Valorant DirectX Runtime Hatası Nasıl Düzeltilir?

Windows-11de-Valorant-Açilmiyor-Sorunu-Nasil-Çözülür-2

Bazı Valorant oyuncuları, DirectX Runtime hatası nedeniyle oyunu çalıştıramadıklarını bildiriyor. Hata tam olarak şu şekilde görünüyor:

 • Bu programı çalıştırmak için aşağıdaki bileşen(ler) gereklidir
 • DirectX Runtime

Siz de benzer bir sorun yaşıyorsanız ve bunu nasıl düzelteceğiniz konusunda hiçbir fikriniz yoksa, aşağıdaki kılavuz size yardımcı olacaktır.

Valorant DirectX Runtime Hatası Nedir?

Valorant’taki “DirectX Runtime Hatası” genellikle bilgisayarınızdaki DirectX yazılımındaki bir sorundan kaynaklanır. Bilgisayarınızdaki DirectX sürümü eskiyse veya DirectX kurulumunda bir sorun varsa bu hata oluşabilir.

Bu hatayı düzeltmek için neler yapabileceğinizden daha detaylı bahsedeceğiz. Öncesinde Microsoft’un web sitesinden en son sürümü indirip yükleyerek DirectX sürümünüzü güncellemeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca oyunu yeniden yüklemeyi deneyebilir ve grafik sürücünüzün güncel olduğundan emin olabilirsiniz.

Güncelleme veya yeniden yükleme sorunu çözmezse oyunu uyumluluk modunda çalıştırmayı veya çalışmakta olan katmanları devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz. Oyunla çakışmalara neden olabilecek herhangi bir üçüncü taraf yazılımı devre dışı bırakmayı veya kaldırmayı da deneyebilirsiniz.

DirectX Nedir ve Neden Önemlidir?

DirectX, işletim sisteminin donanım bileşenlerine erişmesini sağlayan bir dizi API veya uygulama programlama arabirimidir. Daha basitçe anlatmak gerekirse, DirectX özellikle oyunlarda gereklidir. Çünkü geliştiricilere oyun tasarlarken ince ayar yapmak, değişiklik yapmak veya iyileştirmeler yapmak için grafik kartınız gibi belirli donanımların özelliklerine düşük düzeyde erişim sağlar.

Geliştiriciler, DirectX olmadan herkesin kullanabileceği çok çeşitli grafik kartları olduğu için PC’de oyunlarına ince ayar yapmakta zorlanırlar. Bu kartların her biri farklı konfigürasyonlara ve özelliklere sahip olduğundan, her oyunun özel olarak tasarlanması gerekecektir ki bu ideal bir yaklaşım değildir. DirectX, her donanım bileşeni için ayrı ayrı ince ayar yapma ihtiyacını ortadan kaldırması nedeniyle günümüzde herhangi bir bilgisayarın önemli bir parçalarından birisi konumundadır.

Valorant’ta DirectX Runtime Hatasının Nedenleri Nelerdir?

Bazı Valorant oyuncuları, DirectX Runtime hatası nedeniyle Valorant’ı bilgisayarlarında çalıştıramayabiliyorlar. Bu hata genellikle sistemde eksik bir yazılım bileşeni olduğunda veya mevcut yazılım sürümünün güncel olmadığı zamanlarda ortaya çıkar.

Eski veya Güncel Olmayan Ekran Kartı Sürücüsü

Ekran kartı sürücülerinizi güncel tutmak, herhangi bir oyunda DirectX sorunlarını çözmek konusunda en önemli adımdır. Bu genellikle, oyun oynarken uyumsuzluk sorunlarının ve beklenmeyen çökmelerin meydana gelmesinin ana nedenidir.

Üç ekran kartı üreticisi bulunuyor. Dolayısıyla sürücülerin nasıl güncelleneceğine ilişkin adımları aramadan önce hangi grafik kartını kullandığınızı bilmelisiniz. Bilgisayarınız oyun veya video düzenleme için tasarlanmışsa, NVIDIA veya AMD’den ayrı bir grafik kartına sahip olmalıdır. Dizüstü bilgisayarınızda oyun oynuyorsanız, ayrı bir ekran kartınız veya işlemcinizle birlikte gelen tümleşik bir Intel grafik kartınız olabilir.

Entegre bir ekran kartı, genellikle ayrı bir karttan daha az güçlüdür ancak yine de NVIDIA ve AMD kartları gibi düzenli güncellemeler gerektirir. DirectX Runtime hatası söz konusu olduğunda, GPU sürücülerini güncel olarak kullandığınızdan emin olmak oldukça önemlidir.

DirectX Sürümünün Güncel Olmaması

Bilgisayardaki diğer tüm yazılım bileşenleri gibi Windows işletim sisteminizin kullandığı DirectX sürümünün de ara ara güncellenmesi gerekiyor. Bu, bazı hataları ve verimsiz kodları düzeltmenin yanında belirli özellikleri geliştirmek veya eklemek için oldukça önemlidir.

Şu anda, en son DirectX sürümü DirectX 12’dir. Bununla birlikte Valorant dahil olmak üzere yeni çıkan birçok oyun, DirectX 11 sürümünü kullanarak hala sorunsuzca çalışabiliyor.

Bazı Oyun Hataları

Oyunlar karmaşık hale geldikçe farklı hatalar karşımıza çıkabiliyor. Bazı oyunlar daha hata ile karşılaşabilirken Cyberpunk gibi çıkış sürecinde sıkıntılı olan oyunlar da olabiliyor.

Valorant için çoğu oyuncu şu ana kadar önemli bir şikayette bulunmadı. Fakat bazı oyuncular, Riot Vanguard adlı hile karşıtı istemcisinin çökmesi, yavaş performans göstermesi gibi sorunlara yol açabildiğini söylüyorlar.

Eğer Riot Vanguard ile ilgili bir sorun olabileceğini düşünüyorsanız, istemciyi ve Valorant’ı kapatmayı veya bilgisayarı yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Bu, oyundan çıktıktan ve Riot Vanguard’ın uzun süre çalıştıktan sonra gelişen bir hata olduğunda işinize yarayabilir.

Valorant DirectX Runtime Hatası Çözüm Yolları

DirectX’i Güncelleyin

 • Klavyenizdeki Windows logo tuşuna basıp ‘güncelleme‘ yazın. Ardından Güncellemeleri kontrol et seçeneğine tıklayın.
 • Ardından Windows Update‘in en son DirectX’i güncellemelere dahil olacak şekilde otomatik olarak indirip kurması için ekrandaki talimatları izleyin.

Riot Vanguard’ı Kaldırın

Valorant’ta DirectX Runtime hatasını düzeltmek için Riot Vanguard’ı kaldırmak da işe yarayabilir. Bunun için yapmanız gerekenler şunlar:

 • Windows bilgisayarınızda Başlat menüsüne tıklayın.
 • Buradan Program Ekle veya Kaldır‘ı arayın
 • Buradan Riot Vanguard‘ı arayın.
 • Riot Vanguard simgesine tıklayıp Kaldır‘ı seçin.
 • Son olarak kaldırma işlemini onaylayın.

Ekran Kartı Sürücülerini Güncelleyin

Windows bilgisayarlar, varsayılan olarak otomatik tarama yapacak ve herhangi bir sürücü güncellemesi olduğunda kullanıcıyı bilgilendirecek şekilde tasarlanmıştır. Ayrı bir ekran kartı kullanıyorsanız, cihazınızda NVIDIA GeForce Experience uygulamasının (veya AMD için benzer bir uygulamanın) yüklü olması gerekir. Bu özel yazılım, ekran kartınızın her zaman en yeni sürücü sürümlerini almasını sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Sahip olduğunuz ekran kartına bağlı olarak güncellemek için aşağıdaki bağlantılardan uygun olana tıklayın:

Bunlar dışında ücretsiz olarak kullanabileceğiniz sürücü indirme programları da mevcut. Kullanabileceğiniz en iyi ve ücretsiz sürücü indirme programları listemize de göz atabilirsiniz.

Antivirüs Programını Devre Dışı Bırakın

Tabii, Valorant DirectX Runtime hatasını düzeltmek için antivirüs programını devre dışı bırakma adımları aşağıda verilmiştir:

 • Antivirus programını açın.
 • Buradan programın devre dışı bırakma veya kapatma seçeneklerini bulun.
 • Antivirüs programını devre dışı bırakın.
 • Şimdi Valorant’ı başlatın ve hatanın düzeldiğini düzelip düzelmediğini kontrol edin.
 • Hata düzeldiyse, antivirüs programını tekrar etkinleştirebilirsiniz.

Antivirüs programını devre dışı bırakırken aşağıdaki noktalara dikkat etmenizi öneririz:

 • Oynamaya çalıştığınız oyunun kaynağına güvendiğinizden emin olun.
 • Antivirüs programını sadece oyun oynarken devre dışı bırakın.
 • Oyun oynamayı bitirdikten sonra antivirüs yazılımınızı tekrar etkinleştirin.

Antivirüs programını devre dışı bıraktıktan sonra hâlâ aynı sorunu yaşıyorsanız, yukarıda listelenen diğer çözümleri deneyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Valorant DirectX Runtime hatası sık sık olur mu?

Bu hata sık sık yaşanabilir. Bununla birlikte çeşitli farklı faktörlerden kaynaklanabilir. Bazı oyuncular, eski veya bozuk DirectX yazılımı nedeniyle bu hatayı yaşayabilirken, diğerleri bilgisayarlarının donanımıyla ilgili sorunlar veya diğer yazılım çakışmaları nedeniyle yaşayabilir.

Valorant DirectX Runtime hatası bilgisayarımın performansını etkileyebilir mi?

Bu hata oyunu çalıştırmanızı engellese de, bilgisayarınızın performansı üzerinde herhangi bir etkisi olmamalıdır. Ancak DirectX yazılımınızla ilgili daha spesifik bir sorun varsa, DirectX kullanan diğer oyunlarda veya uygulamalarda sorunlara neden olabilir.

Valorant DirectX Runtime hatası devam ederse ne yapmalıyım?

Sorun devam ederse oyunun web sitesini kontrol edebilir veya topluluklardan yardım almayı deneyebilirsiniz. Daha fazla yardım için oyunun destek ekibiyle de iletişime geçebilirsiniz.