iPhone NFC Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

Apple, iPhone 6’dan itibaren NFC kullanımını yeni nesil iPhone’larında desteklemeye başladı. iPhone 6’dan sonraki tüm yeni iPhone modelleri, Apple Pay aracılığıyla temassız ödemelere izin veren bu teknolojiye sahiptir. Fakat çoğu kullanıcı, bu teknolojinin nasıl kullanılacağını bilmemektedir. Bu makalede iPhone’da NFC açma nasıl yapılır, bu teknoloji nasıl kullanılır gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

NFC Nedir?

NFC, Yakın Alan İletişimi anlamına gelir. Adından da anlaşılacağı gibi bu, telefonunuzun diğer NFC özellikli cihazlarla veya etiketlerle yakın olduklarında iletişim kurmasını sağlayan bir teknolojidir. Daha önce iPhone’unuzu bir kart okuyucuya dokundurarak ödeme yapmak için kullandıysanız, NFC’yi zaten kullanmışsınız demektir.

Ancak bu teknolojinin pek çok başka uygulaması da var. Eviniz için NFC etiketleri satın alıp bu özellikten faydalanabilirsiniz. Örneğin bitkilerinizden birine bir NFC etiketi eklerseniz, her suladığınızda iPhone’unuzu ona yaklaştırabilir ve belirli bir gün içinde tekrar sulamanızı hatırlatacak bir otomasyonu tetikleyebilirsiniz.

İşletmeler de iPhone’unuzdaki uygulama kliplerini tetiklemek için bu teknolojiden yararlanabilir. Bunlar telefonunuza yüklenmeyen ve yemek siparişi vermek ya da scooter kiralamak gibi işlemleri yapmanızı sağlayan hafif uygulamalardır.

NFC’nin ne olduğuyla ilgili geniş çaplı bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz.

iPhone’da NFC Var mı?

Evet, iPhone 6’dan beri tüm iPhone modelleri NFC (Yakın Alan İletişimi) özelliklerine sahiptir. iPhone 6 ve sonraki modellerde, Apple Pay ve diğer NFC tabanlı mobil ödemelerin kullanılmasını sağlayan dahili bir NFC yongası bulunur. Ek olarak bu cihazlar NFC etiketlerini okuyabilir ve hoparlörler, kulaklıklar ve akıllı kilitler gibi diğer NFC özellikli cihazlara bağlanabilir. Ancak iOS cihazlarındaki NFC işlevi, Apple Pay ve diğer Apple onaylı kullanımlarla sınırlıdır. Üçüncü taraf uygulamaların, diğer kullanımlar için NFC çipine erişmesine izin verilmiyor.

iPhone NFC Özelliği Nasıl Çalışır?

Açılımı Yakın Alan İletişimi olan NFC, birbirine yakın, aralığı birkaç santimetreden fazla olmayan cihazlar arasında veri alışverişine izin veren bir teknolojidir. Bilgileri kablosuz olarak iletmek için elektromanyetik alanları kullanarak çalışır.

Bir iPhone’da NFC’yi kullanmak için “Ayarlar” uygulamasında etkinleştirmiş olmanız gerekir. NFC etkinleştirildikten sonra ödeme yapmak, güvenli alanlara erişmek ve iletişim bilgileri alışverişi yapmak gibi çeşitli amaçlar için kullanabilirsiniz.

Örneğin bir iPhone’da NFC kullanarak ödeme yapmak için iPhone’unuzu NFC ödeme terminalinin yakınında tutmalısınız. Ardından Face ID, Touch ID veya şifrenizi kullanarak ödemeyi doğrularsınız. Ödeme işlenecek ve iPhone’unuzda bir onay görüntülenecektir.

Kişiler arasında NFC kullanarak bilgi aktarımı yapmak için, iPhone’unuzdaki “Kişiler” uygulamasını açmalısınız. Sonrasında kendi kişi kartınızı seçmeli ve kişi bilgilerinizi yakında bulunan başka bir iPhone’a göndermek için “NFC” alanına dokunmalısınız. Böylelikle kişi bilgileri, alıcı iPhone’daki “Kişiler” uygulamasına eklenmiş olacaktır..

NFC Hangi iPhone Modellerde Var?

Apple’ın iPhone 6’dan itibaren tüm yeni iPhone modellerine NFC özelliğini entegre etmeye başladığını aktarmıştık. Bir liste olarak da açıklamak gerekirse, NFC’nin bulunduğu iPhone modelleri şunlardır:

 • iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max
 • iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max
 • iPhone 13, iPhone 13 Mini, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max
 • iPhone 12, iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone SE (2. nesil)
 • iPhone XS ve iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8, iPhone 8 Plus
 • iPhone 7, iPhone 7 Plus
 • iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone SE

NOT: NFC’ye ilk olarak sahip olan iPhone 6 modelleri, bu işlevi yalnızca Apple Pay ile yapılan ödemelerle sınırlandırılmış durumda. Bununla birlikte iPhone 7 ve daha yeni modeller, 3. taraf uygulamalar aracılığıyla NFC etiketlerinin okutulması için NFC kullanımına izin vermektedir.

iPhone NFC Test Etme

iPhone’unuzdaki NFC özelliğinin çalışıp çalışmadığını test etmek için faydalanabileceğiniz en iyi yöntem, bir uygulamadan faydalanmaktır.

App Store’da birçok harika uygulama bulacaksınız. Bu uygulamaların yardımıyla cihazınızda NFC’nin çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz; çünkü size söylediğimiz gibi tonlarca uygulama mevcuttur. Ancak iPhone’lar için NFC Checker uygulamasını denemenizi öneriyoruz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Yukarıdaki bağlantıdan uygulamayı indirin.
 • Ardından NFC kontrol seçeneğine gidin.
 • NFC’nizin çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için genellikle yeşil bir onay işareti gösterilir.

iPhone NFC Açma ve Kullanma

Sahip olduğunuz iPhone modeline bağlı olarak NFC işlevini kullanmanın farklı yolları vardır. iOS 14’ten itibaren “NFC Etiket Okuyucu” işlevi, iPhone 7’den itibaren tüm yeni iPhone’larda kullanılabilir. Dolayısıyla bir iPhone 7 veya daha yeni bir modele sahipseniz, NFC etiketlerini okumak için bir üçüncü taraf uygulamasına ihtiyacınız yoktur. NFC’yi kullanmak için kontrol merkezindeki NFC simgesine dokunup ardından iPhone’unuzu bir NFC etiketinin yakınında tutarak bu özelliği açabilirsiniz.

Eğer NFC simgesi kontrol merkezinde görünmüyorsa bunu kontrol merkezine eklemeniz gerekmektedir. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • İlk olarak iPhone’unuzdaki Ayarlar uygulamasını açın.
 • Ardından “Kontrol Merkezi” seçeneğine dokunun.
 • Ekranı aşağı kaydırıp “NFC Etiket Okuyucu” solundaki yeşil artı simgesine dokunun.

iPhone XS (Max), iPhone XR, iPhone 11, 11 Pro, 11 Pro Max ve iPhone SE (2. nesil) modellerinde ise “Arka Plan Etiketi Okuma” işlevi bulunuyor. Böylelikle NFC etiketleri, NFC Etiket Okuyucu’yu başlatmak zorunda kalmadan iPhone ekranı açılır açılmaz otomatik olarak okunabilirler. iPhone’unuz daha sonra arka planda karşılık gelen sinyalleri arar. Bir NFC etiketi algılandığında, ekranda kullanıcıdan ögeyi ilgili NFC uygulamasında açmasını isteyen bir bildirim görüntülenir.

iPhone NFC Okuyucu Nasıl Kullanılır?

Kısayol uygulamasında NFC etiketlerini okumak için bir iPhone XS, XS Max, XR, 11, 11 Pro veya 11 Pro Max’iniz yoksa, bir NFC okuyucu uygulamasına ihtiyacınız olacak. Örnek olarak NFC・QR Code adlı iOS uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu uygulama, iOS 13’ten itibaren iPhone 7 ile başlayan tüm iPhone modellerinde NFC etiketlerinin okunmasını ve etiketlenmesini sağlıyor.

NFC Etiket Okuyucu ile Kısayol Otomasyonu Oluşturma

En düşük iOS 13 yüklü bir iPhone XR ve üzeri model kullanıyorsanız, NFC Etiket Okuyucu’yu kullanarak kısayol otomasyonu oluşturabilirsiniz. Bunun anlamı, bir etikete bağlanarak ve ardından NFC etiket okuyucusu ile iPhone’unuzdaki belirli işlemleri otomatikleştirebilmenizdir. Bunu da aşağıdaki birkaç basit adımı takip ederek hayata geçirebilirsiniz:

 • iPhone’unuzdaki Kısayollar (Shortcuts) uygulamasına dokunun. Eğer yoksa da App Store’dan uygulamayı iPhone’unuza indirin.
 • Ekranın altında bulunan Otomasyon‘un üzerine dokunun.
 • Şimdi Kişisel Otomasyon Oluştur‘a dokunun.
 • Görüntülenen seçenekleri aşağı kaydırıp ardından yeni otomasyonunuzu belirlemek için NFC’ye dokunun.
 • Tara (Scan) seçeneğine dokunup ardından cihazınızı bir NFC etiketi/çıkartması üzerinde tutun.
 • Etikete bir isim belirleyip ekranın sağ üst köşesinde bulunan İleri‘ye dokunun.
 • Mevcut önerilerden veya kategorilerden herhangi bir tanesini seçin.
 • Seçiminizi onaylamak için Bitti‘ye dokunun.

Otomasyonu oluşturduktan sonra NFC etiketini cihazınızı sık kullandığınız bir alana konumlandırabilirsiniz. iPhone’unuzu etikete yakın tutarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

NFC Etiket Okuyucu Çalışmıyor, Ne Yapabilirim?

iPhone’unuzda NFC etiket okuyucu çalışmıyor ise yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

 • Tüm cihazlar NFC özelliğine sahip değildir, bu nedenle sorunu gidermeden önce cihazınızda NFC özelliğinin olup olmadığını kontrol etmelisini. Bu bilgiye cihazınızın kullanım kılavuzundan veya online olarak ulaşabilirsiniz.
 • iPhone’unuzun Ayarlar menüsünden NFC’nin açık olup olmadığını kontrol edin ve kapalıysa açın.
 • NFC etiketlerinin sınırlı bir çalışama mesafesi vardır. Bu sebeple cihazınızın etiketi okuyabilmesi için yeterince yakın olduğundan emin olmanız gerekir. Cihazınızı etikete daha yakın bir konuma getirdikten sonra sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.
 • Bir NFC etiketini okuma konusunda sorun yaşıyorsanız, farklı bir etiket kullanmayı deneyebilirsiniz. Etiketler bazen hasar görebilir veya arızalanabilirler. Dolayısıyla farklı bir etiket deneyerek sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz.
 • iPhone’unuzu yeniden başlatarak cihazınızın NFC etiketlerini okuyamamasına neden olan yazılım hatalarını düzeltebilirsiniz.
 • Yazılım güncellemeleri genellikle hata düzeltmeleri ve performans iyileştirmeleri içermektedir. Dolayısıyla iPhone’unuzun yazılımını güncel tutmalısınız.
 • Yukarıdakilerin hepsini denediniz ve NFC etiket okuyucunuz hala çalışmıyorsa, Apple Destek ekibinden yardım talep edebilirsiniz. Bu işlem, iPhone’unuzda NFC etiket okuyucunun tekrar çalışmasını sağlayabilir.

iPhone NFC ile Ödeme Yapma

Bir iPhone’da NFC özelliğini kullanarak ödeme yapmak için aşağıdaki adımları uygulamalısınız:

 • Öncelikle iPhone’unuzda NFC’nin etkinleştirildiğinden emin olun. Bunu yapmak için iPhone’unuzdan “Ayarlar” uygulamasına gidin, “Cüzdan ve Apple Pay”e dokunun ve “NFC” anahtarını açın.
 • Cüzdan” uygulamasında ödeme yönteminizin ayarlandığından emin olun. “Kart Ekle” düğmesine dokunarak ve ekrandaki talimatları izleyerek bir kredi veya banka kartı ekleyebilirsiniz.
 • Ödeme yapmaya hazır olduğunuzda iPhone’unuzu NFC ödeme terminalinin yakınında tutun. Face ID, Touch ID veya parolanızı kullanarak ödemeyi doğrulamanız gerekebilir.
 • Ödeme işlenecek ve iPhone’unuzda bir onay görüntülenecektir.

NOT: Tüm satıcıların NFC ile ödeme almadıklarını unutmayın. Dolayısıyla bu yöntemi kullanarak ödeme yapmaya çalışmadan önce satıcıya danışmanız gerekebilir.

iPhone NFC Kimlik Okutma Nasıl Yapılır?

Bir NFC okuyucu uygulaması kullanarak bir iPhone’un NFC kimlik okutma işlemi yapabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şunlar:

 • iPhone modelinizin NFC özellikli olup olmadığını kontrol edin. Bu modellerin hangileri olduğunu yukarıda açıklamıştık.
 • Daha sonra App Store’dan bir NFC okuyucu uygulaması indirip yükleyin.
 • Uygulamayı açtıktan sonra iPhone’unuzu NFC okuyucuya yakın tutun.
 • Uygulama NFC kimliğini okuyacak ve ekranda gösterecektir.

Bazı iPhone’larda NFC okuyucu uygulamasının kullanılması için Kontrol Merkezi’nde “NFC taramasının etkinleştirilmesi gerekebilir.

iPhone NFC Kimlik Okumuyor, Ne Yapabilirim?

Eğer iPhone’unuz NFC kimlik kartlarını okumuyorsa, aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz:

 • NFC özelliğinin açık olduğundan emin olun: NFC özelliği, iPhone’unuzda varsayılan olarak açık olmayabilir. NFC özelliğini açmak için Ayarlar uygulamasından “NFC” seçeneğini bulun ve açık konuma getirin.
 • NFC anteninin yerini kontrol edin: iPhone’unuzun NFC anteni, cihazın arkasında yer alır. NFC anteninin yerini veya arka kapağınızı değiştirdiyseniz, NFC anteninin yeterince iyi yerleştirilmediği için NFC kartları okunamayabilir.
 • NFC kartının doğru şekilde yerleştirildiğinden emin olun: NFC kartınızı iPhone’unuzun NFC anteni ile doğru şekilde hizalayın. Bazı NFC kartlarının, özellikle de işyerlerinde kullanılan kartların belirli bir şekilde yerleştirilmesi gerekebilir.
 • NFC kartının uyumluluğunu kontrol edin: iPhone’unuz, NFC özelliğini desteklemese bile, bazı NFC kartlarına destek verebilir. Ancak NFC kartınızın iPhone’unuzla uyumlu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.
 • iPhone’unuzu yeniden başlatın: Bazı durumlarda iPhone’un yeniden başlatılması, NFC kartlarının okunmasına yardımcı olabilir. iPhone’unuzu yeniden başlatın ve tekrar deneyin.
 • iOS güncellemelerini kontrol edin: Bazı NFC sorunları, iOS güncellemeleri ile düzeltilebilir. iOS’un en son sürümünü kullanıyor olup olmadığınızı kontrol edin ve gerekirse güncelleyin.

iPhone NFC Uygulaması Önerileri

iPhone’da NFC nasıl açılır, bir sorun olduğunda nasıl çözülür gibi soruların cevaplarını artık biliyorsunuz. Şimdi iPhone NFC özelliğinden daha iyi yararlanmak için kullanabileceğiniz bazı uygulamalardan ve özelliklerinden bahsedeceğiz.

Decode

Decode, App Store’da en kullanışlı NFC uygulamalarından bir tanesidir. Uygulama, oldukça kolay bir kullanım deneyimi, tarama hızı ve güvenlik özellikleri içermektedir. Kullanıcılar hem uygulama içinden hem de hızlı başlatma menüsünden taramaları başlatabilirler.

Diğer NFC uygulamalarının aksine Decode, taramaları yerel tarayıcınızda başlatır. Bu da tarayıcı geçmişi, çerezler ve gizlilik ayarları üzerinde tam kontrol sahibi olduğunuz anlamına gelir. Bu önemli bir detaydır çünkü diğer uygulamalar, bu verileri “ücretsiz” indirme karşılığında ödeme olarak kullanmaktadırlar.

Decode, bir NFC tarayıcısı olmanın ötesinde güvenli ürün kimlik doğrulama sağlayan nadir uygulamalardandır. Decode tek bir dokunuşla NFC etiketinin kimliğini ve ürünü doğrulayabilir. Bu da fabrikadan çıkmasından bu yana müdahale edilmediğinden emin olmak için ürünün açıklamasına ulaşmanızı sağlar. Uygulamayı şuradaki bağlantıdan yükleyebilirsiniz.

NXP Tag Info

NFC teknolojisinin önemli isimlerinden olan NXP, iPhone için NFC yongaları üretmektedir. NXP Tag Info adlı uygulama, NFC etiketlerini okurken daha teknik bir yaklaşım benimsemektedir. Kullanıcıları sadece ilişkili içeriğe yönlendirmek yerine uygulama, taranan NFC etiketine kodlanmış ham bilgileri sunar. Bu da olası kodlama sorunlarını teşhis etmenize veya bir etiketin düzgün bir şekilde kodlandığını kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

Eğer daha teknik bilgiye sahipseniz ve NDEF kodlama şemalarından anlıyorsanız, NXP Tag Info sizin için büyük bir ilgi kaynağı olacaktır. Uygulamaya şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

iPhone NFC ile İlgili Sorunları Giderme

Aşağıda iPhone’unuzda NFC kullanırken karşılaşabileceğiniz bazı sorunları ve sorun giderme adımlarını göreceksiniz:

NFC Çalışmıyor

Temassız ödemeler için NFC’yi kullanamıyor veya NFC etiketlerini tarayamıyorsanız, öncelikle cihazınızın ayarlarında NFC’nin açık olduğunu kontrol edin. NFC yalnızca birkaç santimetre mesafede çalıştığından, cihazınızın NFC okuyucusuna veya etiketine yeterince yakın olduğundan da emin olmanız gerekebilir. Bu adımlar sorunu çözmezse, cihazınızı yeniden başlatmayı veya işletim sistemi güncellemelerini kontrol etmeyi deneyebilirsiniz.

Apple Pay Çalışmıyor

Apple Pay’i NFC ile kullanırken sorun yaşıyorsanız, cihazınızın kilidinin açık olduğundan ve cihazınızın arkası okuyucuya bakacak şekilde NFC okuyucunun yakınında tuttuğunuzdan emin olun. Apple Pay’i kurduğunuzdan ve hesabınıza bir ödeme yöntemi eklediğinizden de emin olmanız gerekebilir. Sorun devam ederse, cihazınızı yeniden başlatmayı veya işletim sistemi güncellemelerini kontrol etmeyi deneyin.

NFC Etiketleri Tanınmıyor

iPhone’unuz NFC etiketlerini algılamıyorsa, NFC etiketinin düzgün biçimlendirildiğinden ve etiketteki verilerin cihazınızla uyumlu olduğundan emin olun. Ayrıca etiketin, cihazınızın NFC okuyucusunun kapsama alanında olduğundan ve cihazınızın kilidinin açık olduğundan emin olmalısınız. Bu adımlar sorunu çözmezse, cihazınızı yeniden başlatmayı veya işletim sistemi güncellemelerini kontrol etmeyi düşünebilirsiniz.

NFC Bağlantı Sorunları

iPhone’unuzu başka bir cihaza bağlamak için NFC’yi kullanmakta sorun yaşıyorsanız, her iki cihazda da NFC’nin açık olduğundan ve bağlantı kurmak için birbirlerine yeterince yakın olduklarından emin olun. Diğer cihazın NFC bağlantısıyla uyumlu olduğundan ve bağlantıyı başlatmak için doğru yazılım veya uygulamayı kullandığınızdan da emin olmanız gerekebilir. Sorun devam ederse, her iki cihazı da yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz.

iPhone NFC Kapatma Nasıl Yapılır?

iPhone’da NFC’yi devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • iPhone’unuzdan Ayarlar uygulamasını açın.
 • Buradan önce Cüzdan, ardından Apple Pay‘e dokunun.
 • NFC Etiketi Okuma yanındaki anahtarı kapalı konuma getirin.
 • Seçiminizi onaylamak için Kapat‘a dokunun.

iPhone’da NFC özelliğini devre dışı bırakmak için birkaç sebep olabilir. Örneğin güvenlik endişeleriniz varsa veya herhangi bir NFC etkinliğini kullanmıyorsanız NFC’yi devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz.

iPhone’da NFC’yi devre dışı bıraktığınızda, NFC destekli uygulama veya hizmetleri kullanamazsınız. Örneğin Apple Pay’i kullanamaz, NFC aracılığıyla iletişim bilgileri paylaşamaz veya NFC etiketlerinde saklanan web sitelerini veya uygulamaları açamazsınız.

Ayrıca yukarıdaki adımları izleyerek iPhone’unuzdan NFC’yi tekrar etkinleştirebilirsiniz. Bunu da NFC Etiketi Okuma yanındaki anahtarı açık konuma getirerek yapabilirsiniz.

iPhone NFC Ayarlarda Yok, Ne Yapabilirim?

iPhone’unuzda NFC ayarlarını bulamıyorsanız, iPhone modeliniz NFC’yi desteklemiyor olabilir. Bunun dışında NFC işlevi devre dışı bırakılmış veya kısıtlanmış da olabilir.

Öncelikle yapmanız gereken şey, iPhone modelinizin NFC’yi destekleyip desteklemediğini kontrol etmek olmalı. Bu modellerin hangileri olduğunu yukarıda açıklamıştık, oraya göz atabilirsiniz.

iPhone’unuz yukarıdaki listede bulunmasına rağmen NFC ayarlarını bulamıyorsanız aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz:

 • İlk olarak iPhone’unuzun en son iOS sürümünü çalıştırdığından emin olun.
 • Ardından Ayarlar > Kontrol Merkezi > Kontrolleri Özelleştir‘e gidin ve “NFC Etiket Okuyucu“nun kontroller listesinde yer aldığından emin olun.
 • NFC Etiket Okuyucu’nuz zaten varsa, iPhone’unuzu yeniden başlatmayı deneyin ve ardından ayarları tekrar kontrol edin.
 • NFC ayarlarını hala bulamıyorsanız, bazı kısıtlamalara maruz kalmış olabilirsiniz. iPhone’unuzda herhangi bir kısıtlamanın etkinleştirilip etkinleştirilmediğini öğrenmek için ebeveyninize danışabilirsiniz.

Son olarak eğer iPhone modeliniz NFC’yi desteklemiyorsa, NFC ayarlarını bulamazsınız.

iPhone NFC Etkinleştirilemiyor Hatası Nasıl Düzeltilir?

iPhone’unuzda NFC’nin etkinleştirilemediğine dair bir hata alıyorsanız, sorunu çözmek için yapabilecekleriniz şunlardır:

 • iPhone’unuzun en son iOS sürümü ile çalıştığından emin olun. Güncellemeleri kontrol etmek için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme sıralamasını izleyin.
 • iPhone’unuzun bataryasının ne kadar dolu olduğunu kontrol edin. NFC’nin düzgün çalışması için belirli bir miktarda güç gerekeceği için eğer iPhone’unuzun pili zayıfsa, bu durum NFC’nin çalışmasını engelleyebilir.
 • iPhone’unuzda bir kılıf varsa, onu çıkarmayı deneyin ve bunun bir işe yarayıp yaramadığına bakın. iPhone’unuza taktığınız kılıf, NFC’nin işlevselliğini engelleyebilir.
 • Başka bir yöntem olarak iPhone’unuzun ağ ayarlarını sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Bunu yapmak için Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla sıralamasını izleyin.
 • Yukarıdaki adımlar işe yaramazsa eğer, iPhone’unuzdaki tüm ayarları sıfırlamayı de deneyebilirsiniz. Bunu yapmak için Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm Ayarları Sıfırla‘ya gidin. Bu işlem herhangi bir veriyi silmez, ancak tüm ayarları varsayılan değerlerine sıfırlar.

Yukarıdaki adımlardan hiçbiri işe yaramazsa, bu iPhone’unuzla ilgili bir donanım sorunu olabilir. Daha fazla yardım için Apple Destek ekibiyle iletişime geçebilir veya bir Apple Store’u ziyaret edebilirsiniz.

iPhone NFC Etiket Desteklenmiyor Ne Demek?

“iPhone NFC etiket desteklenmiyor” uyarısı, NFC özelliğinin etkinleştirildiği halde iPhone’un NFC etiketini okuyamaması durumunda görülebilir. Bu uyarı genellikle NFC etiketinin iPhone tarafından desteklenmeyen bir format veya protokol kullanması durumunda ortaya çıkar.

iPhone’un NFC özelliği, sadece belirli NFC formatları ve protokollerini destekler. Örneğin ,iPhone NFC etiketlerini, NDEF (NFC Data Exchange Format) olarak adlandırılan bir standart kullanarak okur. Ancak bazı NFC etiketleri, farklı bir formatta veya protokolde tasarlanmış olabilirler. Bu durumda iPhone etiketi okuyamaz ve “iPhone NFC etiket desteklenmiyor” uyarısını gösterir.

Eğer bu uyarıyı alıyorsanız, öncelikle kullanmaya çalıştığınız NFC etiketinin iPhone tarafından desteklenen bir formatta veya protokolde olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca iOS güncellemeleri de yeni NFC formatları ve protokollerini destekleyebilir. Dolayısıyla iPhone’unuzun güncellemelerini kontrol etmenizde fayda var.

iPhone NFC Özelliği ile Neler Yapılır?

iPhone’daki NFC özelliğini kullanarak yapabileceğiniz pek çok şey var. Bu teknolojiden faydalanarak yapabileceğiniz havalı şeylerden bazılarını açıkladık.

Bir WiFi Ağına Bağlanabilirsiniz

Günümüzün en büyük problemlerinden birisi, karmaşık şifreleri hatırlamaktır. iPhone’daki NFC ile yalnızca bir dokunuş yaparak herhangi bir WiFi ağına bağlanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, NFC etiketinizi WiFi bilgilerinize programlamak için bir NFC uygulaması kullanmak.

NFC uygulamasını yükledikten sonra iPhone’unuza bir kez dokunduğunuzda, şifreyi girmenize gerek kalmadan WiFi’ye bağlanabileceksiniz. Sık sık WiFi ağına bağlanmak durumunda kaldığınızda bu özellik, size büyük avantaj sağlayacaktır.

Arama Yapıp Mesaj Gönderebilirsiniz

NFC aracılığıyla sevdiklerinize mesaj atabilir veya onları arayabilirsiniz. Örneğin bir kişiyle telefon görüşmesi yapmak için etiketi programlayın. Ardından iPhone’daki NFC etiketine her dokunduğunuzda telefon aramasını gerçekleştirin.

Telefon araması dışında NFC etiketinizi birilerine mesaj göndermek için programlayabilir, önceden ayarladığınız mesajları veya sesli yanıtları hızlı bir şekilde gönderebilirsiniz.

İnsanları Web Sitenize Yönlendirebilirsiniz

iPhone’daki NFC özelliği ile yapabilecekleriniz arasında, bir kişiye web sitenizi yönlendirme de bulunuyor. Web sitenizi NFC etiketine programlayarak insanları sanki bilgisayarda bir tarayıcıdan girer gibi web sitenize yönlendirebilirsiniz.

Online Bağlantılar Paylaşabilirsiniz

YouTube veya Spotify gibi uygulamalarında varsayılan olarak bağlantı paylaşma araçları bulunuyor. Peki bunu NFC ile basit bir şekilde yapma fikrine ne dersiniz? Örneğin YouTube’daki bir videoyu veya Spotify’daki bir şarkıyı NFC etiketine programlayarak herhangi bir kişiyle rahatlıkla paylaşabilirsiniz.

Kişi Bilgileri Paylaşma

Bir iPhone’da NFC özelliğini kullanarak herhangi bir kişiye ait bilgileri birbirinize aktarabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler sırasıyla şunlar:

 • İlk olarak NFC’nin her iki iPhone’da da etkinleştirildiğinden emin olun. Bunu yapmak için iPhone’unuzdan “Ayarlar” uygulamasına gidip “Cüzdan ve Apple Pay“e dokunun. Ardından “NFC” anahtarını açın.
 • Kişi bilgilerinizi göndermek istediğiniz iPhone’da “Kişiler” uygulamasını açıp kendi kişi kartınızı seçin.
 • Ekranın sağ üst köşesindeki “Düzenle” seçeneğine dokunun.
 • Şimdi ekranın en altına doğru gidip “Alan Ekle” seçeneğine dokunun.
 • Seçenekler listesinde yer alan “NFC“nin üzerine dokunun.
 • Değişikliklerinizi kaydetmek için ekranın sağ üst köşesindeki “Bitti” seçeneğine dokunun.
 • İki iPhone’u birbirine yaklaştırın (birkaç santimetre içinde). iPhone’lar birbirini tanımalı ve iletişim bilgilerinizi göndermek isteyip istemediğinizi soran bir bildirim almalılar.
 • Alıcı iPhone’da, iletişim bilgilerini almak için “Kabul Et” seçeneğine dokunun. Kişi bilgileri, alıcı iPhone’daki “Kişiler” uygulamasına eklenecektir.
 • Alıcı iPhone bir bildirim göstermiyorsa, gönderen iPhone’daki “Geri” seçeneğine dokunmanız ve tekrar denemeniz gerekebilir.

iPhone NFC ile Akbil Yükleme Yapabilirsiniz

iPhone’unuzda bulunan NFC özelliği sayesinde Akbil gibi toplu taşıma kartlarınızı NFC ile kullanabilir ve yükleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bunu yapabilmek için öncelikle iPhone’unuzun NFC özelliğinin etkin olduğundan emin olun. Ardından Akbil uygulamanızı App Store’dan indirin. Akbil uygulamanızda, kartınızı kaydetmeniz ve yükleme işlemlerini gerçekleştirmeniz için bir hesap oluşturmanız gerekebilir.

Akbil uygulamasını açtıktan sonra uygulama üzerinden NFC özelliğini kullanarak Akbil kartınızı okutabilirsiniz. Uygulama size yükleme seçenekleri sunacaktır. Yükleme işlemini gerçekleştirdikten sonra, NFC özelliği ile kartınızı tekrar okutarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Dosya Paylaşımı

Aşağıdaki adımları takip ederek iPhone’da NFC özelliğini kullanarak dosya aktarabilirsiniz:

 • Her iki iPhone’un NFC özelliğine sahip olduğundan ve iOS 11 ve üstü sürümlerde çalıştığından emin olun.
 • Şimdi her iki iPhone’daki NFC özelliğini etkinleştirin
 • Her iki iPhone’u da arka arkaya yerleştirin.
 • Gönderen iPhone’da fotoğraf veya kişi gibi aktarmak istediğiniz dosyayı seçin.
 • Dosyayı gönderen iPhone’u alıcı olan iPhone’a dokundurun.
 • Alıcı iPhone’da dosya aktarımı kabul etmeniz istenecektir. Dosyayı almak için “Kabul Et“e dokunun.

NOT: Müzik ve videolar gibi bazı dosya türleri NFC kullanılarak aktarılamayabilir. Ek olarak NFC’nin aktarım hızı, diğer dosya aktarım yöntemlerine kıyasla nispeten yavaş olur. Dolayısıyla büyük dosyaları aktarmak için farklı bir yol kullanabilirsiniz.

iPhone NFC Teknolojisi İçin Gelecekteki Gelişmeler

iPhone’da NFC teknolojisi için yeteneklerini ve kullanımlarını genişletebilecek birkaç potansiyel gelişme bulunuyor. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Üçüncü taraf uygulamaları için artan destek: Apple, üçüncü taraf geliştiricilerin daha çeşitli özellikler için NFC kullanan uygulamalar oluşturmasına izin vermek için iPhone’daki NFC çipini açabilir.
 • Arttırılmış güvenlik: NFC teknolojisinin kullanımı yaygınlaştıkça Apple, iPhone’daki NFC işlemlerinin ve iletişiminin güvenliğini arttırmak için çalışabilir.
 • Geliştirilmiş NFC etiketi okuma: NFC etiketlerini okuma yeteneği, iPhone’un gelecekteki sürümlerinde iyileştirilebilir. Bu da bilgilere erişmeyi veya yalnızca bir NFC etiketine dokunarak işlemler gerçekleştirmeyi daha kolay hale getirir.
 • Daha geniş kullanım alanı: NFC teknolojisi, arabalar, ev aletleri ve diğer IoT cihazları gibi diğer cihazlara bağlanmak için kullanılabilir.
 • Diğer teknolojilerle daha iyi entegrasyon: NFC, yeni kullanım durumları sağlamak için Bluetooth, WiFi ve hatta 5G gibi diğer teknolojilerle entegre edilebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

iPhone’da NFC nerede bulunuyor?

Çoğu kişi, NFC özelliğinin iPhone’un arkasında bulunduğunu zanneder fakat durum böyle değildir. NFC özelliği, iPhone’ların üst kısmında bulunur. Kullanırken de iPhone’nuzu, TV kumandasını tutar gibi tutmalısınız.

iPhone NFC okumuyor, ne yapabilirim?

iPhone’unuzun NFC okumamasının pek çok sebebi olabilir. Fakat ilk olarak yapabileceğiniz şeyler iPhone’unuzu kapatıp tekrar açmak, Apple kimliğinizden çıkış yapıp tekrar girmek veya varsa iPhone’unuzun yazılımını güncellemek. Bunun kontrolü için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme sıralamasını takip edebilirsiniz.

iPhone’umu diğer cihazlara bağlamak için NFC kullanabilir miyim?

Evet, iPhone’unuzu NFC bağlantısıyla uyumlu diğer cihazlara bağlamak için NFC’yi kullanabilirsiniz. Bunu cihazınızdaki “Yakında” özelliğini kullanılarak veya NFC bağlantısını destekleyen belirli bir uygulama veya yazılım kullanarak yapabilirsiniz.

NFC’nin kullanımı güvenli midir?

NFC yoluyla iletilen veriler şifreli olduğundan ve teknolojinin kapsamı sınırlı olduğundan, NFC’nin kullanımı genellikle güvenli kabul edilir. Ancak herhangi bir teknolojide olduğu gibi dikkatli olmak ve kişisel bilgilerinizi korumak her zaman iyi bir fikirdir.

İlgili Yazılar

NFC Özelliği Nedir, Nasıl Açılır?