Para Kazandıran Canlı Yayın Uygulamaları (2024)

Canlı yayın, bir performansın veya sunumun internet üzerinden canlı video aracılığıyla yayınlanmasıdır. Önceden kaydedilmiş videolardan farklı olarak, canlı yayınlar düzenlenemezler. Bu yayınlar gerçek zamanlı, canlı ve sansürsüz bir şekilde yapılır. Canlı yayınların önemli bir özelliği, kullanıcıların yayında izleyicileriyle doğrudan etkileşime girebilmesine olanak tanıyan bir sohbet odası veya canlı sohbetin varlığıdır.

Gelir modellerinizi çeşitlendirmek istiyorsanız, canlı yayınlarınızdan para kazanmak sizin için büyük bir fırsat olabilir. Neyse ki bunu yapmak, sandığınız kadar zor değil. Hatta bunun için hiçbir yere gitmeye veya ekipmanla uğraşmaya gerek yok. Sandalyenizden kalkmadan oldukça geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz.

Eğer bu işe ederseniz, tutarlı olursanız ve hayranlarınızla samimi bir şekilde etkileşim kurarsanız, para mutlaka gelir. Belki hemen olmayabilir ama muhakkak gelecektir.

YouTube ve Facebook Canlı Yayınlarından Para Kazanmak Mümkün mü?

YouTube: Evet, YouTube aracılığıyla canlı yayınlardan para kazanabilirsiniz. Ancak burada bir uyarıda bulunmak istiyoruz; pek kolay olmayacak ve muhtemelen hemen gerçekleşmeyecek. AdSense ve Super Chat ile para kazanmak için kanalınızı para kazanma özelliğine getirmelisiniz. Super Chat, hayranlarınızın canlı yayınınız sırasında size bağışlayabileceği bir dijital bir bahşiştir.

Kanalınızı para kazanma özelliğine getirmek için en az 1000 aboneye ve 4000 saat izlenme süresine ihtiyacınız var. Ayrıca YouTube kanalınız için bir AdSense hesabı oluşturmanız ve bağlamanız gerekiyor.

Zaten para kazanma özelliği olan bir kanalınız varsa, videolarınız için AdSense geliri zaten alıyor olabilirsiniz. Aynı şekilde canlı yayınlarınızdan da gelir elde edebilirsiniz. Ayrıca Super Chat’i etkinleştirebilir (Super Chat’in desteklendiği bir ülkedeyseniz) ve hayranlarınızın yayınınız sırasında yaptığı Super Chat bağışlarını AdSense gelirinizle birlikte alabilirsiniz.

Facebook: Son birkaç yılda hepimiz Facebook sayfalarımızdaki gönderilerin organik erişiminin yerle bir olduğunu gördük. Şu anda, Facebook sayfasını beğenen kişilerin yalnızca yaklaşık %4’ü gönderilerinizi görüyor. Ancak söylenenlere göre Facebook şu anda video ve canlı yayınlara ağırlık veriyor (son değişikliklere bakın). Muhtemelen Mark Zuckerberg, YouTube ve Periscope’un tahtına göz dikmiş durumda.

YouTube gibi Facebook sayfanızı da video reklamları için para kazanma özelliğine getirebilirsiniz. Aralarındaki temel fark Facebook’ta reklamlar videonuzun ortasında görünürken, YouTube’da başında görünür (videonuz çok uzun değilse). Bu özellik için Facebook’a başvurabilirsiniz ancak istenen kriterler biraz zor. Son 2 ay içinde 10.000’den fazla takipçiye ve yayınladığınız videolarda 30.000’den fazla görüntülenmeye sahip olmanız gerekiyor.

Facebook canlı yayınlarınızdan para kazanmaya başlamak istiyorsanız, en kolay yöntem açıklamaya ve ilk yoruma sanal bir bahşiş kutusu eklemektir. www.paypal.me bağlantısı oluşturarak PayPal’da sanal bir bahşiş kutusu oluşturabilirsiniz. Sanal bahşiş kutusu seçeneğini kullanacaksanız, bunu izleyicilerinize bildirdiğinizden emin olun.

Para Kazanabileceğiniz En İyi Canlı Yayın Uygulamaları

Bu makale ile canlı yayından para kazanmaya başlayabileceğiniz birkaç platformdan bahsedeceğiz. Bazılarında sadece bir cep telefonu ve internet bağlantısına ihtiyacınız olacakken, bazılarında ise bir bilgisayara ve USB mikrofona gereksinim duyacaksınız.

Sosyal medyada takipçi kitleniz olmasa bile bu platformlarda yayına başlayabilirsiniz. Muhtemelen tek bir platform seçip denemek en iyisi olacaktır. Eğer beğendiyseniz, diğer platformları denemeden önce o platformda takipçi kitlesi oluşturmaya odaklanın. Her halükarda hızlanmak ve canlı yayında tamamen rahat olmak biraz zaman alacaktır.

Lütfen unutmayın, aşağıdaki liste tüm platformları içermemektedir. Sadece size başlangıç yapabileceğiniz bazı uygulamalardan veya platformlardan bahsedeceğiz.

TikTok

Canlı yayın üzerinden para kazanmak istiyorsanız, odaklanmanız gereken uygulamaların başında TikTok geliyor.

TikTok’ta para kazanmanın birçok yolu bulunuyor. Twitch’e benzer şekilde çalışan TikTok canlı yayın özelliğinde, izleyiciler canlı yayınınızı beğendiklerini göstermek için para bağışında bulunurlar.

İçerik üreticisi olarak, TikTok’ta canlı yayın yaparken Canlı Hediye (LIVE Gift) alma özelliğini açabilir ve aldığınız hediyeleri PayPal aracılığıyla nakit paraya çevirebilirsiniz.

Ancak burada küçük bir fark var. TikTok’un, izleyicilerin favori içerik üreticilerine hediye etmeden önce satın alması gereken birkaç uygulama içi jetonu bulunuyor. Uygulamanın Ayarlar bölümünden bu jetonlar satın alınabilir ve ardından sanal ödüller için takas edilebilirler.

Her ödül pek çok seçenek sunar. Her biri farklı değerlere sahiptir ve farklı sayıda jeton gerektirir. Yalnızca 18 yaşından büyük kullanıcılar (veya yargı alanınızdaki reşitlik yaşı) bu ödülleri gönderebilir veya alabilir. İzleyiciler, canlı yayın sırasında jeton satın almadan doğrudan etiketler gönderebilirler.

Eğer izleyicileriniz içeriğinizi beğenirse, canlı yayınınız sırasında size hediye göndermeye başlayabilirler. Bu hediyeler, ekranınızda herkesin görebileceği şekilde görünecektir.

TikTok’ta canlı yayın açmak için hangi koşulları yerine getirmeniz gerektiğini şuradaki makaleden öğrenebilirsiniz.

Bigo Live

400 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı ile Bigo Live, canlı yayın izlemek ve yayınlamak için popüler bir platformdur. Canlı yayın keyfinin yanı sıra yeni arkadaşlar edinmek ve can sıkıntısını gidermek için de kullanılan Bigo Live, aynı zamanda yeteneğini para kazanmaya dönüştürmek isteyen yayıncılar için de bir uygun bir uygulamadır.

Bigo Live’da yayıncılar, mobil uygulama üzerinden canlı yayın yaparak aylık hedeflerine ulaştıktan sonra komisyon kazanırlar. Bu komisyon, içerik, takipçi sayısı ve yayın süresi gibi faktörlere göre belirlenir. Dünyanın çoğu ülkesinde Bigo Live yayıncılarının aylık 5.000 dolar kazandığı bilinmektedir.

Uygulam ile para kazanmanın bir diğer yolu ise sanal hediyeleri paraya çevirmektir (tıpkı TikTok Live gibi). Eğer popüler bir yayıncıysanız, takipçileriniz size sanal hediyeler gönderirler. Topladığınız bu hediyeler daha sonra “fasulye”ye (beans) dönüştürebilirsiniz. Ne kadar popüler olursanız, o kadar fazla fasulye kazanırsınız. Son olarak bu fasulyeleri uygulamanın hesabınıza yatırdığı gerçek paraya çevirebilirsiniz. Mevcut döviz kuruna göre 210 fasulye = 1 dolara tekabül etmektedir.

My Song List: Müzisyenler İçin Canlı Yayın Uygulaması

My Song List, müzisyenler tarafından geliştirilmiş bir canlı yayın uygulamasıdır. Uygulamanın birkaç öne çıkan özelliği bulunuyor. Bunlardan en önemlisi, izleyicilerinizin size bahşiş verebiliyor olmasıdır. Bahşiş ne kadar küçük olursa olsun, parayı hemen PayPal hesabınıza, kredi kartınıza veya banka hesabınıza alabilirsiniz.

Uygulamayı kullanarak direkt olarak telefonunuzdan yayın yapabilirsiniz. Öncelikle yygulamayı indirin, bir hesap oluşturun ve profilinizi bir sanatçı olarak ayarlayın. Sanatçı portalını seçtikten sonra canlı yayına başlayabilirsiniz.

My Song List’in kendine has özelliklerinden bazıları, aynı anda Facebook’a da yayın yapabilme yeteneği ve izleyicilerinizin çalma listenizden şarkı talep edebilme olanağıdır. My Song List’in ayrıca bir kişi sizden şarkı söylemenizi istediğinde, notlarınızı aramak için telaşa girmenize gerek kalmadan şarkılarınızı ve şarkı sözlerinizi yükleyebileceğiniz bir özelliğinin olmasıdır.

Twitch

Twitch

Tarihsel olarak Twitch, oyuncu odaklı bir canlı yayın platformudur. Fakat son dönemde pek çok müzisyen de Twitch’e akın etmeye başladı. Dilerseniz siz de onlardan birisi olabilirsiniz. Bu platformu özellikle ele almamızın sebebi, izleyicilerinizden “Bit” adı verilen sanal hediyelerle hemen para kazanmaya başlayabilmeniz. Biriken Bit’leriniz 100 dolar değerine ulaştığında ödeme alabilirsiniz.

Twitch çok büyük bir platform ve popüler yayıncılar yüksek miktarlarda paralar kazanabiliyor. Ancak özellikle müzisyen olarak yer edinmek isteyenler için rekabet biraz acımasız olabilir. Bu noktada ısrarcı olmanız ve her türlü olumsuzluğa göğüs gerebilecek bir yapıya sahip olmanız gerekir. Eğer canlı yayından para kazanmayı düşünüyorsanız bu bilgileri aklınızda tutmakta fayda var.

Streetjelly

Streetjelly de tıpkı My Song List gibi sadece müzisyenlere özel bir canlı yayın platformudur. Bu uygulamayla da hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bahşiş kutunuzda 50 dolar birikince PayPal hesabınız üzerinden ödeme alabilirsiniz. Ayrıca bir başarı rozeti niteliğinde olan “Rocker” rozetleri kazanabilir ve bunları paraya çevirebilirsiniz.

Streetjelly’de canlı yayın için bir bilgisayara ve USB mikrofonuna ihtiyacınız olacak. Sanatçıların mükemmel ses kalitesi elde etmek için büyük çaba sarf ettiğini, bu sebeple rekabetin epey yüksek olduğu unutmayın. Platformun iyi yönetilmesi sayesinde troll’lerle karşılaşma ihtimalinizin çok düşük olması ise olumlu bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Stage It

Stage It, müzisyenlere özel bir başka canlı yayın uygulamasıdır. Platform, çevrimiçi gösteriler yapmak ve bunları gelire dönüştürmek isteyen müzisyenler için ideal bir ortam sunuyor.

Performansınızı önceden planlayarak biletleri önceden satabilirsiniz. Streetjelly gibi yayın yapabilmek için en azından bir laptopa ve USB mikrofonuna ihtiyacınız olacak.

Eğer Facebook veya Instagram gibi başka bir platformda geniş bir takipçi kitleniz varsa, Stage It’i insanları canlı yayınınıza davet edip bilet satmak için kullanabilirsiniz.

Canlı Yayın ile Para Kazanmak İçin Bazı Püf Noktaları

Canlı Yayından Reklam Geliri Elde Etmek

İnternetin yarısı, Google servisleri ve Facebook dahil olmak üzere reklam gelirleriyle ayakta duruyor. Peki siz neden bundan faydalanmayasınız? Doğru platformu veya sosyal ağa katılarak güzel reklam gelirleri elde edebilirsiniz.

YouTube veya Facebook gibi belirli platformlarda canlı video yayınlamaya başladığınızda, reklam programlarından yararlanabilirsiniz. Yayın içi reklamların genellikle mevcut olan farklı türlerini aşağıda bulabilirsiniz:

  • Açılış reklamları: Bu reklamlar, bir izleyici akışınıza tıklar tıklamaz oynatılır. İçeriğinizi izlemeye başlamadan önce reklamı izlemek zorundadırlar.
  • Ara reklamları: Ara reklamlar, canlı yayınınızın ortasında oynatılır. Reklam ekranın çoğunu kaplarken yayınınız daha küçük bir pencerede devam eder.
  • Banner ve üst üste bindirme reklamları: Bu tür reklamlar genellikle akışınızın üstünde banner veya küçük kartlar olarak açılır.

Reklamla gelir elde etmek istiyorsanız, şu platformlara katılın:

  • YouTube: YouTube, açılış reklamları, ara reklamların yanı sıra banner ve üst üste bindirme reklamları sunar.
  • Facebook: Facebook, izleyici sayısı kriterlerini karşılıyorsanız ara reklamlar sunar.
  • Twitch: Twitch, yayın içi reklamların yanı sıra banner ve yerel reklam fırsatları sunar.

Canlı yayında reklam vermek popüler bir konudur ve tartışmaların odağındadır. Canlı yayınlarınız sırasında veya kanalınızda görüntülenen reklamlar üzerinde mümkün olduğunca kontrol sağlamaya çalışın. Ayrıca izleyicilerin bazı reklamların gösterilmesini engellemek için reklam engelleme yazılımı kullanabileceğini unutmayın. Bu nedenle canlı yayından para kazanmak için tek yöntem olarak reklam kullanmak en iyi fikir olmayabilir.

Marka Anlaşmaları ve Sponsorluklar ile Canlı Yayından Para Kazanmak

Markalarla işbirliği yaparak karşılıklı fayda sağlayan anlaşmalar kurmak, canlı yayından para kazanmanın bir başka yoludur. Canlı yayın platformlarında geniş bir takipçi kitleniz varsa, markalar size tekliflerle ulaşacaktır. Ulaşmazlarsa, siz de onlara ulaşabilirsiniz.

Markalarla anlaşırken profesyonel ve detaya odaklı olmak önemlidir. Para kazanmanız, markaların size ödeme yapmayı kabul etmesine bağlıdır.

Para kazanabileceğiniz bazı yollar şunlardır:

  • Sponsorluklar: Tüm akışın bir marka tarafından sponsorluğunda gerçekleşmesi.
  • Reklamlar: Yayınlarınız sırasında veya kanalınızda ya da profil sayfanızda gösterebileceğiniz diğer reklam türleri.
  • Sponsorlu içerik: Örneğin bir oyun geliştiricisinin oyununu oynamanız için size ödeme yapması gibi.

Bir markanın dikkatini çekecek şey sizin takipçilerinizdir. Çok sayıda takipçiniz olmalı ve onların kim olduklarını, ilgi alanlarını ve çözmeleri gereken sorun türlerini net bir şekilde anlamalısınız. Sizi “satılmış” gibi gösterecek anlaşmalardan uzak durun. İzleyicileriniz bundan hoşlanmayabilir ve izleyicilerinizi kaybederseniz sponsorları da kaybedersiniz.

Canlı Yayından Para Kazanmak İçin Ortaklık Programları

Ortaklık programlarına katılarak, takipçileriniz sizin paylaştığınız bağlantıya tıkladıktan sonra alışveriş yaptıklarında komisyon kazanabilirsiniz. Bu bağlantı veya kod, ortaklık programına katıldığınızda size sağlanır.

Canlı yayın platformunun ortaklık programıyla bir anlaşması olmadığı sürece, platform sizin ortaklık satışlarınızdan kar elde etmez. Bu nedenle içeriğinizi konuyla ilgili tutun ve önerdiğiniz ürün veya hizmetleri konunuzla alakalı hale getirin.

Canlı Yayından Para Kazanmak İçin Kendi Ürünlerinizi Yaratın ve Satın

Canlı video yayını yapan birçok kişi için markalı ürünlerin satışları önemli bir gelir kaynağıdır. Canlı yayın platformları da bunu artık anlamış durumda. Kullanıcılara tavsiyeler ve gerçekten kullanışlı araçlar vererek onların ürün satışlarını artırmaya yardımcı oluyorlar.

Ancak bu araçları kullansanız bile, kendi markalı ürünlerinizi satmaya karar verdiğinizde yine de kendi başınıza çözmeniz gereken birçok şey olacaktır. Ne tür ürünler satmak istiyorsunuz? Aklınızda elbette bazı fikirler vardır. Eğer bir fikriniz yoksa, tişört ve peluş oyuncaklar iyi seçenekler olabilir.