Instagram Reels İzlenme Nasıl Arttırılır?

Instagram, Ağustos 2020’de Reels adlı özelliğini tanıttı. Bu andan itibaren çoğu Instagram kullanıcısında, Reels’te daha fazla izlenme sayısına ulaşma isteği uyandı.

Bildiğimiz gibi Instagram, bu özelliği TikTok ile rekabet halinde olmak için geliştirmişti. Zaman geçtikçe de bazı iyi sonuçlara ulaştı. Özellikle de TikTok Hindistan’da yasaklandığında, bu büyük pazarı ilk yakalayan TikTok rakibi özellik Reels oldu.

Instagram, Reels aracılığıyla kullanıcılarına çok fazla organik destek veriyor. Hatta çoğu Instagram kullanıcısı, zamanının büyük bir kısmını Keşfet’teki Reels videoları izleyerek geçiriyor. Bu da kaliteli Reels video paylaşımları yapan Instagram hesaplarının büyümesini sağlıyor. Doğru stratejilere sahipseniz, Reels hakkında daha iyi geri dönüşlere ulaşıp hesabınızı büyütebilirsiniz.

Instagram Reels İzlenme Sayısı Arttırma Yolları

Değerli İçerikler Yaratın

İçerik, Instagram gibi bir platformda büyümenize yardımcı olacak en önemli faktördür. Instagram Reels’te daha fazla izlenme ve beğeni elde etmek için izleyicilere hitap edecek içerikler yayınlamanız gerekir. Bazı bilgi içerikli veya insanlara yardımı dokunan “Nasıl yapılır?” türü Reels videolarının nasıl viral hale geldiğini görebilirsiniz.

Bunun dışında deneme yanılma ile hangi tür içeriğin en iyi performansı gösterdiğini tespit edin. Ardından onu zenginleştirmeyi deneyebilir, üzerine kendinizden birkaç parça katarak özelleştirebilirsiniz. ‘Değerli bir içeriğin her zaman bilgi ile doldurulması gerekiyor’ gibi kalıplarla kendinizi sınırlandırmayın. Bunu yapacaksanız da fazla bilgi vermeden, kısa ve net yapın.

Halihazırda başarılı olan Reels videolardan fikir alarak da içerik üretebilirsiniz. Instagram’ın algoritması bu içerikleri izlettiriyorsa sizin de avantaj elde etme olasılığınız yüksektir. Sonuç olarak Instagram Reels’te daha fazla görüntüleme elde edersiniz. Ayrıca nasıl daha fazla beğeni alacağınızın cevabını da almış olursunuz.

Reels Şablonlarını Kullanın

Reels şablonları, videolarınızın daha fazla kişi tarafından izlenmesine yardımcı olmak için tasarlanmış bir özelliktir.

Bu Reels özelliği, bir trendi tespit edip bunu kullanabilmenizi sağlar. Ayrıca sosyal medya içeriklerini önemseyen fakat zamanı ve kaynakları kısıtlı olan markalar ve işletmeler için de fazlasıyla yararlıdır. Şablonlar bir yandan zaman kazandırırken diğer yandan kendi yorumunuzu oluşturmanızı kolaylaştırır. En uygun müziği seçme ve buna uygun klipleri birlikte düzenleyebilmenizi sağlayan şablonları kullanmak, Reels izlenme sayınızı muhakkak arttıracaktır.

Reels Videoları İstikrarlı Bir Şekilde Paylaşın

İstikrar, Instagram Reels ile daha iyi sonuçlar elde etmek için en önemli faktörlerden biridir. Reels, Instagram için hala yeni bir özellik, bu sebeple her zaman test ediliyor. Sonuç olarak düzenli şekilde Reels paylaşımları yayınlarsanız, Instagram’da istediğiniz hedefe ulaşabilirsiniz.

Daha fazla Reels göndermek, Instagram Reels’te daha fazla görüntüleme ve beğeni elde etmek için de çok önemlidir. Gittikçe daha fazla içerik yayınladığınızda, Reels akışta görünme şansınız daha yüksek olacaktır. Ayrıca Instagram’a özelliği aktif olarak kullandığınızı göstermiş olursunuz. Ancak her zaman bu istikrarı koruduğunuzdan emin olmalısınız. Örneğin ‘son 2 gün paylaşım yaptım, bugün yapmasam da olur’ demeyin.

Popüler Şarkıları ve Diğer Reels Araçlarını Kullanın

Instagram, Reels’te kullanabileceğiniz geniş bir şarkı kitaplığına sahiptir. Ancak bazen bir şarkı çok popüler hale gelir ve birçok kullanıcı bu özel seslerle kullanır.

Bunun nedeni, bir kullanıcı aynı şarkıdan giderek daha fazla Reels izlediğinde, Instagram algoritmasının aynı videolardan daha fazlasını akışa eklemesini sağlamasıdır. Bu da doğal olarak söz konusu şarkıyı daha popüler kılıyor.

Bu trend sesleri kullanarak Reels yaparsanız, Instagram Reels’te daha fazla izlenme alma şansınız artmış olur. Ayrıca Reels paylaşımınız daha fazla beğeni aldıkça etkileşiminiz de potansiyel olarak artacaktır. Bir şarkının popüler olup olmadığını kontrol etmek için videonun altında bulunan şarkıya dokunarak bunu yapabilirsiniz. Eğer bu şarkı ile çok sayıda paylaşım yapılmışsa siz de bunu değerlendirebilirsiniz.

Müziğin yanı sıra Instagram, Reels’te kullanabileceğiniz bazı düzenleme araçları ve görsel efektler sunar. Zaten Instagram da her zaman kullanıcıları bu özellikleri kullanmaya teşvik ediyor. Ayrıca Instagram’ın sunduğu herhangi bir yeni özelliği kullanırsanız, onlara da yardımcı olduğunuzu düşünecekleri için daha fazla görüntüleme kazanma şansına ulaşabilirsiniz.

Reels Paylaşımınıza İlgi Çekici Bir Altyazı Ekleyin

Altyazı yazmak, Instagram Reels’te az da olsa önemsenen şeylerden biridir. Kullanıcılar Reels içeriğinizi genelde kısa sürede tüketecektir. Ancak bununla birlikte ilgi çekici bir altyazınız varsa, kullanıcıyı içeriğinize bağlama şansınız da belirgin düzeyde artacaktır.

İlgi çekici bir altyazı, Reels paylaşımınızla daha fazla etkileşime girebilmeleri için kullanıcıya değer verdiğinizi gösterir. Altyazınız ilgi çekici olursa kullanıcılar, Reels’inizi kaydedebilirler. Bu da Instagram’ın oldukça önemsediği detaylardan bir tanesidir. Reels paylaşımları başkaları tarafından kaydedilen hesaplar, Instagram için her zaman önemli bir kriterdir.

Ne kadar çok yorum, beğeni ve paylaşım alırsanız, içeriğiniz Instagram algoritması tarafından o kadar akışa düşürülür. Bu nedenle Reels videolarınıza iyi bir başlık yazmak için biraz zaman ayırmalısınız.

Hikayenizi Seri İçeriklerle Anlatın

İçeriğinizi çeşitlendirmek önemli olsa da, bir dizi Reels videoları kullanarak tutarlı bir hikaye anlatarak da izleyici çekebilirsiniz. Video çekimlerinizi yapmadan önce serinizi planlayın. Öncelikle serinizin arkasındaki amacı belirleyin. İzleyicilerinize ne anlatmak istiyorsunuz?

Konunuzu belirleyin ve her videonun birbirine nasıl uyduğunu gösteren bir hikaye serisi hazırlayın. Takipçilerinizin ilgisini canlı tutmak için güçlü bir olay örgüsü hazırlayın. İzleyicilerin ilişki kurabileceği ve önemseyeceği ana karakterler yaratın. Serinizi tamamladıktan sonra videolarınızı planlayın.

İzleyicileri çekmek için videolarınızı kısa bir süre boyunca tutarlı bir şekilde yayınlayın. Bir video ile izleyici çekebilir, sonraki seri videosunu yayınlamadan önce birkaç fragman yayınlayarak heyecanı arttırabilirsiniz.

Bir Önizleme Resmi Oluşturun

Çoğu Instagram kullanıcısı, Reels paylaşımınızı akışta gezinirken keşfedecektir, ancak diğer kullanıcılar hesabınızı özellikle inceleyebilirler.

Bunu yaptıklarında, Reels sekmesine giderek videolarınızın bir koleksiyonunu kare düzeninde görebilirler. Bir kullanıcı Reels paylaşımlarınızı incelediğinde, onların diğer tüm videolarınızla da ilgilenmelerini istersiniz. Peki bunu nasıl başarabilirsiniz?

Bunun için Reels videolarınıza özel önizleme resimleri oluşturmayı deneyebilirsiniz. Bunu yaparak Reels videolarınızın her açıdan estetik ve dikkat çekici görünmesini sağlayabilirsiniz.

Instagram Reels için bir önizleme resmi oluşturabilmeniz için Photoshop gibi sofistike yazılımlara ihtiyacınız yok. İhtiyacınız olan her şeye Canva üzerinden ulaşabilirsiniz. Ücretsiz ve kullanımı kolay olan Canva ile Instagram Reels önizleme resmi oluşturmak için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Adım 1: 1080 x 1920 boyutlarıyla boş bir şablon oluşturun.
 • Adım 2:Elementler“e tıklayın ve ‘kare‘ olarak arama yapın.
 • Adım 3: Kareyi tuvalinize sürükleyin ve merkezine yerleştirin.
 • Adım 4: Yazıyı ve ana resmi karenin üzerine ekleyin.
 • Adım 5: Menüden “Arka plan“ı seçin ve rengini markanıza uyacak şekilde değiştirin.
 • Adım 6: Çıkartma (Sticker) gibi diğer tasarım unsurlarını ekleyin ve işiniz bittiğinde resmi dışa aktarın ve Reel’inize kapak resmi olarak ekleyin.

İlgili Hashtag’leri Ekleyin

Reels videolarınız ekleyeceğiniz hashtag’ler, içeriğinize bazı organik görünümler elde etmek için iyi bir yöntem olabilir. Bu hashtag’ler, Instagram’a videonun ne hakkında olduğunu söyler ve içeriği o hashtag’e sabitler. Bu nedenle Instagram, içeriği en alakalı kişilere gösterir. Böylelikle Reels paylaşımlarınız için daha fazla görüntüleme ve beğeni alabilirsiniz.

Bazı insanlar hashtag’lerin artık Instagram ile iyi çalışmadığını söylüyor. Açık konuşmak gerekirse fotoğraf paylaşımları için kullanmasanız da olur (tabii tercih sizin). Ancak bunun arkasında hikaye biraz farklı. Hashtag’ler, büyük takipçi kitlesine sahip sayfalar için artık geçerli olmasa da yeni başlayanlar için bazı trend hashtag’ler eklemek her zaman iyi bir fikirdir.

Bu nedenle Reels paylaşımlarınıza yalnızca içeriğinize gerçekten karşılık gelen alakalı hashtag’ler ekleyin. En fazla takipçisi olan en popüler hashtag’ler hangileriyse onları kullanmanızı öneririz.

Cızırtılı Sesler Kullanın

Instagram’ın algoritması, popüler sesleri not alır ve daha fazlasını kullanıcıların akışlarına ekler. Bu da Reels paylaşımınızın daha fazla görüntülemeyle birlikte takipçi sayınızı arttırma şansı doğurur. Peki hangisini kullanmak isteyeceğinize nasıl karar vereceksiniz? Bazı Reels paylaşımlarındaki seslerin kaç kez kullanıldığını görmek için bir sese dokunun. Çıkan sonuca göre sesi kendi Reels’inize eklemek için kullanabilirsiniz.

Kaliteli Reels İçin Uygulamalardan Faydalanın

Instagram, Reels paylaşımınızı süslemeniz için size pek çok araç sunmaktadır. Peki bunları daha da destekleyecek üçüncü taraf bir uygulama iyi olmaz mıydı? Eğer amacınız Reels için izlenme sayısını arttırmaksa, şuradaki makalede bahsettiğimiz uygulamalardan destek almanızı tavsiye ederiz. Ayrıca bu uygulamaları Instagram dışında diğer sosyal medya platformlarında yapacağınız paylaşımlar için de kullanabilirsiniz.

İzleyicilerle Etkileşime Geçin

Reels videolarınızı izleyenler, genelde size ne hissettiklerini söylerler. Takipçileriniz belirli bir içerik türünü beğendiklerinde veya yeni bir trend hakkındaki yaklaşımınız hoşuna gittiğinde sizinle etkileşime geçecektirler.

İzleyicileriniz sorularına, yorumlarına ve geri bildirimlerine yanıt verdiğinizde, içeriklerinizle daha fazla etkileşimde bulunmaya devam etmek isteyeceklerdir. Ne kadar çok dinlendiklerini hissederlerse, Instagram Reels’iniz de o kadar görüntülenecektir.

Instagram Reels Videonuzu Web Sitenize Yerleştirin

Instagram Reels’leriniz ile daha fazla görüntüleme elde etmek için Instagram Reels videolarınızı web sitenize entegre edebilirsiniz. Bu şekilde ziyaretçileriniz henüz takipçiniz olmasalar bile Reels videolarınızı doğrudan sitenizde görüntüleyebilirler.

Sitenize bir Instagram video akışı eklemenin yolu oldukça kolaydır. Instagram Feed Pro, 5 dakika içinde WordPress’te güzel Instagram Reels videolar oluşturmanızı, özelleştirmenizi ve sitenize eklemenizi sağlayan bir eklentidir.

Instagram Feed Pro’nun kullanımı kolaydır ve kurulumu için sıfır kodlama bilgisine ihtiyaç duyarsınız. Kurulumun ardından sitenizin temasına otomatik olarak uyan Instagram Reels videolarınızı artık tüm ziyaretçileriniz görebilir.

Videonuuzn düzenini, renk şemasını, başlık türünü ve daha fazlasını yalnızca birkaç tıklamayla değiştirmek için Instagram Feed Pro’nun yerleşik görsel akış özelleştiricisini kullanabilirsiniz. Bir geliştirici veya tasarımcı tutmanıza gerek yok.

TikTok’u Takip Edin

Instagram’ın Reels’i daha çok TikTok’a rakip olma yolunda bir adım atarak ortaya çıkardığı özellik olduğunu unutmayın. Eğer TikTok’ta bir trend, akım veya challange başlamışsa, bunu Instagram Reels’e de uygulayabilirsiniz.

Popüler Instagram Reels İçerikleri

Instagram’da Reels paylaşımları için bazı popüler içerik türleri bulunuyor. Bu içeriklerden ilginizi en çok çekenlerden paylaşımlar yapmaya başlayabilirsiniz. Farklı içerik türleri farklı insanlara ulaşmanızı sağlayacağından Reels izlenme sayınızı da belirgin düzeyde arttıracaktır.

 • Dans videoları: Popüler müzik parçaları ile düzenlenmiş kısa dans videoları, Instagram Reels için oldukça popülerdir.
 • Komik videolar: Komik videolar, takipçilerinizi eğlendirmek ve izlenme sayınızı arttırmak için iyi bir yol olabilir.
 • Makyaj videoları: Makyaj becerilerinizi başkalarıyla paylaşıp istenen görünümlere ulaşmalarını sağlamak için püf noktaları sunabilirsiniz.
 • Aşçılık ve yemek: Hem eğlenceli hem de eğitici tarifler, yemek pişirme ipuçları ve yemekle ilgili içerik paylaşabilirsiniz.
 • Moda: Moda ile ilgili ipuçları sunun, kişisel tarzınızı gösterin ve en sevdiğiniz kıyafetleri paylaşın.
 • Fitness ve sağlıklı yaşam: Antrenman rutinleri, sağlıklı yaşam ipuçları ve fitness ile ilgili içerikler paylaşmayı düşünebilirsiniz.
 • Seyahat: Seyahat deneyimlerinizi paylaşın. Farklı destinasyonları sergileyip başkalarına dünyayı keşfetmeleri için ilham verebilirsiniz.
 • Müzik performansları: Popüler şarkıların cover’larını oluşturarak veya orijinal performansları paylaşarak müzik yeteneklerinizi başkalarıyla paylaşmayı düşünebilirsiniz.
 • Sanat ve yaratıcılık: Sanatsal becerilerinizi paylaşmak da iyi bir yol olabilir. Farklı sanat biçimleri için ipuçları ve teknikler sunarak yaratıcı çalışmalarınızı sergileyebilirsiniz.
 • Evcil hayvan içerikleri: Takipçilerinizi memnun edecek sevimli evcil hayvan konseptli içerikler paylaşabilirsiniz.

Yukarıdakiler, Instagram Reels için popüler konulardan yalnızca birkaç örnek. Buradaki en önemli şey, hedef kitleniz için ilginç ve alakalı içerikler oluşturmaktır. Bunu yaparak, takipçilerinizle etkileşime geçebilecek, Reels paylaşımlarınızın görünürlüğünü ve izlenme sayısını arttırabileceksiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram reels izlenmesi satın alabilir miyim?

Hayır, Instagram Reels izlenmelerinin satın alınmasına izin vermiyor. Ücretli izlenme sağladığını iddia eden herhangi bir hizmet veya web sitesi muhtemelen bir aldatmacadır. Dolayısıyla böyle bir yola başvurursanız hesabınızı riske atabilirsiniz.

Silinen Reels videolar yine de izelenme olarak sayılır mı?

Hayır, silinen Reels videolar izlenmeye dahil edilmez. İzlenmeler yalnızca şu anda canlı olan ve profilinizde yayınlanan Reels paylaşımlarında sayılır.

İlgili Yazılar

Instagram Video İzlenme Sayısı Arttırma Yolları
Instagram’da Keşfete Düşmek İçin En İyi Yöntemler