WhatsApp’a Doğrulama Kodu Olmadan Giriş Nasıl Yapılır?

Uzunca bir süredir WhatsApp kullanıcıysanız, uygulamanın ne kadar katı kurallara sahip olduğunu zaten biliyor olmalısınız. Örneğin WhatsApp kullanmak için çalışan bir telefon numarası kullanarak kayıt olmanız ve sonrasında hesabınızı doğrulamanız gerekmektedir. Fakat WhatsApp’ı telefon ve doğrulama kodu olmadan kullanmak için yararlanabileceğimiz bazı yöntemler bulunuyor. Aşağıda bunların neler olduğunu göreceksiniz.

WhatsApp Doğrulama Kodu Nedir?

WhatsApp doğrulama kodu, yeni bir WhatsApp hesabı açmaya veya mevcut hesabınızı doğrulamaya çalıştığınızda telefon numaranıza SMS veya telefon araması yoluyla gönderilen 6 haneli bir koddur. Bu kod, verdiğiniz telefon numarasının size ait olduğunu doğrulamak ve kimliğinizi doğrulamak için kullanılır.

WhatsApp’ı kullanmak için geçerli bir telefon numaranızın olması gerekir. Ayrıca her WhatsApp hesabı için yalnızca bir telefon numarası kullanabilirsiniz. Kayıt işlemi sırasında telefon numaranızı girdiğinizde, WhatsApp o numaraya bir doğrulama kodu gönderecektir. Ardından kayıt işlemini tamamlamak için bu kodu WhatsApp uygulamasına girmeniz gerekir.

Önemli bir not olarak WhatsApp doğrulama kodunuzu asla başka biriyle paylaşmayın. Hesabınızı doğrulamaya çalışmadan bir doğrulama kodu aldığınızda bu, birisinin hesabınızı ele geçirmeye çalıştığının bir işareti olabilir. Bu durumda hesabınızın güvenliğini sağlamak için iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmenizi öneririz.

WhatsApp’tan Doğrulama Kodunu Neden Alamıyorum?

WhatsApp’tan doğrulama kodu alamamanızın bazı sebeplerini aşağıda göreceksiniz. Bu sebeplerin, telefonunuzun WhatsApp’tan doğrulama kodu alma yeteneğini etkileyip etkilemediğini kontrol edebilirsiniz:

 1. Yanlış girilen cep telefonu numarası: Cep telefonu numarasının doğru girilip girilmediğini kontrol etmeniz gerekir.
 2. Cep telefonu numarasının operatör tarafından ödenmemiş veya askıya alınmış olması: Sorunu çözmek için operatörünüzle iletişime geçmeniz gerekir.
 3. Telefon numaranız WhatsApp tarafından engellendi: Hesabınızın engelini kaldırmak için WhatsApp müşteri hizmetleriyle iletişime geçmeniz gerekir.

Doğrulama kodunu alamama sorununu çözdükten sonra, WhatsApp hesabınızı etkinleştirmek için aşağıda bahsettiğimiz iki yöntemi kullanabilirsiniz.

WhatsApp’ı Doğrulama Kodu Olmadan Kullanabilir miyim?

WhatsApp’ı doğrulama kodu olmadan nasıl kullanabileceğinize dair bilmeniz gereken bazı şeyler var. Öncelikle WhatsApp hesabını doğrulama kodu olmadan doğrulayamazsınız. Bi WhatsApp profili oluşturmak için aktif bir telefon numarası gereklidir. Bizim burada bahsettiğimiz, kendi telefon numaranızı vermek istemediğiniz için farklı yöntemler sunmaktır. Bu yöntemler arasında sabit hat veya fake numara kullanmaktır.

İlk olarak WhatsApp’ı kullanabilmeniz için uygulamayı internet bağlantısı olan bir Android telefona veya iPhone’a yüklemeniz gerekiyor. Hesabınızı oluştururken de telefon numaranızı girmeniz istenecektir. Akabinde, bu numaraya tek seferlik oluşturulan bir doğrulama kodu gönderilmiş olacak. Fakat bu telefon numarasını az önce bahsettiğimiz üzere farklı şekilde alacaksınız. Böylelikle telefon numaranızı vermeden WhatsApp’a erişmiş olacaksınız. Şimdi bunları nasıl yapabileceğinize dair yapmanız gerekenlere bir bakalım.

WhatsApp Doğrulama Kodu Olmadan Giriş Yöntemleri

WhatsApp’ı Sabit Hat Numarasına Bağlayın

Bu yöntem, WhatsApp’ı doğrulama kodu olmadan kullanmak için en kolay çözümlerden birisidir. Bu yöntemde WhatsApp’ı kullanabilmeniz için çalışan bir numara gireceğiz fakat bu kişisel cep telefonu numarası olmayacak. Bunun yerine sabit hat numarası kullanarak WhatsApp’ı kurmaya çalışacağız. WhatsApp’ı doğrulama kodu veya SMS doğrulaması olmadan nasıl kullanacağınızı aşağıdan takip edebilirsiniz:

 • WhatsApp’ı cihazınıza yükleyip ilk kurulumu gerçekleştirin. Eğer şu an WhatsApp kullanıyorsanız, öncelikle onu silip yeniden yükleyin.
 • Şimdi kişisel (cep telefonu) numaranız yerine sabit hat numaranızı ülke koduyla (Türkiye’nin +90) birlikte girin.
 • Alternatif olarak SMS doğrulamanın başarısız olması için bir süre bekleyebilirsiniz. İşleminiz başarısız olduğunda WhatsApp’ı doğrulamak için numarayı aramanız önerilecektir.
 • Sabit hat numaranıza doğrulama kodu gönderen bir arama gelene kadar bekleyin. Buradan aldığınız kodu girebilir, numaranızı doğrulayarak WhatsApp’ı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ücretsiz Fake (Sahte) Numara Kullanın

Sabit hattı olmayan kullanıcıların WhatsApp’ı bir telefon numarası olmadan kullanabilmeleri için bir diğer yöntem de fake numara kullanmaktır. WhatsApp hesabımızın kimliğini doğrulayabilmeniz için fake numaradan faydalanacağız. Ücretsiz fake numara almak için kullanabileceğiniz servislerin hangileri olduğuna şuradan ulaşabilirsiniz. Buradaki servisler dışında önerebileceğimiz bir başka uygulama daha var; TextNow.

Android için şuradan, iOS içinse şuradan indirip yükleyeceğiniz TextNow ile WhatsApp’ı nasıl kullanabileceğinizi aşağıdan görebilirsiniz:

 • Yukarıdaki bağlantılar üzerinden TextNow uygulamasını telefonunuza yükleyin.
 • Uygulama, aralarından seçim yapabilmeniz adına 5 farklı seçenek oluşturmak için alan kodunuzu isteyecektir. Buradan bir numara seçip kurulumu tamamlayın.
 • Fake numaranızı edindikten sonra telefonunuza WhatsApp’ı kurup kurulumunu gerçekleştirin. Bu esnada TextNow tarafından oluşturulan geçici numarayı girdiğinizden emin olun.
 • SMS doğrulama işleminin iptal olması için bir süre bekleyip ardından ‘numarayı arama’ seçeneğini tercih edin.
 • TextNow uygulamasını çalıştırıp arka planda çalışır halde tutun. Birkaç saniye sonra TextNow numaranıza WhatsApp için doğrulama kodunu belirten bir doğrulama çağrısı alacaksınız.
 • Buradan doğrulama kodunu aldıktan sonra WhatsApp kurulumunuzu tamamlayabilirsiniz.

Bu iki yöntem, WhatsApp’ı kendi telefon numaranızı vermeden kullanabilmenizi sağlayacaktır.

Cevapsız Arama ile WhatsApp’a Şifresiz Erişme

SMS veya arama alamadığınız için doğrulama kodu olmadan WhatsApp’a erişebilmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Adım 1: WhatsApp uygulamasını yükleyin.
 • Adım 2: WhatsApp’ın aşağıdakileri yapabilmesi için şu izinleri verin:
  • Aramaları yönet: Bunu yapaarak WhatsApp’ın gelen aramaları otomatik olarak sonlandırmasını sağlamış olursunuz.
  • Arama geçmişine erişim: WhatsApp’ın bir arama alıp almadığınızı kontrol edebilmesi için arama geçmişinize erişime ihtiyacı olacak.
 • Adım 3: WhatsApp’ı açın ve kullanılabilir bir cep telefonu numarası girin. (Bu, WhatsApp hesabınız olacaktır)
 • Adım 4: Şimdi İleri‘ye dokunun, buradan “Telefon numarasını doğrula” ekranına yönlendirileceksiniz. WhatsApp’ın telefon aramalarınıza erişim izni verdiğinden emin olun ve Devam‘a dokunun.
 • Adım 5: WhatsApp sizi arayacak. Aramayı cevaplamadan bu aramanın otomatik olarak sona ermesini bekleyin.
 • Adım 6: WhatsApp araması sona erdikten sonra telefonunuz otomatik olarak WhatsApp’a giriş yapacaktır.

Telefon Numarası Olmadan WhatsApp Doğrulama Nasıl Yapılır?

Doğrulama kodunu kabul etmek zorunda kalmadan WhatsApp’a giriş yapmanın yukarıda belirtilen yollarının yanı sıra, bazı kullanıcılar sorunlu bir SIM kart veya diğer faktörler nedeniyle cep telefonu numaralarını doğrulayarak WhatsApp hesaplarına giriş yapamayabilirler. Fakat cep telefonu numaranızı doğrulamadan WhatsApp’a giriş yapmanıza yardımcı olabilecek başka bir yol daha var.

WhatsApp hesabınızın verileri WhatsApp Web ile bağlantılıysa, WhatsApp Web’de oturum açmak, telefonunuzdaki WhatsApp verilerinin kaybolmasına neden olmadan WhatsApp’ı bilgisayarınızda kullanmanıza olanak tanır. Bilgisayarınızda WhatsApp’ta nasıl oturum açacağınızı aşağıda görebilirsiniz:

 • Bilgisayarınızdan WhatsApp Web‘i açın.
 • Telefonunuzda WhatsApp‘ı açın.
 • WhatsApp’ta “Ayarlar” yazılı kısmın tıklayın.
 • Şimdi “WhatsApp Web” üzerine tıklayın.
 • Bilgisayarınızda QR kodu tarayın.

Sıkça Sorulan Sorular

WhatsApp doğrulama kodunu almazsam ne yapmalıyım?

WhatsApp doğrulama kodunu almazsanız, tekrar gönderilmesini talep edebilirsiniz. Hesabınızı SMS mesajı yerine bir telefon görüşmesi kullanarak da doğrulamayı deneyebilirsiniz.

WhatsApp’tan istemeden bir doğrulama kodu alırsam ne yapmalıyım?

İstemeden bir WhatsApp doğrulama kodu alırsanız, bu birisinin hesabınızı ele geçirmeye çalıştığının işareti olabilir. Bu durumda kodu girmeyin ve olayı hemen WhatsApp’a bildirin.

Aynı WhatsApp doğrulama kodunu birden fazla cihaz için kullanabilir miyim?

Hayır, her cihaz kendi benzersiz doğrulama kodunu gerektirir.

WhatsApp’tan yeni bir doğrulama kodu talep edebilir miyim?

Evet. Uygulamadaki “Yeniden gönder” seçeneğine dokunarak WhatsApp’tan yeni bir doğrulama kodu talep edebilirsiniz.