Steam Arkadaş Ekleme | 4 Kolay Yöntem

Steam’de arkadaş ekleme özelliğinin kilidini açmak için iki şeyden birinin gerçekleşmesi gerekiyor. Birincisi Steam’de para harcamak; ikincisiyse başka birinin sizi arkadaş olarak eklemesini sağlamak.

Yeni Steam kullanıcılarının hesapları “sınırlı” olmaktadır. Platformda hiç para harcamayan kullanıcıların da hesabı sınırlı olmaktadır. Yani bu, her iki durumda da Steam’de arkadaş ekleme özelliğinden mahrum kalacaksınız demektir.

Aşağıdaki dört farklı yöntemden faydalanarak Steam’de arkadaş ekleme işlemini gerçekleştirebileceksiniz.

Steam Arkadaş Ekleme Nasıl Yapılır?

Steam’de arkadaş eklemenin üç yolu vardır:

 • Hızlı Davet Bağlantısı ile
 • Koda göre
 • Kullanıcı adına göre

Platform, “sınırlı” kullanıcıları eklemek için tek bir seçenek olan Hızlı Davet bağlantısını sunmaktadır.

Hızlı Davet Bağlantısı ile Steam Arkadaş Ekleme

Yeni kullanıcılar, arkadaşı olmayan kullanıcılar veya Steam’de para harcamamış kullanıcıların hesapları sınırlıdır. Onları arkadaş olarak eklemek için özel bağlantı yöntemini kullanabilirsiniz. Bunun için izlenmesi gereken yol şu şekilde:

 • Steam uygulamasını açarak “Arkadaşlar” menüsüne gidin.
 • Buradan “Arkadaş Ekle“ye tıklayın.
 • Özel bağlantınızı kopyalayın. Özel kullanıcı bağlantınızı kopyalayıp arkadaş olarak eklemek istediğiniz kişiye e-posta, WhatsApp (web) veya benzer bir yolla gönderebilirsiniz.
 • Diğer kişi, bağlantıyı bilgisayarından açıp ardından “Arkadaş Olarak Ekle“ye tıklamalıdır.
 • Bu işlem, Steam’de arkadaş ekleme özelliğinin kilidini açar. Bu da özelliğin kilidinin açılması için para harcama zorunluluğunu ortadan kaldırır.

Kullanıcı Adıyla Steam Arkadaş Ekleme

Daha klasik bir seçenek olarak, arkadaş olarak eklemek istediğiniz kişinin kullanıcı adını bilmenizi gerektirir.

 • Steam uygulamasından arkadaşınızın ismini arayın.
 • Aradığınız kullanıcıyı bulduğunuzda “Arkadaş Olarak Ekle” seçeneğine tıklayın.

Bu yol da aslına bakarsanız bu kadar basit.

Kodla Steam Arkadaş Ekleme

Son olarak, kullanıcı adını bulamazsanız kod seçeneğinden de faydalanabilirsiniz.

 • Arkadaşlar menünüze gidin ve kodu kopyalayıp diğer kişiye gönderin. Alternatif olarak, arkadaşınız kodunu kopyalayıp size gönderebilir.
 • Benzer şekilde, “Enter” çubuğuna arkadaşınızın kodunu girin. Alternatif olarak, arkadaşınız kodunu kopyalayıp size gönderebilir. İşlemi tamamlamak için “Davet Gönder“e tıklayın

Bonus: Oyun Satın Almadan Steam’de Arkadaş Ekleme

Steam’de en az 5 dolar harcama yapmadıysanız, hesabınız “sınırlı” olacaktır. Sınırlı kullanıcılar, kendi başlarına arkadaş ekleyemiyorlar. Yani yeni bir kullanıcıysanız, Steam hesabınız arkadaş ekleme gereksinimlerini karşılamıyor demektir. Ancak limitsiz hesabı olan kullanıcılar size arkadaşlık isteği gönderebilir.

Bunun için Hızlı Davet bağlantısı özelliğinden faydalanmalısınız . Bu yöntemle başka birini arkadaş olarak ekleyerek topluluk özelliğinin kilidini de açmış olacaksınız. Başka birinin Hızlı Davet bağlantısını sınırlı kullanıcı olarak kabul ettiğinizde, hesabınızın sınırlandırılması sona erer.

Aşağıdaki sıralamayı takip ederek Steam arkadaş ekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz:

 • Steam’deki arkadaşınıza Arkadaşlar menüsünü ziyaret etmesini, ardından Hızlı Davet bağlantısını kopyalayıp e-posta yoluyla size göndermesini söyleyin.
 • Steam Mağazası sitesini ziyaret ederek giriş yapın.
 • Hızlı Davet bağlantısı için e-postanızın gelen kutusuna gelen bağlantıya tıklayın.
 • Bağlantı, o kişiyi Steam’de arkadaş olarak eklemenizi sağlar.

İşlemi tamamladıktan sonra Steam, başka arkadaşlar ekleme özelliğinin kilidini açmış olacaktır.

Steam Arkadaş Ekleme Hesabınız Bu Özelliği Karşılamıyor

Steam hesabınızın arkadaş ekleme özelliğini kullanmanıza izin verilmediğini belirten “Steam arkadaş ekleme hesabınız bu özelliği karşılamıyor” hatası, Steam hesabınızın sınırlı bir hesap olduğunu ifade eder. Sınırlı hesaplar, Steam mağazasında en az 5 dolar harcamamış hesaplardır. Sınırlı hesaplar, arkadaş ekleme gibi birçok kısıtlamaya sahiptir.

Bu kısıtlamayı kaldırmak ve arkadaş ekleyebilmek için Steam mağazasında en az 5 dolar harcamanız gerekmektedir. 5 dolar harcadıktan sonra hesabınız sınırlı hesaptan sınırsız hesaba yükseltilecek ve arkadaş ekleyebileceksiniz.

İşte sınırlı hesaplara uygulanan diğer kısıtlamalar:

 • Eşya takas edemez veya Steam sohbetinde sohbet edemezsiniz.
 • Steam grupları oluşturamaz veya katılamazsınız.
 • Steam Atölyesi’ni kullanamazsınız.
 • En fazla 100 arkadaşa sahip olabilirsiniz.

Steam hesap kısıtlamalarıyla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, Steam destek ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.

Steam’de Arkadaş Ekleyemiyorum Sorunu ve Çözümü

Steam’de arkadaş ekleyememenizin birkaç olası nedeni olabilir. En sık karşılaşılan sorunlardan birisi, hesabınızın gizli olarak ayarlanmış olması ve diğer kullanıcıların sizi bulmasını ve eklemesini engellemesidir. Bunu çözmek için Steam profil ayarlarınıza giderek profilinizin herkese açık olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bir başka olası sorun da Steam’in yeni hesaplar için arkadaş ekleme konusunda bir kısıtlaması olduğundan, hesabınızın çok yeni olması olabilir. Bu kısıtlama genellikle birkaç gün sonra kaldırılır. Ek olarak, hesabınız Steam’in topluluk yasağı veya kısıtlanmış hesap özelliği tarafından sınırlandırılmış olabilir. Bu da arkadaş eklemek de dahil olmak üzere belirli topluluk özelliklerini kullanmanıza izin verilmediği anlamına gelmektedir.

Son olarak, Steam sunucularında geçici bir sorun olabilir. Bu durumda birkaç saat beklemeli ve daha sonra tekrar denemelisiniz. Bu çözümlerden hiçbiri işinize yaramazsa Steam destek ile iletişime geçmeyi de deneyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Steam arkadaş ekleme paralı mı?

Hayır, Steam’de arkadaş eklemek ücretsizdir. Steam platformunda arkadaşlık isteği göndermek, başka kullanıcıları arkadaş listenize eklemek veya oyunlarda birlikte oynamak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Steam hesabınızı oluşturduktan sonra arkadaşlarınızı eklemek için Steam kullanıcı adlarını veya e-posta adreslerini kullanabilirsiniz.

Facebook veya farklı sosyal medya hesaplarından Steam’dee arkadaş ekleyebilir miyim?

Hayır, Facebook veya diğer sosyal medya aracılığıyla Steam’de arkadaş ekleyemezsiniz. Steam’de arkadaşlarınızı yalnızca Steam hesap adları veya hesaplarıyla ilişkili e-posta adresleri aracılığıyla ekleyebilirsiniz.

Steam’de arkadaş bulamazsam ne yapabilirim?

Steam’de arkadaşınızı aramayı denediyseniz ve bekleyen davetiyeniz yoksa, kontrol etmeniz gereken birkaç kısım bulunuyor:

 • Doğru arkadaş koduna sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Mavi mopyala düğmesini kullanmalarını sağlayın veya bunu kendiniz de yapabilirsiniz.
 • Hızlı Davet bağlantısı kullanıyorsanız, kullandığınız davetiyenin süresi dolmuş olabilir. Siz veya arkadaşınız yeni bir tane oluşturarak bunu tekrar deneyebilirsiniz.
 • İsme göre arama yapıyorsanız, isimleri farklı şekilde yazıp tekrar deneyin. Örneğin adı Muharrem ise Muarrem gibi yapacağınız aramamalar, aradığınız arkadaşı bulmanızı sağlayabilir.

Bunun dışında arkadaş olarak eklemek istediğiniz kişiyi önceden yanlışlıkla engellemiş olabilirsiniz. Böyle bir şeyin olup olmadığını öğrenmek için yandaki menüden Engellenenler‘e tıklayıp engellediğiniz oyuncuları görebilirsiniz.

Steam’de 200’den fazla arkadaşım olabilir mi?

Evet, Steam’de 200’den fazla arkadaşınız olabilir. Bununla birlikte Steam’de sahip olabileceğiniz maksimum arkadaş sayısı 2000’dir.

Beni geri eklemeyen birini Steam’de arkadaş olarak ekleyebilir miyim?

Evet, sizi geri eklememiş olsalar bile Steam’de birini arkadaş olarak ekleyebilirsiniz. Onları arkadaş olarak eklediğinize dair bir bildirim alacaklar. Buna karşılık arkadaşlık isteğinizi kabul etmeyi veya reddetmeyi seçebilirler.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Android-ve-iPhone-İçin-En-İyi-Uzaktan-Kumanda-Uygulamalari
Telefon Uzaktan Kumanda Nasıl Yapılır?