Msvcr100 DLL Dinamik Bağlantı Kitaplığında Bulunamadı Hatası Nasıl Düzeltilir?

Bilgisayarınıza yeni bir program yüklediğinizde, genelde bunlarla birlikte başka dosyaların da indirildiğini fark etmiş olabilirsiniz. Bunların arasında Dinamik Bağlantı Kitaplığı (DLL) dosyaları da bulunuyor. Birçok program için .dll dosyaları işlevlerin çoğunu sağladığı için oldukça önemlidir. İçlerindeki en önemli olanlarından birisi, Microsoft’un Visual C++ standardı ile yapılan uygulamalar için gerekli olan MSVCR100.dll‘dir. Windows bilgisayarınızda her gün kullandığınız birçok program ve oyun için geçerli olan bu dosyanın kaybolması sinir bozucu olabilir.

MSVCR100.dll Nedir?

MSVCR100.dll, Microsoft Visual C++ 2010 Yeniden Dağıtılabilir Paketi’nde bulunan bir dosyadır. Windows bilgisayarlarda düzgün çalışabilmesi için birçok programın gereksinim duyduğu dosyalardan bir tanesidir.

“Msvcr100 DLL dinamik bağlantı kitaplığında bulunamadı” hata mesajını gördüğünüzde çözümü için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Şimdi bunların neler olduğuna bir bakalım.

Msvcr100 DLL Dinamik Bağlantı Kitaplığında Bulunamadı Hatasının Çözümü

Dosyayı Tekrar Yükleyin

Dosyayı tekrar kurmanın en kesin yolu, Microsoft’tan Visual C++ güncellemesini almaktır. Desteklenen son sürümü şuradaki bağlantıdan indirin. Hem 32 bit hem de 64 bit sürümleri içerdiği için bilgisayarınızda hangi Windows sürümünün bulunduğunu bilmenize gerek yoktur.

İlgili olan dosyayı indirdikten sonra İleri‘ye tıklayın. Bu aşamadan sonra bilgisayarınız için uygun dosya otomatik olarak seçilmelidir. Kullanmakta olduğunuz tarayıcıya bağlı olacak şekilde dosyayı kaydetme veya çalıştırma seçeneklerine sahip olabilirsiniz. Eğer bir Kaydet seçeneği görürseniz, dosyayı kaydetmek için bir konum seçtikten sonra çalıştırın. Doğrudan çalıştırabiliyorsanız bunu da yapabilirsiniz.

Çalıştırdığınızda, Kullanıcı Hesabı Denetimi izni istenecektir. Buna izin verdikten sonra bir pencere göreceksiniz. Şimdi gerekli kurulumu yapın veya bir sürüm zaten kurulu ise onarım seçeneğini belirleyin. Sonrasında İleri‘ye ve ardından işlem tamamlandığında Bitir‘e tıklayın. Şimdi programı veya oyunu yeniden başlattığınızda hatayı almadan çalışması gerekiyor.

MSVCR100.dll’yi Çöp Kutusundan Tekrar Yükleyin

MSVCR100.dll dosyasının bulunamamasının en olası sebeplerinden birisi, onu yanlışlıkla silmiş olmanızdır. Eğer hala yerinde duruyorsa üzerine sağ tık yapıp ‘Geri Yükle‘ye tıklayın. Fakat çöp kutusunu zaten boşaltmışsanız, dosyayı ücretsiz bir dosya kurtarma programıyla kurtarabilirsiniz. Silinen dosyaları geri getirmek için kullanabileceğiniz en iyi yöntemlerin neler olduğuna şuradan ulaşabilirsiniz.

Dosyayı Başka Bir Bilgisayardan Kopyalayın

Kayıp olan dosyayı başka bir bilgisayardan kopyalayarak da yaşadığınız sorunu çözebilirsiniz. Bunun için öncelikle dosyayı aldığınız bilgisayarın sizinkiyle aynı işletim sistemine sahip olduğundan emin olmalısınız. Bunu nasıl yapacağınızı ve diğer yapmanız gerekenleri aşağıda göreceksiniz:

  • Kendi bilgisayarınızda ekranın sol alt köşesinde bulunan Başlat‘a tıklayıp cmd yazın. Ardından Komut İstemi‘ne sağ tıkladıktan sonra Yönetici olarak çalıştır seçeneğine tıklayın.
  • Sistem bilgileri penceresini açmak için control /name microsoft.system yazdıktan sonra Enter tuşuna basın.
  • Şimdi Msvcr100.dll dosyasını kopyalayacağınız bilgisayarda 1. ve 2. adımları uygulayın.
  • Sizin bilgisayarınızla dosyayı kopyalayacağınız bilgisayarın Windows ve sistem türlerinin aynı olduğuna emin olun. Eğer aynı değillerse başka bir bilgisayar denemelisiniz.
  • Şimdi diğer bilgisayarda Dosya Gezgini‘ni açın. Bunu klavyenizdeki Windows logo ve E‘ye basarak da yapabilirsiniz.
  • Ardından C:\Windows\System32 veya burayı bulamazsanız C:\Windows\SysWOW64 konumuna gidin. MSVCR100.dll dosyasını kopyalayıp bir flash sürücüye veya harici sabit sürücüye kaydedin.
  • Son olarak kopyaladığınız dosyayı kendi bilgisayarınızda, tam olarak diğer bilgisayarda kopyaladığınız konuma yapıştırın.

Antivirüs Programı ile Virüs Taraması Yapın

Bilgisayarınıza kötü amaçlı bir yazılım veya virüs bulaşmışsa MSVCR100.dll bulunaması hatası alabilirsiniz. Bu sebeple tüm sisteminizde tam bir virüs taraması yapmalısınız. Biraz zaman alacak olsa da sorunun çözümü için bunu yapmak durumundasınız.

Çoğu durumda Windows’un kendi güvenlik önlemleri bu tehditleri göremeyebilir. Böyle durumlarda faydalanabileceğiniz pek çok antivirüs programı bulunuyor. Eğer sisteminizde bir antivirüs programı yoksa, şuradaki bağlantıdan en uygun olanı sisteminize yükleyebilirsiniz.

Tarama sonlandıktan sonra herhangi bir kötü amaçlı yazılım tespit edilirse, düzeltmek için virüsten koruma programının gösterdiği talimatları uygulayın. Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatarak sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.