iPhone WiFi Şifresi Paylaşma Nasıl Yapılır?

iPhone WiFi şifresi paylaşma, Apple’ın bazı zamanlarda hayat kurtaran özelliklerinden birisidir. Mobil internetin kullanılmak istenmediği zamanlarda iPhone’daki WiFi şifresi paylaşma özelliğinden faydalanabilirsiniz. Üstelik bunu yalnızca birkaç işlem sırasının ardından yapabileceksiniz. Şimdi iPhone’da WiFi şifresi nasıl paylaşılır, buna bir bakalım.

iPhone WiFi Şifresi Nedir?

Bir iPhone için WiFi şifresi, iPhone’unuzu bir WiFi ağına bağlamak için kullandığınız paroladır. Bağlanmak istediğiniz WiFi ağının şifresini bilmiyorsanız, şifreyi ağı kuran kişiye sormanız gerekecektir. WiFi ağını kuran kişi sizseniz, modem ayarlarına girerek veya modemle birlikte gelen belgelere bakarak şifreyi bulabilirsiniz.

iPhone WiFi Şifresi Paylaşma Yolları

Öncelikle bu işlemin yalnızca Apple cihazları arasında yapılabileceğini belirtelim. Örneğin bir iPhone’dan diğer iPhone’a WiFi şifresi paylaşmak istediğiniz zamanlarda bu yöntemi kullanabilirsiniz. Eğer kayıtlı olan bir WiFi şifresini öğrenmek isterseniz, şuradaki makaleye göz atabilirsiniz.

Telefon Ayarları Üzerinden iPhone WiFi Şifresi Paylaşma

Şimdi iPhone’da WiFi şifresi paylaşma adımlarına geçelim:

 • İlk olarak her iki telefonda da WiFi ağının ve Bluetooth’un açık olduğundan emin olun.
  • WiFi için Ayarlar > WiFi, Bluetooth içinse Ayarlar > Bluetooth sıralamasını takip edebilirsiniz.
 • Her iki iPhone sahibinin de birbirlerinin Kişiler listesinde olması gerekiyor. Kişiler listesinde birbirinizin numarası yoksa paylaşım çalışmayacaktır. Bunu yapmak için ikinizin de Kişiler’i açıp birbirinizin Apple Kimliği e-posta adresini eklemeniz gerekecek.
 • Şimdi WiFi şifresinin paylaşılacağı iPhone’un WiFi ağına bağlı olduğundan emin olun.
 • Ardından WiFi şifresinin paylaşılacağı iPhone ile WiFi ağının adına dokunun.
 • Şimdi iki iPhone’u bir araya getirin ve WiFi şifresi isteminin çıkmasını bekleyin.
 • Bu ekranda Parolayı Paylaş yazılı bir seçenek çıkacak, buna dokunun.
 • WiFi ağının şifresi kopyalanacak. Ardından bu şifre, diğer telefonda otomatik olarak WiFi ağı için doldurulacak.
 • İşlem tamamlandıktan sonra bunu başarıyla yaptığınıza dair bir bildirim görünecek. Sonra Bitti‘ye dokunarak işlemi sonlandırın.

Bir iPhone’da bir WiFi şifresini saniyeler içerisinde paylaşmak için yukarıdaki adımları kullanabilirsiniz. Yalnızca iki cihazın da birbirlerine yakın tutulduklarından emin olun. iPhone’ları üste koymanıza gerek yok. Sadece Bluetooth sinyallerinin düzgün çalışması için yeterince yakın olmaları yeterlidi.

Bu özellik, WiFi şifresini tek tek girmeden ağa bağlanmak istediğiniz zamanlarda oldukça kullanışlıdır. Hatırlamanız gereken bir önemli detay, her iki kullanıcının Apple Kimliği’nin birbirlerinde ekli olmasıdır.

QR Kod ile iPhone WiFi Şifresi Paylaşma

iPhone WiFi şifresi paylaşımı için QR kodu oluşturmak, diğer cihazlarla hızlı ve kolay bir şekilde WiFi şifresi paylaşmanın yollarından birisidir. Aşağıdaki adımları izleyerek bir iPhone WiFi şifresini QR kod olarak paylaşabilirsiniz:

 • İlk olarak iPhone’unuzda WiFi ağına bağlı olduğunuzdan emin olun.
 • Şimdi Ayarlar uygulamasını açın ve buradan WiFi seçeneğine dokunun.
 • WiFi ağına bağlı olduğunuzdan emin olduktan sonra ağ adının yanındaki “i” simgesine dokunun.
 • Ağ ayrıntıları sayfasında WiFi şifresinin altındaki “QR Kodu Paylaş” seçeneğine dokunun.
 • Ardından QR kodu ekranı açılmış olmalı. QR kodunu diğer cihazlara göstermek için ekranda yer alan QR kodu kaydedin veya ekran görüntüsü alın.
 • Diğer cihazlar, QR kodu okuma özelliği olan bir kamera uygulaması kullanarak QR kodunu okutarak WiFi ağına bağlanabilirler.

Bu yöntem, WiFi şifresini hızlı ve kolay bir şekilde paylaşabilmenizi sağlayan en güvenli yollardan birisidir. Bununla birlikte QR kodunu herkese açık bir alanda göstermemeye özen gösterip yalnızca güvendiğiniz kişilerle paylaşmaya dikkat etmelisiniz.

iPhone WiFi Şifresi Paylaşamıyorum, Ne Yapabilirim?

iPhone’unuzdan WiFi şifresini paylaşmakta sorun yaşıyorsanız, bu sorunu aşmanın birkaç yoluna aşağıdan ulaşabilirsiniz:

 • iPhone’u ve WiFi şifresini paylaşacağınız cihazı yeniden başlatın.
 • Her iki cihazın da en son yazılım güncellemelerine sahip olduğundan emin olun. iPhone’unuzu güncellemek için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme > İndir ve Yükle’ye gidin. İndirme ve güncelleme seçeneğini görmüyorsanız, iPhone’unuz güncel demektir.
 • WiFi bağlantısını kesip ardından yeniden katılın. Bunu yapmak için Ayarlar > WiFi’ye gidin ve ağ adına dokunun. “i” harfi simgesine ve ardından “Bu Ağı Unut” seçeneğine dokunun. Bunu yaptıktan sonra ağa tekrar katılıp şifreyi girin.
 • iPhone’unuzdaki ağ ayarlarını sıfırlayın. Bunu yapmak için Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla‘ya gidin.

Bu sorun düzeltmelerin ardından iPhone’unuzdan WiFi şifresini muhtemelen paylaşabiliyor olacaksınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Telefondan telefona internet paylaşımı yapılır mı?

Evet. Hem iPhone’lar hem de Android telefonlar arasında internet paylaşımı yapılabilir. Daha detaylı bilgi almak için şuradaki makaleye göz atabilirsiniz.

iPhone’um WiFi’ye bağlanmıyor, ne yapmalıyım?

iPhone’unuzun WiFi’ye bağlanamamasının ardında pek çok sebep olabilir. En iyi çözüm modemi 10-20 saniye aralığında kapalı tutup tekrar başlatın. Bu işlem, modemin daha kararlı çalışarak WiFi bağlantı sorununuzu çözebilir. Daha fazla yönteme başvurmak içinse şuradan yardım alabilirsiniz.