının nedeni olabilir.

Instagram Reels Video Kalitesi Düşüyor Hatasının Çözümü

Instagram Veri Tasarrufu Modunu Kapatın

Instagram’da bazı verileri kaydetmek için bir seçenek bulunuyor. Bu özellik, aşılmasını istemediğiniz bazı veri limitleriniz olduğunda bu verileri kaydetmek için kullanılır. Buraya nasıl ulaşacağınızı ve ne yapmanız gerektiğini aşağıda göreceksiniz:

 • Instagram uygulamasını açın.
 • Buradan Ayarlar > Hesap sıralamasını takip edin.
 • Burada Hücresel Veri/Veri Kullanımı adlı bir seçenek göreceksiniz.
 • Şimdi bu seçeneği seçin. Sonrasında Daha Az Veri Kullan başlığı altında Veri Tasarrufu ile bir geçiş anahtarı bulacaksınız. Bu kısım iPhone’da Daha Az Hücresel Veri Kullan olarak adlandırılır. Bunu AÇIK duruma getirin.

Instagram’da En Yüksek Kalitede Yükle Seçeneğini Aktif Edin

Instagram uygulamasının kendisinde daha yüksek kalitede fotoğraf yükleyebileceğiniz bir kısım bulunuyor. Bunu açık konuma getirdiğinizde, Instagram’da yaptığınız yüksek çözünürlüklü paylaşımlar olabildiğince yüksek olacaktır. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Instagram uygulamasını açın.
 • Buradan Ayarlar > Hesap sıralamasını takip edin.
 • Burada Hücresel Veri/Veri Kullanımı adlı bir seçenek göreceksiniz.
 • Buradan ‘En yüksek kalitede yükle‘ seçeneğini aktif edin.

Kameranızda HDR Özelliğini Açın

HDR, videonuzun veya fotoğrafınızın kalitesini arttırmanıza yardımcı olan bir özelliktir. Bu özellik daha çok parlaklık ve renk üzerinde iyileştirme yapmaktadır. Bununla birlikte telefonunuz 1080p, 2K veya 4K gibi yüksek kaliteli video kaydını destekliyorsa, bu ayarları kameradan açmanız gerekiyor.

 • Telefonunuzun kamerasında bulunan Ayarlar‘ı açın.
 • Burada video kalitesini mevcut olan en yüksek seçenek olacak şekilde ayarlayın.
 • Eğer iPhone kullanıcısıysanız, telefonunuzun Ayarlar kısmına gidip Kamera‘yı bulun. Ardından Otomatik DHR özelliğini açın.

İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin

Instagram gibi internete ihtiyaç duyan uygulamalarda video yüklerken veya çekerken yavaş bir internet hızı, kalitenin de düşmesine neden olacaktır. Bu sebeple internet bağlantınızı kontrol edip hızınızın ne durumda olduğunu öğrenin. İnternet hızını ölçmenize yardımcı olması açısından en iyi internet hızını ölçen uygulamalar listemize göz atabilirsiniz.

Bunun dışında WiFi kullanıyorsanız, WiFi sembolünün yanında bir ünlem işareti olup olmadığından emin olun. Eğer ünlem işareti varsa modeminizi kapatıp 15-20 saniye bekledikten sonra tekrar açın. Hücresel veri (mobil internet) kullanıyorsanız, çekim gücünün ne ölçüde olduğunu kontrol edin. Bağlantıyı gösteren diş sayısı düşükse, bu durum Instagram Reels videonuzun kalitesini düşürebilir.

Videoyu Doğru Formatla Yükleyin

Instagram Reels videonuzu doğru formatta yüklediğinizden emin misiniz? Video formatını doğru seçmek, Instagram Reels için oldukça kritik bir detaya sahiptir. Çünkü farklı bir format kullandığınızda, Instagram bunu doğrusuna göre düzenleyecektir. Bu da videonun kalitesinin düşmesine sebep olacaktır. Bu sebeple;

 • Instagram Reels videosunu önerilen uyumlu en boy oranıyla, yani 1080×1920 piksel olacak şekilde yükleyin.
 • Ayrıca Reels videolarının süresi 1 dakika / 60 saniye (veya daha az) olmalıdır.

60 FPS Değil, 30 FPS Olarak Yükleyin

Instagram Reels videolarınızı platforma yüklerken sorunlara yol açabileceği için 60 FPS yerine 30 kare/saniye (FPS) hızında kaydetmenizi öneririz.

30 FPS hızında kaydetmek, Instagram Reels için desteklenen maksimum kare hızıdır. Böylelikle Instagram, videolarınızın platform için uygun şekilde biçimlendirildiğinden emin olur.

Şimdi telefonunuzun kamera ayarlarına gidin ve modern akıllı telefonların çoğunda varsayılan olarak gelen 60 FPS kayıt ayarlarını 30 FPS’e düşürün.

Uygulama Yerine PC’den Yükleyin

Eğer Reels videolarınız hala istediğiniz kalitede değilse, Instagram uygulaması yerine PC’nizden veya web tarayıcısından yüklemeyi deneyebilirsiniz. Bu işlem, mobil bir cihazdan video yüklerken ortaya çıkan kalite kaybı sorunlarını önemli ölçüde düzeltmenize yardımcı olabilir.

Yapmanız gereken şey video dosyasını bilgisayarınıza aktarmak ve Instagram web sitesini kullanarak videonuzu hesabınıza yüklemek.

Instagram Uygulamasını Güncelleyin

Instagram Reels videonuzu paylaşmadan önce Instagram’ı güncel olarak kullanıp kullanmadığınızı kontrol etmelisiniz. Çünkü her güncelleme uygulamaya yalnızca yeni özellik eklemez, aynı zamanda hataları da çözüme kavuşturur. Bu sebeple Google Play Store veya App Store’a giderek uygulamaya bir güncellemenin gelip gelmediğini kontrol edin. Eğer gelmişse güncellemeyi gerçekleştirin.

Instagram Önbelleğini Temizleyin

Önbellek, kullanıcıların gelecekteki isteklerini daha hızlı işlemek için verilerin uygulama tarafından depolanmasını sağlar. Bu sebeple uygulamayı her kullanışınız, önbelleğin birikmesine sebep olur. Arada bir önbellek temizliği yapmak, diğer tüm uygulamalar gibi Instagram için de önemlidir. Bunu yapabilmek için

 • Telefonunuzun Ayarlar menüsündeki uygulamalara gidin.
 • Buradan Instagram‘ı seçinp depolama ayarlarına gidin ve önbelleği temizleyin.

Bunun dışında Instagram’daki tüm verileri de temizleyebilirsiniz. Bunu yaptığınızda uygulamadan çıkış yapmanızı sağlayacaktır. Fakat bu bir sorun olmayacaktır çünkü bundan sonrası, yüklenen bir uygulamayı açmak gibi olacak.

 • Ayarlar’dan uygulamalara gidin.
 • Instagram’ı seçin ve depolama ayarlarına gidip Verileri temizle‘yi seçin. Şimdi yaptığınız seçimi onaylamanızı istenecek. Ardından Tamam‘ı seçtiğinizde tüm veriler silinecektir.

Önbellek temizliği, hataları gidermesinin yanında uygulamayı daha hızlı hale getirecektir.

Instagram’ın Kamerasını Kullanın

Kameranızdan çekilen videoları yüklediğinizde videolarınızın kalitesi düşüyorsa, farklı bir şeyler denemenin zamanı gelmiş demektir. Bildiğiniz gibi Instagram video ve fotoğraf paylaşımı yapılan bir sosyal ağ olmasının yanında video kaydetmek ve fotoğraf çekmek için kendi kamerasına da sahiptir. Instagram’ın kendi kamerasını kullanmak için Instagram uygulamasını açın ve Hikaye seçeneğine dokunun. Orada Reels‘i seçip videonuzu bu şekilde kaydedebilirsiniz. Videoyu Instagram’ın kamerası ile kaydettiğiniz için kalite düşüşü olmayacaktır.

Instagram Uygulamasını Kaldırıp Tekrar Yükleyin

Yukarıdaki adımlar Instagram Reels videolarının kalitesini arttırmanıza yardımcı olmadıysa, Instagram uygulamasını silip tekrar yüklemek sorununuzu çözebilir. Uygulamayı ilk kez yüklemiş gibi kullanacağınız için önceden yaşadığınız (kalıcı) sorunlar çözüme kavuşacaktır. Bu sebeple Instagram’ı telefonunuzdan silip tekrar yükleyin. Yüksek ihtimalle artık Instagram Reels videolarınız çok daha kaliteli olacaktır.

Bonus: Telefonunuzu Sabit Tutun

Yukarıdaki her şeyi yerine getirdiğinizi düşünüyorsanız ve yine de Instagram Reels videolarınızın kalitesi düşüyorsa, bunun sebebi video çekerken kameranızı sabit tutmamanız olabilir. Titrek bir şekilde kaydedilen Reels videosunun kalitesi de doğal olarak düşük olacaktır. Dolayısıyla yapmanız gereken şey, telefonu olabildiğince, mümkünse tamamen sabit duracak şekilde tutmaktır. Eğer bunu elinizle yapamıyorsanız, piyasada pek çok telefon sabitleyici bulunmaktadır. Telefonunuza uygun olduğunu düşündüğünüz bir araç satın alabilirsiniz.

Alternatif olarak telefonunu herhangi bir yere koyup video çekimi de yapabilirsiniz. Bunu yapmak, olası titreme sorunlarını çözmenizi sağlayacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram Reels için önerilen çözünürlük nedir?

Instagram Reels videoları için 1080 x 1920 piksel çözünürlük (veya 9:16 en boy oranı) önerilmektedir.

1080 x 1920’den daha düşük çözünürlüğe sahip bir video yükleyebilir miyim?

Evet. Daha düşük çözünürlüklü bir video yükleyebilirsiniz fakat daha büyük ekranlarda o kadar net görünmeyebilir.

Instagram Reels videosu için maksimum dosya boyutu nedir?

Bir Instagram Reels videosu için maksimum dosya boyutu 500 MB’dir.

9:16’dan farklı bir en boy oranına sahip bir video yükleyebilir miyim?

Evet, farklı bir en boy oranına sahip bir video yükleyebilirsiniz. Ancak Instagram, 9:16 formatına sığdırmak için yanlara veya üst ve alt kısımlara siyah çubuk ekliyor.

Instagram Reels’te video neden bulanık görünüyor?

Videonuzun Instagram Reels’te bulanık görünmesinin düşük çözünürlüklü bir video, zayıf aydınlatma veya yavaş internet bağlantısı gibi birkaç nedeni olabilir. Video kalitesini arttırmaya yardımcı olup olmadığını görmek için bu faktörleri iyileştirmeyi deneyin.

Instagram Reels videomu yükledikten sonra video kalitesini düzenleyebilir miyim?

Hayır, Instagram Reels’e bir video yükledikten sonra video kalitesini düzenleyemezsiniz. Eğer çok gerekliyse videoyu silip ardından yüksek kaliteli bir versiyonunu yeniden yükleyebilirsiniz.