Telefon Numarasından Instagram Bulma Nasıl Yapılır?

Numaradan Instagram bulma, bazı kullanıcıların aradığı kişiyi bulması açısından başvurduğu yöntemlerden birisidir. Telefondan numarasından Instagram bulma için dört farklı yöntem bulunmaktadır. Arama sebebiniz her ne olursa olsun, istediğiniz kişiyi aşağıdaki yöntemler aracılığıyla bulmanızı sağlamaya çalışacağız.

Instagram İçin Telefon Numarası Nedir?

Instagram için telefon numarası, kullanıcıların hesaplarını doğrulamak ve iletişim bilgilerini güncellemek için gereken bir iletişim aracıdır. Instagram, kullanıcıların güvenliklerini sağlamak ve hesaplarını korumak için telefon numarası doğrulamasını kullanır. Kullanıcılar, hesaplarını oluştururken veya güncellerken telefon numaralarını ekleyerek bir doğrulama kodu alır ve hesaplarını doğrularlar.

Telefon numarası, aynı zamanda Instagram tarafından kullanıcılara güncellemeler, bildirimler ve diğer iletişimler göndermek için de kullanılabilir. Bu şekilde kullanıcılar Instagram hesaplarını güvende tutarken etkileşimde bulunmalarını kolaylaştırır.

Telefon Numarasından Instagram Bulma

Kişinin telefon numarası telefonunuzun rehberinde varsa, Instagram profilinin olup olmadığını öğrenmenin kolay bir yolu bulunuyor. Bunun için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Instagram uygulamasını açtıktan sonra profilinize gitmek için sağ alt köşedeki profil simgenize dokunun.
 • Ekranın sağ üst köşesindeki üç yatay çizgi şeklindeki menü simgesine dokunun.
 • Ekranın alt kısmına yakın bir yerde ‘Yeni İnsanlar Keşfet‘ bölümüne gidin.
 • Burada Tüm Öneriler başlığı altında pek çok kişi göreceksiniz. Bunlar arasında telefon rehberinizde kayıtlı olan bazı kişileri de göreceksiniz.

Eğer bu kısım görünmüyorsa o halde birkaç ayarlama yapmanız gerekecek. Bunun için ilk olarak tekrar Instagram uygulamasını açıp ardından Ayarlar > Hesap sıralamasını takip edin. Burada Rehber Senkronizasyonu adlı bir kısım bulunacak. Buraya dokunup özelliği etkinleştirin ardından tekrar Ayarlar’a gelin. Yeni İnsanlar Keşfet’i seçtiğinizde bu özelliği ilk kez kullanmaya çalıştığınız için “Instagram’ın kişilerinize erişmesine izin verilsin mi?” şeklinde bir bildirim görünecektir.

Burada kişilerinize erişmek için ‘İzin Ver‘ seçeneğine dokunmanız gerekiyor. Bu, uygulamanızda zaten listelenmiş olan kişilerin tanımlamasını sağlayacaktır.

Diğer Instagram Hesap Bulma Yöntemleri

Program ile Instagram Hesabı Bulma

BeenVerified, bir kişiyi eğer hesabı varsa Instagram’da bulabilmenizi sağlayan bir programdır. BeenVerified ile Instagram’daki bir kişiyi bulabilmeniz için takip etmeniz gereken adımlar şunlar:

 • Tarayıcını açarak BeenVerified adlı siteye gidin.
 • Adı ve telefon numarası dahil olmak üzere kişiye ait ayrıntıları girin.
 • Şimdi Instagram profillerininin yer aldığı bir rapor oluşmuş olmalı.
 • Artık Instagram’a gidip elde ettiğiniz bilgilerle aradığınız kişiyi bulmaya çalışabilirsiniz.

PeopleLooker da tıpkı BeenVerified gibi insanları bazı temel bilgileri girerek bulmanızı sağlayan bir araçtır. Bu aracın kullanımı ise şu şekilde:

 • Tarayıcınızı açıp PeopleLooker adlı web sitesine gidin.
 • Kişiye ait bilgileri girip ardından Ara‘ya (Search) basın.
 • Sonra Başka Biri (Someone Else) seçeneğine tıklayın. Ardından PeopleLooker’ın raporunu oluşturup Instagram profil ayrıntılarını karşınıza getirmesini bekleyin.
 • Son olarak Instagram’a gidip arama çubuğuna kullanıcı adlarını girin.

Fotoğraftan Instagram Hesabı Bulma

Google’ın tersine görsel arama özelliği, bir kişinin fotoğrafını kullanarak Instagram hesabını bulmanızı sağlayabilir. Bunu nasıl yapabileceğinize dair detaylı bir makale hazırlamıştık. Bu makaleye şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Ortak Arkadaşın Profilinden Instagram Hesabı Bulma

Bu çok sağlıklı bir yöntem olmasa da yine de denemeye değer. Eğer ortak bir arkadaşınız varsa ve o kişiyle Instagram’da arkadaşsanız, onun takipçilerini veya takip ettiği kişileri kontrol ederek aradığınız hesabı bulabilirsiniz. Tabii bu size kesin bir sonuç sağlamaz çünkü bu kişiler Instagram’da birbirlerini eklememiş olabilirler.

Sıkça Sorulan Sorular

Başka platformlarda birinin telefon numarasını kullanarak Instagram hesabı bulunur mu?

Bazı üçüncü taraf web siteleri ve hizmetleri, kullanıcıların telefon numaralarını kullanarak Instagram hesaplarını bulmalarına yardımcı olduğunu iddia eder. Ancak bu sitelerin her zaman güvenilir olmadığını, hatta bazılarının dolandırıcı olabileceğini unutmamalısınız. Platformdaki diğer kullanıcıları bulmak ve onlarla bağlantı kurmak için resmi Instagram özelliklerini kullanmak her zaman en iyisidir.

Bir telefon numarası Instagram hesabına bağlanabilir mi?

Evet, güvenlik ve doğrulama amacıyla telefon numaranızı Instagram hesabınıza bağlayabilirsiniz. Telefon numaranızı Instagram hesabınıza eklediğinizde iki faktörlü doğrulamayı etkinleştirebilir ve kısa mesaj yoluyla şifre sıfırlama kodları alabilirsiniz.

Bir Instagram hesabını telefon numarasına göre arayabilir miyim?

Hayır. Instagram, kullanıcıların telefon numaralarını kullanarak hesap aramasına izin vermez. Ancak telefon numarasının Instagram profiline kaydedilmesi koşuluyla, telefon rehberinizde Instagram hesabı olan kişileri bulmak için kullanabilirsiniz.

Instagram’a giriş yapmak için telefon numaramı kullanabilir miyim?

Evet. Telefon numaranızı Instagram’a giriş yapmak için kullanabilirsiniz ancak öncelikle telefon numaranızı hesabınıza bağlamanız gerekecek. Bunu yapmak için Instagram profilinize gidip “Profili Düzenle“ye dokunun. Sonrasında “Özel Bilgiler“e giderek buradan “Telefon Numarası“nı seçin. Oradan telefon numaranızı hesabınıza bağlamak için ekranda beliren talimatları izleyin.