Instagram Video Görüntüleyenleri Görme Nasıl Yapılır?

Instagram’da video içeriği üç temel özellik altında belirlenmiştir: Hikayeler, Reels ve video gönderileri. Önce standart video gönderilerinin ve Reels videoların durumunu ele alacağız.

Öncelikle şunu söylememiz gerekiyor ki belirli bir video gönderisini veya Reels videosunu kimlerin izlediğini görmenin bir yolu yok. Instagram’ın bu bilgileri paylaşmamasının iki temel sebebi var:

Aşırı bilgi yüklemesi: Videolar ve Reels videolar genellikle yüzlerce, binlerce hatta bazen milyonlarca görüntüleme alır. Bu senaryoda insan listesinin görüntülenmesi çok fazla zaman alacaktır.

Gizlilik: Birçok sıradan kullanıcı için belirli videoları ve Reels videoları izlemek genellikle istem dışıdır. Çünkü Instagram’ın algoritması, içeriği aktif olarak aramadan karşınıza getirir. Kullanıcılar da karşılaştıkları tüm videolarla hesaplarının ilişkilendirilmesini istemeyebilir.

Hızlı cevap: Instagram’da paylaştığınız videolarınızın toplam izlenme sayısını görebilir, ancak videoyu tam olarak kimin görüntülediğini göremezsiniz. Reels söz konusu olduğunda, Reels’inizin sahip olduğu toplam görüntüleme sayısını görebilirsiniz. Son olarak Instagram hikayeniz hala mevcutsa, videonuzu kimin görüntülediğini görebilirsiniz.

Instagram Video Nedir?

Instagram videonuzun kimler tarafından görüntülendiğini görebilir misiniz sorusunu tartışmadan önce, Instagram’da bir video nedir, bir video nasıl yayınlanır gibi soruları cevaplamak istiyoruz. Instagram’da bir video oluşturmak ve yayınlamak söz konusu olduğunda birkaç seçeneğiniz bulunmaktadır. İlk olarak, önceden kaydettiğiniz video içeriğini yükleyebilirsiniz. Eğer kameranızın fotoğraf albümünde erişilebilirse, bunu Instagram’a ekleyebilirsiniz. Başka bir seçenek olarak, Instagram’ın kendi içinde bulunan kamerasını kullanarak hem video hem de video sesi kaydedebilirsiniz.

2016 yılında tanıtıldığından beri, Instagram hikayeleri içerik paylaşmanın en popüler yollarından birisidir. Bu özellik, gün boyunca aktivitelerinizi ve anları hızlıca paylaşmanıza olanak tanır. Aslında hem fotoğraf hem de video formatında yayın yapma seçeneğiniz vardır. Bu içerik, hikayenizi oluşturmak için bir araya gelmiş bir slayt gösterisi formatında görüntülenir. Hikayeler, takipçilerinizle günlük olarak etkileşimde bulunmanın kolay bir yolunu sunar. Benzer şekilde Instagram ruloları, etkileşimli geniş bir izleyici kitlesiyle paylaşmak için eğlenceli ve ilgi çekici videoları yayınlamanıza olanak tanır.

Bir Video Instagram Hikayesi Olarak Nasıl Paylaşılır?

Instagram hikayenizde bir video paylaşmak için izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şunlar:

 • Instagram uygulamanızı açın. Ekranınızın sol üst köşesindeki artı işareti kare simgesine dokunun.
 • Sağ alt köşeye bakın ve hikaye seçeneğini seçin.
 • Ekranın alt ortasındaki dairesel kayıt düğmesi simgesine dokunarak bir resim çekmek için kullanabilirsiniz. Veya bir video kaydetmek için bu düğmeye dokunup basılı tutabilirsiniz.
 • Bunun dışında telefonunuza önceden kaydettiğiniz bir fotoğraf veya video kullanmayı seçebilirsiniz. Ekranın herhangi bir yerinde yukarı kaydırın veya sol alt köşede bulunan kamera rulosu simgesini seçin. Uygulamanın kamera rulonuza erişim izni verdiğinden emin olmanız gerekecektir.
 • Buradan ekstra ögeler eklemek için ekranın sağ üst köşesindeki düzenle simgelerini kullanın. Yazı, çizimler, filtreler ve daha fazlasını ekleyebilirsiniz. Hikayenizi kameranıza kaydetme ve çizim aracına erişmek için üç nokta simgesini tıklayın.
 • Ayrıca çıkartmalara ve popüler GIF’ler ve emojiler seçeneğine erişmek için yukarı kaydırabilirsiniz. Bulunduğunuz yeri konum sticker’ı ile işaretleyin veya müzik seçerek dikkat çekici bir şarkı ekleyin.
 • İşiniz bittiğinde sonraki oku seçin ve hikayenizi kimlerle paylaşmak istediğinizi seçin.

Instagram Video Görüntüleme Sayıları Nasıl Çalışır?

Instagram’a video yüklemek oldukça kolay, bunu zaten biliyorsunuz. Önceden kaydettiğiniz bir videoyu yükleyebilir veya Instagram uygulamasını açıp içinde kaydedebilirsiniz.

Video yüklendiğinde düzenleyebilir, filtreler uygulayabilir ve altyazı oluşturabilirsiniz. Ardından videoyu bir gönderi veya Reels olarak paylaşabilir, bunun dışında Instagram hikayenizin bir parçası haline getirebilirsiniz. Instagram hikayeniz dışında videolarınız, profilinizde kalıcı olarak kalır (manuel olarak silmediğiniz müddetçe).

Bir video paylaştığınızda, diğer insanlar bunu görüntüleyebilir, beğenebilir veya yorum yapabilir. Beğeni sayısını, görüntülenme sayısını ve bırakılan yorumları görebilirsiniz. Ancak videonun kimin tarafından görüntülendiğini göremeyeceksiniz.

Görüntülenme sayacı, tek bir video içeren gönderilerde görüntülenecektir, çoklu video gönderilerinde ise görünmezler. Bununla birlikte yalnızca izleyici sayısını sayar, görüntülenme sayısını değil. Yani bir kişi videonuzu birkaç kez izlerse izlesin, sadece bir görüntüleme olarak sayılır. Bu bilgiyi, Instagram video etkileşiminizi arttırmaya çalıştığınız zamanlarda faydalı olabilir. Zira bir videon uz olağandışı bir görüntülenme sayısına ulaştığında, bu durum videonuzu takipçilerinizin beğendiği anlamına gelmektedir.

Instagram Video Görüntüleyenleri Görme İstatistikleri

Bununla birlikte normal video paylaşımlarınız ve Reels videolarınız hakkındaki görüntüleme, beğeni ve yorum sayısını hala görebilirsiniz. Bunları görebilmenizin iki yolu vardır; profilinizden ve Instagram Insights sayfanızdan. Kullanıcıların videonuzu veya Reels videolarınızı profilinizden kaç kez izlediğine ilişkin istatistikleri bu şekilde kontrol edebilirsiniz. Video gönderi istatistiklerinizi görmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Instagram ana sayfasından profilinize gidin.
 • Profilinizdeki Video sekmesine dokunun.
 • Buradan videolarınızın her birine ilişkin toplam görüntüleme sayısına göz atabilirsiniz.
 • Reels videolarınız için de aynı işlemi uygulayabilirsiniz fakat 1. adımda video sekmesi yerine Reels’i seçmelisiniz.
 • Tüm etkileşim metriklerini görmek istiyorsanız da gönderi bilgileri bölümüne gitmeniz gerekecek.

Gönderi bilgileri edinmek için bir Instagram işletme hesabı kullandığınızdan veya kişisel hesabınızı bir işletme profiline (profesyonel veya içerik oluşturucu) dönüştürdüğünüzden emin olun. Ardından şu adımları izleyin:

 • Analizlerini görmek istediğiniz video paylaşımınıza gidip ardından üç nokta simgesine (Ayarlar) dokunun.
 • Oradan İstatistikler ekranına gitmek için İstatistikleri Gör seçeneğine dokunun.

Buradan toplam görüntüleme sayısına, beğenilere, yorumlara, kaydetmelere ve paylaşımlara ulaşabilirsiniz.

Instagram Hikayemi İzleyenleri Nasıl Görürüm?

Instagram hikayeleri, videolardan ve Reels’ten farklıdır. Instagram’da bir hikaye paylaştığınızda, kimlerin görüntülediğini rahatlıkla görebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, paylaştığınız hikayeye ve ardından sol alt köşedeki görüntüleyen kişilere dokunmak. Burada hem hikayenizi görüntüleyenlerin kim olduğunu hem de izlenme sayısını görebilirsiniz.

Uyarı: Videonuzu veya Reels videolarınızı kimin izlediğini gösterme garantisi veren hiçbir siteye veya uygulamaya güvenmeyin. Çünkü hiçbir kişi veya program, bu tarz bir hizmeti veremez. Eğer verdiklerini iddia ediyorlarsa da bunu para karşılığı yapabileceklerini iddia ederler ve muhtemelen sonucunda dolandırılmış olacaksınız.

İnsanlar Instagram Video İzlenmelerini Neden Bu Kadar Önemsiyor?

İnsanlar, bir doğrulama biçimi olmasının yanında içeriklerinin ne kadar popüler olduğunun bir ölçüsü olarak Instagram videolarının görüntülenme sayısını önemsiyor. Bir video ne kadar çok izlenmişse, o kadar çok insan içerikle etkileşim kurmuş ve içerikten keyif almış olur. Bu da içerik oluşturucuların kişisel markasını oluşturma, daha fazla takipçi çekme ve platformdaki görünürlüklerini ve etkilerini artırma konularında yardımcı olabilir.

Bazı durumlarda yüksek izlenme sayıları, para kazanma ve markalarla iş birliği için daha fazla fırsatın elde edilmesine de yardımcı olabilir. Bu nedenle bazı içerik oluşturucular, videolarının aldığı izlenme sayısına diğer kullanıcılar nazaran daha çok önem verir.

Ek olarak bir videonun izlenme sayısı, kişinin popülerliğini ve başarısını platformdaki diğer kişilerle karşılaştırmanın bir yolu olarak da görülebilir. Bu da özellikle Instagram’ı yeteneklerini sergilemek veya kişisel bilgilerini tanıtmak için kullanan kişiler için geçerli olabilir.

Bununla birlikte video izlenmelerinin Instagram ve diğer sosyal medya platformlarındaki başarının yalnızca bir yönü olduğunu ve bu platformlarda başarılı bir varlık oluşturmaya katkıda bulunan takipçilerle etkileşim, görüntü kalitesi gibi birçok başka faktörün olduğunu unutmamalısınız.

Instagram Video İzlenme Sayısını Arttırma

Instagram’da yaptığınız video paylaşımlarının takipçileriniz dışında başka kişiler tarafından da izlenmesini istiyor olabilirsiniz. Doğrusu bu, Instagram’da fenomen olmak isteyen herkesin hayali konumunda. Bunu hiçbir bilgiye sahip olmadan gerçekleştirmeniz neredeyse imkansıza yakındır. Çünkü böyle bir şeyi başarabilmeniz için ciddi bir çalışma temposu içerisinde olmanız gerekiyor. Elbette bunun da hilesini gerçekleştirdiğini iddia eden pek çok site göreceksiniz. Fakat bunlara itibar etmeden, tamamen organik izlenmelere ulaşmak birinci hedefiniz olmalıdır.

Bunu yapabilmenize yardımcı olacak çok kıymetli bir kılavuz hazırlamıştık. O makaleye şuradan ulaşarak Instagram videolarınızın izlenme sayısını nasıl arttırabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Videomu görüntüleyen Instagram kişilerini görebilir miyim?

Instagram Reels videonuzu kimin görüntülediğini görebilirsiniz. Bir Instagram hikayesi için yalnızca görüntüleme sayısını görebilirsiniz ancak hikayenizi kimin beğendiğini görebilirsiniz. İnsanların en çok hangi içeriğinizi beğendiğini ve hangi paylaşımların daha fazla kişiye ulaştığını gösteren araçlar bulunuyor. Profesyonel bir hesap kullanıyorsanız, bu ölçümler takipçilerinizi büyütmenize ve erişiminizi arttırmanızı sağlayacaktır.

İzlenme sayısını artırmak için videolarımı izleyebilir miyim?

Kısaca cevap vermek gerekirse evet, Instagram videolarını kendiniz izleyerek izlenme sayınızı artırabilirsiniz. Ancak bunu yalnızca Instagram Reels videolarınız için yapabilirsiniz. Instagram hikayeniz için görüntülemeleriniz sayılmaz. Gerçekten izlenme sayısını arttırmak istiyorsanız videolarınızı üç saniyeden fazla izlemek için diğer hesaplarınızdan birini kullanmayı deneyebilirsiniz.