Instagram Keşfete Düşme Yöntemleri

Her geçen gün daha fazla marka, Instagram’daki keşfet sayfasında yer almak için çaba harcıyor. Instagram kullanıcılarının %50’si, keşfet sayfasını ayda en az bir kez kontrol ediyor. Bu nedenle hedef kitlenizi büyütmek istiyorsanız, keşfet sayfasında yer almaya ihtiyacınız olacak.

Instagram’ın algoritması, farklı hesaplardaki içeriği dikkatlice seçer ve ilgilenebilecek kullanıcılara önerir. Bu nedenle keşfet sayfası, markaların etkileşimlerini ve dönüşümlerini artırmaları için en güçlü ve erişilebilir çözümdür.

Instagram Keşfet Sayfası Nedir?

Keşfet sayfası, kullanıcıların takip etmedikleri hesapların yaptığı paylaşımları keşfetmeye gittikleri bir alandır. Kullanıcıların uygulamadaki davranışlarına göre Instagram algoritması tarafından seçilen bir fotoğraf, video, Reels ve hikaye koleksiyonudur. Hangi hesapları takip ediyorsanız, ne tür gönderileri beğenip yorum yapıyorsanız, hangi hikayeleri, Reels’leri izliyorsanız, çıkan öneriler de buna göre şekillenir. Kısacası her keşfet sayfası, kullanıcının ilgi alanlarına göre uyarlanmış bir içerik seçim alanıdır.

Instagram Keşfet Sayfası Nasıl Çalışır?

Keşfet sayfası, Instagram algoritmasının devreye girmesiyle birlikte her kullanıcı için ayrı bir şekilde oluşturulur. Kullanıcılar kendi özet akışlarında takip ettikleri hesapların gönderilerini görürken, keşfet sayfası ise takip etmediğiniz fakat benzer hesaplardan bir dizi sunuyor. Bu seçim şu verilere dayanmaktadır:

 • Kullanıcı hangi hesapları takip ediyor?
 • Kullanıcı, en çok hangi tür gönderilerle etkileşime giriyor?

Instagram’ın algoritması, bütünüyle baktığımızda ilginizi çekeceğini düşündüğü içerikleri almak için arka planda çalışıyor. Bu özellik özellikle daha fazla kullanıcıya ulaşabilen ve yeni bağlantılar kurabilen markalar için faydalıdır.

Bazı işletmeler için takipçi veya etkileşim satın almak çok cazip hale gelir. Bunlar kısa vadeli kazanç sağlayabilse de algoritmanın kullandığı makine öğrenimi, verilerdeki yeni kalıplara uyum sağlayacağı için bu tür faaliyetlerini tanımlayarak harekete geçebilir.

Peki algoritma, bazı gönderileri diğerlerine göre tam olarak nasıl önceliklendiriyor? Bazı araştırmalara göre Instagram keşfet akışında görünenleri etkileyen birkaç kriter şunlardır:

 • Takip edilenler ve beğeniler. Bu, algoritma için en güçlü tetikleyicidir. Kullanıcının beğeni ve takiplerine göre Instagram, keşfet sayfasında benzer gönderiler sunacak.
 • Video içeriği. Genel olarak videolar statik görüntülerden daha fazla dikkat çekerken, ilgi çekici fotoğraflar bazen videolardan daha ağır basabilir.
 • Hikayeler. GIF’ler veya çıkartmalar gibi ögeler içeren ve çok fazla metin içermeyen hikayeler de keşfet sayfasında sıralanabilir.
 • Yeniden yayınlanan içerik. Diğer kullanıcılara ait gönderilerin yeniden paylaşılması, Instagram’ın sıralamanızı düşürmesine neden olabilir. Bu nedenle daha önce yayınlanan bir paylaşımı tekrar yayınlamadan önce iki kez düşünmelisiniz.

Instagram Keşfete Düşmenin Avantajları

Her şeyden önce neden Instagram keşfet sayfasında yer almaya çalışıyorsunuz? Bu, sizin daha büyük bir erişime ulaşmanızı ve görünürlüğe kavuşmanızı sağlar. Instagram istatistiklerine göre platformdaki tüm hesapların %50’si her ay keşfet sayfasına muhakkak bakıyor. Instagram keşfete düşmenin bazı avantajlarından bahsedecek olursak:

 • Keşfet sayfasında öne çıkan gönderiler, etkileşim olarak büyük kitlelere erişmenizi sağlar.
 • Markanızı, konseptinize ilgi duyan kişilere ulaştırmış olursunuz.
 • Keşfet sayfasında görünmek, daha fazla potansiyel müşterinin markanızı keşfetmesini sağlayacağından markanızın bilinirliğinde artış yaşarsınız.
 • Keşfet sayfasında buldukları paylaşımınıza ek olarak sayfanızı takip etmeye karar veren takipçi sayısında artış yaşarsınız.
 • Kullanıcıları harekete geçirecek türden mesajlarla daha yüksek dönüşümlere ve satışlara ulaşmanızı sağlar.

Instagram Keşfete Düşme Yolları

Kitlenizi Anlayın

Daha fazla takipçi edinmeden ve dönüşümler oluşturmadan önce mevcut kitlenizi tanıdığınızdan emin olmalısınız. Takipçilerinizin demografilerini ve ilgi alanlarını iyice analiz edin. Böylelikle içeriğinizle ilgilenen daha fazla kullanıcı bulabilecek, ne tür gönderilerle etkileşim kurmaktan hoşlandıklarını görmüş olacaksınız. Instagram Hesap İstatistikleri’ne giderek bu kişilerin kim olduğunu bulmaya çalışın.

Instagram Hesap İstatistikleri’ni, profilinizi işletme hesabına çevirdiğiniz zaman görebilirsiniz. Instagram uygulamasını açıp önce sağ alttaki profil simgesine ardından sağ üst köşedeki üç yatay çizgiye dokunun. Ardından çıkan seçeneklerden İstatistikler yazılı kısma dokunun. Buradan bahsettiğimiz verilere ulaşabilirsiniz. Eğer henüz Instagram hesabınızı işletme hesabına çevirmediyseniz, bunu nasıl yapabileceğinizi şuradan öğrenebilirsiniz.

Instagram Paylaşımlarınızı En İyi Zamanlarda Yayınlayın

Algoritma için yayınların zamanında olması da hayati önem taşır. Son gönderilerin keşfet sayfasında görünme olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle yayınınız yayınlandıktan hemen sonra etkileşim almak birinci önceliğiniz olacak.

İlk olarak, Instagram Hesap İstatistikleri’ndeki analizlerinize bir göz atın. Burada takipçilerinizin ne zaman çevrimiçi olduğunu görebilirsiniz. Böylelikle gönderilerinizi kullanıcıların en aktif olduğu zamanlara göre ayarlayabilirsiniz. Yüksek etkileşim, özellikle gönderi yayınlandıktan hemen sonra algoritmaya içeriğinizin daha fazla kişiyle paylaşmaya değer olduğunu bildirecektir.

İlgi Çekici İçerikler Paylaşın

Araştırmalarınızı içerik stratejinize uygulayarak izleyicilerin daha beğeneceği gönderiler oluşturun. Videolar, en büyük etkileşim oluşturabilen içerik türlerinin başında gelmektedir. Keşfet akışında videolara genelde daha fazla yer verilir. Bununla birlikte yüksek kaliteli ve özgün statik paylaşımlar da ilgi çekici olabilir. Hikayede anlatmak istediğiniz şeyle ilgili bir altyazı, izleyicinin dikkatini daha uzun süre tutabilir.

Peki içeriğinizin yeterince etkileşime uğrayıp uğramadığını nasıl anlarsınız? Bunu, gelen beğeni ve yorum sayısıyla ilişkilendirebilirsiniz. Ayrıca gönderinizin kaydedilmesi de birer gösterge niteliğindedir.

Tüm İçerik Formatlarını Kullanın

Kullanıcılar içerik biçimlerini farklı şekilde algılayabilirler. Bu nedenle paylaşımlarınızı çeşitlendirip hedef kitlenizin en çok neyi sevdiğini takip etmeniz çok önemlidir. Ancak daha da önemlisi Instagram, Reels veya IGTV videoları gibi bazı içerik türlerine öncelik verir. Siz de bu içerik türlerine ağırlık vererek keşfet sayfasına düşme şansınızı artırabilirsiniz.

Örneğin Reels, Instagram mobil uygulamasında merkezi bir sekmedir ve platform için önemini gösterir. Reels sekmesinde öne çıkarsanız, muhtemelen keşfet sayfasında da görünürsünüz.

IGTV videoları 60 saniyeden uzun videoları paylaşmanıza izin verir (akış videoları yalnızca bir dakikaya kadar olabilir). Dolayısıyla bu da siz ve markanız hakkında daha fazla bilgi vermek için önemli bir fırsattır. Araştırmalar, kullanıcıların markalardan daha çok video paylaşımları beklediğini gösteriyor.

Kullanıcılarla Etkileşime Geçin

Instagram, pazarlama stratejinizin bir parçası olan topluluk oluşturma mekanizmalarını geliştirme konusunda sürekli kafa yoruyor. Kullanıcılarınız ne kadar aktif olursa, beğeniler veya yorumlar gibi etkileşimler bir gönderiye olan ilginin düzeyini gösterdiği için, Instagram’ın sayfanızı daha geniş bir kitleye önerme olasılığı o kadar yüksek olur.

Bu sebeple takipçilerinizin içeriğinizle daha fazla etkileşim kurmasını sağlayın. Örneğin şlgili gönderileri paylaşın, tüm yorumlara ve DM’lere yanıt verin, harekete geçirici mesajlar ekleyin, yarışmalar düzenleyin. Yeni paylaşımlarınızı ilk onların görmeleri için takipçilerinizden bildirimleri açmalarını isteyin.

Etkileşimi artırmanın bir başka yolu da kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği yeniden paylaşmak (daha çok hikaye olarak) ve daha fazla takipçiyi hesabınızda aktif olmaya teşvik etmektir.

Altyazıları Kullanın

Instagram’da başarı yalnızca ilgi çekici görseller paylaşmakla ilgiliymiş gibi görünse de, altyazılar izleyicinin dikkatini daha uzun süre tutabilen ve mesajınızı ortaya çıkaran bir detaydır. Altyazıların bir başka büyük avantajı da kullanıcıları gönderinizi beğenmeye, yorum yapmaya veya paylaşmaya teşvik etmeleridir. Sonuç olarak, artan etkileşim ile gönderinizin değerli olarak görülme ve keşfet sayfasına girme şansı artar.

İlgili Etiketleri Ekleyin

Instagram hashtag’ler, coğrafi etiketler ve hesap etiketleri gibi keşif etiketleri, kullanıcılarla olan etkileşiminizi artırmak için size bir fırsat sunar. Keşfet sayfasında insanlar hashtag, konum veya konuya göre arama yapabilirler. Siz de alakalı etiketler ekleyerek içeriğinizin erişimini önemli ölçüde genişletebilirsiniz. En az bir hashtag içeren gönderiler, hashtag içermeyen içeriklere göre %12,6 daha fazla etkileşim alıyor.

Instagram’da birçok influencer’ın onlarca hashtag paylaştığını görmüş olmalısınız. Siz de bu bağlamda ilgili en uygun hashtag’leri gönderinize ekleyebilirsiniz.

Ürün ve Markaları Etiketleyin

Bir markayı etiketlemek, Instagram’a hesabınızla onlar arasında bir ilişkinin varlığını gösterir. Bu nedenle bir dahaki sefere bir markayla çalıştığınızda, markayı gönderiye etiketlediğinizden emin olun. Hatta birlikte çalışıyor olmasanız dahi herkesin aşina olduğu bir markayı da etiketleyebilirsiniz. Algoritma daha sonra sizi bu markanın takipçileriyle ve ilgilenebilecek diğer kişilerle tanıştırabilir.

Aynı şey ürünler için de geçerlidir. Alışveriş yapılabilir etiketleri kullanmak keşfet sayfasında görünmenize olanak tanırken, kullanıcılar ürünleri doğrudan uygulamada kontrol eder ve hatta satın alabilirler.

Yarışmalar Düzenleyin

Yarışmalar, kullanıcılarla aranızdaki etkileşimi artırmanın en iyi yollarındandır. İnsanlar bedava olan şeyleri severler. Ürününüzü, indiriminizi veya ücretsiz denemenizi sunarak, kısa süre içerisinde Instagram sayfanızda ilgi uyandırabilirsiniz. Örneğin kullanıcılardan gönderinizi beğenmelerini veya yorum yapmalarını, bir arkadaşınızı etiketlemelerini veya hesabınızı takip etmelerini isteyebilirsiniz.

En İyi Performans Gösteren Gönderilerinizi Analiz Edin

Instagram’daki performansınızı artırmanın birçok yolu vardır ancak sizin için neyin işe yaradığını daha kısa bir yoldan öğrenebilirsiniz. Hesabınızı bir süredir çalıştırıyorsanız, analizlerinizi kontrol ettiğinizden ve takipçilerinizi neyin harekete geçirdiğinden emin olmalısınız. Örneğin hedef kitleniz daha çok makyaj gönderilerini beğenebilirler. Gönderinin altındaki Görünümleri Görüntüle düğmesine dokunarak, gönderilerinizin keşfet sayfasında daha önce öne çıkıp çıkmadığını görebilirsiniz. Ardından gönderiye ilişkin gösterimlerin nereden geldiğini kontrol etmek için ekranı yukarı kaydırın. Muhtemelen içeriğiniz keşfet sayfasında zaten öne çıkmış olacaktır.

Instagram Keşfet Sayfanızdan Gönderileri Kontrol Edin

Kendi analizlerinizi kontrol etmenin yanında keşfet sayfanızdaki gönderileri kontrol etmek de aynı derecede yardımcı olabilir. Sayfada sunulan içeriklere bakarak hangi hashtag’lerin ne kadar kullanıldığı, herhangi bir altyazı kullanılıp kullanılmadığı gibi detayları not edebilirsiniz.

Keşfet Sayfasında Reklamları Başlatın

Instagram markanızın görünürlüğünü artırmak için biraz bütçeniz varsa, keşfet sayfasında reklam yayınlamayı düşünebilirsiniz. Bu reklamlar sizi direkt keşfet sayfasına düşürecek olmasa da, kullanıcı yayındaki bir gönderiyi tıkladığında gönderiniz fotoğraflar ve videolar arasında görünecektir.

Kullanıcıları Harekete Geçirecek Mesajlar Kullanın

Yüksek oranda etkileşim elde etmek için bazı harekete geçirici mesajları kullanabilirsiniz. Örneğin:

 • Altyazılarınız ile sorular sorup kullanıcıları yorumlar üzerinden yanıt vermeye teşvik edin. Bu, kitlenizle bir sohbet başlatmanın en kolay yollarından birisidir. Örneğin hoş bir yerin fotoğrafını mı paylaşacaksınız? Takipçilerinize (ve keşfette sizi görmesi muhtemel kişilere) daha önce orada olup olmadıklarını sorun. Örneğin yapmak istediğiniz bir şeyin videosunu mu paylaşıyorsunuz? Takipçilere aynı deneyimi yaşayıp yaşamadıklarını sorun.
 • Kullanıcılardan yorumlarda oy vermelerini isteyin. Örneğin gönderinizde birkaç fotoğraf paylaşın ve kullanıcılardan içlerinden en çok hangilerini beğendiklerine dair oy vermelerini isteyin. Sadece yorum almakla kalmaz aynı zamanda takipçilerinizin sayfanızda daha fazla zaman geçirmesini ve performans göstergelerini iyileştirmesini sağlamış olursunuz.
 • Kullanıcıları biyo bağlantınızı kontrol etmeye teşvik edin. Instagram, altyazılarda bağlantı paylaşmanıza izin vermese de kullanıcıları kolayca biyografinize yönlendirebilir ve orada bir bağlantı paylaşabilirsiniz. Örneğin web sitenize, reklamverenin sayfasına bir bağlantı olabilir.
 • İnsanları hikayelerinizi izlemeye davet edin. Bunun tersi de doğru bir yoldur; hikayelerinizi görüntüleyenleri gönderilerinize yönlendirin. Sonuçta paylaşımınızı kontrol eden kullanıcılar hikayelerinizi izlemiyor olabilirler. Böylelikle onlara hikayelerde değerli içerikler paylaştığınızı göstermiş olursunuz.

Peki harekete geçirici bir mesajı nasıl oluşturabilirsiniz ? Eylem kelimeleri kullanmalı ve takipçilerinize tam olarak ne yapmaları gerektiğini söylemelisiniz. Örnek olarak “bağlantıya tıklayın”, “şimdi yer ayırtın” veya “aşağıya bir yorum bırakın” gibi mesajlar olabilir. Kullanıcılara bir “neden” sunun ve bağlantıyı tıkladıktan sonra ne alacaklarını veya neden şimdi yer ayırtmaları gerektiğini açıklamak gibi kullanıcıları istediğinizi yapmaya teşvik edin.

Markalar Instagram Keşfet Sayfasına Nasıl Girebilir?

İster bir blogger olun, ister binlerce takipçiniz olsun, Instagram keşfet sayfasında öne çıkmak herkesin yararına olacaktır. Yukarıda bahsettiğimiz püf noktalarını içerik planınıza dahil etmek, etkileşimi artırmanıza ve daha fazla takipçi çekmenize yardımcı olacaktır. Yeni takipçileriniz olmaya başladığınızda bu fırsatı potansiyel müşterilere dönüştürmek ve sadık bir takip oluşturmak için kullanmaya gayret gösterin.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram keşfet sayfamda nelerin görüneceğini kontrol edebilir miyim?

Bir dereceye kadar evet. İlgi alanlarınıza uygun içerikle etkileşim kurarak Instagram keşfet sayfanızda görünenleri kontrol edebilirsiniz. Örneğin belirli bir konuyla ilgili fotoğrafları ve videoları beğenmek ve bunlara yorum yapmak, algoritmaya o konuyla ilgilendiğinizi bildirir. Bu da keşfet sayfanızda bu konuyla ilgili daha fazla içeriğin görünmesini sağlayabilir.

Instagram keşfet sayfamdan içerik kaldırabilir miyim?

Instagram keşfet sayfanızdan içerik kaldırmanın doğrudan bir yolu olmasa da bir gönderinin sağ üst köşesindeki üç noktaya dokunup “İlgilenmiyorum“u seçerek Instagram’a geri bildirimde bulunabilirsiniz. Bu da gelecekte benzer içeriği görmek istemediğinizi algoritmaya işaret edecektir.

Bilgisayardan Instagram keşfet sayfasına erişebilir miyim?

Yakın zamana kadar Instagram keşfet sayfasına bilgisayardan [web sürümden) ulaşılamıyordu. Artık siteye girdiğinizde sol taraftaki menüden Keşfet sayfasına ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Instagram Reels İzlenme Arttırma Yolları