Snapchat Siyah [Koyu] Tema Nasıl Yapılır?

İnsanların gece telefonlarını kullanırken göz yorgunluğu yaşaması olağan ve yaygın bir durumdur. Bunun yanında ekrandan gelen sert mavi ışık uyumanızı zorlaştırabilir, baş ağrısına neden olabilir ve daha fazlasını yapabilir. Birçok uygulama da bunu aşmak için karanlık mod özelliği sunar.

Karanlık Mod Nedir?

Karanlık mod (bazen siyah mod olarak da adlandırılır), uygulamanın renk düzeyinin daha koyu olmasını sağlayan bir özelliktir. Karanlık mod için uyku vakti modu adlandırmasını da yapabiliriz. Zira çoğumuz uyumadan telefonu kullandığı zamanlarda bu özelliği kullanır.

Karanlık mod, geceleri gözlerinizi yormadan, telefonunuzu uyumanızı kolaylaştıracak şekilde kullanmanızı sağlar. Ne yazık ki tüm uygulamalar bir gece moduna sahip değil. Hatta en popüler uygulamalardan bazıları dahi bu özelliği henüz kullanıcılarının hizmetine sunmadı. Diğer uygulamalarda bağımsız olarak Snapchat’te karanlık modu nasıl etkileştirebileceğinizi aşağıda göreceksiniz.

Snapchat Siyah (Koyu) Tema Yapma | iOS

Snapchat, sosyal ağlar arasında en sık güncellemenin yapıldığı uygulamalar arasındadır. iOS için karanlık mod özelliği de 2021 yılının Mayıs ayında kullanıma sunulmuştur. Aşağıda iOS cihazınız için Snapchat karanlık mod özelliğini etkinleştirmek için belirttiğimiz talimatları uygulayın:

 • Sol üst köşede bulunan “Bitmoji“nize dokunarak Snapchat profilinize gidin.
 • Sağ üstteki dişli şeklinde görünen Ayarlar simgesine dokunun.
 • Ekranı aşağı doğru kaydırıp “Uygulama Görünümü” seçeneğine dokunun.
 • Burada üç farklı seçenek var; Eşleştirme Sistemi, Her Zaman Açık ve Her Zaman Koyu.
 • Her Zaman Koyu seçeneğini tercih ettiğinizde uygulamayı sürekli olarak siyah renkte kullanmış olursunuz.
 • Eşleştirme Sistemini’ni seçerseniz, iOS için varsayılan görünüm ayarınız hangisiyse onunla eşleştirmiş olacaksınız.

Snapchat Siyah (Koyu) Tema Yapma | Android

Snapchat, Android için maalesef hala karanlık mod özelliğini sunmuş değil. Muhtemelen en kısa sürede bu özellik Android kullanıcılarına sunulacaktır fakat şimdilik bir çözümümüz hala var. Dolayısıyla bu özellik gelene kadar aşağıdaki talimatları uygulayarak Android cihazınız için Snapchat karanlık mod özelliğini kullanabileceksiniz.

 • Telefonunuzun ana ekranını aşağı doğru kaydırıp dişli şeklinde görünen Ayarlar simgesine dokunun.
 • Ekran yazısının üzerine dokunun.
 • Burada Karanlık (Koyu) Mod şeklinde yazılı yere dokunun.
 • Şimdi de “Ayarlar“a geri dönüp ekranı tamamen aşağı kaydırın. Sonrasında “Telefon Hakkında”yı seçin.
 • Yazılım Bilgileri“nin üzerine dokunun.
 • Yapı Numarası‘nı bularak art arda altı kez dokunun. Üç kez dokunduktan sonra geliştirici modu için “neredeyse orada” şeklinde bir bildirim çıkacak karşınıza. Bunu yaptıktan sonra geliştirici modunu etkinleştirmek için şifrenizi/kodunuzu girmeniz istenecek.
 • Daha sonra Ayarlar’a geri dönüp az önce etkinleştirdiğiniz Geliştirici Seçenekleri‘ni seçin.
 • Aşağı kaydırıp Karanlık Modu Zorla yazılı kısmı seçin.

Biraz modası geçmiş bir yöntem olduğunun farkındayız fakat şimdilik uygulayabileceğiniz en iyi yöntem bu. Google Play Store’da Android cihazların genel olarak karanlık mod şeklinde kullanılmasını sağlayan uygulamalar mevcut. Fakat biz kullanıcıların tam anlamıyla memnun oldukları bir uygulama göremedik. Eğer sizin kullandığınız ve memnun kaldığınız bir uygulama varsa lütfen bize yorumlar kısmından gönderin.

Snapchat Siyah (Koyu) Tema Yapma | Android APK

Snapchat, Android için resmi karanlık mod özelliğini yayınlamamış olsa da uygulamanın APK sürümünü kullanarak bu özellikten faydalanabilirsiniz. APK dosyaları genelde üçüncü taraf bir kaynak olduğu için güvenlik riski taşırlar. Fakat APKMirror, dünya genelinde söz sahibi bir APK merkezli web sitedir. Aşağıdaki APK dosyasını da buradan edineceksiniz. Şimdi yapmanız gereken birkaç adımdan bahsedelim:

 • Şuradaki bağlantıya tıklayarak Snapchat’in APK dosyasını indirin.
 • APK dosyasını yüklemeden önce telefonunuzdaki mevcut Snapchat uygulamasını kaldırmanız gerektiğini unutmayın.

Mevcut Snapchat uygulamasını silip APK dosyasını yükledikten sonra uygulamayı açın. Ardından Ayarlar (Settings) üzerinden Karanlık Mod (Dark Mode) özelliğini bulup etkinleştirebilirsiniz.

Oppo, Vivo veya OnePlus Telefonlarda Snapchat Siyah (Koyu) Tema Yapma

Bazı Oppo, Vivo ve OnePlus telefonlarda Snapchat koyu tema (karanlık mod) özelliğini etkinleştirmek için ColorOS/FuntouchOS’taki uygulama başına zorunlu karanlık mod özelliğinden faydalanabilirsiniz. OnePlus telefonunuz varsa, ColorOS tabanlı OxygenOS’a gereksinim duyacağınızı unutmayın.

Şimdi uygulamanız gereken adımlar sırasıyla şunlar:

 • İlk olarak telefonunuzdaki Ayarlar uygulamasını açın.
 • Çıkan seçeneklerden Ekran ve parlaklık yazılı kısmın üzerine dokunun.
 • Şimdi telefonunuzdaki karanlık mod ayarlarını değiştirmek için “Karanlık mod ayarları” yazılı seçeneğe dokunun.
 • Üçüncü taraf uygulamalar için karanlık mod (Beta)” yazılı kısma dokunun.
 • Şimdi zorunlu karanlık mod ile uyumlu olan tüm uygulamaların listesiyle karşılaşacaksınız.
 • Desteklenen uygulamaların arasından Snapchat‘i bularak geçişi etkinleştirin.
 • Onay istemini gördüğünüzde Snapchat’te karanlık modu etkinleştirmek için “” (Open) yazılı seçeneğe dokunun.

Bu işlemlerin ardından söz konusu telefonlarda Snapchat’i karanlık mod özelliği ile kullanabiliyor olacaksınız.

Snapchat Siyah Tema Yapma | PC

Snapchat’i bilgisayar tarayıcınızda siyah tema olacak şekilde kullanabilirsiniz. Yalnız bunun için bir Chrome eklentisine ihtiyaç duyacaksınız. Ücretsiz ve açık kaynak bir proje olan Turn Off the Lights, Chrome tarayıcınızı karanlık mod olacak şekilde kullanmanızı sağlıyor. Gece Modu (Night Mode) adlı seçeneği aktif ederek Snapchat’i PC’de siyah tema olarak kullanabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şunlar:

 • Turn Off the Lights tarayıcı uzantısını indirin
 • Gri lamba düğmesine sağ tıklayıp menüden Seçenekler‘i seçin.
 • Şimdi Turn Off the Lights seçenekleri sayfası görünmüş olmalı. Buradan Gece Modu sekmesini seçin
 • Geçerli web sayfasında gece modunu etkinleştirmek için burada Gece anahtarını veya uzun basma özelliğini etkinleştirin.

Snapchat Karanlık Mod, Android’e Ne Zaman Gelecek?

Snapchat, karanlık mod özelliğinin Android telefonlar için ne zaman geleceğini resmi olarak açıklamış değil. Bununla birlikte çoğu Android kullanıcısı da neredeyse 2023 yılına girecekken Snapchat gibi milyonlarca kişinin kullandığı bir uygulamada karanlık mod özelliğinin bulunmamasını fazlasıyla garipsemiş durumda. Aslında pek de haksız sayılmazlar çünkü artık en basit uygulamalarda bile karanlık mod, en temel özellikler arasında yer alıyor.

GÜNCELLEME: 13 Nisan 2023 tarihi itibarıyla önemli bir iddia gündeme geldi. Snapchat, yakın zamanda Android cihazlar için karanlık mod özelliğini yakında aktif edebilir. Fakat bunun için söylenenler biraz garip; zira özellik yalnızca Snapchat’i ücretli kullanan kişilerin kullanımına açılacak.

Seçenekler arasında Eşleştirme Sistemi, Sürekli Açık ve Sürekli Koyu bulunuyor. Snapchat bu özelliği aktif ettiğinde, iddialara göre ilk olarak ücretli Snapchat kullanıcıları bu özellikten faydalanabilecekler.

Snapchat Koyu Tema, Fotoğraf ve Videoların Kalitesini Etkiler mi?

Hayır. Snapchat’i koyu tema olarak kullanıyor olmanız, fotoğraf ve videoların kalitesini etkilemez. Snapchat karanlık mod özelliği yalnızca uygulamanın arka plan rengini değiştirir. Dolayısıyla çektiğiniz veya görüntülediğiniz gerçek içerikleri etkilemez. Ancak fotoğraf veya videoların çekildiği aydınlatma koşullarının, uygulama karanlık modda olsun ya da olmasın içeriğin kalitesini etkileyebileceğini unutmamalısınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Snapchat’tin karanlık mod temasını özelleştirebilir miyim?

Hayır Snapchat’in karanlık modu kullanıcılara herhangi bir özelleştirme seçeneği sunmuyor. Uygulama, cihazınızın ayarlarında ayarlanan varsayılan karanlık mod temasını kullanır.

Snapchat karanlık mod, telefonun pil ömrünü uzatır mı?

Şöyle ki, diğer tüm uygulamaları normal modda kullanıp yalnızca Snapchat’i karanlık modda kullanıyorsanız, bunun pil ömrüne olan etkisi yok denecek kadar az olur. Fakat tüm uygulamalarla birlikte Snapchat’i de karanlık modda kullanırsanız, zaten pil ömrünüzü fark etmeden uzatmışsınız demektir. Çünkü uygulamaları açık tema olarak kullanmak, her zaman daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar.

Snapchat’te neden karanlık mod özelliği yok?

Eğer Android kullanıcısı iseniz, zaten bu özelliğin sizin için henüz yayınlanmadığından bahsetmiştik. Eğer iPhone kullanıcıysanız, iOS kullanıyorsanız, Snapchat’i en son sürümünde kullandığınızdan emin olun.

Snapchat’in “Harita” özelliğinde karanlık modu kullanabilir miyim?

Karanlık mod şu anda Snapchat’in “Harita” özelliğinde mevcut değil. Genel uygulama teması ayarınızdan bağımsız olarak, harita her zaman açık renkli bir temada görüntülenecektir.

Karanlık modu otomatik olarak açılıp kapanacak şekilde programlayabilir miyim?

Bazı cihazlarda karanlık modu günün belirli saatine göre otomatik olarak açılıp kapanacak şekilde programlamak mümkün olabilir. Bunu yapmak için cihazınızdaki yerleşik “Koyu tema” veya “Gece modu” ayarlarını kullanabilirsiniz. Bu ayarlar genellikle cihazınızın ayarlar menüsünün “Ekran” veya “Pil” bölümünde bulunurlar.

İlgili Yazılar

Snapchat Takipçi Sayısı Görme Taktiği
Snapchat Telefon Numarası Görünür mü?