‘Realtek HD Audio Yöneticisi Yok’ Hatası Nasıl Düzeltilir?

Kullanıcılar, uzunca bir süredir masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar kullanıyorlar. Günümüzde ise bir sistemin verimliliğini arttırmak için çevre birimlere ihtiyaç duyabiliyoruz. Bilgisayarların, televizyonların ve diğer projeksiyon cihazlarının evrimi teknolojik dünyada büyük bir devrim olduğundan, sistem tarafından sağlanan çeşitli özellikler arasında ses önemli bir rol oynar.

Bu makale ile ses sistemlerini kolayca yönetip bunlara erişebilmenizi sağlayan Realtek HD’deki “Audio yöneticisi yok” hatasının çözümünü göreceksiniz. Birazdan bu çözüm yöntemlerinin neler olduğuna bakacağız. Şimdi Realtek HD Audio Yöneticisi’nin tam olarak ne olduğundan bahsedeceğiz.

Realtek HD Audio Yöneticisi Nedir?

Realtek HD Audio Yöneticisi, Realtek ses sürücüleri ile birlikte gelen bir yazılım bileşenidir. Kullanıcıların bilgisayarlarındaki ses ayarlarını yönetmesine ve yapılandırmasına izin vermek için tasarlanmıştır.

Realtek HD Audio Yöneticisi, kullanıcıların oynatma ses düzeyi, hoparlör yapılandırması, ses efektleri ve mikrofon ayarları gibi sesle ilgili çeşitli ayarları yapmasına olanak tanıyan kullanıcı dostu bir arabirim sağlar. Ayrıca kullanıcıların aynı anda farklı çıkışlar aracılığıyla farklı ses akışlarını oynatmasına olanak tanıyan çoklu akış gibi gelişmiş özellikler sunar.

Realtek HD Audio Yöneticisi kullanmanın en önemli avantajlarından biri, gelişmiş sinyal işleme algoritmaları sayesinde kullanıcılara yüksek kaliteli ses çıkışı sağlamasıdır. Dolby Digital, DTS ve Surround Sound gibi çeşitli ses formatlarını destekler. Ayrıca kullanıcılara müzik, film ve oyunlar için sürükleyici ses deneyimleri sunar.

Genel olarak Realtek HD Audio Yöneticisi, bilgisayarınızdaki ses ayarlarını yönetmek ve yapılandırmak için kullanışlı bir araçtır. Bununla birlikte yüksek kaliteli ses çıkışı ve gelişmiş özellikler sağlayarak ses deneyiminizi geliştirebilir.

Realtek HD Audio Yöneticisi’nin Kullanım Alanları

Realtek HD Audio Yöneticisi, aşağıdaki sebepler gerekçesiyle kullanıcıların bir numaralı tercihi haline gelmiş durumda. Şimdi bunların neler olduğuna bir bakalım:

 • Herhangi bir hoparlörü etkinleştirebilmenizi veya devre dışı bırakmanızı, ayrıca ses ayarlarını ayrı ayrı yönetebilmenizi sağlar.
 • Bas ve tiz gibi ses kalitesini etkileyen diğer faktörleri değiştirebilirsiniz.
 • Program ile ses formatını değiştirebilir ve çeşitli ses formatlarını kolayca çalıştırabilirsiniz.
 • Oda düzeltme özelliği ile çevreye bağlı olarak ses seviyelerini normalleştirebilirsiniz.
 • Mikrofon sekmesi ile mikrofonda değişiklik yapabilir, cihazlar üzerinde işlevsellik kontrolü yapabilirsiniz.

Realtek HD Audio Yöneticisi Neden Yok?

Bilgisayarınızda Realtek HD Audio Yöneticisi’nin olmamasının pek çok sebebi olabilir. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Bilgisayarınızda Realtek HD ses yongası yok: Realtek HD Audio Yöneticisi, Realtek HD ses yongasına sahip bilgisayarlarda ses ayarlarını kontrol etmek için kullanılan bir yazılım uygulamasıdır. Bilgisayarınızda Realtek HD ses yongası yoksa Realtek HD Audio Yöneticisi’ni kullanamazsınız.
 • Realtek HD Audio Yöneticisi bilgisayarınızda yüklü değil: Realtek HD Audio Yöneticisi, varsayılan olarak tüm bilgisayarlarda yüklü olarak gelmez. Eğer Realtek HD Audio Yöneticisi bilgisayarınızda kurulu değilse Realtek web sitesinden indirebilirsiniz.
 • Realtek HD Audio Yöneticisi bilgisayarınızda etkin değil: Bilgisayarınızdaki Realtek HD Audio Yöneticisi yüklü olsa dahi etkinleştirilmemiş olabilir. Realtek HD Audio Yöneticisi’ni etkinleştirmek için Aygıt Yöneticisi‘ni açıp Ses, video ve oyun denetleyicileri kategorisini genişletin. Ardından Realtek HD ses aygıtına sağ tıklayın ve Etkinleştir‘i seçin.

Eğer hala Realtek HD Audio Yöneticisi görünmüyorsa, sorunun çözümü için aşağıdaki çözüm önerilerine göz atabilirsiniz.

Realtek HD Audio Yöneticisi Yok Hatasının Çözümü

Ses Sürücüsünü Güncelleyin

Realtek HD Audio Yöneticisi yok şeklinde bir hata aldığınızda sorunu düzeltmenizin en iyi yolu ses sürücüsünü güncellemektir. Aşağıda adımları takip ederek sisteminizdeki ses sürücülerini kolayca güncelleyebilirsiniz:

 • Windows’un üzerine sağ tıklayıp mevcut seçenekler içerisinden Aygıt Yöneticisi‘nin üzerine tıklayın.
 • Ses sürücülerinin üzerinde sağ tıklayın ve çıkan seçeneklerden Sürücüyü güncelle‘yi seçin.
 • Son olarak Güncellenmiş sürücü yazılımını otomatik olarak ara seçeneğine tıklayın.

Bu adımdan itibaren bir işlem çubuğu görünecek ve sürücü güncellenmeye başlayacak. Eğer bunu bir program aracılığıyla yapmak istiyorsanız, şuradaki bağlantıdan en iyi driver indirme programı önerilerimize göz atabilirsiniz. Programlardan birisini bilgisayarınıza yükleyerek sisteminizde ses dahil tüm sürücüleri indirebilirsiniz.

Realtek HD Audio Yöneticisi’nin Son Sürümünü Yükleyin

Bu hatayı düzeltmenin en kesin yollarından bir diğeri de Realtek Audio Yöneticisi’nin son sürümünü indirip bilgisayarınıza yüklemektir. Yazılımın son sürümünü yükleyerek bu hatayı kolaylıkla düzeltebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Şuradaki bağlantıya giderek Realtek HD Audio Yöneticisi’nin indirme sayfasına ulaşın.
 • Ardından bilgisayarınız için indirme sürümünü bulun ve sisteminizle uyumlu olan sürümü seçin (32 veya 64 bit).
 • Sonrasında Yukarıdakileri kabul ediyorum (I accept to the above) şeklinde şeklinde bir bildirim alacaksınız. Buradaki onay kutusuna tik atın.
 • Şimdi Bu dosyayı indir (Download this file) seçeneğine tıklayın.
 • Son olarak Captcha‘yı girmenizi isteyecek bir ekran göreceksiniz. Captcha’yı girdikten sonra Enter‘a basın.

Captcha ile ilgili bir hata alırsanız, çözümü için şuradaki makalemize göz atabilirsiniz.

Dosya Gezgini Üzerinden Realtek HD Audio Yöneticisini Bulma

Realtek HD Audio Yönetici’yi Kontrol Paneli’nde bulamadıysanız, bir de Dosya Gezgini’nde aramayı deneyebilirsiniz. Bunun için şu adımları izleyebilirsiniz:

 1. Dosya Gezgini’ni Açın: Windows + E tuşlarına birlikte basın veya görev çubuğu üzerindeki Dosya Gezgini simgesine tıklayın.
 2. Klasöre Git: Dosya Gezgini penceresinin adres satırına “C:\Program Files\Realtek\Audio\HDA” yazın ve Enter’a basın.
 3. Uygulamayı Çalıştırın: “RtkNGUI64.exe” (veya benzeri isimli) uygulama dosyasını bulun. Bu dosyaya çift tıkladığınızda Realtek HD Audio Yönetici açılmalıdır.

Realtek Ses Sürücülerini Otomatik Olarak Güncelleyin

Eğer sabrınız veya bilgisayar becerileriniz Realtek ses sürücülerini manuel indirip güncelleştirmek için yeterli değilse, bunu otomatik olarak Driver Easy ile yapabilirsiniz.

Driver Easy, otomatik olarak sisteminizi tanır ve doğru sürücüleri bulur. Tam olarak hangi sistemde çalıştığınızı bilmenize gerek kalmadan yanlış sürücüyü indirip yüklemek riskiyle uğraşmanıza gerek yok. Bu program ile sürücülerinizi otomatik olarak güncelleyebilirsiniz.

Driver Easy ile Realtek ses sürücülerini otomatik olarak güncellemek için şu adımları izleyin:

 • Driver Easy programını indirin ve kurun.
 • Driver Easy’yi çalıştırın ve Şimdi Tara (Scan Now) seçeneğine tıklayın. Driver Easy daha sonra bilgisayarınızı tarayacak ve sorunlu sürücüleri tespit edecektir.
 • Sorunlu Realtek ses sürücüsünün yanındaki Güncelle (Update) seçeneğine tıklayarak doğru sürümü otomatik olarak indirin ve ardından manuel olarak yükleyebilirsiniz.

Bunun dışında Tümünü Güncelle (Update All) seçeneğine tıklayarak sisteminizde eksik veya güncel olmayan tüm sürücülerin doğru sürümlerini otomatik olarak indirip yükleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Realtek HD Audio Yöneticisi’ni nasıl güncellerim?

Realtek HD Audio Yöneticisi’ni Realtek web sitesine giderek, ses sürücüsünün en son sürümünü indirip bilgisayarınıza yükleyerek güncelleyebilirsiniz. Alternatif olarak en son ses sürücüsünü otomatik olarak indirmek ve yüklemek için Driver Booster gibi bir sürücü güncelleme aracı da kullanabilirsiniz.

Realtek HD Audio Yöneticisi’ni kaldırabilir miyim?

Evet. Denetim Masası’na gidip “Programlar ve Özellikler“i ve ardından yüklü programlar listesinden “Realtek HD Audio Driver”ı seçerek Realtek HD Audio Yöneticisi’ni kaldırabilirsiniz.

Realtek HD Audio Yöneticisi’ni nasıl açarım?

Realtek HD Audio Yöneticisi’ni sistem tepsisindeki ses simgesine sağ tıklayarak, “Oynatma cihazları” veya “Kayıt cihazları”nı seçerek ve ardından “Özellikler” düğmesine tıklayarak açabilirsiniz. Alternatif olarak Başlat menüsünde “Realtek HD Audio Yöneticisi” araması da yapabilirsiniz.

Realtek HD Audio Yöneticisi ne yapar?

Realtek HD Audio Yöneticisi, kullanıcıların oynatma ses düzeyi, hoparlör yapılandırması, ses efektleri ve mikrofon ayarları gibi sesle ilgili çeşitli ayarları yapmasına olanak tanıyan kullanıcı dostu bir arabirim sağlar. Ayrıca kullanıcıların aynı anda farklı çıkışlar aracılığıyla farklı ses akışlarını oynatmasına olanak tanıyan çoklu akış gibi gelişmiş özellikler sunar.