PS4 Kontrolcüsü PS5’te Nasıl Kullanılır?

PS4-Kontrolcüsü-PS5te-Nasil-Kullanilir

Yeni PS5’inizde bir PS4 denetleyicisi kullanmak istemenize sebep olacak şeyler olabilir. Konsolunuza ek denetleyiciler eklemenin en masrafsız yolu, PS4 kontrolcüsünü PS5 ile uyumlu hale getirmektir.

PS5’te bir PS4 denetleyicisini kolayca kullanabilirsiniz fakat bir dezavantajını da söylememiz gerek; DualShock 4’ünüzü PS5’e özel oyunları oynamak için kullanamazsınız. Sony bu durumu “Oynayamazsınız çünkü PS5 kontrolcüsü, PS5’e özgü geliştirildi. PS5 oyunlarının, platforma getirdiğimiz yeni yetenek ve özelliklerden faydalanması gerektiğine inanıyoruz. Elbette buna PS5 DualSense kontrolcüsü de dahil.” şeklinde açıklıyor.

Bir PS4 DualShock 4’ü PS5 ile eşleştirip PS5 için özel geliştirilen oyunları oynamak istediğinizde “PS5 oyunları DualShock 4 kullanılarak oynanamaz” şeklinde küçük bir uyarı görebilirsiniz. Yani oyununuz PS5’e özgün ise, yapmanız gereken biraz masraf yapıp uyumlu bir kontrolcü almak olmalı. Şimdi asıl konumuza dönelim ve kontrolcü eşleştirmeyi nasıl yapabileceğinizi açıklayalım.

PS4-Kontrolcüsü-PS5te-Nasil-Kullanilir

PS4 Kontrolcüsü PS5 ile Nasıl Eşleştirilir?

  • DualShock 4 kontrolcüsünü bir microUSB kablo ile PS5’inizdeki USB bağlantı noktalarından birine takın.
  • Durum ışığı yanıp sönene kadar kontrol cihazınızdaki PlayStation düğmesini yaklaşık beş saniye basılı tutun.
  • Bu esnada PS5, sizden kontrolcüyü hangi oyuncunun kullanacağını seçmenizi isteyecektir. Seçimini yapın ve kabloyu çıkarın.

PS4 kontrolcüsünü artık PS5 ile eşleştirilmiş olduğunuz. Bundan sonra microUSB kablosunu tekrar kullanmanıza da gerek kalmayacak.

PS5 Kontrolcüsü PS4’te Kullanılabilir mi?

Ne yazık ki hayır. PS5 kontrolcüsünü PS4 ile kullanamazsınız. Eşleştirmeyi deneseniz bile PS4 onu bir giriş aygıtı olarak tanımayacaktır. Dolayısıyla DualShock 4’ten başka bir alternatifiniz bulunmuyor.

İlgili Yazılar

PS4 ve PS5 Kontrolcüsü Bilgisayara Nasıl Bağlanır?