Snapchat GM Ne Demek?

snapchat-bildirim-gitmeden-ekran-goruntusu-alma-1

Her sosyal ağın zamanla kendi jargonu oluşur. Buna Snapchat de dahildir. Gündelik hayatta sıklıkla kullandığımız kelimeleri kısaltmalarıyla yazmayı severiz. Örneğin ‘teşekkür ederim’ demek yerine kısaca tşk yazıldığını çok görmüşsünüzdür. Buna benzer bir ifadeyi de GM olarak Snapchat’te görmüş olabilirsiniz.

Snapchat’te birisiyle sohbet ettiğiniz sırada GM şeklinde mesajlar geldiğine şahit olmuşsunuzdur. İlk başta ‘durduk yere General Motors demiş olamaz‘ diye düşünmüş olabilirsiniz. Zira GM, yüz yıldan fazladır geçmişiyle dünyanın en bilindik otomobil üretici şirketlerdendir ve bu kısaltma, şirketle özdeşleşmiştir. Fakat Snapchat’te elbette farklı bir anlamı var. Üstelik düşündüğünüzden çok daha basit…

snapchat-bildirim-gitmeden-ekran-goruntusu-alma

Snapchat’te GM Ne Demek?

Snapchat’te kullanılan GM, İngilizcede Good Morning, yani günaydın kelimesinin baş harfleridir. Yani birisi size Snapchat’te GM dediğinde ister GM, ister günaydın şeklinde geri dönüş yapabilirsiniz. Tabii burası tamamen size kalmış. “Bir günaydın diyeceksin, onda da Türkçe olmayan kelimelerin baş harflerini göndermişsin” de diyebilirsiniz (ben olsam kesin öyle derdim).

Snapchat’te GM dışında en çok kullanılan bir diğer kısaltma da ST‘dir. Bu konuyla ilgili kapsamlı bir makale hazırlamıştık. O makaleye şuradan ulaşabilirsiniz.

Snapchat’te GMS Ne Demek?

Snapchat kullanıcıları arasında GM dışında GMS kısaltması da sıklıkla kullanılıyor. Bu kısaltmanın GM’ye kadar olan kısmı Good Morning yani günaydın demek. Sonunda S harfi ise Streak anlamına geliyor. Good Morning Streak kulağa ilk başta biraz garip gelebilir fakat elbette bir anlamı var; bu kısaltma, Snap Streak’i devam ettirmek için kullanılıyor. Kısaltmanın arkasındaki temel fikir, kullanıcıların Snap serilerini geliştirmek için etkileşimde bulunmalarını ve kendilerine Snap göndermelerini istemesidir.

Birisi size örneğin saat 12.00’da GMS mesajını gönderdiğinde, sizin de en geç bir sonraki gün 12.00’a kadar mesaj göndermeniz gerekiyor. Ancak o gün aranızda Snap alışverişi yaptıysanız, bu mesaja cevap vermenize gerek yoktur.

Snapchat’te GN Ne demek?

Tıpkı GM gibi GN de Snapchat’te sıklıkla karşımıza çıkan tabirlerden birisidir. Bu kısaltmayı özellikle geceleri duymuş olabilirsiniz. Zira kısaltmanın açılımı Good Night yani iyi gecelerdir. Yani Snapchat’te birisi size GN dediğinde siz de bu şekilde bir karşılık verebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Snapchat’te neden kısaltmalar kullanılıyor?

Sosyal ağlarda zaman içerisinde kendisine özgü moda sözcükler, çıkartmalar ve ifadeler ortaya çıkar. Bu durum, öpücük ve sarılma anlamına gelen ‘XO’ gibi deyimlerin ve kısaltmaların öncüsü olan Messenger’dan bu yana artarak devam etmektedir.

Bu kısaltmalar genelde İngilizce konuşulan ülkelerde oluyor. Fakat Türkiye’deki kullanıcılar arasında da zaman içerisinde bu kısaltmalar popüler hale gelmeye başladı. Aynı anlama geleceği için uzunca yazmak yerine bu kısaltmaları kullanmak, çoğu kullanıcının birinci tercihi konumuna gelmiştir.

Snapchat kısaltmaları olarak başka neler var?

Yukarıdaki örnekler dışında başka Snapchat kısaltmaları görmüş olabilirsiniz. Eğer iletişiminizi İngilizce ile sağlıyorsanız, çok daha fazla kısaltmalarla karşılaşmış olabilirsiniz. Onlardan bazıları şunlar:

SU: SU, İngilizce Swipe Up yani Yukarı Kaydır anlamına gelir. Bir Snapchat hikayesinde ‘SU’ görürseniz, parmağınızı yukarı kaydırdığınızda genelde hikayeyle bağlantılı bir web sayfasına yönlendirilirsiniz.

FFF: Bu da bir Snapchat kullanıcısının onları takip eden kişileri takip edeceğini gösteren Follow For Follow (takibe takip) anlamına gelmektedir.

SMH: Genellikle bir hayal kırıklığını veya şaşkınlığı ifade eden Shake My Head yani kafamı sallıyorum anlamına gelir.