iPhone 7 Uygulamadan Atıyor Sorunu İçin 10 Çözüm Önerisi

iPhone 7’de kronik bir sorun oluşmaya başladı. Bu hata, iPhone 7 kullanıcılarını ‘uygulamadan atıyor’. iPhone 7 ve 7 Plus kullanıcılarının karşılaşmaya başladığı bu sorunun epey can sıkıcı olduğunun farkındayız. Fakat telaşlanmanıza da gerek yok. Muhtemelen aşağıdaki yöntemlerden bir tanesi, iPhone 7’de yaşadığınız uygulamadan atma sorununu çözecektir. Fakat öncesinde bu hataya nelerin sebep olabileceğine bakalım.

iPhone 7 Uygulamadan Atıyor Sorunu Neden Var?

 • Uygulamadaki hatalar.
 • Uygulamanın kötü kodlanmış olması.
 • iPhone’unuzda yüklü olan iOS sürümündeki hatalar.
 • Uygulama, iPhone’unuzda yüklü olan iOS sürümü için güncellenmemiş veya optimize edilmemiş olabilir.
 • iPhone’un uzun süre kapatılmaması nedeniyle oluşan hatalar.
 • iPhone’da yetersiz boş alan olması.
 • Aynı anda çalışan çok fazla uygulamanın olması.
 • Bir uygulama içinde yoğun, kaynağa aç süreçleri çalıştırma.
 • İnternet sorunları.
 • Uygulamanın iPhone kamerasına, mikrofona, konuma vb. erişmesine izin vermemeniz.
 • iPhone’unuzun fazlaca ısınmış olması.
 • Yetersiz RAM, eski iOS sürümü, daha zayıf işlemci veya benzeri diğer faktörler nedeniyle modern uygulamaları kaldıramayan eski bir iPhone kullanıyor olmanız.
 • Söz konusu uygulamayla iyi çalışmayan donanım parçaları

Bunun gibi daha pek çok hatadan bahsedebiliriz. Şimdiyse sorunun çözümüne yönelik atabileceğiniz bazı adımlardan bahsedeceğiz.

iPhone 7 Uygulamadan Atıyor Sorunu ve Çözümü

Uygulamayı Kapatıp Tekrar Açın

App Switcher ile sorunlu uygulamayı kapatıp tekrar açabilirsiniz. Bu yöntem, ufak tefek yazılımsal sorunlara sebep olan uygulamanın daha sonra kararlı şekilde çalışmasına yardımcı olabilir. Uygulamayı kapatmak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

 • Face ID’li iPhone’unuz varsa ekranın altından yukarı doğru kaydırın.
 • Home tuşu (orta tuş) olan iPhone’unuz varsa bu tuşa iki kez basın.
 • Şimdi kilitlenen uygulamayı bulup kapatmak için üzerine basılı tutup yukarı doğru kaydırın.
 • Yaklaşık 10 saniye geçtikten sonra uygulamayı tekrar açın.

Uçak Modu’nu Etkinleştirin, Ardından Kapatın

Uygulama zayıf bir ağ bağlantısından kaynaklanıyorsa, telefonunuzu uçak moduna alıp 15-20 saniye sonra kapatın. Bununla birlikte bağlantınızda bir sorun olup olmadığını kontrol etmek için farklı bir web sitesini de ziyaret edebilirsiniz.

iPhone’unuzu Yeniden Başlatın

iPhone 7 cihazınız sizi sürekli uygulamadan atıyor ise cihazınızı yeniden başlatmak da basit fakat etkili adımlardan birisidir. Bu sebeple ilk birkaç yöntem işe yaramadıysa iPhone’unuzu kapatıp tekrar açmayı düşünebilirsiniz.

iPhone’unuzda Yeterli Boş Alan Bırakın

iPhone’unuzda ne kadar boş alan olduğunu biliyor musunuz? Belki de artık iPhone’unuzun kararlı çalışmasını engelleyecek kadar az depolama alanınız kalmış olabilir. Bunun kontrolünü sağlamak için iPhone’unuz ile Ayarlar > Genel > iPhone Saklama Alanı sıralamasını takip edin. Ardından cihazınızda ne kadar boş alan kaldığını kontrol edin. Eğer boş alanınız MB’lik dilimlere geldiyse, uygulamadan atılmanızın sebebi bu olabilir.

Böyle bir senaryoda yapmanız gereken şey, iPhone’unuzun hafızasını arttırmak olmalı. Bununla ilgili çok yararlı bir makale hazırlamıştık. Ona şuradan ulaşabilir, atmanız gereken adımların neler olduğunu öğrenebilirsiniz.

Uygulamanızın Gerekli İzinlere Sahip Olduğundan Emin Olun

Örnek olarak Snapchat’in iPhone’unuzun kamerasına erişim izin vermediğinizi varsayalım. Böyle bir durumda Snapchat’i her açtığınızda uygulama çökebilir. Aynısı mikrofon, konum, Face ID gibi diğer uygulamalar ve izinler için de geçerlidir.

Bir uygulamaya gerekli olan izinleri vermek için iPhone’unuzdan Ayarlar‘a gidin. Ekranı aşağı kaydırın ve sorun yaşadığınız uygulamanın adına dokunun. Buradan hepsi olmasa da gerekli olan izinleri verin.

Sorun Yaşadığınız Uygulamayı Güncelleyin

Bu da çok kritik detaylardan birisidir. Uygulamanın güncel bir versiyonunu kullandığınızdan emin misiniz? Eğer hala hazırda bekleyen bir güncelleme varsa zaman kaybetmeden bunu halletmelisiniz. App Store veya Google Play Store’a giderek uygulamanın yeni versiyonunun gelip gelmediğini kontrol edin. Güncelleme varsa bunu gerçekleştirin ve aynı sorunu yaşamaya devam edip etmediğinizi öğrenmek için uygulamayı kullanmaya başlayın.

iPhone’unuzu Güncelleyin

En az uygulamanın güncel olması kadar iPhone’unuzun da güncelliğini koruması gerekiyor. Bunun için iPhone’unuzdan Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme sıralamasını takip edin. Hazırda bir güncelleme varsa WiFi’ye bağlandığınızdan emin olup cihazınızı güncelleyin.

iPhone’unuzun Çok Sıcak Olmadığından Emin Olun

Bir iPhone’un çok ısınması, cihazın genel olarak kararsız eylemlerde bulunmasına sebep olabilir. Buna uygulamadan atma gibi sorunlar da dahildir. Dolayısıyla yapmanız gereken şey, sıcak olan iPhone’unuzu bir süre kapatıp soğumasını beklemek. Bunun dışında farklı bir yöntemle (klimanın önüne koymak gibi) soğutma işlemini de yapabilirsiniz.

Uygulamayı Silip Yeniden Yükleyin

Sorunlu olan uygulamayı iPhone 7 model cihazınızdan tamamen silip yeniden yüklemeyi de deneyebilirsiniz. Bu, yaşadığınız sorunun çözümü için basit fakat etkili yollardan birisidir. Uygulamayı sildiğinizde tüm verileri de silmiş olursunuz fakat sürekli uygulamadan atıyor olmasının yanında bu küçük bir bedel. Uygulamayı sildikten sonra tekrar yükleyin. Umuyoruz bu yöntem artık işe yaramıştır.

Uygulamanın Lite Sürümünü Kullanın

Son olarak uygulamanın eğer varsa Lite sürümünü kullanabilirsiniz. Örneğin Facebook Lite, Facebook uygulamasının bazı temel özeliklerini kullanabileceğiniz daha hafif bir sürümüdür. Üstelik ana uygulama kadar cihazınızda yer de kaplamaz.

Lite uygulamaları yalnızca Android cihazlar için kullanabilirsiniz. Bunun için hangi uygulamada sorun yaşıyorsanız, onun Lite versiyonunun olup olmadığını Google Play Store’dan kontrol etmelisiniz. Bunun için uygulamanın adını yazıp yanına Lite yazarak arama yapın. Eğer sorun yaşadığınız uygulamanın Lite versiyonu varsa onu indirip kullanmaya başlayabilirsiniz.

İlgili Yazılar

‘Snapchat Uygulamadan Atıyor’ Sorunu Nasıl Çözülür?