Valorant TPM 2.0 Hatası Nasıl Düzeltilir?

Riot’un hile karşıtı güvenlik yazılımı Vanguard, oyun dünyasındaki en iyi hile karşıtı ürünler arasında sayılıyor. Vanguard’ın çalışma şekli iki bölümden oluşur; ilki, sisteminiz açılır açılmaz etkinleşen çekirdektir. İkincisi ise oyunu izleyen ve hileleri kontrol eden istemcidir.

Microsoft, kullanıcılar Windows 11’e TPM 2.0 adı verilen ek bir güvenlik katmanı eklendi. Bu katman, Valorant oynamak için de gereklidir. O halde TPM’nin tam olarak ne olduğuna Valorant TPM 2.0 hatasının nasıl düzeltilebileceğine bir göz atalım.

TPM Nedir?

TPM veya Güvenilir Platform Modülü, bilgisayarın güvenliğini ve gizliliğini artıran bir şifreleme modülüdür. Bu modül, sistemin güvenliğini sağlamak için şifreleme ve şifre çözmeden sorumludur.

Son 5 yılda satın alınan bilgisayar veya sistemlerin çoğunun anakartlarında TPM 2.0 yongaları bulunmaktadır. Ayrıca işletim sisteminizi Windows 11’e yükseltmeniz için TPM 2.0 yongası gereklidir. Çünkü bu, güvenlik olarak gerekli tüm özellikler için önemli bir yapı taşıdır.

Windows 11’deki bazı yazılımların düzgün çalışması için etkin bir TMP gerekir. Ancak tüm uygulamalar için gerekli olmadığını da belirtelim.

Valorant

Valorant TPM 2.0 Hatası Nedir?

Valorant TPM 2.0 hatası, Riot Games’in anti-hile teknolojisi olan Vanguard’ın bilgisayarınızda çalışabilmesi için TPM 2.0 özelliğinin gerekliliği ile ilgili bir hata mesajıdır. TPM (Trusted Platform Module), bilgisayarınızın güvenlik özelliklerini artırmak için kullanılan bir donanım tabanlı bir çözümdür.

Valorant’ı çalıştırırken TPM 2.0 özelliği bulunmayan bilgisayarlarda bu hata mesajı ortaya çıkar. Bu nedenle TPM 2.0 özelliğinin bilgisayarınızda etkinleştirilmesi gerekmektedir.

Valorant TPM 2.0 hatası, Valorant’ın çalışması için gereken TPM 2.0 özelliği bulunmayan bilgisayarlarda ortaya çıkar. Bu hata, Riot Games anti-hile teknolojisi olan Vanguard’ın güvenlik işlevlerinin çalışması için TPM 2.0 özelliğinin gerekliliğini belirtir. Bu nedenle TPM 2.0 özelliği olmayan bir bilgisayar, Valorant’ı çalıştırmak için yeterli değildir.

Valorant TPM 2.0 Hatası Nasıl Düzeltilir?

TPM 2.0 hatasını düzeltmek için BIOS ayarlarından faydalanmalısınız. Bunu aşağıdaki adımları izleyerek uygulayabilirsiniz:

  • “Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Kurtarma > Şimdi yeniden başlat” dizinini takip ederek BIOS ayarlarını açın.
  • Bir sonraki ekranda değişiklikleri yapmak için “Sorun Giderme > Gelişmiş seçenekler > UEFI Ürün Yazılımı Ayarları > Yeniden Başlat” sıralamasını takip edin.
  • Ardından “Güvenlik Aygıtı, Güvenlik Aygıtı Desteği, AMD fTPM anahtarı, AMD PSP fTPM, Intel PTT veya Intel Platform Güven Teknolojisi” olarak görebileceğiniz TPM’yi etkinleştirin.
  • TPM’yi etkinleştirdikten ve masaüstü pencerenizi açtıktan sonra “Windows tuşu + r”ye basın
  • tpm.msc” yazın (tırnak işaretleri olmadan) ve tamam’a tıklayın.

Bu işlemleri uyguladıktan sonra “TPM kullanıma hazır” ibaresini görmüş olmalısınız. Lenovo, Asus gibi bilgisayarlarda görülen Valorant TPM 2.0 hatası, yukarıdaki adımların ardından çözülmüş olacaktır.

İlgili Yazılar

Windows 11’de ‘Valorant Açılmıyor’ Sorunu Nasıl Çözülür?
Valorant Anlık Oyuncu Sayısı Ne Kadar?
Valorant FPS Arttırma – 9 İşe Yarar Yöntem
En İyi Valorant Crosshair (Nişangah) Ayarları