Videoya Yazı Ekleme Nasıl Yapılır?

Video olarak içerik üretmek, bazen anlatmak istediğiniz şeyleri aktarabilme konusunda yeterli olmayabilir. İçeriğinizin daha yararlı olmasını sağlamak için videoya yazı ekleme durumunda kalabilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz bazı yöntemlerden bahsedeceğiz.

Videoya Yazı Ekleme Nedir?

Videoya yazı ekleme, bir videonun üzerine yazı veya altyazı ekleme işlemidir. Bu, ek bağlam sağlamak, görsel çekiciliği arttırmak veya videoyu, işitme güçlüğü çeken veya videoyu gürültülü bir ortamda izleyen izleyiciler için daha erişilebilir kılmak gibi çeşitli nedenlerle yapılabilir.

Videoya Yazı Ekleme Yöntemleri

Camtasia ile Videoya Yazı Ekleme

Diğer video yapma programlarından farklı olarak Camtasia, bir videoya yazı ekleyebilmenizi sağlayan en iyi araçlardandır. Bunun için uygulamanız gereken adımlar şunlar:

 • Öncelikle şuradaki bağlantıdan Camtasia‘yı bilgisayarınıza indirin.
 • Programı yükleyip açtıktan sonra Annotations (Açıklamalar) kısmını seçin.
 • Eklemek istediğiniz açıklama türünü seçtikten sonra zaman çizelgesinde istediğiniz yere sürükleyin.
 • Oynatma çizgisini zaman çizelgesinde, ek açıklamanın göründüğü alanın üzerine doğru yerleştirin.
 • Metin kutusunu istediğiniz yere konumlandırmak için tıklayıp sürükleyin. Ardından istediğiniz gibi büyütmek veya küçültmek için tutamaçları kullanın.
 • Metin kutusunun üzerine çift tık yaparak eklemek istediğiniz metni yazın.

Gördüğünüz üzere tüm yapmanız gereken bu kadardı. Videoya yazı ekleme işini programsız yapmak istiyorsanız, bir yöntemden daha bahsedeceğiz.

Kapwig ile Videoya Yazı Ekleme

Kapwing, videolarınıza hızlı ve kolay bir şekilde yazı eklemenizi sağlayan online bir video düzenleyicidir. Kapwing ile bir videoya yazı ekleme adımları şunlardır:

 • Yeni bir proje oluşturmak için Kapwing’in web sitesine (kapwing.com) gidin ve “Düzenlemeye Başla” (Start Editing) seçeneğine tıklayın.
 • Yazı eklemek istediğiniz videoyu “Yükle” (Upload) düğmesine tıklayarak veya dosyayı Kapwing çalışma alanına sürükleyip bırakarak yükleyin.
 • Yazı yazma editörünü açmak için ekranın sol tarafındaki “Yazı” (Text) aracına tıklayın.
 • Videonuza eklemek istediğiniz yazıyı yazın. Yazı düzenleyicideki seçenekleri kullanarak yazının yazı tipini, boyutunu, rengini ve konumunu özelleştirebilirsiniz.
 • Yazıyı videonuza yerleştirmek için tıklayın ve sürükleyin. Yazının videoda ne zaman görüneceğini ayarlamak için ekranın altındaki zaman çizelgesini de kullanabilirsiniz.
 • Oynat” (Play) düğmesini tıklayarak videonuzu önizleyin. Sonuçtan memnun kaldığınızda videonuzu eklenen yazıyla indirmek için “Dışa Aktar” (Export) seçeneğine tıklayın.
 • Videonuza daha fazla yazı eklemek istiyorsanız istediğiniz sonucu elde edene kadar düzenlemeye devam edebilirsiniz.

Kapwing ile herhangi bir program kuraya ihtiyaç duymadan videolara hızlı ve kolay bir şekilde yazı ekleyebilirsiniz.

Videoya Yazı Ekleme | Programsız

Camtasia, kullanımı kolay bir program olsa da bu işi programsız ve online olarak yapabilmenizi sağlayan bir web sitesi bulunmaktadır. online-video-cutter, bir videoya yazı ekleme işini bilgi gerektirmeden ve zahmetsizce yapmanızı sağlayan bir araçtır.

Yukarıdaki bağlantıya tıkladığınızda, direkt olarak sitenin videoya yazı ekleme özelliğine ulaşacaksınız. Orta kısımdaki Open File yazılı kısma tıklayarak mevcut videonuzu seçip, ekleyeceğiniz yazı tipinin rengini ve stilini belirleyebilirsiniz.

İngilizceye çok hakim olmasanız da ekrandaki talimatları rahatlıkla yerine getirebilirsiniz. Videoya yazıyı ekledikten sonra da belirlediğiniz yere kaydedilmesini sağlayabilirsiniz.

Bu arada sitenin sol üst kısmında bulunan Video Tools menüsü, yazı ekleyebilmenizin yanında video üzerinde pek çok düzenleme yapabilmenizi sağlayan araçlarla dolu.

Online-video-cutter ile video kırpma, görsel ekleme, logo kaldırma, döndürme gibi pek çok özellikten de faydalanabilirsiniz.