Valorant Ban Kaldırma Nasıl Yapılır?

Valorant, Riot’un oyun sahnesine son eklediği FPS türüne dair adım attığı ilk oyun.

Duyurulduğu günden beri oyun, birçok oyuncu için büyük bir heyecan kaynağı olmuş ve en popüler FPS oyuncuları ve Twitch yayıncıları da dahil olmak üzere birçok oyuncu tarafından büyük ilgi görmüş durumda.

Eğlenceli ve yeni bir oyun olmanın yanı sıra Valorant, CSGO ve Overwatch gibi oyunlardan gelen oyuncu akınından da faydalanıyor.

Şimdi her rekabetçi oyunda olduğu gibi özellikle FPS türündeki oyunlarda, başarının anahtar bileşenlerinden biri adalettir. Riot da bunu ciddiye alan bir şirket olarak bilinir (tıpkı League of Legends için yaptığı gibi) Bu nedenle kuralları ihlal etmek, hesap yasağına neden olabilir.

Bu nedenle verilen yasakların nedenlerini ve bir Valorant hesabını nasıl kaldırabileceğinize bir bakalım.

Valorant’ta Ban Kaldırılabilir mi?

Aşağıdaki FPS ve Battle Royale oyunlarında da geçerliliği olan şeyleri yasaktır. PUBG, Apex Legends veya Fortnite gibi oyunlar dahil olmak üzere Valorant’ta birinin yasaklanabileceği en yaygın nedenlerden bazıları şunlardır:

 • Hile yapma – sebep, yazılım, yöntem ve benzeri şeyler.
 • Oyun içi hatalar, hatalar ve diğer istenmeyen oyun içi özellikler aracılığıyla diğer oyuncuların üzerinde haksız avantaj sağlama.
 • Toksiklik ve diğer oyuncuları rahatsız etme, taciz etme, hakaret etme gibi her türlü davranış.
 • Hesabınızı paylaşma
 • Hesap satın alma veya satma.

Bir Valorant hesabını geri alıp alamayacağınıza gelince, bu yasaklamanızın nedenine bağlıdır.

Örneğin aşırı toksiklik veya ırkçılık nedeniyle banlanan bir oyuncunun Valorant’ta tekrar hesabını açma şansı neredeyse yoktur. Riot, nefret söylemini çok ciddiye alır, bu nedenle tartışabileceğiniz pek bir şey yok.

Diğer yandan hafif toksiklik (ağır eleştiri, tartışma, rahatsız edici davranışlar gibi) nedeniyle cezalandırıldıysanız, Valorant hesabınızı kaldırma şansınız çok daha yüksektir.

Aynı şey hileler için de geçerlidir, özellikle yasağın yanlış bir pozitif sonuç olarak geldiği durumlarda.

Hesap paylaşma ile ilgili eylemler içinse Valorant ban kaldırma başvurusu sürecinin bir parçası olarak sahipliğinizi kanıtlayabilmeniz gerekir.

Şimdi bir hesabın banlanma nedenlerini inceledikten sonra, bir oyuncunun Valorant’tan yasaklanmasını kaldırmak için bir itirazda bulunabileceği süreci de görelim.

Valorant Ban Kaldırma Adımları

Valorant yasağınızı kaldırma başvurusu yapma süreci oldukça basittir ve tamamen Riot’un resmi web sitesinde gerçekleşir.

Bu sayfayı ziyaret ettiğinizde, sayfanın sol üst köşesindeki “Destek” bağlantısına tıklamanız gerekiyor. Bu kısım sizi buradaki Destek merkezine götürecektir.

Burada, sayfanın altına doğru kaydırmanız ve kırmızı “Bir bildirim gönder” (Submit a ticket) seçeneğine tıklamanız gerekiyor.

Daha sonra Riot hesabınıza giriş yapmanız istenecek ve ardından gerçek Valorant ban kaldırma başvuru formuna yönlendirileceksiniz.

 • Request type altında “Discuss Personal Suspension or Restriction” seçin.
 • Subject” altında, “Valorant ban appeal” gibi bir şey yazabilirsiniz.
 • Inquiry” altında “Discuss Game Bans“ı seçin.
 • Yasağınızın türüne göre doğru yasağın süresini seçin. Kalıcı yasaklar için “31+ Gün”ü seçin;
 • Valorant yasağınızın türüne bağlı olarak, “Do you know why your account was suspended?” altında aşağıdakilerden birini seçebilirsiniz:
  • Toksiklik yasakları için “Inappropriate Chat Communication / In-Game Behavior”;
  • Hile iddiaları için “Third Party Programs“;
  • Hesap komplo sonucu yasağa gelmişse “Hacked / Compromised account”;
  • Valorant’tan neden yasaklandığınızı bilmiyorsanız “i have o idea“.
 • İlgili dosyalar varsa (isteğe bağlı olarak) ekleyin.

Unutmayın ki eğer yasağınız hesabınızın tehlikeye girmesi sonucu geldiyse, Valorant ban kaldırma başvurusunun bir parçası olarak hesap sahipliğinizi doğrulamanız gereken ekstra alanlar da bulunacaktır. Bu nedenle bu bilgilerinizin hazır olmasına özen göstermelisiniz.

Tüm bunlar tamamlandığında, yapmanız gereken tek şey Valorant ban kaldırma başvuru formunun altındaki kırmızı “Gönder” (Send) seçeneğine tıklamak.

Cevap için e-postayı takip etmeyi unutmayın, bu e-posta adresi Riot hesabına kaydolduğunuz aynı e-posta adresi olacaktır.

Tüm yapmanız gerekenler bu kadardı.