PS4 ve PS5 Kontrolcüsü Bilgisayara Nasıl Bağlanır?

PS4-ve-PS5-Kontrolcüsü-Bilgisayara-Nasil-Bağlanir

PS4 ve PS5 kontrolcülerini bir bilgisayarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken işlemler hiç de zor değil. Aşağıda hem PS4 hem de PS5 kontrolcülerini bilgisayara bağlamak için yapmanız gerekenleri sıraladık. Önce PS4 kontrolcüsü ile başlıyoruz.

PS4 Kontrolcüsü Bilgisayara Nasıl Bağlanır?

DS4Windows ile PS4 Kontrolcüsünü Bilgisayara Bağlama

PS4 DualShock 4 kontrolcüsünü PC’nizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yalnızca sorunsuz çalışmasını sağlamak için ek bir yazılım yüklemeniz gerekiyor. DS4Windows isimli bu yazılım ile PS4 DualShock 4 kontrolcüsünü bilgisayara bağlamak oldukça kolay. Bu yazılım, PC’nize bağlı DualShock 4’ün sanki Windows’ta desteklenen bir Xbox 360 denetleyicisiymiş gibi görünmesini sağlar.

PS4-Kontrolcüsü-Bilgisayara-Nasil-Bağlanir

DS4Windows şuradaki web sayfasına giderek en son derlemeyi indirmeniz gerekiyor. Ardından indirdiğiniz dosyayı bulup üzerine sağ tıklayın ve ‘Tümünü Çıkart‘ deyin. Dosyaları çıkardıktan sonra ana dosya içerisinde iki dosya göreceksiniz. DS4Updater.exe, DS4Windows’u güncel tutan bir programdır. DS4Windows.exe’ye çift tıklayıp kuruluma başladığınızda ayarların ve profilinizin nereye kaydedilmesini istediğiniz sorusuyla karşılaşacaksınız. Varsayılan olarak göreceğiniz ‘Appdata’yı kullanabilirsiniz.

Açılacak yeni pencereden PS4 DualShock kontrolcüsünü Windows 8 , 8.1, 10 ve 11‘de kullanmanızı sağlayacak ‘DS4 Sürücüsünü Yükle’nin üzerine tıklayın.

PS4 Kontrolcüsünü USB ile Bilgisayarınıza Bağlayın

Bundan sonra PS4 DualShock 4 kontrolcüsünü bilgisayarınıza iki şekilde bağlayabilirsiniz: USB kablosu ya da Bluetooth aracılığıyla.

PS4 DualShock kontrolcüsünü USB kablosuyla bilgisayara bağlamak için normal bir USB kablonuzun olması yeterli. Kabloyu DualShock kontrolcüsüne ve bilgisayarınıza takar takmaz Windows bunu algılayacak. Tüm işlem bu kadar. Artık PS4 kontrolcüsünü bilgisayarınızda kullanabilirsiniz.

PS4 Kontrolcüsünü Bluetooth ile Bilgisayarınıza Bağlayın

PS4 kontrolcüsünü Bluetooth ile herhangi bir kabloya ihtiyaç duymadan bilgisayarınızda kullanabilirsiniz. Bunun için sadece bilgisayarınızda yerleşik bir Bluetooth alıcısının olması yeterlidir. Eğer yoksa e-ticaret sitelerinden ya da size en yakın teknoloji marketlerden PC’niz için uyumlu Bluetooth adaptörü almanız gerekiyor.

PS4-Kontrolcüsünü-Bluetooth-ile-Bilgisayariniza-Bağlayin

PS4 kontrol cihazını Bluetooth ile bağlamak için, kontrolcünün üstünde bulunan ışığın yanıp sönmeye başlamasından itibaren ortadaki PS ve Paylaş butonlarına üç saniye boyunca basılı tutun. Sonra bilgisayarınızdaki Bluetooth ayarlarını açın. Windows 10’da ekranın sağ alt köşesindeki Görev Çubuğu‘nda beliren konuşma balonu simgesinin üzerine tıklayın. Bunu yaptığınızda Windows İşlem Merkezi’ni açmış olacaksınız. Oradan Bluetooth’u bulup tıklayın, sonra da ‘Kablosuz Denetleyici‘yi seçin.

Sizden bu esnada bir kod istenebilir, sıfır rakamına dört kere [0000] basın. Vee geçmiş olsun; PS4 DualShock kontrolcüsünü kablosuz olarak bilgisayarınıza bağlamış oldunuz.

PS5 DualSense Kontrolcüsü Bilgisayara Nasıl Bağlanır?

PS5 DualSense Kontrolcüsünü Bluetooth ile Bilgisayarınıza Bağlayın

Burada da tıpkı PS4 kontrolcüsünde olduğu gibi iki seçeneğiniz bulunuyor. Bluetooth üzerinden kablosuz ya da kablolu olarak bağlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

PS5 DualSense kontrolcüsünü Bluetooth üzerinden bilgisayarınıza bağlamak için yapmanız gerekenler, PS4 kontrolcüsünde anlattığımız gibidir. Farklı bir yöntem olmadığı için üst kısımda bahsettiğimiz talimatları burada da uygulayabilirsiniz.

Şimdi buradan başka bir konuya geçiyoruz.

PS5 DualSense Kontrolcüsü Steam ile Nasıl Kullanılır?

PS5-DualSense-Kontrolcüsü-Steam-ile-Nasil-Kullanilir

PS5 DualSense kontrolcüsünü Steam ile kolaylıkla kullanabilirsiniz. Çünkü Steam, DualSense kontrolcüsünü kullanmanıza izin veren bir özelliğe sahiptir. Bunu kullanabilmeniz için öncelikle özelliği etkinleştirmeniz gerekiyor. Aşağıdaki talimatları izleyin:

  • Steam’e gelip ‘Ayarlar’ı açın.
  • Kenarda bulunan Denetleyici‘ye tıklayın.
  • Genel Denetleyici Ayarları‘nın üzerine tıklayın.
  • PlayStation Yapılandırma Desteğini etkinleştirdiğinizden emin olmalısınız.

Tüm yapmanız gerekenler bu kadardı. Yalnız eşleştirmeyi yaptıktan sonra tuşlar muhtemelen Xbox kontrolcüsüyle eşleşecek. Fakat bunu ayarlar kısmından istediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz.

Son olarak Steam kütüphanenizde olmayan oyunları da oynayabilmeniz için yapmanız gerekenlerden de bahsedelim.

Steam menü çubuğundaki Oyunlar’ın üzerine tıklayıp Kitaplığıma Steam Dışı Bir Oyun Ekle deyin. Sonra Steam, sisteminizde yer alan oyunları gösterecek. Ya da oyunların indirildiği klasörlere göz atmanız gerekecek. Her iki durumda da seçtiğiniz oyunlar, Steam Kitaplığınıza Yerel Olarak Yüklendi olarak eklenecektir.

Sonuç

Yukarıda hem PS4 hem de PS5 kontrolcüsünü bilgisayara nasıl bağlayabileceğinizi açıkladık. Eğer yeni bir oyun arayışı içerisindeyseniz, aşağıdaki makalelere göz atarak oyun kütüphanenize yenilerini ekleyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Korkudan Oynamakta Zorlanacağınız En İyi Korku Oyunları
Tüm Zamanların En İyi PC Oyunları
Steam’de Oynayabileceğiniz En İyi Ücretsiz Oyunlar