Mobil Veri Kullanımı Nasıl Azaltılır?

Mobil-Veri-Kullanimi-Nasil-Azaltilir

İnternetin çabuk bitmemesi için ne yapmalıyım? sorusuna cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz. Bu makalede bazı mobil veri kullanımını azaltma yolları hangileri, bunlardan bahsedeceğiz.

Bu yöntemlerden bazıları bilindik gelebilir fakat çoğu zaman ıskalayabiliyoruz. O yüzden faturanızda hiç beklemediğiniz fiyatlarla karşılaşmamak için bu tavsiyelerimize kulak vermenizi öneririz.

Mobil Veri Kullanımını Azaltma Yolları

Mümkün Olduğunca Wi-Fi’ye Bağlı Kalın

Bu büyük dünyada nereye giderseniz gidin, ücretsiz bir Wi-Fi sinyaline illa ki denk gelirsiniz. Kafeler, kütüphaneler, mağazalar ve restoranlar gibi birçok halka açık yerde ücretsiz Wi-Fi bulunur. Wi-Fi’ye bağlanmak için fazladan 15 saniye ayırın ve mobil verinizi kullanma stresi yaşamamak için ücretsiz bir Wi-Fi bulun. Bu anlamda size yardımcı olacak çok tatlı bir makale hazırlamıştık. Bedava Wi-Fi bulmanızı sağlayan uygulamalar içerisinden kendinize en uygun olanı bulmaya çalışabilirsiniz. Mobil veri kullanımı nasıl azaltılır? sorusuna en etkin cevaplardan birisi, bedava internet bulmaktır.

Uygulama Güncellemelerini Wi-Fi’ye Bağlı Olduğunuz Zamanlarda Yapın

Genel bir kural olarak, telefonunuz sizden mobil veri ile bir şeyler güncellemenizi veya indirmenizi istediğinde her zaman hayır demelisiniz. Telefonunuzla internete Wi-Fi ile bağlanana kadar bu işlemi bekletin.

Uygulamaları güncellemek ve indirmek, mobil verinizi hunharca tüketen en bilindik iki işlemdir. Ancak bunun gibi onlarca veri kaybı yaşamanıza sebep olabilecek detaylar da mevcut. Mobil oyun oynamayı, TikTok ve Instagram’da video izlemeyi Wi-Fi’ye bağlı olduğunuz zamanlara erteleyin.

Mesela YouTube’da takıldığınızda, izlediğiniz videoya göre ne kadar mobil veri kullanıldığını biliyor musunuz? Cevabınız hayırsa, bu konuyla ilgili şuradaki makalemize muhakkak göz atmanızı tavsiye ederiz. Muhtemelen bakış açınız baştan sona değişecektir.

Wi-Fi Yardımı’nı veya Akıllı Ağ Anahtarı’nı Devre Dışı Bırakın

Muhtemelen büyük çoğunluğunuz, iPhone ve Android telefonlardaki bu özellikten bihaberdir. Bu bahsettiğimiz, Wi-Fi sinyalinizi artırmak için kablosuz verilerinizi kullanam yerleşik bir özelliktir. Eğer Wi-Fi sinyaliniz zayıfsa, bu işlevler Wi-Fi yerine mobil verinizi kullanmaya başlar. Fakat biz bunun olmasını asla istemiyoruz. O yüzden aşağıdaki talimatları kullanarak bu özellikleri devre dışı bırakın.

iPhone’da Wi-Fi Yardımı Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

 • Önce Ayarlar‘a, ardından Hücresel‘e dokunun.
 • Sonra ekranı en aşağı doğru kaydırın. Kullandığınız tüm uygulamarı göreceksiniz fakat kaydırma işlemine devam edin.
 • Wi-Fi Yardımı yazan kısmın sağındaki sürgülü kısmın üzerine bir kez dokunarak yeşilden gri rengine döndürün.
iPhoneda-Wi-Fi-Yardimini-Devre-Dişi-Birakma

Android’de Akıllı Ağ Anahtarı Nasıl Kapatılır?

 • Dişli simgesine dokunarak Ayarlar‘a gidin.
 • Bağlantılar‘a gidin.
 • Wi-Fi‘ye gidin.
 • Köşedeki üç noktaya basın ve ardından Gelişmiş‘i seçin.
 • Burada “Mobil verilere geç” kaydırıcısını bulacaksınız. O kısmın üzerine dokunarak devre dışı bırakın.

Uygulamalarınızda Videolar Otomatik Oynamasın

Hangi video uygulamasını kullanırsanız kullanın, otomatik oynatmanın kapalı olduğundan emin olun. Bu özelliği genellikle herhangi bir video uygulamasının ayarlar seçeneğinden kapatabilirsiniz. Otomatik oynatmayı kapatmayı unuttuğum için kim bilir cebimde YouTube videolarını kaç kez tekrar tekrar çalıştırdım. Sürekli çalışan ve verilerinizi tüketen videolarınız olmaması için otomatik oynatmayı kapattığınızdan emin olun.

Örneğin YouTube uygulamasında nasıl kapatmanız gerektiğini aşağıda görebilirsiniz:

 • YouTube uygulamasını açın.
 • Sağ üst kısımda bulunan profil simgesine dokunun.
 • Ayarlar‘a dokunun.
 • Otomatik Oynatma‘ya dokunun.
 • Sonraki videoyu otomatik oynat yazılı kısmın yanındaki simgenin gri renkte olduğuna emin olun. Eğer yeşil renkteyse bir kere dokunarak gri rengine döndürün.
Otomatik-Video-Oynatma-Nasil-Kapatilir

Uygulamaları Kullandıktan Sonra Kapatın

Uygulamaları kullandıktan sonra açık bırakma gibi bir alışkanlığınız var mı? Muhtemelen çoğu kişide bu vardır. Eğer uygulamayı kapatmadan yalnızca ana ekrandan çıkmasını sağlarsanız, arka planda verileriniz tükenmeye devam eder. Bu sebeple hem Android’de hem de iPhone’da aşağıdaki talimatları uygulayarak uygulamalarınızı kapatın.

Android Telefonlarda Uygulama Kapatma

 • Bir uygulamayı kapatma: Ekranınızda alttan yukarı doğru kaydırdıktan sonra basılı tutup bırakın. Sonra da uygulamada yukarı doğru kaydırın.
 • Tüm uygulamaları kapatma: Alttan yukarı doğru kaydırıp ardından basılı tutarak bırakın. Soldan sağa doğru kaydırın ve soldaki Tümünü temizle‘ye dokunun.
 • Android Go’da tüm uygulamaları kapatma: Alttan yukarı doğru kaydırığ basılı tutup bırakın. Altta bulunan Tümünü temizle yazılı kısma dokunun.

iPhone’da Uygulama Kapatma

iPhone’da bu işlem, iPhone X öncesi ve sonrası diye ikiye ayrılıyor. İlk olarak iPhone X öncesi modellerde uygulama kapatmanın nasıl olduğuna bakalım:

iPhone SE, iPhone 8 ve önceki modeller:

 • Son kullandığınız uygulamaların tümünü görmek için Ana Ekran düğmesini çift tıklayın.
 • Ardından kapatmak istediğiniz uygulama hangisiyse parmağınızı sağa veya sola kaydırarak bulun.
 • Uygulamayı kapatmak için parmağınızla uygulamanın önizlemesi üzerinde yukarı doğru kaydırın.

iPhone X ve sonraki modeller:

 • Önce ana ekranda parmağınızı ekranın alt kısmından yukarı doğru kaydırıp ekranın ortasına geldiğinizde durun.
 • Kapatmak istediğiniz uygulamayı bulmak için parmağınızla sağa veya sola doğru kaydırın.
 • Uygulamayı kapatmak için uygulamanın önizlemesi üzerinde parmağınızı yukarı kaydırın.

Mobil Veri Kullanımı Azaltma Yollarıyla İlgili Son Sözler

Bu saydığımız yöntemlerden ıskaladıklarınız varsa, uygulamaya başladıktan sonra muhtemelen mobil verinizi epey iyileştirmiş olacaksınız. Tabii bu yöntemler bizim aklımıza gelenler. Bunlar dışında uygulanabilecek başka bir yöntem biliyor musunuz? O halde lütfen bizimle paylaşın; bilgi paylaştıkça güzel.