iPhone Hareketli Duvar Kağıdı Nasıl Kullanılır?

iPhone-İçin-En-İyi-Hareketli-Duvar-Kağidi-Uygulamalari

iPhone ana ekranını kişiselleştirmek için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Örneğin işe monoton duvar kağıdı yerine hareketli bir duvar kağıdı kullanmakla başlayabilirsiniz. Canlı duvar kağıtları, ekrana çarpıcı dinamik desenler, hızlandırılmış doğal sahneler ve çok daha fazlasını getiriyor. Bu anlamda kullanabileceğiniz birçok uygulama mevcut. Bizse içlerinden en iyilerini sizler için sıraladık. Öncesinde ise bazı önemli açıklamalarda bulunduk.

iPhone Hareketli Duvar Kağıdı Nedir?

iPhone hareketli duvar kağıdı, zaman içinde hareket eden veya değişen dinamik bir arka plan görüntüsünü ifade eder. Bu duvar kağıdı türü, ekranda sabit kalan hareketsiz görüntü duvar kağıdından farklıdır. Hareketli duvar kağıtları, iOS 7 ve sonraki sürümleri çalıştıran iPhone’larda bulunur. Bu duvar kağıtlarını ana ekran veya kilit ekranında arka plan olarak ayarlayabilirsiniz.

iOS için geliştirilen çok sayıda hareketli duvar kağıdı uygulaması bulunuyor. Bunlar arasından seçim yapmak için aşağıdaki uygulamaları kullanabilirsiniz.

Hareketli duvar kağıtlarının hareketsiz görüntü duvar kağıtlarına kıyasla daha fazla pil gücü tüketebileceğini unutmayın.

iPhone Hareketli Duvar Kağıdı Ekleme Adımları

iPhone ana ekranınıza duvar kağıdı ayarlayabilir ve ekranı iki şekilde kilitleyebilirsiniz. İlkinde iPhone’un varsayılan ayarıyla, diğerinde ise üçüncü taraf uygulamalarla hareketli duvar kağıdını ayarlayabilirsiniz.

iPhone’un varsayılan ayarıyla hareketli duvar kağıdı ayarlamak için:

 • iPhone’unuzdaki Ayarlar menüsüne gidin.
 • Ardından duvar kağıdına dokunun.
 • Yeni Bir Duvar Kağıdı Seçin” yazılı seçeneğin üzerine dokunun.
 • Ana ekranda veya kilit ekranında duvar kağıdınız olarak ayarlamak istediğiniz canlı duvar kağıdını seçin.
 • Son olarak sağ alt köşedeki onaylama simgesine dokunun.

iPhone’un üçüncü taraf uygulamasıyla canlı duvar kağıdı ayarlamak için:

 • iPhone’unuza indirdiğiniz duvar kağıdı uygulamasını açın.
 • Ardından uygulamada yer alan hareketli duvar kağıdını indirin.
 • Ana ekranda veya kilit ekranında duvar kağıdını ayarlamak için “ayarla” düğmesine dokunun.

Hareketli Duvar Kağıdını Destekleyen iPhone Modelleri

Hareketli duvar kağıdını destekleyen tüm iPhone modellerini aşağıda görebilirsiniz:

 • iPhone 6s, 6s Plus
 • iPhone 7, 7 Plus
 • iPhone 8, 8 Plus
 • iPhone X, iPhone Xs ve Xs Max
 • iPhone XR
 • iPhone 11, 11 Pro, 11 Pro Max
 • iPhone SE (2. nesil)
 • iPhone 12, 12 mini, 12 Pro ve 12 Pro Max
 • iPhone 13, 13 mini, 13 Pro ve 13 Pro Max
 • iPhone 14, 14 Plus, 14 Pro ve 14 Pro Max
 • iPhone 15, 15 Plus, 15 Pro ve 15 Pro Max

Popüler iPhone Hareketli Duvar Kağıdı Türleri

Aşağıda iPhone’larda yaygın olarak kullanılan bazı popüler canlı duvar kağıtları türlerini göreceksiniz:

 • Soyut duvar kağıtları: Bunlar çoğunlukla görsel olarak çarpıcı bir arka plan oluşturmak için canlı renkler, şekiller ve desenlerle tasarlanan duvar kağıtlarıdır.
 • Doğa duvar kağıtları: Çarpıcı manzara, çiçek, okyanus ve gün batımı gibi görüntülerden oluşan duvar kağıtlarıdır. Bunlar, ekrana bir sakinlik duygusu getiriyorlar.
 • Uzay duvar kağıtları: Yıldızlar, gezegenler ve galaksiler dahil olmak üzere evrenin ve gök cisimlerinin çarpıcı görüntülerini ekrana yansıtır.
 • Hayvan duvar kağıtları: Kelebekler ve balıklar gibi diğer canlıların yanı sıra kediler, köpekler ve kuşlar gibi popüler evcil hayvanların animasyonlu görüntülerini içerir.
 • Animasyonlu karakterler: Bunlar da çoğunlukla Mickey Mouse, Minions ve Mario gibi filmlerden, çizgi filmlerden ve video oyunlarından popüler karakterleri içerir.

Bunlar, iPhone’lar için popüler canlı duvar kağıtları türlerinden yalnızca birkaçı. Tatil, spor, eğlence ve çok daha fazlası gibi çeşitli temalardan ilham alan duvar kağıtları da dahil olmak üzere seçebileceğiniz çok daha fazlası bulunmaktadır.

iPhone İçin En İyi Hareketli Duvar Kağıdı Uygulamaları

Giphy

Giphy, iPhone için hareketli duvar kağıdı kullanmanızı sağlayacak en iyi uygulamaların başında gelmektedir. Aşağıdaki adımları takip ederek iPhone’unuzda hareketli bir duvağıdı kullanmaya başlayabilirsiniz:

1. Adım: Giphy for iOS yükleyin

İlk adım olarak şuradaki bağlantıdan iPhone’unuza Giphy uygulamasını yükleyin.

2. Adım: Giriş Yapın

Uygulamayı açın ve bir hesapla giriş yapın. Mail adresinizi kullanmanın dışında Facebook hesabınızı da kullanabilirsiniz.

3. Adım: Videoyu Yükleyin

Uygulamayı açın ve yukarıdaki yükleme okuna tıklayın. İki seçeneğiniz var:

 • O anda video kaydedebilirsiniz.
 • Kamera rulosundan bir video seçebilir ve yükleyebilirsiniz.

4. Adım: Canlı Fotoğrafı İndirin

Videoyu yükledikten sonra canlı fotoğrafı indirmeniz gerekir. Bunu yapmak için:

 • Sağ üst köşedeki hesap avatarınıza tıklayın.
 • Ardından “Kanal“a tıklayın.
 • Yüklediğiniz videoyu bulabilirsiniz.

5. Adım: Canlı Fotoğraf Oluşturun

İstediğiniz videoya tıklayın, tam ekran açılacaktır. Diğer seçeneklere ulaşmak için aşağı kaydırdığınızda göreceğiniz üç noktaya (…) dokunun. Canlı duvar kağıdı oluşturmak için “Canlı Fotoğraf” simgesine dokunun.

6. Adım: Canlı Fotoğrafı Kaydedin

Kaydederken video galerinize canlı fotoğraf olarak kaydedilmesi için “Tam ekran” seçeneğini seçin.

Artık kaydettiğiniz fotoğrafı canlı duvar kağıdınız olarak ayarlayabilirsiniz.

Live Wallpaper 3D

Live-Wallpaper-3D

iPhone için kullanabileceğiniz en iyi canlı duvar kağıdı uygulamaları arasında ilk sırada Live Wallpaper 3D var. Farklı kategorilerden duvar kağıtları ile iPhone ekranınızı özelleştirebilir ve ekranınızı kilitleyebilirsiniz. Uygulamada yalnızca canlı duvar kağıtları değil aynı zamanda geniş bir HD ve 3D dinamik duvar kağıtları koleksiyonu da bulunmaktadır. Hayvan, şehir, spor, sanat, Fortnite gibi pek çok duvar kağıdı tasarımları ve tema fikirleri yer alıyor.

Uygulamada duvar kağıdını denemeden önce önizlemesini seçeneğini kullanarak cihazınızda nasıl duracağına dair fikir sahibi olabilirsiniz. Her gelen güncelleme ile uygulamaya birçok yeni duvar kağıdı alternatifinin eklendiğini de unutmayın.

HD ve 4K canlı duvar kağıtlarından oluşan bu devasa koleksiyona sahip olmak için uygulamayı şuradan indirebilirsiniz.

Black Lite – Live Wallpapers

Black-Lite-–-Live-Wallpapers-

Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz Black Lite – Live Wallpapers, iyi bir canlı duvar kağıdı koleksiyonuna sahiptir. Adından da anlayabileceğiniz üzere uygulamanın odağında siyah duvar kağıtları bulunuyor. Siyah renkli duvar kağıtları, iPhone’unuzun daha az pil gücü tüketeceği anlamına geliyor.

Geniş bir animasyonlu duvar kağıtları koleksiyonu içeren uygulamayı indirmek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Everpix Cool Live Wallpaper 4K

Everpix-Cool-Live-Wallpaper-4K-

Everpix, kullanıcılarına kaliteli bir duvar kağıdı seçkisi sunar. Bu uygulama, iPhone’unuz için standart HD ve 4K duvar kağıtları ile çeşitli temalar ve ekran koruyucular sağlar. Uygulamanın karmaşık yapıda olması tercih edilebilirliğini sorgulatsa da yine de denemeye değer. Ayrıca puanının hiç de düşük olmadığını (4,5/5) belirtelim.

Bunun dışında bu uygulama, duvar kağıdı içeriği açısından oldukça dikkat çekicidir. Everpix, özellikle de iPhone’lar için geliştirilmiş geniş duvar kağıtları ve temalara sahiptir. Uygulamayı iPhone’unuza şuradaki bağlantı üzerinden indirebilirsiniz.

Live Wallpaper Launcher: Maker

Live-Wallpaper-Launcher-Maker

Nicelikten çok kalite odaklı bir canlı duvar kağıdı uygulamasıdır. Bu da uygulamada diğerlerine nazaran nispeten daha az canlı duvar kağıdı olduğu anlamına gelir. Ancak duvar kağıtlarının her biri oldukça yüksek kalitededir. Ek olarak uygulama, çeşitli kategorilere göre sıralanmış duvar kağıtlarıyla temiz bir kullanıcı arayüzüne sahiptir.

Uygulamada fotoğraflara canlı fotoğraflar da ekleyebilirsiniz. Hareketli dışında statik duvar kağıtları örnekleri de sunan uygulamayı şuradan indirebilirsiniz.

ZEDGE™ Wallpapers

ZEDGE™-Wallpapers

Uzun süredir piyasada olan Zedge, en iyi duvar kağıdı koleksiyonlarından birine sahip. Bu uygulama, kullanıcılarına özel simgeler, canlı ve HD duvar kağıtları sunar. Zedge ile ilgili bir detay da koleksiyonuna katkıda bulunan sertifikalı tasarımcılara sahip olmasıdır.

Uygulama ücretsiz olsa da aynı durum canlı duvar kağıtları için geçerli değildir. Her canlı duvar kağıdı 10 Zedge kredisine mal olur. Bu kredileri uygulama içi satın alma yoluyla satın alabilir veya bir reklam izleyerek kazanabilirsiniz. Uygulamanın iOS 13.4 ve sonraki sürümler için uyumlu olduğunu da hatırlatalım.

Uygulamayı iPhone’unuza şuradan indirebilirsiniz.

intoLive

Eğer duvar kağıtlarınız üzerinde daha fazla kontrol isteyen biriyseniz, videolarınızı ve GIF’lerinizi canlı duvar kağıtlarına dönüştürmenizi sağlayan intoLive uygulamasına göz atın. Beğendiğiniz herhangi bir videoyu veya GIF’i kullanabilir ve onları harika görünen canlı duvar kağıtlarına dönüştürebilirsiniz. Veya Mac’inizde GIF’ler oluşturabilir ve bunları canlı duvar kağıtları oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Bu uygulamanın en iyi tarafı ise canlı duvar kağıtları oluşturmanın sadece birkaç saniye sürmesidir. intoLive uygulaması kullanılarak oluşturulan canlı duvar kağıtları, iPhone 6s’ten en son iPhone 14 ve 14 Pro modellerine kadar herhangi bir iPhone modelinde oldukça iyi görünüyor. Uygulamayı şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Live Wallpapers & HD Themes

Live-Wallpapers-HD-Themes

iPhone’unuz için çeşitli duvar kağıtları sunan başka bir canlı duvar kağıdı uygulamasıdır. Burada keşfedeceğiniz canlı duvar kağıtlarının çoğu bu uygulamaya özeldir. Yani bu canlı duvar kağıtlarını başka hiçbir yerde bulamazsınız.

Uygulama çeşitli kategorilerde birçok duvar kağıdı sunsa da bunları yalnızca iPhone kilit ekranınıza uygulayabilirsiniz. Uygulama ile abstre, doğa, uzay gibi kategorilerden benzersiz duvar kağıdı içeriklerine erişebileceksiniz. Uygulamayı cihazınıza yüklemek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Kappboom – Live Wallpapers

Kappboom-–-Live-Wallpapers-

Aralarından seçim yapabileceğiniz 200.000’den fazla HD duvar kağıdına sahip başka bir duvar kağıdı uygulamasıdır. Kappboom’un içerik kalitesi gerçekten de çok iyidir. Farklı kategoriler ve uygulama türleri ile hoş bir koleksiyona sahiptir.

Kappboom’da kullanabileceğiniz onlarca canlı duvar kağıdı bulunuyor. Ayrıca uygulamadaki motive edici duvar kağıtlarını indirerek bunları kendinizi motive etmek için kullanabilirsiniz. Uygulamayı indirmek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

WOW Pixel – Live Wallpapers

WOW-Pixel-–-Live-Wallpapers-

Retro görselleri seviyorsanız, muhtemelen bu canlı duvar kağıdı uygulamasını da seveceksiniz. WOW Pixel’deki canlı duvar kağıtları duygu odaklıdır. İster sinirli, ister üzgün veya mutlu olsun, duygularınızı temsil etmek için birden fazla duvar kağıdı var.

WOW Pixel uygulamasında ayrıca 8 bit tasarımlı canlı duvar kağıtları da bulunuyor. 8 bit tasarımlardan hoşlanıyorsanız, WOW Pixel’i mutlaka denemelisiniz. Uygulamayı şuradan indirebilirsiniz.

Wallpapers Central

Wallpapers-Central

Uygulama, iPhone kullanıcıları için özel bir canlı ve HD duvar kağıtları koleksiyonu sunar. Her iPhone modeli için farklı canlı duvar kağıdı tasarımları vardır. Wallpaper Central kullanıcıları, her 24 saatte bir ücretsiz duvar kağıdı indirebilirler.

Wallpapers Central uygulamasını indirmek ücretsiz olsa da canlı duvar kağıtları koleksiyonuna yalnızca abonelik yoluyla erişilebilirsiniz. Uygulamayı indirmek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Live Wallpapers X

Live-Wallpapers-X

Uygulamada çok çeşitli duvar kağıtları ve temalar arasından seçim yapabilirsiniz. Örneğin şehirlerin gece görünümlerini veya doğal arka planlar arıyorsanız, burada mutlaka bir şeyler bulacaksınız.

Live Wallpapers X, tüm duvar kağıtlarının dışında kullanımını fazlasıyla kolaylaştıran bir arayüze sahiptir. Uygulamada gözünüze çarpan tüm güzel duvar kağıtlarını saklayabilir, bunlara istediğiniz zaman erişebilirsiniz. Live Wallpapers X’i indirmek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Patternator Video Wallpaper‪s

Patternator Video Wallpaper‪s, içerisinde canlı duvar kağıdı örnekleri olmayan fakat bunları sizin oluşturabilmenizi sağlayan bir uygulamadır. Bu uygulama ile hareketli ögeler oluşturabilir, ölçeğini, aralığını ve düzenini istediğiniz ayarlayabilir, nesnenin hareketini kontrol etmek için çeşitli filtreler ekleyebilirsiniz.

Bir nesneyi hareket ettirdikten sonra dilerseniz bir arka plan da belirleyebilirsiniz. Duvar kağıdınıza eğlenceli emojiler ekleyebilir, bunları HD kalitesinde kaydedip kullanabilirsiniz. Uygulamayı şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

iPhone Hareketli Duvar Kağıdı Şarj Yer mi?

Evet. iPhone’da hareketli bir duvar kağıdı kullanmak, hareketsiz bir görüntüyü duvar kağıdı olarak kullanmaya kıyasla daha fazla pil tüketebilir. Hareketli duvar kağıtları, animasyonu görüntülemek için telefonun GPU’su ve CPU’sunun daha fazla çalışmasını gerektirir. Nu da daha yüksek pil kullanımına neden olabilir.

Ek olarak animasyonun kare hızı, çözünürlüğü ve diğer faktörler de pil kullanımını etkileyebilir. Pil ömrü konusunda endişeleriniz varsa, duvar kağıdınız olarak hareketsiz bir görüntü kullanmayı veya animasyonun kare hızını veya çözünürlüğünü azaltmayı düşünebilirsiniz.

NOT: iPad ile hareketli fotoğrafları Fotoğraflar uygulamasında hareketli olarak görüntüleyebilseniz de bunu duvar kağıdı olarak kullanamazsınız.

İlgili Yazılar

En İyi iPhone Duvar Kağıdı Önerileri
Akıllı Telefonlar İçin En İyi Duvar Kağıdı Uygulamaları