TikTok’ta Canlı Yayın Nasıl Açılır?

TikTok, özellikle de Z kuşağı arasında giderek daha popüler bir sosyal medya platformudur. Burası, kullanıcıların takipçileriyle normal gönderi paylaşımı dışında gerçek zamanlı iletişim kurmasını da sağlıyor. TikTok’ta canlı yayın açarak takipçilerinizle iletişime geçebilir hatta bu özellik üzerinden para kazanabilirsiniz. Bu sebeple TikTok’ta canlı yayın açma şartları neler, bunları bir kenara not almalısınız. Şimdi bunların neler olduğuna bir bakalım.

TikTok Canlı Yayın Nedir?

TikTok canlı yayın, kullanıcıların canlı videolar yayınlamasına ve izleyicileriyle gerçek zamanlı olarak etkileşime girmesine olanak tanıyan bir TikTok özelliğidir. Canlı yayın özelliği, içerik oluşturucuların ve işletmelerin canlı yayınlara katılan potansiyel müşterileriyle doğrudan iletişime geçmelerini sağlar.

TikTok, canlı yayına başladığınız anda takipçilerinizi gelen kutusu üzerinden otomatik olarak bilgilendirecektir. Ayrıca sol üst köşede bulunan LIVE kelimesiyle TV benzeri simgede sizinkini ve diğer canlı yayınları bulabilirler.

TikTok canlı boyutlarının rakipleri YouTube ve Instagram ile aynı olduğunu bilmelisiniz. Bu, 9:16 en boy oranına sahip 1080x1920p tam ekran boyutu olacak şekildedir. Ayrıca piksel cinsinden 1:1 veya 1080×1080 en boy oranını seçebilirsiniz. Yine de, bu bir tam ekran boyutu değil ve ekranınızın üstünde ve altında boş alan olacak.

TikTok canlı yayınları 60 dakika ile sınırlıdır. Yani izleyicileriniz için elinizden gelenin en iyisini yapmak ve katılım oranını artırmak için bir saatiniz var. Canlı yayınınız için daha fazla zamana ihtiyacınız varsa, akış sona erdiğinde tekrar canlı yayına geçebilir ve izleyicilerinizle gerçek zamanlı iletişim kurmak için 60 dakika daha kazanabilirsiniz. Bununla birlikte içerik oluşturucuların canlı videoyu yeniden oynatma, yayından sonra Canlı videoyu indirme veya silme seçeneği var. Tekrar oynatmak istiyorsanız, Ayarlar ve Gizlilik seçeneğini açmanız ve Canlı Yayını Tekrar Oynat‘ı seçmeniz yeterlidir.

TikTok canlı yayın, hem içerik oluşturucuların hem de küçük işletmelerin takipçileriyle gerçek zamanlı bağlantı kurmaları veya daha geniş bir kitleye ulaşmaları için en etkili yoldur. Etkileşim oranını artırmak, güven oluşturmak ve yeni müşterileri ürünlerinize veya hizmetlerinize dönüştürmek için çok faydalıdır.

TikTok’ta Canlı Yayın Nasıl İzlenir?

TikTok’ta bir canlı yayınını izlemek için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Telefonunuzdan TikTok uygulamasını açın.
 • Canlı yayın yapan kullanıcının hesabına gidin. Bunu kullanıcının adını arayarak veya onu “Takip Ediliyor” veya “Sizin İçin” yayınınızda bularak yapabilirsiniz.
 • Kullanıcı o esnada canlı yayın yapıyorsa, profil resminde kırmızı bir “CANLI” yazılı başlık göreceksiniz. Canlı yayına katılmak için profil resmine dokunun.
 • Canlı yayına girdikten sonra yayıncının videosunu izleyebilir ve sesini gerçek zamanlı olarak duyabilirsiniz. Ayrıca yorum bırakarak, sanal hediyeler göndererek veya sorular sorarak yayıncı ve diğer izleyicilerle etkileşim kurabilirsiniz.
 • Canlı yayından çıkmak için ekranın sol üst köşesindeki “X” simgesine dokunmanız yeterlidir.

Tüm TikTok kullanıcılarının canlı yayın özelliğine erişimi olmadığını ve erişimi olmayanların her zaman canlı yayın yapmayabileceğini unutmayın. Ek olarak bazı TikTok canlı yayınlarında yaş kısıtlamaları olabilir veya tüm izleyiciler için uygun olmayabilir. Bu sebeple TikTok’ta canlı yayınları izlerken dikkatli olduğunuzdan emin olun.

TikTok Canlı Yayın Açma Şartları

1000 Takipçiniz Olmalı

1000 takipçiye ulaştığınız takdirde TikTok’ta canlı yayına geçebilirsiniz. Bu takipçi sayısına ulaşana kadar yalnızca gönderi paylaşımında bulunabilirsiniz.

16 Yaşından Büyük Olmalısınız

TikTok’ta hesap açabilmeniz için minimum 13, canlı yayına geçmek içinse 16 yaşından büyük olmalısınız. Ancak para kazanmak için 18 yaşını doldurmanız gerekiyor.

TikTok Canlı Yayın Açma Adımları

TikTok’ta canlı yayın açabilmek için gerekli şartları sağladıktan sonra sırada bunu nasıl yapabileceğiniz var.

Adım 1: TikTok’u açın ve ‘+’ düğmesine tıklayın

Aslında bu adıma oldukça hakimsiniz. Bir TikTok kaydetmek veya daha önce kaydettiğiniz bir videoyu yüklemek için yaptığınız işlemle aynıdır.

Adım 2: Canlı’yı seçin

TikTok’taki kayıt seçenekleri arasında, kırmızı düğmenin hemen altında ‘Kamera’, ‘Şablonlar’ ve son olarak ‘Canlı‘ seçeneklerini göreceksiniz. Son seçeneğe dokunun.

Adım 3: Canlı yayınınıza bir başlık ekleyin

Canlı yayına başlamadan önce bir başlık ekleyebilirsiniz. Bu bir zorunluluk değil fakat takipçilerinizin ve platformdaki diğer kullanıcıların dikkatini çekmek için sağlıklı bir adım olacak.

Kafanızda bir başlık belirleyin. Başlığın en fazla 32 karakterden oluşabileceğini unutmayın.

Adım 4: Bağışlar için bir tema ve bir yer seçin

Canlı yayınınız için bir tema seçmek, izleyicilerin yayının ne hakkında olduğunu bilmeleri için önemlidir. Fitness, müzik, dans gibi TikTok kategorileri arasından uygun olan seçimi yapın.

Bağış bölümünde, kullanıcıların bir kuruluşa bağış yapabilmesi için TikTok’taki varsayılan ilişkilendirmelerden birini seçebilirsiniz.

Adım 5: ‘Canlı Yayın’a dokunun

Canlı Yayın yazısına dokunduğunuzda TikTok, başlamadan önce ekranın arkasında bir geri sayım gösterir. Ardından canlı yayına geçmiş olursunuz.

TikTok Canlı Yayın ile Para Kazanma

TikTok’ta canlı yayın açarak para kazanabilirsiniz fakat bunun için iki kriteri karşılamalısınız: TikTok hesabınız olması ve 18 yaşını doldurmuş olmanız.

Bununla birlikte TikTok canlı yayınınızı izleyen kullanıcılar, TikTok tarafından onaylanmış farklı ödeme yöntemleri ile sosyal medya sitesinden jeton satın alabilirler. Bununla ilgili detaylı bilgilere şuradan ulaşabilirsiniz.

Takipçileriniz, canlı yayın açtığınız sırada size Elmas şeklinde sanal hediyeler gönderebilir. En az 100 elmasa ulaştıktan sonra bunları gerçek parayla değiştirilebilir, daha sonra PayPal hesabınıza nakit olarak aktarabilirsiniz. Ne kadar elmas biriktirdiğini kontrol etmek için TikTok profiline dokunun > Ben > Cüzdan ve Hediyeler sıralamasını takip edin.

Elmaslar başka bir hesaptan satın alınmaz veya aktarılamazlar. Yalnızca kullanıcılardan hediyeler yoluyla toplanabilirler. Sonuç olarak TikTok canlı yayınlarınız ilgi çekiciyse ve izleyicileri cezbediyorsa, buradan para kazanabilirsiniz.

TikTok Canlı Yayın Açılmıyor, Ne Yapabilirim?

TikTok’ta canlı yayın açmak isterken sorun yaşıyorsanız, aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz:

 • Öncelikle TikTok uygulamanızı en son sürümde kullandığınızdan emin olun. Güncellemeleri kontrol etmek için cihazınızdaki uygulama mağazasına gidin ve “Güncellemeler” sekmesi altında TikTok’u arayın.
 • İnternet bağlantınızı kontrol edin. TikTok canlı yayının düzgün çalışması için güçlü ve sorunsuz bir internet bağlantısı gerekir. Dolayısıyla WiFi veya hücresel veri ağlardan birine bağlı olduğunuzdan emin olun.
 • TikTok uygulamasını yeniden başlatın. Uygulamayı tamamen kapatın ve ardından sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için yeniden açın.
 • Oturumu kapatmayı ve TikTok hesabınızda tekrar oturum açmayı deneyin. Bunu yapmak hesap ayarlarınızı yenilemenize yardımcı olabileceği gibi ve TikTok canlı yayının açılmasını engelleyen sorunları çözebilir.
 • Yukarıdaki adımlardan hiçbiri işe yaramazsa, cihazınızı yeniden başlatmayı deneyin. Telefonu yeniden başlatmak, cihazınızın performansını etkileyen geçici hataların veya sorunların giderilmesine yardımcı olabilir.
 • Sorun hala devam ederse daha fazla yardım için TikTok ile iletişime geçebilirsiniz. Bunu da profil sayfanıza gittikten sonra sağ üst köşedeki üç noktaya dokunup “Sorun bildir“i seçerek ve ardından bir destek bileti (ticket) göndermek için istemleri takip ederek yapabilirsiniz.

Tekrar hatırlatmak gerekirse, bazı kullanıcıların TikTok canlı yayın özelliğinden faydalanamayabileceğini de unutmayın.

İlgili Yazılar

TikTok Keşfet Saatleri Tablosu | Güncel
TikTok Para Kazanma Stratejileri