Instagram Video İzlenme Sayısı Arttırma Nasıl Yapılır?

Instagram, birkaç yıl içerisinde videolarındaki 15 saniye sınırını 60 saniyeye çıkardı. O zamandan beri de Instagram’daki video içerik sayısı fırlamış durumda. Videoların Instagram’daki öneminin giderek artması, yüksek takipçili kişileri, kurumları veya farklı yapıları “Instagram’da video izlenme sayısını nasıl arttırabilirim?” sorusunun cevabını bulmaya itiyor. Eğer bazı şeyleri yerinde ve doğru şekilde yaparsanız, elbette yayınladığınız videoları daha geniş kitlelere ulaştırabilirsiniz.

Instagram Video İzlenme Sayısı Arttırma Yolları

Videonuzu Önce Bir Bilgisayarda Düzenleyin

Android telefonlar ve iPhone’lar, yüksek çözünürlüklü videolar çekebilecek düzeye erişmiş durumdalar. Ancak üst seviye video düzenleme programlarının sağladığı özelliklere hala ulaşabilmiş değiller. Bu anlamda faydalanabileceğiniz çok iyi ve de ücretsiz video yapma programları bulunmaktadır. İçlerinden size en uygun olanını tercih edip bilgisayarınıza yükleyerek Instagram videonuzu daha kaliteli hale getirebilirsiniz.

Kamera Arkası Video Yayınlayın

Kamera arkası görüntüler, daha çok büyük firmaların sosyal medya hesaplarında kullandıkları bir yöntemdir. Oradaki minik bir hata veya espri, izleyecilere çok sempatik gelebilmektedir. Bunu normal bir kullanıcı olarak siz de yapabilirsiniz. Örneğin bir konsepte bağlı olarak video çekerken metnin bir yerinde yanlış bir kelime söyleyebilirsiniz. Bu anları sempatik bulan çok sayıda kullanıcı bulunmaktadır. Hatta emin olun, asıl videodan daha fazla izlenme sayısına dahi ulaşabilirsiniz.

Uygun Hashtag’leri Kullanın

Instagram, Twitter gibi büyük ölçüde hashtag kullanımına dayanan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle Instagram videolarınıza eklediğiniz hashtag’ler, izlenme sayınızı doğrudan etkileyebilir. Tek başına kullandığınız akıllıca bir hashtag, kullanıcıları videonuzu izlemeye teşvik etmek için yeterli olabilir. Daha da önemlisi doğru hashtag, daha fazla kişiye erişmenize yardımcı olacak. Bu da video izlenme sayınızı arttırmanın yanında yeni takipçiler kazanmanıza yardımcı olabilir. Son verilere göre tek bir hashtag içeren gönderi, herhangi bir hashtag içermeyen bir Instagram gönderisine göre %12,6 daha fazla etkileşime sahiptir.

Videolarınızı Daha Aktif Zamanlarda Yayınlayın

Hayatta olduğu gibi sosyal medya platformlarında da zamanlama çok önemlidir. Videonuzu Instagram’da yayınlamak için en iyi zamanı bulma konusunda kesin bir şey söylemek yanlış olur. Çünkü yapılan araştırmalar genelde çelişkili sonuçlar veriyor. Yine de Instagram’da bir video yayınlamak için en iyi zaman hakkında bir şeyler söylemek gerekirse, takipçilerinizin çoğunluğunun evde olduğunu hesaba katarsak öğleden sonraları veya akşamları paylaşım yapabilirsiniz. Bunun yanında konseptinize uygun bir Instagram profili varsa, o hesabın paylaşım saatlerine de göz atabilirsiniz. Eğer yüksek izlenme sayılarına ulaşıyorsa muhtemelen doğru saati bulmuş demektir.

Yayınladığınız Videoları Hatırlatın

Bazı yüksek takipçili Instagram hesaplarının hikayelerinde, yaptıkları son gönderiyi hatırlatmak veya daha fazla kişiye ulaştırmak için paylaşımlar yaptıklarını görmüşsünüzdür. Aynı şeyi siz neden yapmayasınız? Yaptığınız son video paylaşımını hikayenizde paylaşarak videonuzu gözden kaçırmış kişilere ulaştırmış olursunuz. Denemekten asla zarar gelmez.

Instagram Video Reklamlarına Başvurun

Instagram reklamları kullandığınızda gönderilerinizi kullanıcılara organik olarak ulaştırmış olmazsınız. Üstelik biraz maliyeti de bulunuyor. Ancak Instagram video izlenme sayısını da hızlı bir şekilde elde arttırmanın en kesin yoludur. Çok fazla dikkat çekmek istediğiniz bir videonuz varsa Instagram’ın video reklam sisteminden faydalanabilirsiniz.

Instagram reklamları, piyasaya sürüldüğünden günümüze kadar son derece etkili olmuştur. Örneğin teknoloji şirketi LG, Instagram video reklam kampanyasında 16 milyon ilgili kullanıcıya ve 1,7 milyondan fazla etkileşime ulaşarak bu tezi kanıtlamış durumda. Bunlar son derece büyük sayılar ve elde edilmesi muhtemelen çok pahalı olsa da siz de benzer etkiye ulaşabilirsiniz.

Son olarak Instagram reklamlarının genellikle Facebook’taki emsallerinden daha pahalıya mal olduğunu unutmayın. Bu nedenle reklam harcamalarınızı dikkatli bir şekilde takip etmenizi öneririz. Bu konuda Instagram’ın resmi web sayfasında yayınladığı makaleye göz atabilirsiniz.

Instagram Hesabınızı Facebook’a ve Web Sitenize Bağlayın

Belki eskisi kadar kullanmıyorsunuzdur fakat Facebook, hala kemik bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Eğer Facebook hesabınıza sık sık göz atıyorsanız hala buranın aktif olduğunu fark edeceksiniz. Peki Instagram paylaşımlarınızı ayrıca Facebook’ta paylaşmayı hiç düşündünüz mü?

Facebook’taki arkadaşlarınızdan sizi Instagram’da takip etmeyenler olabilir. Instagram’daki video paylaşımınızı otomatik olarak Facebook’ta da paylaştığınızda bu, videonuzun izlenme sayısına doğrudan etki edecektir.

Son Sözler

Instagram’da bir video paylaştığınızda bunu olabildiğince çok kişiye ulaştırmak istemeniz çok doğal. Bunun için yukarıdaki yöntemlerin size epey faydası olacaktır. İnternette “Instagram video izlenme hilesi” şeklinde çözümler sunan kişilere veya yapılara itibar etmemenizi öneririz. Çünkü bunun size organik olarak hiçbir katkısı olmayacaktır. Üstelik hesabınızda sıra dışı bir aktiflik sezilmesinden dolayı Instagram, hesabınızı inceleme altına alabilir.

İlgili Yazılar

Instagram Reels İzlenme Arttırma Yolları
Instagram’da Keşfete Düşmek İçin En İyi Yöntemler