Online Satranç Oynayabileceğiniz En İyi Siteler

Satrançta gelişmek için bol bol pratik yapmaktan daha iyi bir yol yoktur. Bu anlamda faydalanabileceğiniz pek çok online satranç sitesi bulunmaktadır. Tüm dünyada saygın olan bu siteler üzerinden online olarak satranç oynayabilirsiniz. Hazırsanız listemize yavaş yavaş geçelim.

Online Satranç Siteleri

Chess.com

28 milyondan fazla üyesiyle chess.com, internet dünyasının en büyük online satranç topluluğudur. Site üzerinden hem canlı olarak hem de gün başına hareket sayısına göre oyunlar oynayabilirsiniz. Chess.com, ücretsiz bir platformdur fakat ücretli sürümde kullanıcılar ekstra eğitim özelliklerine, videolara ve istatistiklere ulaşabiliyorlar. Türkçe dil desteğinin de bulunduğu siteye şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Chess24

2014 yılında kurulan chess24, zamanla internette en iyi satranç oynama ve öğrenme sitelerinden biri haline geldi. Ücretsiz olan platformda premium yükseltme ile eğitici videolar ve e-kitap gibi çok sayıda eğitim materyaline erişebilirsiniz. Bunun yanında premium üyeler, canlı yayın sırasında unvan sahibi oyunculara meydan okuma fırsatına da sahip oluyorlar. Şuradan ulaşabileceğiniz Chess24 de Türkçe dil desteğine sahip.

Lichess

Diğerlerinden farklı olarak Lichess, ücretsiz ve açık kaynaklı bir platformdur. Hatta buradaki satrancı embed kodunu alarak kendi web sitenize de gömebilirsiniz. Eğitim özelliklerinin yanı sıra çeşitli çevrimiçi oyun modları sunar Lichess, Chess24 ve Chess.com’un eğitim içeriklerinden yoksun olsa da hızlı bir arayüze sahiptir. Ayrıca platformda, günün her saatinde turnuvalar düzenleniyor. Siteye şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Internet Chess Club (ICC)

ICC, uzun bir süre boyunca önde gelen satranç oynama siteleri arasındaydı. Uluslararası ustalara ve büyük ustalara karşı oynamak istediğinizde ICC, açık ara en iyi siteler arasındaydı. Ancak son yıllarda chess.com ve lichess gibi rakiplerinin gerisinde kaldığını söyleyebiliriz. Üyelik ücretsiz olmasa da bir aylık ücretsiz deneme süresinin olduğunu belirtelim. Farklı bir alternatif olması için düşünürseniz, ICC’nin internet sitesine şuradan ulaşabilirsiniz.

FICS

FICS, en eski çevrimiçi satranç sitelerinden biridir. Oyunculara ücretli üyelik ile hizmet sunmaya çalışan ICC’ye ücretsiz bir alternatif olarak kuruldu. Resmi bir arayüze sahip olmadığından platformda satranç oynamak için oyunu indirmeniz gerekiyor. Şuradan ulaşacağınız siteye girdiğinizde, sol taraftaki ‘download’ yazısına tıklayarak oyunu bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Playchess.com

Playchess.com, popüler satranç veritabanı yazılımının yapımcıları olan ChessBase tarafından yönetilmektedir. ICC’dekinden daha az güçlü oyuncunun bulunduğu site ChessBase yazılımı ve Fritz gibi diğer ChessBase programlarıyla tamamen entegre edilmiş durumda. Muhteşem bir alternatif olduğunu söyleyemeyiz fakat merak ediyorsanız, şuradaki bağlantıdan göz atabilirsiniz.

GameKnot

GameKnot, bir milyonun üzerinde üyesi olan satranç sitelerinden biridir. Platformda satranç oynamak tamamen ücretsiz. Arayüzü gayet hoş. Sitede oyun veritabanı, taktik eğitimi ve açıklamalı oyunlar gibi başka özellikler de mevcut. GameKnot’un web sitesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Red Hot Pawn

Büyük bir oyuncu tabanına sahip başka bir yalnızca satranç sitesi de Red Hot Pawn’dır. Platformda turnuvalar ve merdivenlerin yanı sıra takımlar (sitede ‘klanlar’ olarak adlandırılıyorlar) gibi oyun modları bulunmaktadır. Gelişmiş özelliklere sahip olmak için premium aboneliğe geçiş yapmalısınız. Temel özelliklerindense ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz. Siteye şuradaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Chessworld.net

Chessworld.net, popüler çevrimiçi satranç vlogger’ı Tryfon Gavriel tarafından kurulan popüler bir çevrimiçi satranç sitesidir. Temel üyeliği ücretsiz olsa da premium üyelere sunulan bir dizi özellikler sunulmaktadır. Online satranç sitesine şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

ItsYourTurn.com

İsteğe bağlı olarak ücretli üyelik servisi bulunan fakat ücretsiz olarak da satranç oynayabileceğiniz bir sitedir. Java gibi dillere ihtiyaç duymadan çalışan ItsYourTurn.com ile binlerce rakipten bir tanesiyle eşleşip oynayabilirsiniz. Her tarayıcıda hızlı bir şekilde çalışan ItsYourTurn.com’a şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.