Netflix Ne Kadar İnternet Yer?

İnternet konusunda bir kısıtlamanız yoksa, Netflix’in ne kadar veri kullandığı konusunda endişelenmemeniz normal. Fakat mobil internet gibi bir sınıra kadar kullanabileceğiniz verinin ne kadarını kullandığını bilmek isteyebilirsiniz. Bir film ya da dizi izlerken mobil internetinizin bitmesi kadar sinir bozucu bir durum yoktur. Bu nedenle Netflix’in ne kadar internet harcadığını bilmek, bundan sonra nasıl hareket etmeniz gerektiği konusunda yol gösterici olabilir.

Netflix Ne Kadar İnternet Harcar?

Netflix’in kullandığı veri miktarı, yayın için belirlediğiniz çözünürlüğe ve filmin/dizinin uzunluğuna bağlıdır. Ancak bu veri kullanımını azaltmanın da bazı yolları vardır. Bu konuya sonra değineceğiz. Şimdi Netflix’in ne kadar internet tükettiğine bir tablo ile bakalım.

Video KalitesiSaat Başına Kullanım
Düşük0,3 GB’a kadar
Orta0,7 GB’a kadar
Standart (SD)1 GB’a kadar
Yüksek Çözünürlüklü (HD)3 GB’a kadar
Ultra Yüksek Çözünürlüklü (4K)7 GB’a kadar
Otomatikİnternet hızınıza bağlı
olarak değişir. 0,3 ila
7 GB arasında seyreder.

Gördüğünüz üzere en düşükten en yükseğe kadarki aralıkta Netflix, 0,3 GB ila 7 GB arasında bir veri kullanır. YouTube ile kıyasladığımızda, aralarında o kadar da bariz bir fark olduğunu söyleyemeyiz. Yani hem Netflix hem de YouTube, neredeyse aynı oranlarda bir veri tüketimi sağlar. Bunun dışında merak etme ihtimalinizin olduğu farklı bilgilerden bahsedelim.

Netflix’te Video İndirmenin İnternete Yararı Var mı?

İndirdiğiniz videoları izlemek için tabii ki internete ihtiyaç duymazsınız. Fakat videoları indirmek için internete ihtiyacınız var. Netflix’e göre videoyu indirmek, çevrimiçi izlemeye göre bir avantaj sağlamaz. Çünkü Netflix, her ikisinde de benzer miktarda veri kullanır.

Netflix, Wi-Fi ve Mobil İnternette Ne Kadar Veri Tüketir?

Cevabını merak ettiğiniz sorulardan bir tanesi de bu olabilir. Netflix’in Wi-Fi ile video izlediğinizde ne kadar, mobil internet ile izlediğinizde ne kadar veri tükettiğini bilmek isteyebilirsiniz. Bununla ilgili yapılan bir araştırmaya göre Wi-Fi ile izlediğinizde daha fazla veri tüketiliyor.

Araştırmada telefonla iki program izlenmiş ve bu videoların kalitesi sürekli olarak net ve kesintisizmiş. Wi-Fi ile bağlanan telefon iki program için toplam 415 MB kullanırken, mobil internet ile bağlanan telefon her iki programı yayınlamak için sadece 249 MB kullanmış. Yani mobil internet ile izlenen videolar, Wi-Fi’ye kıyasla çok daha az veri tüketiyor.

Netflix’in Kullandığı Veri Nasıl Azaltılır?

Netflix’in genel olarak hangi çözünürlükte ne kadar veri tükettiğini artık biliyorsunuz. Eğer telefonunuz ile Netflix yapımları izleyecekseniz, mobil internetinizi çok fazla sarsmayacak minik bir ayarlama yapabilirsiniz. Bunun için uygulamanız gereken talimatlar şöyle:

  • Netflix uygulamasını açın.
  • Sağ üstteki profil simgesine dokunun.
  • Buradan ‘Uygulama Ayarları‘na dokunun.
  • En üstte ‘Video Yürütme‘ yazılı kısmın altındaki Hücresel Veri Kullanımı‘na dokunun.
  • Muhtemelen varsayılan olarak ‘Otomatik‘ seçilidir. Onu kapatıp aşağıdaki Veri Tasarrufu‘nu işaretleyin.
  • Uygulama Ayarları’na tekrar dönün ve İndirilenler yazılı kısmın altındaki bölümde bulunan Yalnızca Wi-Fi‘yi etkinleştirin.
  • Mobil interneti kullanıp izlemek istiyorum diyorsanız da ‘Video Kalitesi‘ni Standart olarak belirleyin.
  • İndirilenler yazılı kısma geri dönüp bu sefer Akıllı İndirme‘ye dokunun. Sonraki Bölümü İndir ve Sizin İçin İndirilenler seçeneklerinin her ikisinin de etkinleştirilmediğinden emin olun.

Toparlamak Gerekirse

Netflix bir video akış platformu olduğu için kullandığı veri, Spotify’a nazaran çok daha yüksektir. Çünkü yalnızca sesin olduğu bir platformun kullandığı veri, videolara göre daha sınırlıdır. Bu sebeple Netflix’in videolar için ne kadar veri tükettiğini bilmek önemlidir. Mobil internet paketinizi aşarak yüksek faturalara maruz kalmamak için dikkatli olmanızda fayda var.