Periscope Benzeri En İyi Canlı Yayın Uygulamaları (2024)

Periscope-Benzeri-En-İyi-Canli-Yayin-Uygulamalari

Periscope, yayın hayatını sürdürdüğü 6 yıl boyunca popülerliğini hep korumuştu. 2021 yılı içerisinde kapatılması elbette uygulamanın fanlarını üzmüştür. Fakat internet dünyasında her zaman her şeyin bir alternatifi oluşturulur. Aşağıda bahsettiğimiz uygulamalar ve canlı yayın hizmetleri, muhtemelen sizlere Periscope’un eksikliğini yaşatmayacaktır.

Periscope Nedir?

Periscope, kullanıcıların canlı video içerikler yayınlamasına olanak tanıyan bir sosyal ağdır. Video içeriği gönderebilmek için ihtiyacınız olan tek şey, bir internet bağlantısı ve kişinin e-postasını, sosyal hesaplarını (yani Facebook ve Twitter) veya telefon numarasını kullanarak bir hesap oluşturmasıdır. Oturum açtıktan sonra kullanıcılar, aralarından seçim yapabilecekleri çeşitli canlı yayın seçenekleri görürler.

Kullanıcılar canlı yayın esnasında yorum göndererek yayıncılarla etkileşim kurabiliyorlar. Üstelik onları kalp göndererek destekleyebiliyorlar. Tabii bunların hepsi Periscope uygulaması kapatılana kadardı. Uygulama, duyurulduktan 6 yıl sonra 1 Nisan 2021 tarihinde kapatıldı.

Periscope Neden Kapandı?

Periscope, platformun bakım ve büyüme maliyetlerinin elde ettiği gelirden fazla olması nedeniyle kapatıldı. Ardından Twitter’ın Periscope’u satın almasının ardından şirketin umduğunu bulamaması da bunda önemli bir rol oynadı.

Periscope, zaman içerisinde Facebook, Instagram veya YouTube gibi güçlü platformlara karşı rekabetçi bir pazarda rekabet etmek zorunda kaldı. Bunun da ötesinde Twitter, 2016’da Twitter’da canlı yayın yapma özelliğini sunmaya başladı. Tabii bu esnada Periscope’un hala Twitter’a ait olduğunu unutmamlıyız. Yani Periscope var olduğunda da Twitter tarafından artık dikkate alınmamaya başlamıştı.

Periscope’ta Hangi Tür Yayınlar Yapılıyordu?

Zamanının çok popüler canlı yayın uygulamalarından olan Periscope’ta aşağıdaki yayın türleri yapılıyordu:

 • Haberler ve güncel olaylar
 • Spor dalları
 • Eğlence
 • Müzik
 • Gezi ve turizm
 • Yemek pişirme
 • Moda ve güzellik
 • Teknoloji ve bilim
 • Eğitim ve öğrenim
 • İş ve finans
 • Siyaset
 • Sağlık
 • Oyun
 • Mizah
 • Sanat ve kültür

Peki bir zamanların favori uygulamalarından Periscope yerine ne kullanılıyor? Aşağıda Periscope benzeri canlı yayın uygulamaları arayanlar için bazı alternatifler göreceksiniz.

Periscope Benzeri Uygulamalar Hangi Amaçla Kullanılıyor?

Periscope’un nasıl bir uygulama olduğundan ve genelde hangi tür yayınların yapıldığından bahsetmiştik. Çoğu kullanıcı canlı yayın uygulaması olmasından dolayı rastgele insanlarla görüşmek için Periscope’u kullanmak istiyor. Peki kullanıcılar, bu uygulamaları hangi amaçlarla kullanmak istiyorlar? Daha doğrusu beklentileri neler? Bununla ilgili bazı konu başlıklarına değinelim.

Bansız canlı yayın uygulamaları: Kullanıcılar, ban yemeden kullanabilecekleri uygulamalar arayışı içerisindeler. Bu makaledeki uygulamalarda, büyük hatalar yapmadığınız sürece ban yemezsiniz.

Görüntülü show uygulamaları: Periscope benzeri çoğu uygulama, zaten birer show uygulaması olarak da açıklanabilir.

Rus canlı yayın uygulamaları: Aşağıdaki canlı yayın uygulamaları, rastgele veya coğrafi sınırlama yaparak sadece Rus kullanıcılarla görüşmenizi sağlayabilir.

+18 canlı yayın uygulamaları: Açıkçası bu uygulamaların hiçbirisi+18 canlı yayın uygulaması olarak nitelendirilemez. Bununla birlikte bazı kullanıcılar, açıklarından faydalanarak bu uygulamaları +18 olacak şekilde de kullanabiliyorlar.

Periscope Benzeri Canlı Yayın Uygulamaları

StreamYard

StreamYard, canlı yayın web odaklı seminer ve röportajlar yapmanız için kullanabileceğiniz en iyi Periscope alternatiflerindendir. Canlı yayın olarak fazla sayıda özelliğe sahip olan StreamYard; YouTube, Facebook Live, LinkedIn, Twitter, Twitch gibi platformları destekliyor. Yani StreamYard aracılığıyla bu programlar üzerinden canlı yayınlar yapabilirsiniz.

Uygulama, markanıza has bazı özelleştirmeler yapmanıza olanak tanır. Marka bilinci oluşturarak insanların hakkınızda daha fazla bilgi edinmesi veya sizden satın alımlar yapması için videolarınızda logonuzu görüntüleyebilirsiniz.

StreamYard ile yayın esnasında ekranınızı paylaşabilir veya dosya yükleyebilirsiniz. Ayrıca canlı yayınlarınızın planlamasını önceden yapabilirsiniz. Böylelikle insanlar, yayınınızı ne zaman izlemeleri gerektiği konusunda bilgilendirilmiş olur.

StreamYard’ın ücretsiz bir sürümü bulunsa da sınırlı özelliklere sahip olduğunu söylemeliyiz. Örneğin videonuzda 10’dan fazla katılımcınız olamaz. Eğer bu sizin için yeterliyse, StreamYard kesinlikle göz atmanız gereken canlı yayın uygulamalarından. Siteye şuradan ulaşıp sağ üstteki Get started yazısına tıklayarak öncelikle aktif olarak kullandığınız e-postanızı girin. Size bir kod gönderilecek. E-postanıza gelen o kodu girdikten sonra bu canlı yayın aracını kullanmaya başlayabilirsiniz.

Livestream

Livestream, videolarınızı sosyal ağlarda canlı olarak yayınlamanıza olanak tanıyan bir başka canlı yayın uygulamasıdır. Bir etkinlik için veya sadece günlük yaşamınızla ilgili yayınlar konusunda Livestream, piyasanın en iyileri arasındadır.

Uygulama/yazılım, kullanıcıların sabit hat ve mobil kameralar arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapmasına olanak tanıyor. Kullanıcılar bu özelliği kullanarak telefon, tablet veya dizüstü bilgisayarın kamerasından ekran görüntüleri alabilirler.

Livestream, kullanıcılara eşzamanlı olarak arkadaşları ve aileleriyle video paylaşımı yapabilmeleri için bir platform sunuyor. Kullanıcılar, uygulamanın yerleşik sohbet odası özelliğinden faydalanarak video izledikleri sırada sohbet edebilirler.

Canlı yayınızı Facebook, YouTube, Vimeo, Twitter, Twitch gibi platformlarda paylaşabilirsiniz. Livestream’in ücretsiz sürümünde tek kamera desteği, haftada dört saate kadar yayın kısıtlaması gibi sınırlı özellikler bulunmaktadır. Bunun dışında aylık ödeme yaparak herhangi bir kısıtlama olmadan tüm özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Canlı yayın uygulamasının Android versiyonunu buradan, iOS versiyonunu buradan, PC versiyonunu ise buradan indirebilirsiniz.

Twitter Live

Twitter Live, takipçilerinize gerçek zamanlı ulaşmanızı sağlayan bir başka Periscope alternatifidir. Twitter Live ile canlı videolar yayınlayabilir, izleyicilerinizle etkileşime girebilir, yorumlar ve kalpler aracılığıyla sohbete katılabilirsiniz.

Ayrıca dünyanın dört bir yanındaki diğer kişilerin canlı videolarını da izleyebilirsiniz. Güçlü bir topluluk oluşturmak ve onlarla her gün etkileşim kurmak için iyi bir yol olan Twitter Live ile haberleri, spor gelişmelerini, politikayı ve diğer etkinlikleri gerçek zamanlı olarak izleyebilirsiniz.

Twitter’ın bir yan kuruluşu olan Live, aynı özellikleri sunmaktadır. Twitter tarafından uygulama üzerinde canlı video akışı sağlamak için sunulan bağımsız bir uygulamadır. Bunun arkasındaki gerekçe ise içeriğin başkalarıyla paylaşılmasını kolaylaştırmak. İnsanlar, videoları Instagram ve Facebook gibi diğer platformlarda kolayca yayınlayabiliyorlar.

Yalnızca belirli bir insan grubunun neler olup bittiğini görmesini istediğiniz zamanlarda Twitter Live oldukça kullanışlıdır. Birden fazla Twitter hesabınız varsa, bu uygulamayı hepsinden aynı anda yayın yapmak için de kullanabilirsiniz, böylece daha fazla kişiye ulaşmış olursunuz.

Twitter Live hem Android hem de iOS cihazlarda kullanılabilir ve kullanımı ücretsizdir.

OBS

Open Broadcaster Software olarak da bilinen OBS, zengin özelliklere sahip, kullanımı kolay ve özelleştirilebilir bir çözüm arayan içerik oluşturucular için tasarlanmış güçlü, çok yönlü ve yaygın olarak beğenilen canlı yayın uygulamasıdır. Açık kaynak ve platformlar arası yetenekleriyle OBS, sürekli geliştirmeleri besleyen güçlü ve aktif bir topluluk oluşturarak canlı yayın, oyun videoları kaydetme ve web seminerleri düzenleme için tercih edilen bir seçenek haline gelmektedir.

Tüm yayın ve kayıt ihtiyaçlarınız için OBS’yi kullanarak gelişmiş özelleştirme seçeneklerine ve Twitch ve YouTube gibi popüler platformlarla sorunsuz entegrasyonu deneyimleyebilirsiniz. OBS’nin resmi web sayfasına ulaşmak için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

LiveMe

LiveMe, kullanıcıların canlı yayın yapmalarına ve izleyicileriyle gerçek zamanlı olarak etkileşim kurmasına olanak tanıyan bir canlı yayın uygulamasıdır. LiveMe uygulamasının temel özelliklerinden bazıları şunlardır:

 • Uygulama, kullanıcıların takipçilerine canlı yayın açmalarına ve onlarla gerçek zamanlı olarak etkileşime girmesine olanak tanır.
 • LiveMe, izleyicilerin bir destekleme biçimi olarak yayıncılara sanal hediyeler satın alıp gönderebilecekleri bir sanal hediye sistemine sahiptir.
 • LiveMe, kullanıcıların platformdaki diğer kullanıcıları takip edebileceği, etkileşimde bulunabileceği ve onlarla sohbet edebileceği bir sosyal ağ yönüne sahiptir.
 • Uygulama, kullanıcıların akışlarını geliştirmek ve görsel olarak daha çekici hale getirmek için kullanabilecekleri çeşitli filtrelere ve efektlere sahiptir.
 • Uygulama, kullanıcıların sanal hediyeler göndermek ve diğer premium özelliklere erişmek için jeton satın alabilecekleri uygulama içi satın alımlara sahiptir.

Toparlamak gerekirse LiveMe, kullanıcıların izleyicileriyle etkileşimde bulunmaları ve çevrimiçi varlıklarını oluşturmaları için bir platform sağlayan popüler bir canlı yayın uygulamasıdır. Uygulamayı Android cihazlar için buradan, iOS cihazlar içinse buradan indirebilirsiniz.

Nimo TV

Periscope’un kapanmasının ardından iyi bir canlı yayın uygulaması arıyorsanız, Nimo TV aradığınız şey olabilir. Bu uygulamada pek çok kategori üzerinden yayın açabilir veya canlı yayınlara katılabilirsiniz. Nimo TV’de oyun, sohbet, müzik, dans gibi çeşitli canlı yayınlar bulacaksınız. Dilerseniz, favori yayıncılarınıza sanal hediyeler göndererek onlara finansal açıdan destek de olabilirsiniz.

Uygulamada yalnızca Türklerle değil, dünyanın farklı ülkelerinden kişilerle de tanışabilir ve arkadaşlıklar kurabilirsiniz. Uygulamanın Android sürümüne buradan, iOS sürümüne ise buradan ulaşabilirsiniz.

Restream

Restream, aynı anda 30’dan fazla farklı platformda yayın yapmanızı sağlayan en iyi Periscope benzeri uygulamalardan birisidir. Restream, her platformda ayrı ayrı yayın açıp yönetmek yerine hepsini tek bir yerden yapmanızı sağlar. Ayrıca izleyicilerinizin hangi tür içeriklerle etkileşime geçtikleri hakkında bilgi edinmenizi sağlayacak analitik araçlar sunar.

YouTube, Twitch, Facebook dahil olmak üzere 30’dan fazla canlı yayın platformunda aynı anda yayın açabilmenizi sağlar. Restream ile kitlenizi her yerde büyüterek takipçilerinizle veya çalışanlarınızla etkileşime geçebilirsiniz.

Sosyal medya platformlarında veya web sitenizde herhangi bir cihazdan kolayca yayın yapmanızı sağlayacak Restream’e şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Facebook Live

Facebook-Live

Facebook Live, değerlendirebileceğiniz en iyi Periscope alternatiflerinden bir tanesidir.

Nisan 2016’da kullanıma sunulan Facebook Live , Facebook’ta hedef kitleniz için canlı video yayınlamanıza olanak tanıyan bir canlı video akışı özelliğidir.

BIGO LIVE gibi diğer platformlara kıyasla oldukça kullanışlıdır, çünkü canlı yayınları doğrudan Facebook uygulamanızdan geçiş yapmadan alırsınız. Ayrıca hangi canlı yayınların olduğunu bulmak ve hatta kayıtlı yayınlara erişmek de çok kolaydır.

Özellikler:

 • Kullanım için resmi Facebook uygulaması dışında herhangi bir ek uygulama indirmenize gerek yoktur.
 • İlgi çekici videolarla çok sayıda takipçiyle rahatlıkla bağlantı kurmanızı sağlar.
 • Facebook Live ücretsizdir. Dolayısıyla canlı yayına başlamak isteyenler için oldukça büyük bir avantajdır.

Instagram Live

Instagram-Live

Instagram da tıpkı Facebook Live gibi iyi bir Periscope alternatifi olarak değerlendirilebilir. Herhangi bir uygulama indirmeye gereksinim duymadan, ana uygulama üzerinden canlı yayın açabilirsiniz.

Canlı video yayını başlatmak için Instagram uygulamasını açıp sağa kaydırın. Aşağıda ‘Reels’, ‘Canlı’ gibi sekmeler göreceksiniz. Canlı yazan kısma dokunun ve yayını başlatın. Canlı yayını başlattığınızda, takipçileriniz otomatik olarak canlı yayın yaptığınızı bildiren bir bildirim alırlar.

Özellikler:

 • İlgi çekici yayınlar açarak kitlelerinizle gerçek zamanlı olarak etkileşim kurup canlı sohbet edebilirsiniz.
 • Instagram Live, yeni takipçilerle etkileşime girme ve hatta ürün satma konusunda müthiş bir kaynaktır.
 • Instagram Live ile canlı yayınlar açmak, Instagram’da keşfedilebilirliğinizi de artırmanıza yardımcı olacaktır.

YouTube Live

YouTube-Live

YouTube Live, kullanıcıların videolarını fazla çaba sarf etmeden izleyicileriyle canlı olarak yayınlamasına yardımcı olur. İşletmeler ve kişisel markalar için içerik oluşturucular, bu platformdan yararlanabilirler. Çoğu kullanıcı, ilgi alanları ile ilgili videoları aramak için YouTube’a girer. Bu sebeple platform, aslında bir arama motoru olarak çalışır.

YouTube’da canlı yayına geçmek için öncelikle özelliği etkinleştirmelisiniz. Bu işlemin tamamlanması 24 saat sürer, bunun yanında hesabınızın da doğrulanmış olmasını gerekiyor. Buraya kadar tamamsa artık bilgisayarınızda veya mobil uygulama üzerinde YouTube’da canlı yayına geçebilirsiniz. Yalnız sadece en az 1.000 abonesi olanlar canlı yayının mobil sürümünü kullanabilirler.

Özellikler:

 • Canlı yayın ile para kazanma kolaylığı sağlaması.
 • YouTube Live, bir sonraki canlı akışınızı planlamanıza olanak tanır.
 • Web kamerasından ve masaüstünden video çekebilirsiniz.

Twitch

Twitch

Amazon’un bir yan kuruluşu olan Twitch , özellikle oyuncular için güçlü bir canlı yayın uygulamasıdır. En sevdiğiniz oyuncuları oyunlarını yayınlarken izleyebileceğiniz, onlarla gerçek zamanlı olarak etkileşim kurabileceğiniz bir oyun merkezli canlı yayın platformudur. Pek çok kişi internette oyun oynamak için Twitch TV’den daha iyi bir etkileşimli platform olmadığı konusunda hemfikirdir.

En sevdiğiniz profesyonel oyuncuları izlemek için bir akış hizmetinden daha fazlası olan Twitch, son zamanlarda spor oyunları, şarkı söyleme, dans etme ve yemek şovları dahil olmak üzere her türlü benzersiz canlı içeriği izleyebileceğiniz geniş kapsamlı bir yer haline geldi.

Özellikler:

 • Twitch, platform üzerinden para kazanmayı çok kolaylaştırdı. Platform, yayıncılar için aktif olarak yeni gelir kanalları ekliyor.
 • Twitch tarafından isteğe bağlı içerik oluşturmak çok kolay hale getirildi. Hedef kitlenizi artırarak hem ‘seç-izle’ türü hem de canlı akışlardan en iyi şekilde yararlanmanıza olanak sağladı.
 • Her Twitch kanalında bir sohbet odası standart olarak yer alır. Bu sayede takipçilerinizle eşzamanlı diyaloglar kurabilirsiniz.
 • Entegre uzantılar sayesinde mevcut oyununuz hakkında bilgi gösterebilirsiniz.

Twitch’in Android versiyonunu buradan, iOS versiyonunu ise buradan indirebilirsiniz.

LinkedIn Canlı

LinkedIn Canlı, bireysel olarak veya profesyonel bir izleyici kitlesi ile etkileşiminizi artırmak için canlı videoları yayınlamalarına olanak tanıyan bir platformdur.

Bu canlı yayın platformunu ile etkinlikler tanıtmak, gösteriler yapmak, meziyetlerinizi sergilemek ve daha fazlası için kullanabilirsiniz. Profesyonel grubunuzu Wowza canlı yayın platformunu kullanarak geliştirin.

Canlı yayınlar için analizlerin yanı sıra yorumları ve izleyicileri engelleyebilen, bildirebilen ve silebilen sohbet moderasyon araçları yer almaktadır. Canlı yayın için başvuruları onaylanan LinkedIn üyeleri, ardından video yayını yapabilirler.

Larix Broadcaster

Larix Broadcaster, canlı yayın yapmak için kullanabileceğiniz uygulamalardan bir tanesidir. Windows ve macOS dışında Android ve iOS cihazlarda da kullanılabilir. Ücretsiz olarak kullanılabilen uygulama, ödeme yapmanız koşulunda premium özellikler de sunmaktadır.

Larix Broadcaster, kullanımı kolay bir uygulamadır. Uygulamayı kullanabilmeniz için öncelikle bir hesap oluşturmanız gerekir. Ardından hesabınızı Larix Broadcaster’a eklemeniz gerekmektedir. Hesabınızı ekledikten sonra yayın yapmak istediğiniz platformu seçebilirsiniz. Bu platformlar arasında YouTube, Twitch, Facebook ve daha birçok platform bulunmaktadır.

Özellikleri:

 • Çoklu kamera desteği
 • Çoklu ses kaynağı desteği
 • Grafikler ve metin ekleme desteği
 • Çeşitli yayın platformlarına canlı yayın yapma desteği
 • Video kalitesini ayarlama desteği
 • Yayın ayarlarını kaydetme desteği

Bu canlı yayın uygulamasını indirmek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

nanoStream

NanoStream, canlı yayın yapmak için kullanabileceğiniz bir uygulamadır. Mobil cihazlar için mevcut olan bu uygulama, kullanıcılara yüksek kaliteli canlı video yayınları gerçekleştirme imkanı sunmaktadır.

Düşük gecikme süresiyle canlı yayın yapabilme yeteneğine sahip olan uygulamanın bu özelliği, gerçek zamanlı etkileşimlerin önemli olduğu yayınlar için oldukça değerlidir. Uygulama, kullanıcılara istedikleri yayın protokolünü seçme esnekliği sağlamasının yanında farklı cihazlar ve platformlar arasında sorunsuz bir uyum sağlamaktadır.

Uygulama, yüksek çözünürlüklü video ve ses yayınları için optimize edilmiştir. Kullanıcılar, gelişmiş video ve ses ayarlarını özelleştirerek, yayınlarını istedikleri şekilde ayarlayabilirler. NanoStream ayrıca kullanıcılara çeşitli yayın kontrol seçenekleri de sunmaktadır. Böylelikle kullanıcılar canlı yayınlarını başlatma, duraklatma veya durdurma gibi işlemleri kolayca gerçekleştirebilirler.

Kullanıcı arayüzü kullanıcı dostu olan uygulama ile kullanıcılar, temel ayarları hızlıca yapılandırabilir ve canlı yayınlarını anında başlatabilirler. Uygulamaya Android için buradan, iOS için buradan ulaşabilirsiniz.

Hype

Hype, arkadaşlarınız ve ailenizle iletişime geçebilmenizi sağlayan bir canlı yayın uygulamasıdır. Bu uygulama ile özel veya herkese açık bir yayın açabilir, izleyicilerle gerçek zamanlı olarak sohbet edebilirsiniz.

Hype’ta insanları canlı yayınızı takip etmeleri için bir davet etme seçeneği bulunuyor. Yayın sırasında anlık mesaj gönderebilir, insanların yayınınız hakkında ne düşündüğüyle ilgili geri bildirim alabilirsiniz. Uygulama, kullanıcılarına video içerik paylaşımı konusunda bir sınırlamada bulunmuyor. Sürekli olarak gelişen Hype, sık sık yeni özelliklere sahip oluyor ve en son teknolojilerle güncel kalmak için arayüzünü güncelliyor. Hype’ın web sayfasına şuradan ulaşabilirsiniz.

BIGO LIVE

BIGO-LIVE

150 ülkede 400 milyondan fazla kullanıcısı olan BIGO LIVE, kişisel canlı yayını destekleyen Periscope benzeri bir başka uygulamadır. Yayıncılar, şarkı söylemekten yemek pişirmeye ve stand-up türü komedilere kadar her şeyi yapabilirler.

BIGO LIVE’deki en heyecan verici canlı akış ise ‘PK‘dir. Bu özellik, canlı bir yarışma için iki yayıncıyı ve izleyicileri bir araya getiriyor. Etkinlik için bir kategori (en iyi komedyen, müzisyen, dansçı vb. gibi) ve bir zaman sınırı (genellikle birkaç dakika) belirlenir. Kazanan, etkinlik esnasında izleyicilerden hediyeler alıp daha fazla elmas kazanan kişidir. ‘PK’ sayesinde birçok yetenekli yayıncıyla tanışabilirsiniz.

BIGO LIVE, daha çok yetişkinler için geliştirilmiş bir Periscope benzeri uygulamadır. Her ne kadar Google Play Store’da “Genç” olarak derecelendirilse de App Store 17+ olarak derecelendiriyor.

Özellikler:

 • Arkadaşınızı yayına ortak ev sahipliği yapmaya davet edebilirsiniz.
 • İzleyiciler ve diğer yayıncılarla gerçek zamanlı sohbet etme imkanı tanır.
 • “Çoklu Konuk Odası” ile insanlar birbirleriyle sohbet edebilir ve oyun oynayabilirler.

Canlı yayın uygulamasını Android için buradan, iOS içinse buradan indirebilirsiniz.

MeetMe

MeetMe

MeetMe; canlı yayın, mesajlaşma, sesli ve görüntülü aramanın yanında yeni arkadaşlar edinmeyi tek bir potada eriten Periscope benzeri uygulamadır.

MeetMe’de kendi canlı video akışınızı çok kolay bir şekilde başlatabilirsiniz. Başladıktan sonra yayına herkes katılabilir. Kitlenizi ve popülerliğinizi artırmaya yardımcı olmak için arkadaşlarınızı davet edebilirsiniz. İnsanlar yayınınızı beğenirse, size daha sonra nakde çevirebileceğiniz sanal hediyeler (elmas) gönderebilirler. MeetMe ile diğer canlı yayın uygulamalarında olduğu gibi sizinle ve başkalarıyla sohbet edebilirsiniz.

Özellikler:

 • Sosyal medya ve çevrimiçi buluşmayı birleştiren bir platformdur.
 • Canlı video akışlarını görüntüleyebilir, kendi video akışınızı başka videolarda başlatabilirsiniz.
 • Abonelik durumlarından bağımsız olarak tüm üyelere sohbet mesajları gönderebilir, onlardan da mesaj alabilirsiniz.

MeetMe’yi Android için buradan, iOS için buradan indirebilirsiniz.

YouNow

YouNow

Diğerleri kadar popüler olmasa da Periscope gibi faydalanabileceğiniz harika canlı yayın uygulamalarındandır.

2011’de piyasaya sürülen YouNow, kullanıcıların gerçek zamanlı canlı yayın yapmasına izin veren bir sosyal ağdır. Burada canlı yayın yapabilir, içerik izleyebilir ve aktif sohbet forumlarının keyfini çıkarabilirsiniz. Sanatçılar ve müzisyenler gibi yaratıcı insanlar arasında oldukça popüler bir platformdur.

Özellikler:

 • YouNow, kullanıcıların canlı yayın yapmasına, topluluklara katılmasına ve başkalarıyla sohbet etmesine olanak tanır.
 • Bu platformda sevdiğiniz kişilikleri, müzisyenleri, sanatçıları ve yaratıcıları kolaylıkla bulabilirsiniz.
 • Yayınlarınızı sosyal ağlarda (Twitter, Instagram, Tumblr ve Snapchat) basit şekilde paylaşabilirsiniz.

Uygulamayı Android cihazlar için buradan, iOS cihazlar içinse buradan indirebilirsiniz.

Streamlabs

Streamlabs, içerik oluşturucuların Twitch, YouTube, Facebook gibi platformlarda yüksek kaliteli canlı yayın yapmalarına olanak tanıyan popüler bir canlı yayın uygulamasıdır. Streamlabs uygulamasının temel özelliklerinden bazıları şunlardır:

 • Streamlabs, kullanıcıların yeni takipçiler, bağışlar ve aboneler gibi şeyler için uyarılar oluşturmasına ve bunları özelleştirmesine olanak tanır.
 • Bu uygulama, görsel çekiciliğini arttırmak için canlı yayınlara eklenebilecek yer paylaşımları, temalar ve widget kitaplığı ile birlikte gelir.
 • Streamlabs, izleyicilerin en sevdikleri yayıncılara doğrudan uygulama üzerinden bağış yapmasına olanak tanıyarak içerik oluşturucuları desteklemeyi kolaylaştırır.
 • Streamlabs uygulaması, kullanıcıların mobil cihazlarından canlı yayın yapmasına olanak tanıyarak hareket halindeyken akışı kolaylaştırır.
 • Son olarak Streamlabs, OBS, Discord ve Spotify gibi diğer popüler uygulamalar ve hizmetlerle entegre olur.

Streamlabs, canlı yayınını profesyonel düzeyde özellikler ve işlevlerle geliştirmek isteyen içerik oluşturucular için oldukça güçlü bir uygulamadır. Bu uygulamayı Android için buradan, iOS için buradan indirebilirsiniz.

BuzzCast

BuzzCast

BuzzCast, canlı yayın yapabileceğiniz, kısa videolar izleyebileceğiniz ve rastgele kişilerle görüntülü sohbet edebileceğiniz bir uygulamadır. Diğer uygulamaların aksine BuzzCast’te, canlı yayında herhangi bir seviye veya sayı sınırı yoktur. Bu sayede canlı yayınınızı özgürce yayınlayabilirsiniz. Ayrıca 15 saniyeyi aşan yaratıcı kısa videolar oluşturabilir ve bunları platformda paylaşarak takipçi kazanabilirsiniz.

Özellikler:

 • GPS teknolojisi ile yakınınızdaki ruh eşinizi bulmanıza yardımcı olur.
 • Özgürce sohbet etmeniz için çeşitli yayın odaları bulunmaktadır.
 • Canlı yayın herkese açıktır.
 • Takipçi şartı ve seviye sınırı yok.

Android platformlarda kullanılabilen uygulamayı buradan indirebilirsiniz.

Tango

Tango

Tango, canlı yayın videoları izleyip aynı anda başkalarıyla iletişime geçebileceğiniz bir platformdur. Uygulama üzerinden canlı yayın yapabilir, yeterli sayıda takipçi kazandığınızda yeteneğiniz doğrultusunda para kazanabilirsiniz. Üstelik izleyicilerden gelen sanal hediyeler de para kazanmanızı sağlayacaktır.

Uygulama ile izleyici olarak en sevdiğiniz yayıncıları takip edebilir ve onlarla doğrudan sohbet edebilirsiniz. Diğer kullanıcılarla paylaşacak bir şeyiniz olmasa bile yeni yetenekleri ve çevrenizdeki ilginç şeyleri keşfetmek için de uygulamayı kullanabilirsiniz. Bir yayıncı olarak yeteneklerinizi sergileyip keşfedilmenizi sağlayabilirsiniz.

Özellikler:

 • Wi-Fi, 3G ve 4G üzerinden ücretsiz metin, ses ve video yayını yapabilme.
 • Canlı yayın yapan kullanıcılar, hayranlarından gerçek paraya çevrilebilecek hediyeler alabilirler.
 • Tango, yayıncıların takipçileriyle fotoğraf ve video paylaştığı bir sosyal ağdır.

Platformun çok büyük bir kitle tabanı bulunuyor. Üstelik her ay 2,1 milyondan fazla yeni kullanıcı uygulamayı kullanıyor. Tango’yu Android için buradan, iOS için de buradan indirebilirsiniz.

Uplive

Uplive

Uplive; bağlantı kurmak, etkileşim kurmak ve yayın yapmak için kullanabileceğiniz en iyi canlı yayın platformları arasındadır. Bu uygulama ile dünyanın her yerinden yeni arkadaşlıklar edinebilirsiniz.

Uplive’de her türden yayın türüne rastlayabilirsiniz. Lise öğrencilerinin rutin sohbetleri, popüler şarkıları söyleyen ve dans eden yayıncılar, özgün kıyafetler giyen cosplay’ciler… Üstelik yeteneklerinizi sergileyerek uygulama üzerinden para da kazanabilirsiniz.

Uplive’i Android cihazlar için buradan, iOS cihazlar içinse buradan indirebilirsiniz.

Özellikler:

 • Canlı yayın ile para kazanmanıza olanak tanır.
 • Görüntülü ve sesli yayınlarda yorum yapabilir, bağlantı kurabilir ve sohbet edebilirsiniz.
 • Premium üyelik ile sıradan üyelere nazaran birçok aktiviteden faydalanabilirsiniz.

SuperLive – Canlı Yayınlar

SuperLive, kullanıcıların canlı yayın aracılığıyla dünyanın farklı yerlerindeki insanlarla tanışmasını sağlayan bir sosyal ağ uygulamasıdır. SuperLive ile arkadaşlarınızla sohbet edebilir, onlara uygulama içi hediyeler gönderebilir ve birbirinize destek olabilirsiniz. SuperLive’ın 17 yaş üstü kullanıcılar için daha uygun olduğunu, bazı yayınlarda müstehcen görüntülerin yer alabileceğini unutmayın.

Özellikler:

 • Uygulama içi coin satın alarak favori yayıncılarınıza hediye gönderebilirsiniz.
 • Üç yayıncıyla aynı anda yayın yapabilirsiniz.
 • Gelen mesajları okunmadı olarak işaretleyerek daha sonra okuyabilirsiniz.
 • Telefon numarası, mail adresi, Google veya Twitter hesabınızla üye olabilirsiniz.

SuperLive’ı Android için buradan, iOS için buradan yükleyebilirsiniz.

Owncast

Owncast, kendi sunucunuz üzerinden kendi canlı yayınlarınızı çalıştırmanızı sağlayan bir canlı yayın ve web sohbet sunucusudur. Facebook ve YouTube gibi diğer büyük canlı yayın hizmetlerinden farklı olarak, Owncast açık kaynaklı ve reklamsız kullanılabiliyor. Bu da içeriğinizi merkezi bir kurumsal varlığa yüklemek yerine, kanallarınızı örnek olarak kendi kendinize barındırabileceğiniz anlamına gelmektedir. Yani içeriğinizi yayından kaldıracak merkezi bir otorite veya videonuzun ortasında reklam yayınlayacak bir farklı yapı bulunmuyor.

Owncast’i kurmak için bazı teknik bilgilere sahip olmanız gerekiyor. Ancak platformda canlı yayınları izlemesi oldukça basittir. Owncast, genel kanalları içeren bir dizine sahiptir. Sadece web sitesini açıp web tarayıcınız üzerinden istediğiniz kadar kanalı izleyebilirsiniz,. Geliştiriciler akıllı telefon için uygulama geliştirmemiş olsa da Owncast, mobil tarayıcılarda da iyi çalışır.

Bu platformda canlı yayın yapmak, kendi web sitenizi geliştirmeye çok benzer. Bu sebeple kendi sunucunuza sahip olmanız ve bazı oluşabilecek masrafları karşılamanız gerekmektedir.

Özellikler:

 • Açık kaynak ve tamamen reklamsız.
 • Çok sayıda özelleştirme seçeneği bulunuyor.
 • Katılımı teşvik etmek için sohbet robotları oluşturun
 • Şirketlere güvenmeyenler için uygun bir tercih.

Owncast’in resmi web sayfasına buradan, GitHub sayfasına ise buradan ulaşabilirsiniz.

Wistia Live

Wistia Live, canlı etkinlikler oluşturmanıza olanak tanıyan bir canlı yayın platformudur. Wistia Live’ı web seminerleri, ürün demoları, röportajlar ve daha fazlasını yayınlamak için kullanabilirsiniz. Wistia Live, canlı etkinlikler oluşturmayı ve yönetmeyi kolaylaştıran çeşitli özellikler sunar:

 • Canlı sohbet: Canlı sohbet özelliğini kullanarak izleyicilerinizle gerçek zamanlı etkileşime geçebilirsiniz.
 • Soru & Cevap: Canlı etkinliğiniz sırasında izleyicilerinizden sorular toplayabilir ve canlı olarak cevaplayabilirsiniz.
 • Anketler: Canlı etkinliğiniz sırasında geri bildirim almak için anketler oluşturabilirsiniz.
 • Kayıtlar: Canlı etkinlikleriniz otomatik olarak kaydedilir ve Wistia hesabınıza kaydedilir. Daha sonra kayıtları izleyicilerinizle paylaşabilir veya web sitenize gömebilirsiniz.

Wistia Live kullanmak için öncelikle bir Wistia hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Hesabı oluşturduktan sonra canlı etkinlikler oluşturmaya başlayabilirsiniz. Canlı etkinlik oluşturmak için şu adımları izleyin:

 • Wistia Live panosuna gidin ve “Canlı Etkinlik Oluştur” (Create Live Event) seçeneğine tıklayın.
 • Canlı etkinliğiniz için bir başlık girin ve etkinliğiniz için bir tarih ve saat seçin.
 • İzleyicilerin etkinliğinize kaydolmasına izin verip vermemeyi seçin.
 • Canlı sohbet, Soru & Cevap ve anketler gibi etkinliğiniz için etkinleştirmek istediğiniz özellikleri seçin.
 • Canlı Etkinlik Oluştur” düğmesine tıklayarak etkinliğinizi oluşturun.
 • Canlı etkinliğinizi oluşturduktan sonra, izleyicilerinize tanıtmaya başlayabilirsiniz. Etkinliğinizin bağlantısını sosyal medyada, e-posta bülteninizde veya web sitenizde paylaşabilirsiniz.

Canlı etkinliğinizin zamanı geldiğinde “Canlı Etkinliği Başlat” (Start Live Event) seçeneğine tıklayın. Etkinliğiniz izleyicilerinize canlı olarak yayınlanmaya başlayacak. Canlı sohbet özelliğini kullanarak sizi izleyenlerle etkileşimde bulunabilir, soruları cevaplayabilir ve anketler düzenleyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

En İyi Arkadaş Bulma Siteleri