Instagram Sen de Ekle Özelliği Yok, Ne Yapabilirim?

“Sen de Ekle”, kullanıcıların Instagram hikayesine veya çıkartmasına kendi içerikleriyle katkıda bulunmalarına olanak tanıyan popüler bir Instagram özelliğidir. Örneğin bir kullanıcı “Seyahat etmek istediğiniz yeri paylaşın” şeklinde bir hikaye veya çıkartma oluşturduğunda, diğer kullanıcılar “Sen de Ekle” seçeneğine dokunarak hikayeye veya çıkartmaya kendi yanıtlarını ekleyebiliyorlar.

Bir kullanıcı “Sen de Ekle”ye dokunduğunda fotoğraf çekerek, video kaydederek veya film rulosundan mevcut bir fotoğraf veya videoyu seçerek kendi içeriğini oluşturabilir. Hikayeye veya çıkartmaya göndermeden önce içeriklerine yazı veya başka yaratıcı ögeler de ekleyebilirler.

Bu özellik, kullanıcıların birbirleriyle etkileşimde bulunmalarının ve belirli bir konu hakkındaki bakış açılarını paylaşmalarının bir yoludur. Sosyal medya trendlerine katılmanın ve benzer ilgi alanlarına sahip diğer kullanıcılarla bağlantı kurmanın en eğlenceli yollarından birisidir.

Instagram Sen de Ekle Nasıl Yapılır?

Instagram’da Sende Ekle zinciri başlatmak oldukça kolay. Bunun için yapmanız gerekenler sırasıyla şunlar:

 • Instagram uygulamasını açın ve sol üstte bulunan “Hikayeniz” seçeneğine dokunun.
 • Şimdi galerinizden bir fotoğraf seçin veya kameranızla bir fotoğraf çekin.
 • Ekranın üst kısmında yer alan çıkartma (gülen surat şeklinde) simgesine dokunun.
 • Mevcut etiketler listesinden Sen de Ekle‘yi seçin veya görünmüyorsa arama çubuğuna yazın.
 • Bir istem yaz” bölümüne insanların ne yayınlamasını istediğinizi yazın. Ardından Bitti‘ye dokunun.
 • Yeniden boyutlandırmak için çıkartmanızı sıkıştırın veya yeniden konumlandırmak için ekranda istediğiniz yere sürükleyin.
 • Paylaşımınızı yüklemek için profil resminizde görünen + simgesine (Hikayen) dokunun. İnsanların neler paylaştığını görmek için gönderideki “Sen de Ekle” çıkartmasına dokunun.

Instagram’daki Sen de Ekle çıkartması, bilgi istemi olarak nelerin kullanılacağına dair çok sayıda takipçinizle etkileşim kurmanın en iyi yollarından birisidir.

Instagram Sen de Ekle Özelliği Yok Sorunu Nasıl Çözülür?

Yukarıdaki adımları takip ettiğinizde Sen de Ekle özelliğine rahatça ulaşabilmeniz gerekiyor. Bununla birlikte bazı kullanıcılar, Sen de Ekle özelliği çıkmıyor şeklinde şikayetlerini belirtiyorlar. Zira Instagram, Sende Ekle özelliğini hikayenizdeki çıkartma simgesine dokunduğunuzda direkt olarak çıkarmayabiliyor. Böyle bir durumda yapabileceğiniz bazı şeyler var. Şimdi bunların neler olduğuna bir bakalım.

Instagram’da Sorun Olup Olmadığına Bakın

Instagram uygulamasında Sen de Ekle özelliği çıkmıyorsa, bunun altında Instagram’ın bazı sunucu sorunları yaşaması yatıyor olabilir. Bu sebeple sizinle aynı sorunu yaşayan başka kullanıcıların olup olmadığını öğrenmek için Instagram’ın Twitter hesabına göz atabilirsiniz. Ayrıca Twitter’da arama kısmına Sen de Ekle yazarak konuyla ilgili başkalarının sorun yaşayıp yaşamadığına da göz atabilirsiniz. Eğer çoğu kişi aynı sorundan muzdaripse bir süre Instagram’ın sorunu çözmesini bekleyebilirsiniz.

Telefonu Yeniden Başlatın

Bu sorun bazı zamanlarda telefonunuzun kararlı çalışmamasından da kaynaklanabilir. Dolayısıyla telefonunuzu kapatıp tekrar açmak, Sen de Ekle özelliğinin tekrar görünmesini sağlayabilir.

Android’de:

 • Telefonun yanında veya üstünde bulunan güç düğmesine basılı tutun.
 • Güç düğmesine birkaç saniye basılı tuttuktan sonra ekranda bir menü belirmeli.
 • Şimdi menüdeki “Kapat” seçeneğine dokunun.
 • Ardından telefonunuz kapanmaya başlayacaktır. Ekran tamamen kapanana kadar birkaç saniye bekleyin.

Kesin adımların Android telefonunuzun markasına ve modeline bağlı olarak değişebileceğini unutmayın. Ancak temel işlem sıralaması benzer şekilde işleyecektir.

iPhone’da:

 • iPhone X ve üzeri model kullananlar için ekranınızda Kapat yazısı görünene kadar yandaki ve ses açma düğmelerini birlikte basılı tutun.
 • iPhone 8 ve altı kullanıcılar, sağ kısımdaki düğmeye Kapat görünene kadar basılı tutmalı.
 • Benzer şekilde iPhone SE kullanıcıları da iPhone’unun üst kısmındaki güç düğmesine basıp Kapatmak için Kaydırın yazısı görünene kadar basılı tutmalı.
 • Şimdi iPhone’u kapatmak için güç simgesini sağa sürükleyin.
 • Ardından yandaki düğmeye birkaç saniye basılı tutun ve Apple logosu görünmeye başladığında parmağınızı çekin.

Instagram Uygulamasını Güncelleyin

Instagram, yeni özellikler eklemek veya mevcut hataları düzeltmek için düzenli olarak yeni güncellemeler yayınlamaktadır. Sen de Ekle özelliğini görmüyorsanız, yapmanız gereken ilk şey Instagram için yayınlanan uygulama güncellemesini yüklemek. Bunun için telefonunuzdan Google Play Store veya Apple App Store’a gidip arama kısmına Instagram yazarak güncelleme olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer güncelleme varsa bir WiFi’ye veya hücresel ağa bağlanarak işlemi gerçekleştirin.

Çıkış Yapıp Tekrar Girin

Sen de Ekle özelliğini hala görmüyorsanız, Instagram hesabınızdan çıkış yapıp tekrar giriş yapmayı deneyebilirsiniz. Bunu Android telefonlarda veya iPhone’da yapabilmek için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Telefonunuzdan Instagram uygulamasını açın ve sağ alt köşedeki profil simgesine dokunun.
 • Şimdi sağ üst köşedeki üç yatay çizgiye dokunun.
 • Buradan Ayarlar seçeneğinin üzerine dokunun.
 • Ekranı aşağı doğru kaydırın ve Çıkış Yap seçeneğine dokunun.

Instagram hesabınızdan çıkış yaptıktan sonra tekrar girin ve Sen de Ekle özelliğinin gelip gelmediğini kontrol edin. Sorun devam ediyorsa diğer çözüm önerilerimize göz atmaya devam edin.

İşletme Hesabından Kişisel Hesaba Geçin

Instagram’ın Sen de Ekle özelliğini işletme hesabınızda kullanmaya çalışıyorsanız, söz konusu özellik belki bu yüzden çıkmıyor olabilir. Bu sebeple Instagram işletme hesabından kişisel hesabınıza geçiş yapmanız gerekebilir. Bunu yapmak için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Instagram uygulamasını açtıktan sonra Hesaplar sekmesine gidin.
 • Sağ üst kısımdaki üç yatay çizgiye dokunun.
 • Buradan Hesap seçeneğine dokunun.
 • Ekranı aşağı doğru kaydırın ve kişisel Instagram hesabınızı seçin.

Bu işlem sonrası Sen de Ekle özelliğinin geri gelip gelmediğini kontrol edin.

VPN Uygulaması Kullanın

Buraya kadar sorun devam ediyorsa, sıradaki yöntem olarak bir VPN uygulamasından yardım alabilirsiniz. Zira bazı özelliklerin bölgesel sıkıntılardan kaynaklı kullanımı sorunlu olabiliyor. Böyle bir durumda telefonunuza en uygun VPN uygulamasını indirip konumu farklı bir bölge olacak şekilde ayarlayın. Ardından Instagram’ı açıp Sen de Ekle özelliğinin görünür olup olmadığını kontrol edin. Telefonunuza hangi VPN uygulamasını indireceğinizi bilmiyorsanız şuradaki makaleye bir göz atabilirsiniz.

Instagram Uygulamasını Yeniden Yükleyin

Uygulamayı güncelledikten sonra Sen de Ekle özelliği hala çıkmıyorsa, uygulamayı cihazınızdan kaldırıp tekrar yükleyin.

iPhone için yapmanız gerekenler şunlar:

 • Instagram uygulama simgesine uzunca basılı tutun ve Uygulamayı Kaldır‘ı seçin.
 • Aşağıda görünen açılır menüden Uygulamayı Sil‘i seçin.
 • App Store’u açın ve Instagram uygulamasını tekrar yükleyin.

Android için yapmanız gerekenler şunlar:

 • Uygulama simgesine uzunca basılı tutun ve çıkan seçenekleden Uygulama bilgisi menüsünü açın.
 • Buradan Kaldır yazılı seçeneğe dokunun ve kararınızı onaylayın.
 • Son olarak Google Play Store‘a gidin ve Instagram uygulamasını tekrar yükleyin.

Başka Bir Hesap Deneyin

Bu yöntem ne kadar etkili olur bilemiyoruz fakat yine de denemeye değer. Zira Sen de Ekle özelliğinin sizde çıkmıyor olmasının sebebi, Instagram hesabınızla ilgili bir sorundan kaynaklanıyor olabilir. Dolayısıyla mevcut Instagram hesabınızdan çıkış yapıp farklı bir hesaba geçiş yapabilirsiniz. Ardından Sen de Ekle özelliğinin görünür olup olmadığını tekrar kontrol edin.

Sıkça Sorulan Sorular

“Sen de Ekle” özelliğini tüm Instagram hikayelerinde veya çıkartmalarında kullanabilir miyim?

Tüm hikayelerin veya çıkartmaların “Sen de Ekle” seçeneği yoktur. Üstelik bazıları yalnızca sınırlı bir süre için mevcut olabilir. Ayrıca “Sen de ekle” özelliği tüm bölgelerde veya tüm cihazlarda kullanılamayabilir.

Sen de Ekle paylaşımımı silebilir miyim?

Sen de Ekle paylaşımınızı silmek için hikayede veya çıkartmada paylaşımınızın yanındaki “Sil” seçeneğine dokunabilirsiniz.

Sen de Ekle paylaşımımı kimler görebilir?

Sen de Ekle paylaşımınızı hikayeye veya çıkartmaya katkıda bulunan diğer tüm kullanıcılar görebilir.