iPhone 15 Parmak İzi Var mı?

Touch ID uzun süre boyunca Apple’ın iPhone’ları ile ilişkilendirildi ve bazı kullanıcılar iPhone 15’in parmak izi sensörüne sahip olacağını düşündü. Touch ID ilk olarak iPhone 5s için bir güvenlik mekanizması olarak tanıtıldı, ancak Apple daha sonra iPhone X ile başlayarak amiral gemisi akıllı telefonları için parmak izi sensörünü bıraktı. Ancak önceki iPhone serilerinin sevilen özelliklerinin yeni modellerde yeniden hayat bulduğu ve yeniden tanıtıldığı zamanlar oldu. Örneğin daha yeni iPhone’lardan kaldırılan Home tuşu, iPhone SE için geri getirildi. Touch ID şu anda iPhone SE serisinde de bulunuyor.

Bu nedenle iPhone 15’in güç düğmesine veya ekrana dahil edilmiş bir parmak izi sensörüne sahip olabileceği spekülasyonları, yeni iPhone serisinin özelliklerine bakıldığında, Touch ID sensörü sevenlerini bir kez daha hayal kırıklığına uğrattı. iPhone 14 dışında yalnızca iPhone 8 ve daha eski modeller parmak izi sensörünü desteklemeye devam ediyor.

Face ID Kullanılmaya Devam

Şu anda iPhone 15 üzerinde sensör tabanlı kimlik doğrulamanın tek yolu Face ID. Sensörler ya ekran çentiğinde (iPhone 15 ve iPhone 15 Plus) veya yeni Dynamic Island‘da (iPhone 14 Pro ve Pro Max) bulunur. Bu da hem Face ID sensörlerini hem de ön yüz kamerasını gizleyen bir hap şeklinde bir kesimdir. Parmak izi doğrulamasının iPhone 15’te bulunmamasına rağmen, kullanıcılar maske takma veya potansiyel olarak başka bir güvenilir kişinin yüzünü – ki Apple bunu “alternatif görünüm” olarak adlandırıyor – Face ID’yi kurmak için ekleyebilecekleri son derece pratik şeyler yapabilirler.

Son birkaç iPhone modeline bakıldığında, Touch ID parmak izi sensörü yakın gelecekte geri dönecek gibi görünmüyor. Son zamanlardaki tasarım güncellemelerinin çoğu, iPhone’un ekran alanını genişletmeye yönelik olmuş ve fiziksel bir düğme veya iPhone arayüzünde özel bir sensör alanına sahip olmak bu özelliği ortadan kaldırmış gibi görünüyor. Şu anda parmak izi sensörünü el altında bulundurmayı tercih eden kullanıcılar, iPhone 14 yerine iPhone SE 3’ü seçmek zorunda kalacaklar.

Face ID’nin ötesinde, iPhone 15 sahipleri cihazlarını korumak için şifreleri de kullanabilirler. iPhone sahipleri dört farklı türde şifre seçebilirler; altı haneli bir şifre, dört haneli sayısal bir kod, özel sayısal bir kod (altı haneliden daha uzun) veya özel alfasayısal bir kod. Kullanıcıların muhtemelen zaten bir şifre ayarlamış olmaları gerekecektir, çünkü yazılım güncellemeleri ve cihazı yeniden başlatma gibi belirli işlemler için gereklidir. iPhone 15 sahipleri kilidini açma ekranı için şifreyi Ayarlar > Face ID ve Şifre bölümüne giderek açabilir veya kapatabilirler.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Telefonla-Bilgisayari-Uzaktan-Kontrol-Etme-Uygulamalari
Telefonla Bilgisayarı Uzaktan Kontrol Etme Uygulamaları [iOS – Android]