Twitter’da Videoyu Kimin İzlediği Görülür mü?

Bazı Twitter kullanıcıları, ‘bir videoyu kimin izlediği görülür mü?’ sorusunun cevabını merak ediyorlar. Meraklanmaları da gayet doğal çünkü normal şartlarda bunu görmenin bir yolu yok. Yani Twitter, ‘paylaştığınız videoyu şu kişiler gördü’ şeklinde bir özellik sunmuş değil. O halde Twitter’da gerçekten de videoyu kimin izlediği görülür mü?

Twitter’da Videoyu Kimin İzlediğini Görebilir miyim?

Hayır. Twitter, kullanıcıların yayınladıkları bir videoyu kimin izlediğini görmeleri için bir yol sunmuyor. Platform, yalnızca bir videonun aldığı görüntüleme sayısı hakkında bilgi verir. Yani Twitter görüntüleme sayısı tamam fakat videoyu kimler izlemiş, bunu öğrenemezsiniz. Bu bilgileri sağladığını iddia eden bazı üçüncü taraf uygulamalar da yok değil. Fakat bunların ne kadar doğru ve güvenilir bilgiler sunduğu her zaman tartışmaya açıktır.

Twitter’da Ne Tür Metrikleri Takip Edebilirsiniz?

Twitter üzerinde video performansınızı takip etmek istiyorsanız, gözlemleyebileceğiniz birkaç farklı metrik bulunmaktadır. İşte en önemli olanlardan bazıları:

  • Tweet görüntülemeleri: Bu, tweet’lerinizin takipçileriniz ve diğer kullanıcılar tarafından kaç kez görüldüğünü gösterir.
  • Profil ziyaretleri: Bu metrik, profilinizi ziyaret eden kişi sayısını size bildirir ve sizi ve markanızı daha fazla tanımak isteyen kişileri gösterir.
  • Toplam etkileşimler: Bu metrik, beğeniler, retweetler ve yanıtlar gibi tüm etkileşimleri içerir ve içeriğinize olan genel ilgi düzeyini ölçer.
  • Tıklamalar: Bu size, Twitter üzerinde paylaştığınız bir bağlantıya kaç kişinin tıkladığını gösterir.

Bunlar sadece bazı temel metriklerdir ve Twitter Analytics gibi araçlarla daha detaylı analiz yapmanız mümkündür.

Birinin Twitter Hesabıma Baktığını Nasıl Anlarım?

Twitter hesabınıza kimin baktığını öğrenmenizin bir yolu bulunmuyor. Ancak hesabınızda yapacağınız bazı gizlilik ayarları, kullanıcıların sizi takip etmeden de takip etmesini mümkün kılıyor. Bu, tüm tweet’lerinizin ve hesabınızla ilgili diğer her şeyin başkaları tarafından görülebileceği anlamına gelmektedir. Veya Twitter hesabınızı tamamen gizliye alarak güvenliğinizi en üst seviyeye çıkarabilirsiniz. Bununla ilgili hazırladığımız makaleye şuradan ulaşabilirsiniz.

Twitter Analytics ile Hesabınızı Kontrol Edin

Twitter Analytics, çoğu kullanıcının varlığından haberdar olmadığı fakat Twitter hesabınızla ilgili pek çok veriye ulaşabilmenizi sağlayan bir özelliktir. Tweetlerinizi ve takipçilerinizi izlemenize olanak tanıyan Twitter Analytics, etkileşim için günün en iyi zamanı hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar.

Bu araç, insanların her ay Twitter profilinizi kaç kez görüntülediğini gösterir. Fakat bu kişilerin kim olabileceği veya kullanıcı adlarının ne olduğu konusunda herhangi bir ayrıntıya ulaşamazsınız. Yine de bazı ipuçlarına ulaşabilirsiniz. Örneğin Tweet etkinliği sayfasına geldiğinizde, en son hangi takipçilerin sizi en sık görüntülediğini görebilirsiniz. Yine burada Görüntülenmeler, Etkileşimler, Etkileşim Oranı gibi verilere ulaşabilirsiniz.

Twitter’da Videoya Gelen Yorumları Gizleme

Biraz önce de Twitter videolarınızı kimin izlediğini görebilmek mümkün değildir. Twitter videolarınızı veya fotoğraflarınızı kimin gördüğünü bilmek için tek yol, beğeniler, yanıtlar ve retweetler gibi doğrudan etkileşimlerdir. Tüm doğrudan etkileşimler herkese açık olarak görülebilir. Yani başkaları da tweet’lerinizle etkileşime girenleri görebilir.

Tweet’lerinizdeki bazı yorumların başkaları tarafından görülmesini istemiyorsanız, onları gizleyebilirsiniz. Aşağıda Twitter’da yanıtları nasıl gizleyeceğinizi görebilirsiniz:

  • Adım 1: Twitter’a gidin.
  • Adım 2: Gizlemek istediğiniz bazı yorumlara sahip tweet’i açın.
  • Adım 3: Hedef yanıtı bulun ve üç noktaya tıklayın.
  • Adım 4: Açılır menüden Gizle yanıt seçeneğini seçin. Yanıtı gizle‘ye tıklayın.
  • Adım 5: Gizlediğiniz yanıtları görmek için tweet’inizin sağ üst köşesindeki üç noktaya tıklayın ve Gizlenen yanıtları görüntüle seçeneğini seçin.

Bir yanıtı gizlemekten vazgeçmek isterseniz, yanıtın yanındaki üç noktaya tıklayıp Gizlenen yanıtı göster seçeneğini seçebilirsiniz.

Twitter’daki Videoları Kimin İzlediğini Gösteren Siteler

Twitter’daki videoları kimin izlediğini gösterdiğini iddia eden bazı siteler, eklentiler veya uygulamalar görebilirsiniz. Bunların hepsinin birer dolandırıcılıktan ibaret olduğunu unutmayın. Çünkü Twitter, hiçbir şekilde üçüncü taraf yapıların bu bilgilere ulaşabileceği bir çalışma mekanizmasına sahip değildir. Muhtemelen sizi cezbedecek bazı açıklamalarla veya ‘bakın, işte bunu yapabiliyoruz’ gibi aklınızı çelebilecek bazı gerçeği yansıtmayan görüntülerle paranızı almak isteyeceklerdir. Bu tarz dolandırıcılıklardan uzak durmanızı ve yukarıdaki açıklamalar dışında başka bir arayış içerisinde bulunmamanızı tavsiye ederiz.